White's Xlt - strojenie do gruntu

Pisz jeśli masz problem z zepsutym wykrywaczem, podejrzewasz że jest zepsuty, nie rozumiesz jego dziwnego zachowania itp.

Re: White's Xlt

Postautor: ProScan » sob sty 07, 2012 11:44 pm

Powinno być lepiej, ale póki co sonda się suszy i nie testowałem powtórnie.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's Xlt

Postautor: michal9245 » ndz sty 08, 2012 9:12 am

Dobrze. W takim bądź razie czekam na informacje z powtórnych testów. :D
michal9245
 
Posty: 28
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:25 pm

Re: White's Xlt

Postautor: michal9245 » pn sty 09, 2012 12:56 pm

michal9245
 
Posty: 28
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:25 pm

Re: White's Xlt

Postautor: michal9245 » wt sty 10, 2012 5:47 pm

Witam. Proszę napisać mi e-maila z danymi potrzebnymi do przelania pieniędzy na konto i proszę napisać kwotę jaką mam przelać na konto. Do tego proszę wliczyć koszt instrukcji obsługi do xlt w języku polskim.

Dziękuję i pozdrawiam.
michal9245
 
Posty: 28
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:25 pm

Re: White's Xlt

Postautor: michal9245 » wt sty 10, 2012 6:03 pm

Jeszcze jedno pytanko. Czy testował Pan wykrywacz po strojeniu ? jeśli tak to czy jest poprawa ?
michal9245
 
Posty: 28
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:25 pm

Re: White's Xlt

Postautor: michal9245 » pt sty 13, 2012 12:49 pm

Witam.
Wykrywacz dotarł wczoraj. Dzisiaj zrobiłem małe testy i jest wszystko ok. Czasami przy dostrajaniu nie widzi gruntu ale w takich przypadkach muszę opanować dostrajanie ręczne tak jak Pan napisał w liście.


Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.
michal9245
 
Posty: 28
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:25 pm

Re: White's Xlt

Postautor: ProScan » sob sty 14, 2012 11:39 am

Jeśli nie widzi, to znaczy że faktycznie dobrze z sondą. Można też podnieść Preamp.

Ale tak czy owak, nie należy wpadać w panikę i zobaczyć co się dzieje z reakcją na grunt w trybie statycznym (na pinpoicie z wyłączoną opcja RATCHED).

Gdyby coś się działo, to korygować. W ogóle dobrze jest mieć ciągle pod ręką nastawę strojenia do gruntu (przypominam że ostatnia opcja dostępna po naciśnięciu klawisza strzałki).

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's Xlt

Postautor: michal9245 » pn sty 16, 2012 10:44 am

Witam.

Przepraszam ale nie doczytałem w instrukcji. Wykrywacz widzi grunt. Ale czasami wydaję sygnał oznaczający niedostrojenie się do gruntu. Ale mimo to jest lepiej niż było. Wydaje mi się że to chyba wina ciężkiego terenu w mojej okolicy.

Pozdrawiam. :D
michal9245
 
Posty: 28
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:25 pm

Re: White's Xlt

Postautor: michal9245 » pn sty 16, 2012 1:58 pm

Mam takie pytanie :D czy po każdej zmianie nastawy premp trzeba wykrywacz przeprowadzić przez fazę automatycznego strojenia gruntu? bo jeśli ustawie premp na 1 to przy dostrajaniu do gruntu zawsze jest sygnał oznaczający prawidłowego dostrojenia a jeśli ustawie wyżej premp to nie zawsze się udaje. Chodzi mi o to że jeśli dostroję wykrywacz z prempem równym 1 to czy mogę później zwiększyć premp bez strojenia ?
michal9245
 
Posty: 28
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:25 pm

Re: White's Xlt

Postautor: ProScan » pn sty 16, 2012 2:22 pm

czy po każdej zmianie nastawy premp trzeba wykrywacz przeprowadzić przez fazę automatycznego strojenia gruntu?


Zawsze.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's Xlt

Postautor: michal9245 » pt sty 20, 2012 10:47 am

Witam. Mam pytanie do Pana a mianowicie czy gdy testował Pan wykrywacz w terenie to nie było żadnych problemów z automatycznym dostrojeniem ? czy za każdym razem był sygnał pozytywnego dostrojenia ?
michal9245
 
Posty: 28
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:25 pm

Re: White's Xlt

Postautor: michal9245 » pt sty 20, 2012 5:16 pm

Znalazłem na forum temat wadliwych cewek nowego typu. Z opisu i informacjami od posiadaczy tych sprzętów stwierdzam iż ten problem wadliwych cewek tyczy się i mojej cewki. Proszę o przeczytanie i wypowiedzenie się na ten temat czy w Polsce jest możliwa naprawa wady tego typu ?


Zacznę od tego, że badania zostały przeprowadzone rzetelnie. Wnioski z badań są prawdziwe na tyle na ile nie będąc konstruktorem i programistą urządzenia można wyciągać wnioski. Są więc one natury inżyniersko-użytkowej i patrząc z tego punkty widzenia są jak najbardziej prawdziwe.

Badaniu została poddana sonda BM950 nowego typu (krzyż na obudowie, gruby kabel, zalana wtyczka). Jako sondę odniesienia zastosowano sondę starego typu (płaska obudowa, tęczowa nalepka, cienki kabel). Starego typu sonda ("stara") jest całkowicie i ponad wszelką wątpliwość sprawna.
Sonda nowego typu ("nowa") została zgłoszona jako wadliwa. Wada polega na nie strojeniu do gruntu, sonda stroi się do gruntu czasami na zaśmieconym terenie, gdzie stroić się nie powinna. Takie działanie sondy uniemożliwia jej wykorzystanie, ponieważ proces strojenia jest bazą do prawidłowego działania zastawu sonda-detektor.

Celem badania jest określenie, czy sonda nowa jest uszkodzona, wadliwa i na czym ewentualne uszkodzenia lub wada polega.

Jako urządzenie pomiarowe został wykorzystany detektor XLT, użyty na 2 sposoby:
1. jako generator sygnału penetrującego i jako wzmacniacz sygnału wyjściowego
2. jako standardowy detektor metalu współpracujący z każdą fabryczną cewką.

Dodatkowo została sprawdzona poprawność wykonania uzwojeń wewnętrznych (kierunków nawinięcia).

Wyniki poprawności wykonania uzwojeń
Uzwojenia w cewce nowej są wykonane identycznie jak w cewce starej, tj kierunek nawinięcia zwojów jest identyczny.

Wyniki poprawności sygnału wyjściowego w powietrzu
Nowa cewka daje na wyjściu sygnał odwrócony w stosunku do sygnału wyjściowego z cewki starej. Wstępny sygnał wyjściowy z cewki nowej jest "żelazny" podczas gdy z cewki starej "kolorowy". Skutkiem bezpośrednim tego stanu dla detekcji w powietrzu, jest większa czułość cewki nowej na ferromagnetyki niż na metale nieżelazne.
Dodatkowo sygnał z cewki nowej jest przesunięty o około 22 stopnie w stosunku do sygnału nadawanego, co może (ale nie musi) nieść problemy dla elektroniki analizującej sygnały z układu elektronicznego detektora fazy, który jest integralną częścią wykrywacza

Wyniki poprawności sygnały wyjściowego podczas kalibracji gruntu
Nowa cewka, która ma "żelazny" charakter odpowiedzi, nie zmienia w sposób mierzalny prostymi metodami fazy sygnału wyjściowego dla położenia nad gruntem i na gruncie. mOże być to przyczyną odrzucania procesy dostrajania jako nieudanego. Stara cewka, o "kolorowej" odpowiedzi w powietrzu, zdecydowanie sygnalizuje zarówno amplitudą jak i fazą zbliżenie do gruntu.

Wyniki badań użytkowych.
Wyniki są jednoznaczne - nowa cewka nie stroi się do gruntu. Strojenie udaje się sporadycznie. Większa szansa na udane strojenie pojawia się, gdy stroimy cewkę na gruncie mocno zmineralizowanym lub zawierającym metale. Ale należy to traktować jako sukces przez oszukanie detektora. Ponieważ takie zestrojenie skutkuje niepoprawną pracą podczas prób detekcji obiektów. Nieprawidłowo zestrojona cewka reaguje na grunt jak na obiekt, co zupełnie uniemożliwia poszukiwania w trybie mieszanym. W trybie dynamicznym pojawia się duża ilość zakłóceń od nieskalibrowanego gruntu, co uniemożliwia poszukiwania z nastawami czułości innymi niż bardzo niskie. W takich warunkach XLT ustępuje czułością każdemu innemu wykrywaczowi metalu.

WNIOSKI
Przyczyną takiego a nie innego zachowania cewki jest jej wadliwe skompensowanie. Wady nie da się usunąć metodami elektrycznymi. Są 2 sposoby na naprawę wady:
- modyfikacja przez producenta oprogramowania tak, aby sygnał z "wadliwych" cewek był akceptowany i poprawnie analizowany przez wykrywacz. Czy to cewki są wadliwe, czy oprogramowanie XLT, jest kwestią punktu widzenia. Faktem jest zaś brak kompatybilności.
- rozebranie (nierozbieralnej bo zaklejonej) cewki i modyfikacja (dowinięcie) cewki kompensacyjnej z użyciem przyrządów pomiarowych a następnie (być może) ponowne zestrojenie rezonansu cewki.

Niniejszym zdementowane zostają opinie na temat wadliwych cewek:
1. cewki są dobre tylko użytkownicy stosują dziwne programy i stąd kłopoty
2. XLT powinien być używany na nastawach fabrycznych, na innych mogą być kłopoty
3. użytkownicy nie wiedzą o co im chodzi, bo się nie znają
4. lepiej jest kupić XLT-E niż starszy model

Sposób na "naprawę" sytuacji, czyli półśrodek do przetestowania.
Umieszczenie w polu cewki odbiorczej małego obiektu z miedzi lub dość czystego srebra (duża przewodność), aby "przeciągnąć fazę na plus. Mnie się to nie udało w krótkim czasie, ale może być skuteczne, trzeba eksperymentować z położeniem i wielkością przedmiotu. Sugeruję w okolicach centrum, kilka cm nad cewką.
michal9245
 
Posty: 28
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:25 pm

Re: White's Xlt

Postautor: ProScan » pt sty 20, 2012 7:59 pm

Czytałem ten opis. Facet miał w życiu w rękach dwie cewki, a uogólnia na wszystkie #-o Już pisałem że nie ma dwóch identycznie nastrojonych sond. A nastrojona sonda w temperaturze pokojowej może zupełnie inaczej zachować się w okolicach zera.

Co do sygnału dostrojenia, to tak jak pisałem - nie zawsze da się go uzyskać i wówczas należy stroić ręcznie. Czy kiedykolwiek robił Pan to? A strojenie automatyczne, bez strojenia w powietrzu?

Co ciekawe od pewnego czasu White's w swojej instrukcji nie opisuje tych melodyjek (i nie ma to związku z wprowadzeniem cewek z krzyżem).

Tak czy owak, proponuję się nie męczyć i zmienić detektor.

:pa

proscan

PS

Jako dodatek. Stareńki Eagle Spectrum z cewką "z krzyżem". Wnioski każdy wyciąga sam.

http://filmin.pl/video/BUS9KXMK54X8/Ang ... nie-Skarbu
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's Xlt

Postautor: michal9245 » sob sty 21, 2012 9:05 am

Bez strojenia w powietrzu czyli jak ? cewka opuszczona tak jak byśmy stroili do gruntu ?
michal9245
 
Posty: 28
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:25 pm

Re: White's Xlt

Postautor: ProScan » sob sty 21, 2012 9:59 am

Tak.
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Naprawa wykrywacza

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron