White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Pisz jeśli masz problem z zepsutym wykrywaczem, podejrzewasz że jest zepsuty, nie rozumiesz jego dziwnego zachowania itp.

White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Postautor: lechowiec » czw lut 07, 2013 10:10 pm

Witam, mój wykrywacz przełączony w tryb TR Disc zachowuje się bardzo niestabilnie. Ustawiony nieruchomo w tym samym miejscu i przełączany w pozostałych trybach pracuje stabilnie i ma dobry zasię w testach powietrznych. W trybie TR disc sygnał wiodący ma bardzo dużą tendencję do podgłaszania, wykrywacz ma bardzo słaby zasięg nawet w porównaniu do dynamika, Przy dyskryminacji ustawionej na P marnie sygnalizuje złotą obrączkę, przy czym sygnalizuje również stalową podkładkę, która w trybie dyskryminacji przy tym samym ustawieniu dyskryminacji jest odrzucana. W trybie TRdisc nie da się pracować nawet w powietrzu. Czy może to świadczyć o jakimś problemie?
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Postautor: ProScan » czw lut 07, 2013 10:18 pm

1. TR DISC ma słabsze osiągi niż GEB NORM, wiec powinien być stabilniejszy od niego.
2. Threshold nie powinien uciekać (czy aby jakaś łajza nie polała potencjometrów WD-40?).
3. To co jest odrzucane w trybie GEB DISC powinno być lepiej dyskryminowane w TR DISC. Stalowa podkładka nie jest najlepszym przedmiotem do testowania działania dyskryminacji (wiele mówi o jakości dyskryminacji, ale niewiele o tym czy układ jest uszkodzony, czy nie).

ergo - coś nie tak z wykrywaczem.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Postautor: lechowiec » czw lut 07, 2013 10:33 pm

Z tym trybem mam tak od początku. Unikałem tego trybu bo wykrywacz nie wiadomo co sygnalizował. Uparłem się teraz, że muszę rozkminić jak to działa i nie widzę żadnej logiki w funkcjonowaniu tego wykrywacza w tym trybie. Potencjometrów raczej nikt nie polał. Na płycie są zacieki ale to jakiś lakier raczej. W pozostałych trybach nie budzi zastrzeżeń (moich). Zaznaczam, że mam dalej tę sondę wrażliwą na trącenie, ale wykrywacz testowany w TRdisc jako odłożony, bez poruszania sondą (test powietrzny) też lepiej się nie zachowuje.
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Postautor: lechowiec » pt lut 08, 2013 10:10 am

Zrobiłem kolejne próby w powietrzu. Tym razem stalowy gwóźdź 10 cm, mały stalowy wkręt do drewna starego typu, stalowy hak do wędzenia. W trybie GEB NORM, GEB SAT i GEB DISC maszynka stabilna działa jak należy. Dyskryminacja działa bardzo dobrze. Po przestawieniu w ten tryb to nie jest ten sam wykrywacz. Dźwięk jest bardzo niestabilny jak bym przemiatal sondą nad śmieciami. Zrobię po południu jeszcze krótki film do pokazania.
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Postautor: lechowiec » sob lut 09, 2013 2:10 pm

Wykrywacz miał od początku odlutowaną jedną nóżkę potencjometru tunera ale nie maiło to wpływu na pracę w trybach które używałem tj. GEB/NOPRM, GEB/DISC, GEB/SAT. TR/DISC nie używałem bo nie potrzebowałem a wydawało mi się, że wykrywacz zachowuje się dziwnie.

Rozbierając ostatnio wykrywacz zauważyłem, że potencjometr tunera jest odlutowany przy jednej nóżce i wogle jest niskiej jakości, te przynitowane pola lutownicze nie trzymają się reszty za dobrze, jakieś to takie luźnawe, wygląda podejrzanie. Wykrywacz w trybie TR/DISC jest bardzo niestabilny i dodatkowo reaguje na naciskanie na obudowę. Wygląda na to, że ten Tryb jest bardziej wrażliwy na jakość potencjometrów i prawdopodobnie potencjometr tunera odgrywa tu ważniejszą rolę niż w trybach pozostałych, gdzie wykrywacz normalnie pracował przy podłączonych tylko dwóch nóżkach tego potencjometru. Czy możliwe jest, że to wina jednak tego marnego potencjometru? Jestem na etapie szukania porządnego schematu do 5900 i 6000 celem szczegółowego porównania. Nie wiem jakie elementy mają kluczowe znaczenie przy przełączaniu się przez poszczególne tryby. Na pewno wykrywacz jest bardzo wrażliwy na mechaniczne naprężenia obudowy i w środku albo coś nie łączy dobrze albo jest do wymiany.

Wysyłać wykrywacz czy darujemy sobie nabijanie kabzy poczcie i będzie jakaś mała odpłatna porada na PW??? :)

Jeśli są dostępne, to chętnie kupię dokumentację t.j. porządne schematy tych wykrywaczy.
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Postautor: ProScan » sob lut 09, 2013 6:10 pm

Ten potencjometr jest równie ważny w każdym z trybów.

Schematy do 5900/6000 są dostępne w sieci, ale nie jest w moim interesie ułatwić do nich dostęp.

Schematów które posiadam, a które otrzymałem od producentów nie udostępniam.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Postautor: lechowiec » sob lut 09, 2013 10:00 pm

Dobra, mam schemat 5900 i 6000 ale ten 6000 to jakaś wersja dwupłytkowa (mała i duża płytka), chyba starsza.

Rozebrałem detektor jeszcze raz. Trochę poprawiłem potencjometr tunera i znalazłem głównego winowajcę. Jest taki element którego niedomagania, nawet niewielkie tryb TR/DISC bezlitośnie obnaży z racji tego że jest statyczny, tryb GEB/DISC skutecznie zamaskuje a pozostałe tryby, czyli GEB/NORM i GEB/SAT będą działać normalnie.

Teraz wiem jak ma prawidłowo powinien działać TR/DISC. Kupiłem niesprawny detektor nie wiedząc o tym.

Szukam części dobrych jakościowo. Zna Pan jakieś dobre źródło, ewentualnie swoje zapasy?
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Postautor: pepe » sob lut 09, 2013 10:47 pm

Ja sporo kupuję na www.tme.pl

Powodzenia
pepe
 
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Postautor: ProScan » sob lut 09, 2013 11:15 pm

TME jak najbardziej - to bardzo przyjazny sklep odkąd poprawili system zamówień.

No i Właściciel robi dużo dla naszego środowiska - warto poprzeć :)

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Postautor: lechowiec » ndz lut 10, 2013 10:38 am

Potencjometr signal balance może być 10 k liniowy jak pozostałe czy lepiej logarytmiczny dać? Logarytmicznego nie mogę znaleźć o odpowiednich wymiarach a nie chcę skracać trzpienia domowymi sposobami.
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Postautor: ProScan » ndz lut 10, 2013 10:43 am

Ma być taki jaki był, czyli logarytmiczny.

A trzpień trzeba przyciąć.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Postautor: lechowiec » ndz lut 10, 2013 11:16 am

W sumie regulacja końcem skali powinna być precyzyjniejsza, z założeni pewnie tak było i dobrze jest zachować tę właściwość. Na dobrą sprawę wszystko mam do wymiany (część na już) z rzeczy które padają po tym czasie łącznie z tym co już ktoś wymieniał kiedyś.

Jak by padło coś z przełączników cztero-pozycyjnych listwowych to już wtedy kaplica??
Zdarzało się Panu już wymieniać przełączniki? Szukać już coś na zapas chociaż podobnego do oryginału?

W dokumentacji piszą, że rezystory (więc potencjometry pewnie też) mają być 0.25 W tolerancja 5%. Wszystko jest teraz 0,125W tolerancja 20% :smt017 . Tę tolerancję być może przełknie ten detektor bez dodatkowej kalibracji, ale moc elementów biernych wolałbym zachować. Nie ma potencjometrów ćwierć watowych w znanych mi miejscach.
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Postautor: ProScan » ndz lut 10, 2013 11:28 am

Mam takie przełączniki w zapasie. Wymiana ich jest droga, bo niełatwa i czasochłonna. Obawiam się, że nie da się tego kupić w "zwykłym" sklepie.

Przełączniki czasami się zacinają (lepiej je wówczas rozruszać, niż wymieniać). Przestrzegam przed smarami, które tylko absorbują wszelki brud i pył oraz g..nem dla elektroników-konowałów typu "kontakt spray". Polanie czymś takim skutkuje utartą szansy na naprawę u mnie.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Postautor: lechowiec » ndz lut 10, 2013 11:41 am

Ja u siebie smarowideł żadnych nie stosuję i na szczęście nikt przede mną tego nie robił. Płytka jest sucha, usunąłem tylko ziemię i brud, żeby nie zapiaszczyć tym kiedyś mechaniki.

Strasznie mi szkoda, że te detektory analogowe nie są już produkowane. W wykrywaczu cenię sobie pokrętełka. Poza tym w jednej obudowie mam niezły 4-ro trybowy kombajn z bardzo dobrym trybem statycznym z eliminacją wpływu gruntu, ruchowym z dyskryminacją i do tego STATYK Z DYSKRYMINACJĄ (bez gruntu) i to wszystko dostępne od ręki bez przerzucania kaskadowych menu. Który wykrywacz teraz ma takie możliwości. Mogli zachować chociaż jeden porządny model analogowy.

Ile kosztują te przełączniki z wymianą?
Ostatnio zmieniony ndz lut 10, 2013 11:54 am przez lechowiec, łącznie zmieniany 2 razy
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL i tryb TR DISC

Postautor: ProScan » ndz lut 10, 2013 11:44 am

W pełni zgadzam się.

Gdyby zrobili kompaktowego, zmodernizowanego 5900 to biłby na głowę połowę tego współczesnego, "nowoczesnego" syfu.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Następna

Wróć do Naprawa wykrywacza

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości