Nowy detektor Rutusa - Atrex

Dealerzy i producenci (i każdy kto zobaczy coś ciekawego) mogą prezentować sprzęt (ale tylko nowości).

Nowy detektor Rutusa - Atrex

Postautor: lechowiec » pt wrz 10, 2021 3:30 pm

Ten rok jednak zapowiada się ciekawie. Tym razem na naszym rynku pojawi się ciekawy detektor. Rutus wprowadza nowy model detektora - Atrex. Jest wreszcie kolorowy wyświetlacz i nowe ciekawe funkcje. Jak dla mnie jest to detektor wart zainteresowania.

Przypomniały mi się przy okazji stare dobre czasy. Rok 2009. White's wprowadza przełomowy detektor - Spectra V3. Czarnobiałe wyświetlacze zastępuje kolorowy tft. Dla mnie rewelacja do dzisiaj.

Rutus jednak zrobił ogromny postęp w swoich detektorach. I moje marzenie chyba jednak się spełni. Moją ulubioną Spectrę porzuconą przez White'sa zastąpi w końcu nasz polski Rutus.

Tutaj o tym detektorze opowiada trochę Saper:

https://youtu.be/Bhwh-Zr93Q0
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Nowy detektor Rutusa - Atrex

Postautor: ProScan » sob wrz 11, 2021 8:34 pm

Dzięki za info Lechowiec - jak zwykle jesteś najszybszy z szybkich.

Kilka zdań mojego komentarza:

Kolor - po co?
Mutifitr - sądząc po opisie to BEST DATA z DFX?
Pomieszanie angielskich nazw z polskimi: MAIN PROGRAMS: Program Bagno - zabrzmiało znamiennie. Najgorsze badziewiaki z PRLu też to pomieszanie miały (pamięta ktoś wykrywacze Geoscan? Łezka się w oku kręci. Rutus się w tą żenującą tradycję niestety wpisuje).

Pan Rutyna czyta moje teksty (moje patenty również), więc niech się tutaj jak najszybciej skoryguje.

i dalej:

Kompensacja wpływu wody - wygląda na użycie metody stosowanej od czasów Sovereigna (za którą White's swego czasu musiał zapłacić).
Obserwacja widma zakłóceń - kto skorzysta? Jaki procent zwykłych zjadaczy wykrywaczy? Kto zrozumie w kraju, gdzie większość pospólstwa się cieszy, że dostaje 500 + i nie rozumnie, że dostają kradzione. Może w UK zrozumieją. Nowoczesny wykrywacz ma po prostu być niewrażliwy na zewnętrzne zakłócenia. Kopka! - a nie pierdy wymyślać!
Aktualizacja poprzez WiFi (adres IP widoczny ?!). Wstrzymam się od komentarza, ale na razie nie czaję, Może w przyszłości, by jakieś mundre aplikacje mogły z tej funkcjonalności skorzystać. Ale tylko do zmiany firmware - nieporozumienie.

Tak więc - niestety, nie. Przełomu nie ma. Ale trzeba pogratulować Panu Rutynie, że stara się utrzymać w peletonie. Na pewno fanów znajdzie.

:pa

proscan


PS

Jeśli ktoś chce zobaczyć coś naprawdę innowacyjnego (z kolorowym ekranem, z aktualizacją przez wifi - i miliard innych), to niech spojrzy na to:

http://airmetaldetectors.com/

Nie twierdzę, że to dobre detektory, ale pomysł żeby komórka zawiadywała wykrywaniem metali jest naprawdę dobry (pozdrawiam przy tym mojego kolegę Janka, fana nowoczesnych technologii, który bardzo dawno o tym mówił, że aż dziwne, że nikt tego wcześniej nie spróbował).

Oczywiście dla większości graczy to dramat, bo z wykrywacza zostanie cewka i sztyca... Ale to na inny wątek.
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Nowy detektor Rutusa - Atrex

Postautor: Kumulus » ndz wrz 12, 2021 3:35 pm

lechowiec pisze:Rutus jednak zrobił ogromny postęp w swoich detektorach. I moje marzenie chyba jednak się spełni. Moją ulubioną Spectrę porzuconą przez White'sa zastąpi w końcu nasz polski Rutus.


Moim skromnym zdaniem do Spectry jeszcze Rutusowi baaaardzo daleko choć minęło od premiery Whitesa ponad 10 lat , wiec nie ma co pisać że Rutus zastapi Spectrę :S
Bardzo dobrze że Rutus wykazuje jakiś progres , jednak w stosunku do Altera71 to co się pojawi to można rzec tylko kosmetyka . Sam posiadam też Altera71 i uważam że to dobry wykrywacz a co do Atrexa może zmienię zdanie kiedy go kiedyś pomacam :lol: Póki co pozostanę bez wielkiego podniecenia .

:pa
Kumulus
 
Posty: 142
Rejestracja: sob lut 09, 2008 9:02 pm

Re: Nowy detektor Rutusa - Atrex

Postautor: ProScan » ndz wrz 12, 2021 11:48 pm

Dzięki Robert za komentarz posiadacza Altera 71.

No właśnie. Czy Atrex (Etrac, Apex - można się pogubić) oferuje cokolwiek istotnego dotychczasowym posiadaczom Altera? Materiały reklamowe są tutaj niejasne.
Jest on przedstawiony jako rozwinięcie starszej konstrukcji i jak rozumiem Alter 71 pójdzie w odstawkę, ale czy to jedyny powód by przesiadać się na Atrexa?

Pierwsze zdanie w bardzo słabym oficjalnym tekście promującym nowe urządzenie brzmi:

"Pierwszą nowinką w Atrexie jest dostępność dwóch rodzajów oprogramowania, które użytkownik może zmienić sam w innowacyjny sposób."Basic" dla osób poszukujących detektora przyjaznego dla użytkownika oraz "Advanced" dla użytkowników, chcących kontrolować każdy aspekt pracy urządzenia."


Alterowcy w tym momencie ziewnęli - skoro to jest ta innowacja, wysuwana na pierwszy plan, to dziękujemy. I ja ich rozumiem. O pochrzanieniu angielskich terminów w polskim wykrywaczu już pisałem. To jest narodowy dramat.

Nawiasem mówiąc "innowacyjny sposób" pojawił się dekady temu w wykrywaczu Minelab Explorer XS; był tryb Quickstart i Advanced - dokładnie z tą samą intencją. Wersja Explorer S miała tylko opcję Quickstart - i nikt tego nie chciał kupić.
Oldboye poczują kolejny zgrzyt. Chyba lepiej jest to pomyślane w XLT, Spectra czy w Deus (gdzie są dodatkowe opcje zaawansowane). Na pewno nie ma się czym chwalić - raczej można uspokoić, ze wykrywacz można włączyć w tryb dla początkujących, a jak już się nauczysz i nabierzesz ochoty na więcej, to można włączyć "Edwans". Ta uliczka jest ślepa.

Może lepiej byłoby dokupować dodatkowe opcje - jak bronie w grach komputerowych? (skoro aktualizacja ma być taka prosta). Dla tych co kasy nie mają, można by dostawać za darmo po spełnieniu jakichś tam kryteriów, np. odpowiedniej liczby sygnałów, machnięć czy innych osiągnięć (albo w promocji na mikołaja).

To by była jakaś tam innowacja, nie wiem czy mądra, ale o niej każdy by rozmawiał, zachwycał lub szydził, a na pewno zaciekawił się - a tak mamy - sorry - urodzoną mysz.

Wystarczy.

Czekamy na relacje z terenu - ale bez wielkich emocji i nadziei.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Nowy detektor Rutusa - Atrex

Postautor: lechowiec » pn wrz 13, 2021 4:41 pm

Ja tam jestem dobrej myśli. Kwestie innowacyjności i co jaka firma kiedy miała i jak to faktycznie działało pozostawię bez komentarza, bo w sumie mało kto raczej wie jak zaprogramowano Minelaby BBS czy FBS, które istotne operacje realizowały właśnie kodem a nie rozwiazaniami układowymi, jak to miało miejsce w większości detektorów konkurencji. Ale myślę, że Rutus raczej nie wypuściłby na rynek jakiegoś babola a to co widzę w tym detektorze pasuje w moje spaczone Whitesami potrzeby:). Nie ma oczywiście pierdyliarda ustawień jak w Spectrze, ale jest już nieźle. Nareszcie jest coś krajowego co ma sens i nie trzeba się uzalżniać od zachodu oraz w razie czego modlić o serwis:). A to jest teraz bardzo ważne. Przykładowo swoją Spectrę na ewentualny serwis wysłam do Proscana, a jak Proscan nie pomoże to zostaje mi USA. Niezła perspektywa?

Jeśli chodzi o Rutusa to ja miałem okazję sprawdzić Argo i Altera. I uważam te detektory za bardzo dobre. Znajomi bardzo długo używali Garrettów i przeszli właśnie na Altery. Do dziś nie widzimy niczego sensowniejszego od Rutusów na uniwersalne poszukiwania. Mam na myśli dobry tryb statyczny którego w detektorach na lekarstwo. Dobre zdanie o Alterze ma też Krzysztof (Taktyk) który wykonał do niego przystawkę tzw. Two boxa na większe przedmioty. Ta przystawka działa w trybie statycznym. Im lepszy statyk tym lepiej działa. Przystawka powstała dla Spectry, Whites'a 5900/6000/XLT oraz właśnie dla Altera. Z tego co Taktyk pisał, Alter ma bardzo dobrą statykę, żeby nie powiedzieć lepszą od Spectry. Dla osób szukających w trybie jednoczesnym żadne Minelaby i inne podobne detektory tylko dynamiczne się nie liczą. Zostaje White's którego nie ma i właśnie Rutus który wprowadza teraz nowy detektor. Jest się więc z czego cieszyć. Padają kiedyś najlepsi a Rutus jednak potrafi się rozwijać. A czasy na detektory sami wiecie jakie nastały. Jest ogólna kicha na rynku i wydaje się że perspetyw na lepsze jutro brak.
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Nowy detektor Rutusa - Atrex

Postautor: Kumulus » pn wrz 13, 2021 8:09 pm

Dobra , więc muszę odszczekać to co napisałem wczoraj :wacz

Dziś rano Artur (Saper) zaprosił mnie na testy nowego Rutusa Atrex-a z moimi meteorytami i dziś w południe spotkaliśmy się na jego polu testowym.
Od razu zaznaczam że nie ma mowy abym po dzisiejszym dniu wypowiadał się autorytatywnie o tym wykrywaczu bo trzeba by dłużej go poużywać w różnych warunkach i terenie . No i wykrywacz ten zapewne został stworzony z myślą o użytkownikach z szerszym spektrum zainteresowań poszukiwawczych niż moje :-) . Z mojego punktu widzenia nareszcie producent wsłuchał się w potrzeby takich jak ja "meteoryciarzy" i trzeba przyznać że wykrywacz ten potrafi bezbłędnie identyfikować meteoryty kamienne czego żaden z popularnych i dostępnych do tej pory na rynku wykrywaczy nie potrafi zrobić . Nie wiem jak to Arkadiusz Rutyna zrobił jednak jest to fakt że to działa . Dla mnie to duże i przyjemne zaskoczenie . Sygnały od meteorytów są bardzo stabilne i czytelne przy pełnym i prawidłowym strojeniu do gleby co w innych wykrywaczach nie jest takie oczywiste i cały czas trzeba było kombinować z gruntem tak aby cokolwiek można było znaleźć . Przy okazji trzeba było godzić się na "fałszywe sygnały" od kretowisk , krzaków a nawet krowich placków :lol: Taka to specyfika poszukiwania meteorytów :smt021
Z racji ograniczonego czasu nie testowaliśmy dziś innych programów ale wiem że Artur intensywnie nagrywa filmy i myślę że niebawem będziemy mogli zobaczyć więcej możliwości tego wykrywacza.

:pa
Kumulus
 
Posty: 142
Rejestracja: sob lut 09, 2008 9:02 pm

Re: Nowy detektor Rutusa - Atrex

Postautor: lechowiec » wt wrz 14, 2021 9:55 pm

Kumulus dobre wieści przynosisz, zwłaszcza, że chyba pierwszy z nas widziałeś ten detektor. Saper chyba czyta te nasze wywody i trzyma rękę na pulsie:). Dzięki, że się podzieliłeś tą informacją. Nowemu Rutusowi trzeba dać szansę. Gdyby wypuścili bubla nie pozbierali by się z reklamacjami i falą krytyki:). Dla firmy z taką pozycją na rynku taka wtopa teraz to nawet potencjalna plajta. Czekamy zatem na jakieś filmy z pracy detektora. Sam detektor nie jest jeszcze nawet w normalnej sprzedaży. Na razie dostępny jest jedynie preorder dla niecierpliwych.
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Nowy detektor Rutusa - Atrex

Postautor: JINXzwierzak » sob sty 22, 2022 12:53 pm

Dzień Dobry
FYI - Rutus zapowiadał na Facebooku iż następna aktualizacja oprogramowania będzie zawierała opcję multi częstotliwości.

Pozdrawiam
JINXzwierzak
 
Posty: 3
Rejestracja: pt gru 03, 2021 6:53 pm

Re: Nowy detektor Rutusa - Atrex

Postautor: ProScan » śr lut 23, 2022 1:08 am

Pozwoliłem sobie zacytować z profilu FB RUTUSA.

Atrex w chwili obecnej posiada funkcję Kasowanie wody, która jest najprostszym wykorzystaniem więcej niż jednej częstotliwości do pracy w detektorze metali. Sygnał nadawczy nie jest specjalnie formowany, korzystamy po prostu z naturalnej obecności częstotliwości harmonicznych w sygnale prostokątnym. Badania i doświadczenia dotyczące prawdziwej pracy Multi Frequency trwają u nas od dawna. Atrex nie bez powodu posiada procesor trzy razy wydajniejszy od tego, który stosowaliśmy w poprzednich modelach, oraz podobne, ale inne rozwiązania samej elektroniki detektora. Podstawowym problemem w rozmowie o Multi Frequency są materiały reklamowe, które widzieliście od wielu lat. Ilość informacji mało istotnych, a czasem wprowadzających w błąd jest przytłaczająca. Mają one na celu przekonać Was do tej technologii, a nie wytłumaczyć jak ona działa. Pierwsza najważniejsza kwestia to ilość częstotliwości. Często można zobaczyć w różnych materiałach reklamowych jak wiele częstotliwości emitują detektory Multi Frequency. Nie jest ważną rzeczą, ile częstotliwości wykrywacz nadaje tylko ile ODBIERA - ile częstotliwości równocześnie analizuje w celu wykrycia obiektu. Nadawanie częstotliwości nieodbieranej przez detektor to tylko niepotrzebne marnotrawienie energii. Jeśli stoicie na ciemnym podwórku i chcecie równocześnie obserwować furtkę i bramę od ogrodu, to ilu latarek użyjecie? Dwóch, tylko dwie wystarczą do tego zadania. Jakiekolwiek dodatkowe, świecące w niebo są tylko niepotrzebnym marnotrawieniem baterii. Sygnał nadawczy musi być optymalizowany, aby nadawał TYLKO te częstotliwości, które odbiera detektor i już to zagadnienie, samo w sobie jest skomplikowane. Druga kwestia to rysunki pokazujące, że dla każdego obiektu istnieje jedna, najlepsza częstotliwość przeznaczona do jego wykrywania. Tak to prawda, ale dotycząca detektorów JEDNOCZĘSTOTLIWOŚCIOWYCH. Czy tak pracują detektory wieloczęstotliwościowe? Oczywiście, nie. Opisując temat w przybliżeniu: detektory pracujące na jednej częstotliwości do wykrycia obiektów używają sygnału rezystancyjnego ("Y"), natomiast detektory wieloczęstotliwościowe używają sygnałów magnetycznych ("X") z wielu częstotliwości. Sygnały X zachowują się inaczej niż na znanym nam wszystkim rysunku. Na ilu częstotliwościach będzie pracował Atrex w Multi Frequency? Na tylu ile potrzeba, by osiągnąć wszystkie pożądane cechy. Następny pokutujący mit, z którym należy się rozprawić to ten, że Multi Frequency jest "wolne". Pierwsze detektory Multi Frequency były tworzone i projektowane na bazie mikrokontrolerów 8 bitowych, z zegarem 3.9 MHz. Wydajność takiego "zabytku techniki" to zaledwie 1,4 % (!) wydajności procesora z Atrexa. Multi Frequency projektowane w dniu dzisiejszym nie oznacza "powolności" oraz ma szereg zalet:
- nie potrzeba dobierać częstotliwości do poszukiwanych obiektów, detektor wykrywa dobrze obiekty drobne oraz duże,
- brak reakcji detektora (lub reakcja wielokrotnie zmniejszona) na wszelkie przewodzące, niemetalowe substancje w gruncie np. wodę morską, koks, łupki, itp.,
- brak wpływu (lub wpływ bardzo niewielki) magnetyczności oraz przewodności gruntu na ID obiektów,
- skuteczniejsza detekcja w gruntach mocno zmineralizowanych (zarówno w sensie obecności w nich magnetytu jak i jego przewodności).
Oprogramowanie Multi Frequency do Atrexa jest obecnie w ostatnim stadium testów w różnych częściach Europy, przekaz zwrotny jest bardzo pozytywny.
Będzie dostępne do pobrania bezpłatnie na naszej stronie w niedługim czasie.


Z niesmakiem odnotowuję przechwałki i szydzenie z technologii sprzed ponad 30-lat, z której samemu się czerpie (bo patent wygasł).

[-X

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Nowy detektor Rutusa - Atrex

Postautor: JINXzwierzak » pn mar 07, 2022 2:20 pm

Dzień Dobry
Czy chodzi o (...) "Pierwsze detektory Multi Frequency były tworzone i projektowane na bazie mikrokontrolerów 8 bitowych, z zegarem 3.9 MHz. Wydajność takiego "zabytku techniki" to zaledwie 1,4 % (!) wydajności procesora z Atrexa." ?
Pozdrawiam
JINXzwierzak
 
Posty: 3
Rejestracja: pt gru 03, 2021 6:53 pm

Re: Nowy detektor Rutusa - Atrex

Postautor: ProScan » pn mar 07, 2022 7:49 pm

Tak - wyboldowałem to w oryginalnym tekście.

Lądownik który wylądował na księżycu w latach 70-tych miał procesor bodaj z 1kB pamięci. To tylko świadczy o geniuszu dawnych konstruktorów. Jeśli ktoś czerpie z czyichś pomysłów, to niech zamilczy albo z szacunkiem odnosi się do swoich Mistrzów. Tym mistrzem jest Bruce Candy, który opracował dla Minelaba wykrywacz Sovereign (bo do niego pije Rutus). A mikrokontrolerem z zegarem 3,9MHz Motorola 68HC705. Przy okazji - większość obróbki odbywała się w torze analogowym.

Fragment powinien brzmieć:

"Niektórzy uważają, że wykrywacze wieloczęstotliwościowe są zbyt wolne. Być może tak było wówczas, gdy wykrywacze te powstawały - czyli w końcówce lat 90-tych. Obecnie dzięki nowoczesnej technologii do dyspozycji mamy 100-krotnie szybsze procesory. Ich użycie w Atrexie, bla bla bla itd itp."

Być może mnie jednego to razi, ale razi, co poradzę. Słabe i małe.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Nowy detektor Rutusa - Atrex

Postautor: JINXzwierzak » pt mar 11, 2022 7:41 am

Dziękuję za wyjaśnienie :D
Bez gruntowniej wiedzy nie dostrzega się niuansów :) (chyba że to dla fachowca nie są subtelne różnice, a istotne sprawy)
Osobiście odczytałem cudzysłów jako przekaz iż postęp w dziedzinie procesorów i ogólnej elektroniki jest tak szybki, że konstrukcje starsze niż 10 lat można określać mianem zabytek (nie wnikając czy nie jeden "zabytek" nie bije na głowę "funkiel nówki z salonu")
Pozdrawiam
Z :)
JINXzwierzak
 
Posty: 3
Rejestracja: pt gru 03, 2021 6:53 pm


Wróć do Nowości i ciekawostki na rynku

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron