Nowy Rutus

Dealerzy i producenci (i każdy kto zobaczy coś ciekawego) mogą prezentować sprzęt (ale tylko nowości).

Nowy Rutus

Postautor: warwick » śr maja 14, 2008 12:47 pm

Witam,
co prawda nie chodzę z rutusem ale na stronie producenta znalazłem specyfikacje i zdjęcia nowego modelu wykrywacza
ciekawi mnie jakie będą pierwsze opinie użytkowników... zobaczymy


pozdr.warwick
warwick
 
Posty: 117
Rejestracja: śr lis 02, 2005 10:54 am
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Nowy Rutus

Postautor: ProScan » śr maja 14, 2008 5:47 pm

Czytając specyfikację widzę, że szykuje się XLT bis. Nie wiem tylko czy LCD graficzny, czy znakowy.

Co do opinii użytkowników, to kiedyś prosiłem o podanie nicków dealerów Rutusa, którzy buszują po forach. Nie doczekałem się. Proszę uważać i odrzucać skrajne opinie.

Obrazek

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Nowy Rutus

Postautor: rutus » śr maja 14, 2008 8:40 pm

Witam !

Wyświetlacz jest znakowy 20x4 . Kilka powodów weszło w grę kiedy podejmowałem decyzję o typie wyświetlacza. Pobór prądu ,cena , szybkość obsługi i ilość pamięci potrzebna do obsługi, a poza tym kwestia czasu jaki zajęłoby mi pisanie oprogramowania. I tak kod ma ponad 100 kB. Musiałem sobie kupić dużą tablicę - powiesić na ścianie i na bieżąco w trakcie pisanie oprogramowania i testowania rysować na niej algorytm pracy całości.

Tak jak już pisałem na innym forum nie jest to żadna kopia żadnego wykrywacza. A już szczególnie XLT ;) W PROximie filtry są cyfrowe. I są to odpowiedniki filtrów podwójnych. Ponieważ to forum jest bardziej techniczne od innych , a informacje nazwijmy to "handlowe" i użytkowe są na mojej stronie i nie ma sensu ich powielać to lepiej chyba jak napiszę kilka informacji " technicznych"

Wykrywacz jest oparty o przetwornik 16 bitowy 250 kpróbek/s , ale pomiar jest dokonywany z dokładnością 17, 5 bita.
Dwa procesory ATmega 32 i ATmega 128
Cewka nadawcza jest sterowana z PWM. Detektor ma dwa "fizyczne kanały" przesunięte o 90 stopni. Każdy z nich jest korygowany - aby zrównoważyć niezbalansowanie sondy. Kanały te nie są kanałami X i Y.
Są przesunięte o pewien kąt względem prawdziwego układu współrzędnych i na dodatek kąt ten się zmienia w czasie zmiany częstotliwości. Cała sztuczka w tym wykrywaczu polega na tym ,że znalazłem sposób na pomiar tego "kata obrotu" . Pomiar oznacza nie jakieś teoretyczne wyliczenia ale to ,że detektor po włączeniu rzeczywiście poprzez pomiar wyznacza o ile "fizyczny "układ współrzędnych jest obrócony względem tego rzeczywistego X i Y.
Dalej sprawa jest prosta : przetworzenie napięć z kanałów fizycznych , poprzez równania trygonometryczne obrót całego układu współrzędnych do rzeczywistego położenia i dalej poprzez równania trygonometryczne wyznaczenie kanału G . Dalej filtry cyfrowe ( max na 8,75 Hz ) , i w oparciu o kanały X i Y wyznaczanie fazy sygnału. Jeśli faza sygnału jest mniejsza od dyskryminacji , lub wpada w bramkę dyskryminacji wybiórczej to sygnał nie steruje głośnikiem .

Na pewno konstrukcja tego wykrywacza od strony "bebechów" jest bardzo nietypowa. Procesory mają oczywiście wiele roboty - ale pętla programowa trwa tylko 4 ms !!! Obliczenia trygonometryczne są zmiennoprzecinkowe. Oznacza to tyle ,ze dokładność jest dostatecznie duża. Dlaczego tak zrobiłem ? Bo w ten sposób "analogówka" upraszcza się do granic możliwości. A co za tym idzie szumy są bardzo niskie i nie ma potrzeby odpowiedniego projektowania częsci analogowej aby przy zmianie częstotliwości układ współrzędnych się nie obracał.
Nie wiem przypadkiem czy cała sprawa nie nadaje się na patent. ;)

pozdrawiam.
rutus
Producent
 
Posty: 68
Rejestracja: wt sty 23, 2007 10:07 pm

Re: Nowy Rutus

Postautor: wicja1 » śr maja 14, 2008 8:44 pm

Na pewno będzie gorąco !!!! :D
Nie mogę tylko zrozumieć tych ,którzy zamówili ten wykrywacz nie widząc go na oczy,nie mając w ręku i nie znając żadnej obiektywnej oceny .
Cóż....."błogosławieni którzy nie widzieli a uwierzyli".
Pozdrawiam,
wicja1.
wicja1
 
Posty: 55
Rejestracja: sob paź 15, 2005 9:34 am

Re: Nowy Rutus

Postautor: Heruss » śr maja 14, 2008 9:32 pm

Nie wiem przypadkiem czy cała sprawa nie nadaje się na patent
Powiem szczerze PATENTUJ i to jak najszybciej bo może się okazac niedługo że będzie za późno.
Ciekawe jak wygląda maszyna w praktyce. Bo niestety praktyka weryfikuje wszelkie pomysły projektantów. Mam nadzieję że w końcu na naszym podwórku zaczęło się coś dziać w dziedzinie wykrywek. Trzymam kciuki.
POzdro
Heruss
Heruss
 
Posty: 53
Rejestracja: ndz mar 16, 2008 11:21 pm
Lokalizacja: Gdynia/Rumia

Re: Nowy Rutus

Postautor: ProScan » śr maja 14, 2008 11:52 pm

Witam,

Dziękuje Panie Arku za obszerny opis. Proszę(-simy) jeszcze od dodatkowe wyjaśnienia:

1. Czy podświetlenie jest LED, czy na folii?

2. Czy sygnał nadawczy jest sinusolidalny? Tzn czy faktycznie wykorzystuje Pan modulacje szerokości impulsów, czy tylko generator PWM do pobudzania układu rezonansowego falą prostokątną?

3. Czy "korekcja" kanałów jest robiona sprzętowo ? Z przetwornikiem D/A? I czy tylko na etapie zerowania niezrównoważenia sondy, czy także do kompensacji wpływu gruntu?

Reszta w miarę jasna.

:pa

proscan

zgłoszenie do opatentowania = zdradzenie swoich pomysłów
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Nowy Rutus

Postautor: rutus » czw maja 15, 2008 8:03 am

Witam !

1 - podświetlenie na led.
2 - Sygnał nadawczy jest sinusoidą . Generator pobudza obwód rezonansowy. PWM jest użyty w konfiguracji generatora przebiegu prostokątnego o częstotliwości którą użytkownik może zmieniać.
3 - Tak , jest tam przetwarzanie D/A . Korekcja jest robiona tylko na etapie zerowania niezrównoważenia sondy.

pozdrawiam .
rutus
Producent
 
Posty: 68
Rejestracja: wt sty 23, 2007 10:07 pm

Re: Nowy Rutus

Postautor: ProScan » czw maja 15, 2008 8:38 am

Dziękuję.

Nie zmienia to mojego odczucia, co do zapatrzenia się na XLT i nadal nie uważam Pana konstrukcji za szczególnie oryginalną.

Dla Pana klientów jak sądzę oryginalność nie ma najmniejszego znaczenia. Ważne są osiągi i możliwości, niezawodność, stabilność, łatwość obsługi, koszty użytkowania itd. itp. A te będzie można ocenić, jak urządzenie pojawi się szerzej na rynku i zostanie przemęczone przez dziesiątki poszukiwaczy.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Nowy Rutus

Postautor: wniebowziety » czw maja 15, 2008 8:42 am

Witam, pytanie do producenta: kiedy będzie dostępna sonda 32cm? W jakiej będzie cenie?



ps. Czy też zauważyliście jaki ostatnio jest wysyp zachodnich wykrywaczy wykrywaczy na All.gro? :) Ciekawe dlaczego? :smt115 ;)

pozdrawiam
wniebowziety
 
Posty: 18
Rejestracja: śr cze 06, 2007 1:23 pm

Re: Nowy Rutus

Postautor: ProScan » czw maja 15, 2008 8:51 am

Czy też zauważyliście jaki ostatnio jest wysyp zachodnich wykrywaczy wykrywaczy na All.gro? Ciekawe dlaczego?


Ja odpowiem. Kurs dolara wynosi 2,2 złotego i mnóstwo osób ściaga z ebaya na handel lub wymienia na droższe. Poza tym robi sie normalny rynek wtórny, który kiedyś niemal nie istniał.

Jeśli to miała być sugestia, że ludzie szykują kasę na nowego Rutusa (bo wątek o nim), to nic bardziej głupszego ostatnio nie słyszałem.

#-o

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Nowy Rutus

Postautor: wniebowziety » czw maja 15, 2008 9:49 am

Obserwuję Allegro od wielu miesięcy i po prostu zauważam że w ostatnich dniach/tygodniach ląduje tam więcej wykrywaczy z "wyższej półki" niż normalnie :). Może to zbiego okoliczności, może i nie :). Każdy ma prawo do własnych wniosków. W każdym razie wiem o trzech osobach(w tym mnie) które potwierdzają teorię o zamianie na Rutusa. Dlaczego zmieniają na Rutusa? Bo Rutus ma świetne zasięgi. Bo Rutus ma szybki i tani serwis. Bo Rutus w końcu ma profesjonalną konstrukcję. Bo nowy Rutus dobrze wygląda. Bo...



pozdrawiam
wniebowziety
 
Posty: 18
Rejestracja: śr cze 06, 2007 1:23 pm

Re: Nowy Rutus

Postautor: SiD » czw maja 15, 2008 10:35 am

O budowie od strony technicznej się nie wypowiadam bo zwyczajnie nie mam wystarczających kompetencji.

To co mnie cieszy to, że polskie sprzęty przestają być robione na kolanie w garażu. Zaczynają byś robione starannie, na poziomie. Wpychanie myjek do obudowy wykrywacza przestaje być codziennością i zaczyna być tylko coraz rzadszym dziwactwem. To niewątpliwie dobra droga.
Jakość wykonania produktów Armanda i Rutusa wzrosła zdecydowanie od czasów kiedy zaczynali.

Tym nie mniej, podobieństwo nowego Rutusa do White's-a mnie osobiście nie cieszy. Charakterystyczna cewka, gięcie rurek wygląda niemal identycznie (na zdjęciu). Być może Polska to specyficzny rynek i jest to specyficzny chwyt marketingowy. Być może, jak ludzie widzą podobny do XLT sprzęt, to tym bardziej zachęca ich to do zakupu.
Ja osobiście nie chciał bym mieć sprzętu podobnego do XLT, albo chcę mieć XLT albo coś zupełnie innego. Szczególnie biorąc pod uwagę, że ceny używanych XLT spadły dość znacznie ostatnio.

Innymi słowy, jeśli miałbym patrzeć na ten wykrywacz przez pryzmat jego designu upodabniającego ten sprzęt do XLT, to nie budzi on mojego zainteresowania, wręcz odwrotnie.

Jeśli natomiast miałbym spojrzeć na niego jako na sprzęt dobrze wykonany, z taką specyfikacją i ładnie się prezentujący to sprawa ma się zupełnie inaczej. Chętnie dowiem się o nim więcej.

Polski rynek wykrywaczy dojrzał już do tego, że sprzęty muszą być wykonane w odpowiedniej jakości, a rozwiązania typu kula zamiast stelaża to przeszłość.
Teraz czas by polski rynek dojrzał również do tego, że design to sprawa również bardzo ważna, być może równie ważna co samo działanie. Jednak w pojęcie design wchodzi znacznie więcej niż tylko solidne i schludne wykonanie. Chodzi o oryginalność, o to co chce się powiedzieć o sprzęcie zawieszając na nim oko zaledwie na kilka sekund. To jak z projektowaniem samochodów, patrzysz na przemykające koło ciebie Porsche i wiesz, że Ci się podoba, że chciałbyś je mieć, zanim jeszcze zagłębisz się w to ile pali na 100km. Za to nikt nie chce jeździć prawie Porsche czy czymś co wygląda prawie jak Porsche, już lepiej czymś tańśzym, ale z własnym stylem.

Pozdrawiam
SiD

PS.
Teoria wniebowziętogo doprowadziła mnie do śmiechu, dawno się tak nie ubawiłem. Nic tylko podbijamy rynek wykrywaczy na świecie.
SiD
 
Posty: 255
Rejestracja: pt mar 24, 2006 11:39 am

Re: Nowy Rutus

Postautor: rutus » czw maja 15, 2008 11:19 am

Witam ponownie ;)

Panowie , w mojej wypowiedzi chodziło mi tylko o to ,że jest to konstrukcja która od strony elektronicznej NIE JEST zerżnięta z jakiegoś wykrywacza. Po prostu nie jest kolejną kopią Fischera 555 ;)
Faktycznie nie ma w środku jakiś super rewolucyjnych rozwiązań na miarę światowej sensacji. Jakiś tam autorski pomysł jest , i to chyba powinien Pan zauważyć - bo drugiego wykrywacza który sam określa i koryguje obrót układu współrzędnych na podstawie pomiaru po prostu nie ma.
Ma być - i jest to, po prostu porządny wykrywacz na porządnym poziomie. I w tym sensie na naszym "zaścianku" jest to nowa jakość.
Mnie chodzi tylko o to ,żeby powiedzieć ,że jest to "normalny porządny wykrywacz" . ;)
Jeśli chodzi i wygląd to na pewno świadomie nie robiłem wykrywacza podobnego do XLT. Poprzednie detektory też były czarne , wszyscy chcieli żeby rurka była gięta w "S". i tak jakoś wyszło.Z resztą to podobieństwo nie jest aż tak duże.
Nie sposób pomylić PROximę z XLT bo pudło ma inaczej umieszczone i napis RUTUS jest wielki jak stodoła. :)

Pozdrawiam :)
rutus
Producent
 
Posty: 68
Rejestracja: wt sty 23, 2007 10:07 pm

Re: Nowy Rutus

Postautor: ProScan » czw maja 15, 2008 12:28 pm

- bo drugiego wykrywacza który sam określa i koryguje obrót układu współrzędnych na podstawie pomiaru po prostu nie ma.


Nie zaryzykowałbym takiego stwierdzenia. Chyba że zna Pan szczegóły algorytmów wszystkich wykrywaczy cyfrowych. Koncepcja obrotu układu współrzędnych została opatentowana przez Tesoro, co prawda w układzie analogowym, ale kto wie jakie algorytmy zaimplementowali np w Super Traq?

Nikt tutaj nie zarzuca bezczelnej kopii. Nie o to chodzi. Ponieważ prawie nic o wykrywaczu nie wiadomo, można dyskutować głównie o tym co widać.

Pan się akurat wyróżnia skromnością wśród polskich producentów - bo im gorszy robią chłam, tym są bardziej buńczuczni.

A to że po latach totalnego prymitywizmu zaczęliśmy cos produkować, co jest podobne do wykrywacza jest na pewno powodem do zadowolenia, ale nie do popadania w przesadę.

Poniżej kilka przykładów wykrywaczy XLT-podobnych (mniej lub bardziej):

Obrazek Obrazek

Swego czasu Fisher wprowadził tzw. uchwyt pistoletowy. Od tego czasu powstało setki wykrywaczy wg tej koncepcji. Mało kto pamięta kto to wymyślił.

Spectrum był pierwszym w którym nastawy prowadzało sie poprzez charakterystyczne menu, ze spustem pod spodem, sondą z dziurką, obudową pod ramieniem, rurką S itp. Od porównań nie sposób uciec.

Ciągle mam nadzieję, że w Naszym Kraju też powstanie coś, co będzie wzorem dla innych.

Ale wykrywacz wygląda OK - życzę powodzenia.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Nowy Rutus

Postautor: rutus » czw maja 15, 2008 1:39 pm

:shock:

no to się zdziwiłem :)

mógłby Pan coś napisać o tym ? Ciekaw jestem o co chodzi ? W jaki sposób detektor wykonuje pomiar tego o ile trzeba obrócić układ współrzędnych ?
pozdrawiam .
rutus
Producent
 
Posty: 68
Rejestracja: wt sty 23, 2007 10:07 pm

Następna

Wróć do Nowości i ciekawostki na rynku

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości