Rutus- Alter 71.

Dealerzy i producenci (i każdy kto zobaczy coś ciekawego) mogą prezentować sprzęt (ale tylko nowości).

Rutus- Alter 71.

Postautor: rutus » czw wrz 15, 2016 2:47 pm

Witam !

Na przełomie października i listopada ukaże się nowy wykrywacz. Nazwa "Alter 71" - z łacińskiego "inny" a liczba 71 oznacza liczbę dostępnych częstotliwości.
Alter 71 to najprawdopodobniej pierwszy na świecie detektor metali płynnie przestrajany w funkcji częstotliwości. Detektor jest przestrajany od 4,4 kHz do 18,4 kHz ze skokiem 0,2 kHz - i to bez potrzeby wymiany sondy. Żaden znany mi obecny na rynku wykrywacz nie ma takiej możliwości. Detektor zaopatrzony jest w radiowy nadajnik danych cyfrowych pozwalający na współpracę np. ze słuchawkami bezprzewodowymi lub "bezprzewodowym gniazdem słuchawkowym". Transmisja cyfrowa została specjalnie zaprojektowana do tego celu - nie wprowadza jakichkolwiek opóźnień. Czas pracy na 6 bateriach "paluszkach" zależy od częstotliwości pracy i waha się od 20 do 50 godzin. Detektor posiada możliwość pracy w trybie statycznym, dynamicznym lub w tzw. mixie - przy czym od dynamiki do "mixa" można przejść płynnie w zależności od potrzeb.
Wyświetlacz graficzny, ID - 120 punktów, dyskryminacja klasyczna i wybiórcza, wykres zależności fazowych w sygnale, automatyczne strojenie do gruntu, regulacja szybkości filtrów gruntowych w bardzo szerokim zakresie, możliwość programowania własnych dźwięków, zasięgi, szybkość, separacja i wiele innych cech sprawiają, że jest to detektor na światowym poziomie.
Wykrywacz posiada całkowicie nową konstrukcję mechaniczną i jest lżejszy od dotychczasowych naszych wykrywaczy o ponad 200 g.
Do wykrywacza dostępne będą sondy zarówno DD jak i koncentryczne.

Elementy regulacyjne:
Dyskryminacja
Czułość
Dyskrymincja wybiórcza 120 punktów
Częstotliwość pracy od 4,4 do 18,4 kHz skok 0,2 kHz
Kamienie magnetyczne
Reakcja (filtry gruntowe) - 8 szybkości do wyboru
Maskowanie 7 poziomów
Poziom sygnału wiodącego
Ton sygnału wiodącego
Czułość sygnału wiodącego - regulacja pozwalająca na płynne przejście od czystej pracy dynamicznej do "mix-a"
Wzmocnienie Audio - regulacja pozwalająca zmieniać charakterystykę dźwięku z kanału dynamicznego a także wyłączyć go całkowicie (uzyskujemy w ten sposób pracę czysto statyczną)
Głośność
Tony - trzy profile dźwiękowe do poszukiwania monet, trzy do "reliktów, oraz trzy dowolnie programowane przez użytkownika
Bezprzewodowość - wyłączona, kanał 1, kanał 2
Podświetlenie - regulowane 29 poziomów
Rodzaj ID - prawdziwa (zależna od częstotliwość), przeliczana dla 6kHz, przeliczana dla 12 kHz
Czas podtrzymania - możliwość regulacji czasu wyświetlania informacji o obiekcie na LCD.

Wykrywacz posiada 7 fabrycznych programów: bardzo głęboko, głęboko, duże srebro, podstawowy,monety, szybko, bardzo szybko. Programy fabryczne dają dość szeroki przekrój możliwości wykrywacza w poszukiwaniu różnych obiektów w różnych warunkach terenowych. Każdy program fabryczny można modyfikować do własnych potrzeb - modyfikacje są zapamiętywane po wyłączeniu zasilania. W razie gdy modyfikacje nie spełniają oczekiwań użytkownika - istnieje możliwość resetu każdego programu z osobna do ustawień fabrycznych.

Zdjęcia nowego sprzętu pojawią się wkrótce na mojej stronie www.

Cena wykrywacza niestety musi być wyższa niż dotychczas - przewidywana jest na poziomie 2800 zł.

Pozdrawiam!
RUTUS
rutus
Producent
 
Posty: 68
Rejestracja: wt sty 23, 2007 10:07 pm

Re: Rutus- Alter 71.

Postautor: Taktyk » czw wrz 15, 2016 3:07 pm

Rutus napisał:

"Alter 71 to najprawdopodobniej pierwszy na świecie detektor metali płynnie przestrajany w funkcji częstotliwości. Detektor jest przestrajany od 4,4 kHz do 18,4 kHz ze skokiem 0,2 kHz - i to bez potrzeby wymiany sondy"

Jeśli nie pracuje równocześnie na kilku f to jest tak prawie jak w Deus ;) Skąd user ma wiedzieć, którą z 71 f ma wybrać??? :)

Podświetlenie 29 poziomów? :shock:

TAKTYK
Taktyk
Producent
 
Posty: 31
Rejestracja: pn wrz 06, 2010 7:01 pm
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rutus- Alter 71.

Postautor: remi79 » czw wrz 15, 2016 4:43 pm

Witam
Jeśli nie pracuje równocześnie na kilku f - Skąd user ma wiedzieć, którą z 71 f ma wybrać???

uważam to za zaletę , świetna baza do eksperymentowania.
Brawo Rutus
Pozdrawiam Remi
remi79
 
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Rutus- Alter 71.

Postautor: Taktyk » czw wrz 15, 2016 5:02 pm

remi79 pisze:
Jeśli nie pracuje równocześnie na kilku f - Skąd user ma wiedzieć, którą z 71 f ma wybrać???

uważam to za zaletę , świetna baza do eksperymentowania.
Pozdrawiam Remi


Dla mnie to droga do donikąd ;) Należy upraszczać a nie komplikować. Zresztą nawet przełączanie f w Deus jest dla mnie bez sensu a tutaj...? Detektor przestrajany prawie jak generator funkcyjny :)

Jak doda się do tego kolejne możliwości, x filtrów, zmiana ich parametrów, szybkości, separacji... to.... nie wiem kto to po za konstruktorem sensownie użyje? Taka jest moja opinia.

Jedyne sensowne rozwiązanie jest w przypadku analizy na kilku f, w tym samym real time...

T.
Taktyk
Producent
 
Posty: 31
Rejestracja: pn wrz 06, 2010 7:01 pm
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rutus- Alter 71.

Postautor: remi79 » czw wrz 15, 2016 8:42 pm

Chętnie wykonam spektrograf na różnych metalach/przedmiotach w różnych warunkach.
Na pewno tak bym zrobił jako nowy użytkownik tego sprzętu.
Szkoda że spektrum częstotliwości nie zaczyna się od 1kHz.
Sory TAKTYK takie mam zboczenie zawodowe.
Pozdrawiam
remi79
 
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Rutus- Alter 71.

Postautor: Jagerek » czw wrz 15, 2016 10:20 pm

Czy w trybie statycznym będzie działała dyskryminacja dźwiękowa tzn. wykrywacz nie będzie sygnalizował drobnych przedmiotów stalowych ?
Jagerek
 
Posty: 74
Rejestracja: ndz lut 22, 2009 5:19 pm

Re: Rutus- Alter 71.

Postautor: Antonior » czw wrz 15, 2016 10:21 pm

Jednym wystarcza kanarek inni potrzebują więcej.
Czym więcej regulacji tym trudniej ale za to jak się wie czego potrzebuje to lepiej jest mieć w czym kręcić niż narzekać że sprzęt do niczego.
Sprzedałem argo bo brakowało mi kilka regulacji.
Teraz jak kasa pozwoli to zastanowię się na 71 jako towar dodatkowy.
Antonior
 
Posty: 3
Rejestracja: pn lip 18, 2016 11:30 am

Re: Rutus- Alter 71.

Postautor: Sergiusz » pt wrz 16, 2016 12:43 pm

Cieszę się ,że wyjdzie w koncu nowy rutus :) Zaczynam odkładać pieniądze :S
Ile tonów będzie można ustawić maksymalnie ? Możliwość ustawienia i zapisania 7 częstotliwości pracy detektora ? Czy jest planowane wypuszczenie sondy snajperki ?
Sergiusz
 
Posty: 12
Rejestracja: ndz gru 09, 2012 4:17 pm

Re: Rutus- Alter 71.

Postautor: tomek93 » pt wrz 16, 2016 3:27 pm

Jakie rozmiary sond będą dostępne dla tego wykrywacza?
tomek93
 
Posty: 4
Rejestracja: ndz lut 14, 2016 10:30 am

Re: Rutus- Alter 71.

Postautor: ProScan » sob wrz 17, 2016 1:41 pm

Gratulacje dla Pana Rutyny!

Zbudowanie wykrywacza, który ma możliwość zadania niemal dowolnej częstotliwości jest niemałym wyzwaniem inżynierskim.

Czy to jest sensowne z punktu widzenia użytkownika, to zupełnie inna rzecz.

Wspomniane charakterystyki częstotliwościowe są jednym z zastosowań, ale wątpię czy daje się to robić w trakcie przemiatania, jeśli częstotliwości nie są emitowane jednocześnie. Poza tym technika wieloczęstotliwościowa do oceny co się znalazło może być zawodna. Mając V3i próbowałem "zdejmować" takie charakterystyki w trybie namierzania i niestety maksimum, które istnieje było zmienne, zależne od ułożenia sondy względem obiektu.

Tak czy owak, mamy niewątpliwie ciekawostkę na rynku. Czekamy na kolejne informacje.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Rutus- Alter 71.

Postautor: Taktyk » sob wrz 17, 2016 8:07 pm

Można użyć takiego nadajnika (TX driver) jak w DFX, Spectra i sterować jego pracą poprzez PWM (zmiana częstotliwości) , dodatkowo korygując napięcie zasilające nadajnik przez DAC. Ewentualnie zmieniając programowo współczynniki dla wzmocnienia sygnału odebranego RX... Dla każdej częstotliwości... To w przypadku nowego detektora Rutusa tylko 71 instrukcji switch.. case :lol:

Jedyny sens ma symultaniczna emisja i analiza f (sens także mocno dyskusyjny) w przypadku zakresu od 4 -18kHz (piszę w odniesieniu do nowego detektora Rutusa) wystarczy 4kHz i 18kHz, żeby osiągnąć liniowy wzrost czułości - zgodnie z zasadą działania prądów wirowych, która mówi o tym, że im szybciej zmienia się pole magnetyczne, tym silniej indukują się prądy wirowe (lub ze wzrostem przewodności przewodnika).
Analiza fazy (VDI) to już inna sprawa. Może być zależna od samych rozwiązań sprzętowych (niedoskonałości układowych) - tak jest np. w Deus, gdzie zmiana częstotliwości pracy niesie za sobą zmianę wzmocnienia preamp i dodatkowo zmniejsza lub zwiększa f próbek dla ADC... I tak dalej...

Ciekawostka na rynku i związany z tym faktem efekt marketingowy na pewno tak, ale korzyści dla użytkownika, poza pomieszaniem, są na tą chwilę raczej trudne do oszacowania :lol:

TAKTYK
Taktyk
Producent
 
Posty: 31
Rejestracja: pn wrz 06, 2010 7:01 pm
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rutus- Alter 71.

Postautor: rutus » sob wrz 17, 2016 8:43 pm

Witam !

Panie Piotrze - ja na pewno muszę przyznać bez bicia,że wybór takiej a nie innej "drogi" konstruowania tego urządzenia był pod wpływem lektury Pańskiego patentu oraz po rozmowie z Panem. Tylko tyle a zarazem aż tyle - bo można sobie wyobrazić kilka koncepcji budowy takiego urządzenia a wybór złej "pierwszej koncepcji" prowadzi na manowce - a przynajmniej powoduje daleko idące komplikacje. Więc muszę podziękować za pouczającą rozmowę ( to było kilka lat temu mam nadzieję,że Pan pamięta ;-) )

"ale korzyści dla użytkownika, poza pomieszaniem, są na tą chwilę raczej trudne do oszacowania" -wystarczy przeczytać instrukcję obsługi. Jeśli użytkownik po prostu szuka sobie wiatru w polu to niech włączy 8 kHz. Ale jeśli jest na konkretnym miejscu , szuka konkretnych obiektów, to ma możliwość wyboru dobrej częstotliwości do danego zadania. Taką możliwość daje Deus, ale Alter 71 daje ją lepiej :lol: Skok 0,2 kHz daje szansę odstrojenia od zakłóceń bez zmiany właściwości detekcyjnych. Chodzi coś obok na 4,4 ? no to ja się ustawiam na 4,6 :D .

"Jakie rozmiary sond będą dostępne dla tego wykrywacza?" - początkowo 28 DD oraz CC23 . Potem ilość sond będzie zwiększana w zależności od tego co dokładnie będzie oczekiwane. W każdym razie mogę produkować i sondy DD i koncentryczne.

"Ile tonów będzie można ustawić maksymalnie ?" - 120, z zakresu 60 Hz - 999 Hz.
"Możliwość ustawienia i zapisania 7 częstotliwości pracy detektora ?" - tak.
"Czy jest planowane wypuszczenie sondy snajperki ?" - tak, bardzo wiele osób pyta o taką sondę.

"Czy w trybie statycznym będzie działała dyskryminacja dźwiękowa tzn. wykrywacz nie będzie sygnalizował drobnych przedmiotów stalowych" - statyka all metal - i ma to głębokie uzasadnienie.

pozdrawiam.

PS' Warstwa fizyczna urządzenia umożliwia pracę na wielu częstotliwościach równocześnie. Świadomie zadbałem o to na etapie projektowania . Zwiększy się tylko pobór energii.
rutus
Producent
 
Posty: 68
Rejestracja: wt sty 23, 2007 10:07 pm

Re: Rutus- Alter 71.

Postautor: Taktyk » sob wrz 17, 2016 8:52 pm

Sorry Rutus ale włączenie konkretnej częstotliwości na konkretnym miejscu dla konkretnego celu, to jednak dla mnie jakaś abstrakcja :lol:

Dodatkowo, żeby ułatwić sobie zadanie, proponuje użyć zamiast zwykłej dyskryminacji funkcji notch :lol:

Co do odstrojenia o 0.2kHz to zgoda.

Napisałeś Rutus: "Warstwa fizyczna urządzenia umożliwia pracę na wielu częstotliwościach równocześnie. Świadomie zadbałem o to na etapie projektowania . Zwiększy się tylko pobór energii".

Czyli może pracować i analizować na 71f równocześnie?

T.
Taktyk
Producent
 
Posty: 31
Rejestracja: pn wrz 06, 2010 7:01 pm
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rutus- Alter 71.

Postautor: rutus » ndz wrz 18, 2016 7:28 am

Witam!

"Czyli może pracować i analizować na 71f równocześnie?" - wiem ,ale nie powiem :D - nie ma co dyskutować o hipotetycznych, niewykorzystanych możliwościach.

pozdrawiam.
rutus
Producent
 
Posty: 68
Rejestracja: wt sty 23, 2007 10:07 pm

Re: Rutus- Alter 71.

Postautor: ProScan » ndz wrz 18, 2016 9:53 am

Drobna uwaga do wypowiedzi powyżej, wprowadzających czytelnika w błąd: DEUS ma możliwość odstrojenia częstotliwości, więc problem nie istnieje (chyba że ktoś ma tylko wersję LITE).

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Następna

Wróć do Nowości i ciekawostki na rynku

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron