xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Pisz jeśli masz problem z zepsutym wykrywaczem, podejrzewasz że jest zepsuty, nie rozumiesz jego dziwnego zachowania itp.

xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Postautor: bogdans » ndz paź 28, 2007 8:19 pm

witam!

Spotkało mnie takie oto nieszczęście, pękło mi jedno z uszek sondy służące do mocowania do sondy dolnego wysięgnika :(

Obrazek
Obrazek

Pęknięcie dostrzegłem podczas mycia sondy. Podejrzewam, że powstało ono w wyniku nadmiernego (wydawało mi się, ze robię to z wyczuciem) dokręcania śruby (wymuszonego przez wycieranie się podkładek gumowych) mocującej sondę do wysięgnika . W swojej naiwności próbowałem skleić to "superklejem" o nazwie poxipol. Pierwsze pięć minut następnej wyprawy uświadomiły mi, że był to chybiony pomysł - uszkodzenie odnowiło się. Znajomy polecił mi skorzystać z usług firmy zajmującej się "spawaniem" plastiku. Poniżej efekt jej pracy. Na czerwono zaznaczyłem miejsce spawu i miejsce wtopienia dwóch wzmacniających pasków.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niestety spaw główny z uwagi na trudności z dostępem mógł być wykonany tylko z zewnetrznej strony, tak więc nie doszło do pełnego wzmocnienia pęknięcia.

Obrazek

Ku mojemu rozczarowaniu, po 2-3 wyprawach i ten sposób naprawy okazał się zawodny.

Obrazek
Obrazek

Proscan, w związku z powyższym mam do Ciebie pytanie. Walczyłeś kiedykolwiek z tego typu usterką? Jak się zabrać za naprawę, żeby "kontuzja" nie odnawiała się co chwilę? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

pozdrawiam
bogdans
Ostatnio zmieniony sob mar 26, 2011 1:33 pm przez bogdans, łącznie zmieniany 1 raz
bogdans
 
Posty: 16
Rejestracja: pt mar 10, 2006 2:43 am

Re: xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Postautor: ProScan » ndz paź 28, 2007 8:42 pm

Witam,

Zdaje się że śruba nie jest oryginalna ? A czy podkładki na końcówce wysięgnika były oryginalne ?

Widywałem tego typu uszkodzenia. Bywały nawet bardziej drastyczne. Z pęknięciem i rozszczelnieniem całej obudowy włącznie.

Mogę zasugerować jedynie wymianę całej górnej obudowy ("pokrywy").

Osobom które zauważyły jakieś pęknięcia polecam doklejenie z boku po zewnętrznych stronach wzmocnień na uszkach. Przyłożenie takiego wzmocnienia będzie bardziej skuteczne niż klejenie samego pęknięcia, gdyż powierzchnia klejenia jest duża. Wzmocnienia następnie należy przyciąć by nie wystawały i wywiercić otwory.

Kleić należy specjalnym klejem do ABS-u dostępnym np. w sklepach z armaturą wod-kan. Albo wysłać do mnie - sam robię sobie klej. Poxipole, kropelki i inne wynalazki odpadają - klej musi wgryźć się w strukturę tworzywa. Klejenie na ciepło (jak zderzak w samochodzie) też się nie sprawdzi - zbyt kruche i raczej punktowe, a tutaj ważna jest powierzchnia styku. Dobrze także by było wykonać zastrzały.

W tym przypadku - gdy uszka zupełnie się rozleciały - takie zabawy, z mojej strony, nie wchodzą w grę - mogę tylko wymienić całą pokrywę (w tej chwili nie mam).

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Postautor: bogdans » pn paź 29, 2007 7:58 am

witam!

Zarówno śruba jak i podkładki to oryginalne elementy. Jak widać na zdjęciach śruba jest nieco krótsza, wynika to z faktu jej naprawy (doszło do jej urwania tuż przy samym łbie, naprawa polegała na wkręceniu oderwanej części w specjalnie wywiercony i nagwintowany otwór we łbie; tak więc śruba jest krótsza o tą część, która "schowała się" we łbie śruby).

ProScan pisze:Widywałem tego typu uszkodzenia. Bywały nawet bardziej drastyczne. Z pęknięciem i rozszczelnieniem całej obudowy włącznie.


Proscan, czy te uszkodzenia dotyczyły cewek od xterrki?

ProScan pisze:Mogę zasugerować jedynie wymianę całej górnej obudowy ("pokrywy").


Możesz mi określić jakie to byłyby koszty?

ProScan pisze:mogę tylko wymienić całą pokrywę (w tej chwili nie mam).


Jeśli zdecydowałbym się podesłać cewkę do Ciebie to jakie terminy wchodzą w grę?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

pozdrawiam
bogdans
bogdans
 
Posty: 16
Rejestracja: pt mar 10, 2006 2:43 am

Re: xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Postautor: ProScan » pn paź 29, 2007 11:32 am

To co widziałem, zawsze było z ewidentnej winy użytkownika - np. nadepnięcie na leżący wykrywacz (powstała dźwignia wyłamuje uszka).

Pęknięcia na obudowie widywałem dla sond DD Xterra i Explorer (ten sam rodzaj obudowy).

Piszę niechętnie o tym, bo zaraz jakiś pajac będzie się naigrywał z jakości cewek.

Nadepnięcie na samą sondę (nie na wysięgnik) jakimś glanem czy innym buciorem jest bezkarne jedynie w przypadku sond Fishera, nowych Garretta, Minelaba (seria TS, BBS i nowe sondy FBS), starych BM950 Whitesa.

Oczywiście nie radzę sprawdzać.

Najbardziej wiotkie i zupełnie bezbronne są sondy BH 10" (warto zainwestować w osłonkę, która jest bardzo sztywna) i w mniejszym stopniu sondy ażurowe Tesoro.

Koszty kilkukrotnie niższe niż nowa sonda. Proszę pytać na email.

Nie chcę obiecywać - w tej chwili nie zamawiam nic u Minelaba, a samej pokrywy nie będę sprowadzać. Ostatnia zeszła tydzień temu. Może być za tydzień lub za miesiąc.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Postautor: bogdans » wt paź 30, 2007 9:24 am

witam!

Z uwagi na to, że zalezy mi na czasie podjąłbym jeszcze jedną próbę reanimacji cewki klejąc ją tym klejem do ABS-u. Czy mógłbyś mi Proscan podpowiedzieć co zastosować jako wzmocnienie uszek? tzn. domyslam się, że powinna to być jakaś cienka (ok. 2-3 mm) płyta z materiału identycznego lub zblizonego do materiału cewki, z której będzie można wyciąć odpowiednie elementy. Ale gdzie za taka płytą się rozglądać? Mam nadzieję, że te pytania nie zabrzmiały jak próba wyciągnięcia tajemnic zawodowych. Z góry dziękuję za odpowiedź :) .

pozdrawiam
bogdans
bogdans
 
Posty: 16
Rejestracja: pt mar 10, 2006 2:43 am

Re: xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Postautor: ProScan » wt paź 30, 2007 9:48 am

Witam,

Ja po prostu używam tworzyw identycznych z takimi, z których robione są sondy (nierzadko pochodzą po prostu z recyclingu zniszczonych sond).

Na wzmocnienie najlepiej użyć ABS-u. Należy rozejrzeć się w koło - wszędzie tego pełno - najczęściej robione są z tego jakieś obudowy. Może być także polistyren - aczkolwiek jest bardziej plastyczny. Robią z tego obudowy dla elektroników - amatorów

powodzenia

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Postautor: bogdans » czw lis 01, 2007 11:54 pm

witam!

Jestem już po naprawie. Efekty są całkiem obiecujące. Próbne siłowanie się paluchami ze sklejonymi elementami wskazują na całkiem solidne sklejenie.

Najpierw przykleiłem oryginalny, oderwany element do cewki.

Obrazek

Dociąłem z elementu jakiejś starej obudowy wzmocnienie o kształcie uszka sondy, wywierciłem otwór pod śrubę. Papierem ściernym zmatowiłem klejone powierzchnie, potem odtłuściłem je za pomocą spirytusu ...

Obrazek

Do sklejenia użyłem dwuskładnikowego, epoksydowego kleju Perma Poxy do spawania plastiku (m.in. ABS-u)

Obrazek

Obrazek

Klej wiąże po 9-10 minutach. Na wszelki wypadek wzmocniłem również drugie uszko ...

Obrazek

Obrazek

O ile pogoda dopisze to jutro w terenie będę sprawdzał trwałość połączenia.

pozdrawiam
bogdans
Ostatnio zmieniony sob mar 26, 2011 1:39 pm przez bogdans, łącznie zmieniany 1 raz
bogdans
 
Posty: 16
Rejestracja: pt mar 10, 2006 2:43 am

Re: xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Postautor: ProScan » pt lis 02, 2007 12:03 am

Witam,

Brawo - sam lepiej bym chyba tego nie zrobił ;)

Sposób doklejenia wzmocnień bliski ideału :) Brakuje tylko zastrzałów.

Nie wiem tylko co to za klej, czy jest plastyczny, czy nie jest kruchy, czy się wgryzł w ABS. Czy po prostu dobrze trzyma.

Powodzenia !

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Postautor: Bambini » wt kwie 07, 2009 2:24 pm

Witam Proscanie. Dziś otrzymałem sondę od kanarka. Robota super. Jestem bardzo zadowolony.Pozdrawiam. =D>
Bambini
 
Posty: 28
Rejestracja: ndz gru 02, 2007 7:06 pm

Re: xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Postautor: Zapytanie_email » pn lis 09, 2009 6:47 pm

Witam
Widziałem, że na Pana forum był zgłaszany podobny problem - pęknięte uszko w x-terra 50

http://www.proscan.gliwice.pl/forum/viewtopic.php?t=927

Zdjęcie mojej x-terry

Obrazek

Sugerował Pan wówczas, że jest możliwość sprowadzenie samej pokrywy góry sondy. Proszę o określenie czy byłoby to nadal możliwe, czy byłaby konieczność wysyłania do Pana sondy, no i jaki byłby przewidywany koszt takiej usługi.

Sprzęt był sprowadzany z US, u Pana była kupowana instrukcja

pozdrawiam
Zapytanie_email
 
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm

Re: xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Postautor: ProScan » pn lis 09, 2009 6:55 pm

Witam,

To jest inna sonda - wymiana pokrywy nie jest możliwa.

Można uszko reperować. Ale...

Na prośbę General Manager z firmy Minelab odsyłam wszystkich potrzebujących do Vikinga i do nich bezpośrednio.

Proszę się odezwać do mnie, jeśli nie uzyska Pan u nich zadowalającej pomocy. Jako mojemu dotychczasowemu klientowi na pewno pomogę, ale w proszę wykonać kroki powyżej.

Nie wykluczam, że dostanie Pan nową sondę z Minelaba, bo te uszka były po prostu wadliwe.

:pa

proscan

PS

Z Minelabami sprawa wygląda obecnie tak:

http://www.proscan.gliwice.pl/forum/vie ... php?t=1881

tutaj więcej szczegółów:

http://www.proscan.gliwice.pl/forum/vie ... php?t=1883

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Postautor: zebrix » pn lis 09, 2009 11:49 pm

Dziękuję za odpowiedź co do zamieszonego dziś zdjęcia x-terry. Kroki wskazana przez Pana powziąłem. Czekam na maila z Vikinga.
pozdrawiam
zebrix :)
zebrix
 
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 09, 2009 9:55 pm

Re: xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Postautor: lechowiec » śr lis 11, 2009 9:00 pm

Mam nadzieję, że kolega nie używał tej sondy powyżej zamiast saperki :)
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Postautor: ProScan » śr lis 11, 2009 10:30 pm

Gdyby pęknięcie było w poprzek uszek, to sprawa byłą by raczej oczywista - wina użytkownika. Natomiast tutaj widzę, że jest pękniecie także odchodzące promieniście - to może świadczyć o wadzie materiałowej.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: xterra 70 - mechaniczne uszkodzenie cewki DD 7,5 kHz 10,5'

Postautor: zebrix » czw lis 19, 2009 5:56 pm

Lechowiec - rzeczywiście sonda wygląda jakbym ją odkopywał RUDEGO, ale po prostu zdjęcie było robione na świeżo, zaraz po powrocie... I jest tak jak mówi ProScan: pęknięcia były promieniste, uszko rozpadło się na dwa kawałki.
Mam już klej, który sprawdził się u bogdansa.
Od Wikinga nie ma żadnej odpowiedzi, mają teraz pewnie wiele pracy...

pzdr
zebrix :)
zebrix
 
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 09, 2009 9:55 pm

Następna

Wróć do Naprawa wykrywacza

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości