Tryb statyczny w DFX

Informacje dla bardziej dociekliwych, ale bez przesady ...

Tryb statyczny w DFX

Postautor: jarek-pol1 » wt lis 10, 2009 4:10 pm

Może to pytanie łapie się na kategorię "bez przesady" :) ale nurtuje mnie od dłuższego czasu. Jak DFX rozpoznaje ruch sondą? Czyli skąd wie czy pracować na statyku lub dynamiku? Wątpię w istnienie mechanicznego czujnika, więc pozostaje elektronika. Tylko co sprawia że "to" działa?
jarek-pol1
 
Posty: 131
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 3:38 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tryb statyczny w DFX

Postautor: gawron » wt lis 10, 2009 6:38 pm

wykrywacz nie wie ty mu to mówisz wybierając w menu tryb pracy dynamiczny statyczny lub mieszany( oba tryby działają jednocześnie)
gawron
 
Posty: 167
Rejestracja: sob mar 25, 2006 3:33 pm
Lokalizacja: daleka północ

Re: Tryb statyczny w DFX

Postautor: jarek-pol1 » wt lis 10, 2009 7:22 pm

Tak, tylko w "MIXED MODE" przy przemiataniu sondą DFX pracuje w trybie dynamicznym, a gdy nie przemiatamy w statyku. O taką sytuację mi chodziło. Oczywiście mogę się mylić.
jarek-pol1
 
Posty: 131
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 3:38 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tryb statyczny w DFX

Postautor: jarek-pol1 » wt lis 10, 2009 7:24 pm

Z calą pewnością oba tryby nie pracują jednocześnie.
jarek-pol1
 
Posty: 131
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 3:38 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tryb statyczny w DFX

Postautor: lechowiec » wt lis 10, 2009 8:28 pm

Oba tryby pracują jednocześnie, ale detektor przełącza się kanału statycznego na dynamiczny w momencie gdy w tym drugim kanale sygnał się pojawi. Teraz co to jest dynamik i kiedy wystąpi sygnał?? Dynamik jak sama nazwa wskazuje działa tylko przy ruchu sondą (odpowiednio szybkim). Chodzi o to, że w dynamiku detektor bardzo szybko dostraja się do zmian właściwości występujących w badanym ośrodku, czyli w ziemi naszpikowanej przedmiotami metalowymi. Gdy zatrzymasz sondę detektor dostroi się nawet do metalu i sygnał ustąpi. Gdy bardzo wolno przemiatasz sygnał też nie wystąpi. Konieczne są szybkie zmiany aby pojawił się sygnał od metalu. W pełnym statyku takich zmian nie potrzeba. Detektor reaguje jak zbliżasz do sondy metal, milknie jak oddalasz. dlatego przy powolnym machaniu masz sygnał tylko z statyka i na tej właśnie zasadzie detektor wie, kiedy ma przełączyć się na sygnał z dynamika.

Tryb mieszany w white'sach to bardzo dobry pomysł na maksymalne zwiększenie zasięgu detekcji. Machasz powoli cewką i detektor w statyku informuje Cię tylko o obecności metalu. Sam statyk zapewnia głęboki zasięg, nie pominiesz niczego, nawet jeśli kolor leży koło żelaza. Po wykryciu obecności metalu zaczynasz szybko machać (wystarczająco). Pojawia się wtedy sygnał różnicowy w kanale dynamicznym, ale detektor wykrywa także obiekt w kanale statycznym. Aby nie wyszedł z tego bełkot, detektor automatycznie odłącza sygnał z statyka i słyszysz tylko to co z dynamika. Dynamik jest zawsze płytszy, ale dostarcza więcej informacji, m.in o przewodności wykrytego metalu. Statyk za to pozwala lepiej ocenić rozmiar celu, ale to już inna bajka.

Automatyczny tryb mieszany jest jednym z najlepszych pomysłów White'sa. Namiastkę tego trybu mam w tejonie, gdzie między dynamikiem i niepełnym statykiem mogę błyskawicznie przełączyć się za pomocą cyngielka. Bardzo sobie chwalę tę możliwość.

Zastrzegam, że nie znam dokładnej zasady działania dfx'a i w powyższym opisie mogą być nieścisłości, jednak nie powinny mieć one większego wpływu na zrozumienie zagadnienia
Ostatnio zmieniony wt lis 10, 2009 11:00 pm przez lechowiec, łącznie zmieniany 1 raz
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Tryb statyczny w DFX

Postautor: jarek-pol1 » wt lis 10, 2009 8:37 pm

Bardzo dziękuję! Muszę przyznać, wyczeroująca i jasna odpowiedź!!!!! =D>
jarek-pol1
 
Posty: 131
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 3:38 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała


Wróć do Teoria dla opornych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości