Akcelerometr w wykrywaczu

Informacje dla bardziej dociekliwych, ale bez przesady ...

Re: Akcelerometr w wykrywaczu

Postautor: pepe » śr lip 06, 2011 3:16 pm

Może mały akcelerometr MEMS w sondzie?
Już kiedyś się zastanawiałem nad pomiarem prędkości przemiatania.
pepe
 
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Akcelerometr w wykrywaczu

Postautor: Tomasz Gumny » śr lip 06, 2011 5:51 pm

pepe pisze:Może mały akcelerometr MEMS w sondzie?
Jak dojdę do tego etapu i zostanie trochę zapału, to chyba sprawdzę tą metodę. Pomiar drogi akcelerometrem jest obarczony dużym błędem ze względu na konieczność podwójnego całkowania. Najprostsze byłyby sensory odległości Sharpa na podczerwień - są stosunkowo tanie, ale ze względu na optykę chyba tutaj bezużyteczne. Zatem pozostają przetworniki ultradźwiękowe - są stosowane w samochodowych systemach parkowania, więc są hermetyczne i niedrogie. Ostatecznie pozostaje rozwiązanie mechaniczne - jakiś zderzak unoszący sondę o centymetr nie powinien być wielkim wyzwaniem...
Tomasz Gumny
 
Posty: 49
Rejestracja: wt kwie 28, 2009 3:52 pm
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Akcelerometr w wykrywaczu

Postautor: ProScan » śr lip 06, 2011 7:45 pm

Nie wiem dlaczego akcelerometrów nie ma w wykrywaczach (patenty pojawiły się już hoho lat temu).

Moim zdaniem to jest bardzo ważne uzupełnienie detektora. Można byłoby wiele parametrów kontrolować i użyć np. do adaptacji filtrów, strojenia do gruntu, pomiarów wielkości i głębokości znalezisk i do wielu innych rzeczy (np. wyłączania lub usypiania odkładanego wykrywacza, ostrzegania przez złym przemiataniem etc.)

Jak widzę producentów, którzy potrafią jedynie zmieniać kolory albo nazwy swoich wykrywaczy, niczym nowym nie potrafią zaskoczyć, tylko się chwalą jacy to oni dobrzy (bo wszyscy kupują ich sprzęt - a to przecież o czymś świadczy), to mi się słabo robi.

:m

proscan

PS
Jeśli któryś z producentów poczuł się dotknięty, to śpieszę wyjaśnić, że nikogo tutaj nie chciałem wyróżniać - to co napisałem dotyczy absolutnie wszystkich naszych producentów.
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Akcelerometr w wykrywaczu

Postautor: Tomasz Gumny » śr lip 06, 2011 8:11 pm

ProScan pisze:Można byłoby wiele parametrów kontrolować i użyć np. do adaptacji filtrów, strojenia do gruntu, pomiarów wielkości i głębokości znalezisk i do wielu innych rzeczy (np. wyłączania lub usypiania odkładanego wykrywacza, ostrzegania przez złym przemiataniem etc.)
Powoli! Przypuśćmy, że zamontujemy w sondzie 3-osiowy akcelerometr. Dwa z nich mierzą przyspieszenie w płaszczyźnie równoległej do powierzchni Ziemi (oś X - lewo/prawo i oś Z - przód/tył. Trzeci (oś Y) mierzy przyspieszenie grawitacyjne. Sygnał z X i Z można wykorzystać do właściwego poziomowania sondy nieruchomej lub poruszanej ruchem jednostajnym. Z kolei Y zmierzy co najwyżej przyspieszenie unoszenia/opuszczania sondy. Po pierwszym scałkowaniu można na tej podstawie obliczyć prędkość, a po drugim drogę (zmianę wysokości), ale jak już wspomniałem taki wynik będzie raczej bezużyteczny, bo obarczony dużym błędem.
Na razie widzę jedyne praktyczne zastosowanie akcelerometru - wykrywanie odłożenia wykrywacza i np. samoczynne przełączenie w tryb lokalizacji (pinpointer). Tyle, że to można zrobić zwykłym czujnikiem przechyłu.
Niemniej temat jest ciekawy i chętnie przeczytałbym inne propozycje.
Ostatnio zmieniony śr lip 06, 2011 11:45 pm przez Tomasz Gumny, łącznie zmieniany 2 razy
Tomasz Gumny
 
Posty: 49
Rejestracja: wt kwie 28, 2009 3:52 pm
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Akcelerometr w wykrywaczu

Postautor: pepe » śr lip 06, 2011 8:12 pm

Tak na prawdę to z moich doświadczeń do "nawigacji inercyjnej" potrzeba jeszcze żyroskopu 3-osiowego - same akcelerometry nie wystarczają.
Może do określenia zgrubnej prędkości przemiatania same akcelerometry by wystarczyły - ale nie do obliczenia pozycji.
pepe
 
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice


Wróć do Teoria dla opornych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron