Identyfikacja tonowa

Informacje dla bardziej dociekliwych, ale bez przesady ...

Identyfikacja tonowa

Postautor: aothunterpl » wt lut 18, 2014 9:00 pm

Witam opracowałem już przystawkę VDI do wykrywacza analogowego z użyciem mikroprocesora i przetwornika ADC który oblicza relacje fazowe na wyjściu układu filtracji pasmowej wykrywacza analogowego (tesoro eldorado).
Wyniki są zadowalające ale chcąc pogłębić wiedzę

Chciałbym się teraz zagłębić i poczytać co nieco o rozwiązaniach stosowanych dla analogowych opracowań identyfikacji tonowej (więcej niż dwa tony - bo to jest opracować łatwiej z tego co widzę)

Mam wobec tego pytanie do Pana Proscana z serii czy napotkał się Pan na jakieś opisy Patentowe opisujące te zagadnienie lub któremu modelowi urządzenia warto się przyjrzeć w celach edukacyjnych.
[ przeszukuje dostępne schematy urządzeń w celu podglądu rozwiązań identyfikacji tonowej ale na razie bida ]

Chodzi mi po głowie ponowne wykorzystanie wyjścia kanałów filtracji pasmowej X i Y (jeśli tak się robi).
I zbadania relacji fazowej (analogowo) podział dajmy na to na 3 kategorie i odpowiednie wysterowanie toru audio - to tak w mega uproszczeniu.

Widziadłem w którymś modelu Tesoro z lat 90 jakieś dziwne wykorzystanie zmiany pracy przetwornicy zasilającej urządzenia która potem odgrywała role w zmianie dźwięku toru audio . .ale to jakieś dziwne to wydaje mi się że nie tędy droga.

Może tak czy jest jakiś standard dajmy na to (w konstrukcjach analogowych) którego się trzyma - trzymała większość producentów.

Przychodzi mi jeszcze do głowy wykorzystanie schematu wskaźnika wychyłowego i od tego momentu analiza danych (ale jeszcze nie dobrałem się do takiego schematu i podłączenia takiego wskaźnika)

Przypomniało mi się coś na wzór Whithesa 6000 i przystawki Pana Mranda , który chyba z czegoś podobnego korzystał i działało to całkiem przyzwoicie.

Wywnioskowałem że taka przystawka nie powinna ograniczać zasięgu detektora a dodatkowo powinna być bardziej czuła niż opracowania cyfrowe ( ze względu na ograniczenia sprzętowe ADC)
- pomijam zakłócenia układu elektroniki

Pomijam oczywiście przetwarzanie cyfrowe.


Aha przypomina mi się jedno opracowane przez amatora który tak jakby powielił człon kanałów X i y
pierwszy był dostosowany pod żelazo , drugi pod kolor w ten sposób otrzymał identyfikację 2 tonową i dodatkowo był to wykrywacz 4 kanałowy (tak to śmiem nazwać) z regulowanym balans gruntem z osobna dla toru żelaza i koloru
- tak wyczytałem w skrócie na geotechforums (o przeróbce TGSL w wersji ivconic)




Z góry dziękuje za jakąś odpowiedź lub sugestię w tym temacie.

... a i przepraszam, że kolejny zawodnik pyta się o rozwiązania techniczne wykrywaczy ale w swojej pracy mgr opierałem się również na Pana artykułach i uważam, że u nas w Kraju jest Pan jedną z kilku nielicznych osób, które znają się i mają pojęcie w tej dziedzinie wiec grzechem byłoby nie spróbować chociaż zapytać - najwyżej dostane opiernicz ;].
Na emeryturze powinien Pan napisać jakąś dobrą książkę techniczną dla studentów :) jako podręcznik hehe.


Pozdrawiam
aothunterpl
 
Posty: 9
Rejestracja: wt lip 02, 2013 8:27 pm

Re: Identyfikacja tonowa

Postautor: ProScan » śr lut 19, 2014 1:07 am

Nie pamiętam, czy widziałem gdzieś patenty akurat do identyfikacji tonalnej. Do identyfikacji jako takiej, to jest tego trochę.

Jak już się ma identyfikację w postaci napięciowej, to sterowanie dźwiękiem jest już banalne. Tak zrobił Mrand - napięcie podawane na wskaźnik jest podawane również na komparatory; w zależności który zadziała, taki dźwięk się pojawia.

Przetwornica może być źródłem sygnału audio (po zastosowaniu odpowiedniego podziału). Ma to swoje dobre strony.

Proponuję zapoznać się z tym, co piszą na Geotechu o Classicu + VDI - tam chyba będzie jakieś natchnienie (ja nie miałem siły przeglądać 88 stron).

Identyfikacja tonalna nie ogranicza zasięgu - chyba że chce się mieć taką, która działa w całym zakresie detekcji, wówczas zakres ten trzeba ograniczyć, bo żadna identyfikacja nie będzie działać na granicy szumu.

Ogólnie należy iść w kierunku pomiaru fazy, a dźwięk generować w momencie, gdy sygnał jest największy. Tak w zasadzie robią wszyscy producenci. Ale po co robić jak wszyscy?

:pa

proscan

PS
Za miłe słowa dziękuję. Książek dla studentów na pewno pisał nie będę.
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Identyfikacja tonowa

Postautor: remi79 » ndz maja 10, 2015 7:51 pm

Witam
Dlaczego w wiekszosci znanych wykrywaczy typu PI sygnalizacja dzwiekowa wykrytego metalu jest oparta o przetwornik U/f, chodzi mi o te stuki po pisk?
Jest to podyktowane prostotą budowy czy raczej czułoscią tej metody w tym zastosowaniu ze wzgledu na impulsowy charakter detekcji.
Pozdrawiam Remi
remi79
 
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Identyfikacja tonowa

Postautor: ProScan » ndz maja 10, 2015 8:06 pm

W większości - zwłaszcza tych prostych/starszych.

Prostota - niekoniecznie. Stuki teoretycznie łatwiej wychwycić (zmiana stuków raz na sekundę na dwa na sekundę to 100% zmiany!) Problem pojawia się gdy zaczynamy szybko machać (bo zanim pojawi się ten drugi stuk, to już dawno sonda jest poza metalem). Tyle że w starszych wykrywaczach, gdzie impuls nadawczy był na poziomie 100Hz i tak potrzebny był układ całkujący, który musiał całkować (uśredniać) przez stosunkowo długi czas, więc tak czy owak ze starymi PI przemiatanie było powolne.

Podsumowując powodem raczej niska częstotliwość nadawcza, wymuszająca długie czasy uśredniania.

Nowych wykrywaczach PI, zwłaszcza tych z odzyskiwaniem energii częstotliwości są wyższe i można stosować sygnał ciągły i machać znacznie szybciej.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Identyfikacja tonowa

Postautor: remi79 » ndz maja 10, 2015 8:58 pm

ok.
dzieki za odpowiedz.

Stuki teoretycznie łatwiej wychwycić (zmiana stuków raz na sekundę na dwa na sekundę to 100% zmiany!) Problem pojawia się gdy zaczynamy szybko machać (bo zanim pojawi się ten drugi stuk, to już dawno sonda jest poza metalem)


Tez tak myslalem, wolalem to zkonsultowac z fachowcem i sie upewnic. A poza tym stuki mnie jako operatora najzywczajniej denerwują a konstruuje wykrywacz PI niejako pod siebie o konkretnym przeznaczeniu.


Z tym odzyskiwaniem energi to zostalem zaskoczony :) mozna cos wiecej? chodzi o odzysk ze szpilki która jest tłumiona na rezystorze?
Pozdrawiam Remi
remi79
 
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Identyfikacja tonowa

Postautor: ProScan » ndz maja 10, 2015 9:22 pm

Tak - zamiast tracić energię na rezystorze, można naładować kondensator i wykorzystać tą energię przy kolejnym impulsie. Są patenty w tym temacie. Był też taki wykrywacz - nazywał się Fisher Impulse.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Teoria dla opornych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości