Dlaczego BM950 nie jest ekranowana??

Informacje dla bardziej dociekliwych, ale bez przesady ...

Dlaczego BM950 nie jest ekranowana??

Postautor: IdeL » pt gru 22, 2006 9:09 am

Witam. Mam pytanie z gatunku poszukiwczy czarnych dziur - otworzyłem sobie sondę BM950 (uszkodzoną) i ...... nasunęło mi sie pytanie? Dlaczego cewki nie sa ekranowane :?: Zaczytując się onegdaj w różnych mniej jak i bardziej konkretnych publikacjach - wynikało z nich, iż zasadniczo cewki w sondach (pomijając PI) należy ekranować. Otworzyłem sobie taka sondę i ..... jestem zaskoczony :shock: ekran znajduje sie na niewielkiej przestrzeni w okolicach wejścia kabla do sondy. Dlaczego tak :?: Czyżby w przypadku cewek koncentrycznych nie było potrzeby ekranowania :?:
w ogóle zaskoczyła mnie też pętla wokół mniejszej cewki - czy to normalne, że jest nawinięta takim powyginanym drutem :?: Może w procesie strojenia dogina się ją w różne strony :?: - nie żartuję sobie i pytanie jest jak najbardziej poważne.
Będę wdzięczny za informacje - moje działania mają charakter poznawczo-eksperymentatorski.


Pozdroofki

IdeL
IdeL
 
Posty: 42
Rejestracja: wt sie 01, 2006 9:52 am

Re: Dlaczego BM950 nie jest ekranowana??

Postautor: ProScan » pt gru 22, 2006 1:44 pm

Sonda jest ekranowana. Tworzywo sztuczne z którego wykonany jest korpus sondy jest nasycone włóknem węglowym.

Pętelka kompensacyjna może przybierać dowolne kształty - byle skutecznie spełniała swoje zadanie.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dlaczego BM950 nie jest ekranowana??

Postautor: IdeL » pt gru 22, 2006 2:17 pm

Dzięki Proscanie za odpowiedź - wyczytałem dopiero godzinkę temu gdzieś w opisach anglojęzycznych, że obudowa jest jakimś mixem tworzywa sztucznego i grafitu - co prawda wczoraj obmierzałem ją sobie megomierzem - niestety nic nie pokazywał, więc zdziwiłem się :shock:

Mogę mieć jeszcze pytanie :?:
Od jednego z ekranów kabla (tego od tej cewki z mniejsza rezystancją) odchodzi przewód do nikąd - po prostu przyklejony do drugiej części obudowy sondy - czy on ma tak wisieć przyklejony i niepodłaczony :?:

Przepraszam za głupie pytania, bo choć jestem z wykształcenia elektronikiem - zagadnienia produktu takiego jak wykrywacze są mi obce (i w zakresie moich zainteresowań jedynie w wymiarze użytkowym) - to jednak specyficzne rozwiązania zazwyczaj.



PS. A w ogóle to sonda miała uszkodzone połączenie - moim zdaniem fabrycznie pod pianką - rezystacja "mniejszej rezystancyjnie" cewki oscylowała w zakresie od 3,6 - 20 omów, w zależności od nacisku (w środku) - obecnie ma twardo 1,6 oma - czyli tyle ile mieć chyba powinna (porównywałem z sondą kolegi).

Dzieki i pozdrawiam

IdeL
IdeL
 
Posty: 42
Rejestracja: wt sie 01, 2006 9:52 am

Re: Dlaczego BM950 nie jest ekranowana??

Postautor: ProScan » pt gru 22, 2006 2:26 pm


Od jednego z ekranów kabla (tego od tej cewki z mniejsza rezystancją) odchodzi przewód do nikąd - po prostu przyklejony do drugiej części obudowy sondy - czy on ma tak wisieć przyklejony i niepodłaczony


Odpowiem pytaniem na pytanie: a czym jest obudowa ? Czyż nie ekranem ?

Opór na części nadawczej powinien wynosić ok. 1,1 a na odbiorczej ok. 110 Ohm.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dlaczego BM950 nie jest ekranowana??

Postautor: IdeL » pt gru 22, 2006 4:03 pm

ProScan pisze:
Odpowiem pytaniem na pytanie: a czym jest obudowa ? Czyż nie ekranem ?



Tak, tak - jeszcze wczoraj nie wiedziałem, że tak jest.
A swoją drogą nie było galwanicznego styku z powierzchnią obudowy - po prostu koniec różowego przewodu kończył się w kleju- no zasadniczo nie musiało - metalizacja niektórych lamp elektronowych z końca lat trzydziestych też była wykonana z mieszanki z klejem i nie przewodziła na całej powierzchni (np. TEKADE).

ProScan pisze:Opór na części nadawczej powinien wynosić ok. 1,1 a na odbiorczej ok. 110 Ohm.




W takim razie 1,6 oma i 111 omów raczej powinno się mieścić w granicach przyzwoitości czy nie :?: Nie wiem jak bardzo krytyczna jest ta konstrukcja :-k


Dzięki za informacje, pozdrawiam

IdeL
IdeL
 
Posty: 42
Rejestracja: wt sie 01, 2006 9:52 am

Bmk950

Postautor: Edik » wt gru 26, 2006 5:48 pm

Witam,

Cóż jest dość krytyczna. :shock: Czasami da się ją zrównoważyć a czasami nie...

Ale jakby nie było karaks od tej sondy można sobie wykorzystać przy budowie sondy według własnego projektu/pomysłu. :!:

Czyli nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

Pzdr.
Edik
Edik
 
Posty: 46
Rejestracja: pt sty 06, 2006 10:05 am

Re: Bmk950

Postautor: IdeL » śr gru 27, 2006 8:49 am

Edik pisze:Witam,

Cóż jest dość krytyczna.
Pzdr.
Edik


Jak bardzo :?: Znajomy ma spectruma z BM950 - i rezystancja tej mniejszej ma 1,5 oma - czyli tyle co u mnie - więc jak :?: Odchyłka 0,4 oma będzie krytyczna czy nie :?: Aha rezystancji cewki nie mierzyłem mostkiem tylko zwykłym multimetrem - dla spokojności sumienia zmierzę dzisiaj jeszcze mostkiem.
Niemniej 0,4 oma można zgubić choćby na kablu czy słabszych punktach lutowania - jedno takie już znalazłem - rezystancja omawianej cewki poleciała o 500% w górę.

Pozdroofki

IdeL

PS. Z epoki samorób wyrosłem :D Są ciekawsze formy elektroniki do grzebania (moim zdaniem)
IdeL
 
Posty: 42
Rejestracja: wt sie 01, 2006 9:52 am

cd.

Postautor: Edik » pt gru 29, 2006 3:55 pm

Witam,

Rezystancja to jedno ale są jeszcze inne czynniki.

Po pierwsze sonda otwarta nie jest już tą samą sondą, którą była wcześniej - fabrycznie sklejoną i wypełnioną pianką.

Po drugie: hmm... W takim przypadku(otwieranie sondy) możliwe jest nieznaczne lub znaczne przemieszczenie się uzwojeń.

I po trzecie: akurat w tej sondzie, jakby to nazwać... istnieje pewien "punkt krytyczny", w którym sonde da się jeszcze zrównoważyć. Ja już miałem tak.

(ten "punkt krytyczny" jest zależny od kilku czynników"

Mogłem ją zrównoważyć do około 6mVpp, niżej nie dało się, choć próbowalem zrobić to na wiele sposobów.

Inna kwestia bo pisałeś:

"PS. Z epoki samorób wyrosłem Są ciekawsze formy elektroniki do grzebania (moim zdaniem)"

Ale grzebiesz jednak w tej sondzie, a ja powiem Ci, że zbudowałem już sondy, które miały lepsze parametry niż BM950. Lepszy zasięg, lepsza selektywność...

Jednak karaks, przewodzący ABS jest nie do pobicia. Można bawić się laminatami, grafitem. ale... nic to w porównaniu z tym patentem Whitesa.

Pozdro
EDIK
Edik
 
Posty: 46
Rejestracja: pt sty 06, 2006 10:05 am

Re: cd.

Postautor: IdeL » pt gru 29, 2006 9:11 pm

Edik pisze:Rezystancja to jedno ale są jeszcze inne czynniki.

Tak, wiem - ale nie znając konstrukcji ten parametr jako pierwszy mi podpadł i dlatego tak przy nim obstaję :D
Oczywiście w moich dociekaniach wstepnie olałem parametry zmiennoprądowe. A chciałem wiedzieć jak wyglada rezystancyjna sprawa zagadnienie 8) To tak ja ze sprawdzaniem gdy samochód nie rusza - czy ktoś kół nie ukradł ;)

Edik pisze:Po pierwsze sonda otwarta nie jest już tą samą sondą, którą była wcześniej - fabrycznie sklejoną i wypełnioną pianką.


No wiadomo, choćby mechanicznie


Edik pisze: W takim przypadku(otwieranie sondy) możliwe jest nieznaczne lub znaczne przemieszczenie się uzwojeń.


Tak, choć przyznać muszę, że sonda mechanicznie zrobiona jest dość ładnie i jeśli coś mi się przemieściło to wyłącznie kabelek podłączony do dolnej pokrywy - niestety on jest dość giętki (linka) i siłą rzeczy powtarzalność jego umieszczenia jest co najmniej dyskusyjna :D

Edik pisze:I po trzecie: akurat w tej sondzie, jakby to nazwać... istnieje pewien "punkt krytyczny", w którym sonde da się jeszcze zrównoważyć. Ja już miałem tak.
Mogłem ją zrównoważyć do około 6mVpp, niżej nie dało się, choć próbowalem zrobić to na wiele sposobów.


Zgadza się, kiedyś miałem kilka nieudanych moim zdaniem konstrukcji VLF z omegami (tzn. elektrycznie działały, ale głębokość penetracji i konstrukcja mechaniczna były słabiutkie, dyskryminacja też działała na wiatr) - nie mam dość samozaparcia do tak wszechstronnej zabawy jakiej wymaga projektowanie i konstruowanie detektorów metali - trochę sond nakleciłem się i znam to troszkę z autopsji - zużyłem miliony gwoździ na szablony do cewek ;)
Te 6mVpp to ładny wynik - mnie zawsze szlag trafiał jak coś takiego robiłem - wokół pełno przedmiotów metalowych (głównie przyrządy pomiarowe i wszystko stanowi potencjalne źródło nieprzyjemności - dałem sobie spokój z tą zabawą.
A cewkę od Proscana sprawdziłem i nawet działa - jeśli w terenie będzie "głębsza" od mojej ósemki - dam sobie spokój z dalszym grzebaniem w niej - na razie złożyłem ją bez klejenia


Edik pisze:Ale grzebiesz jednak w tej sondzie, a ja powiem Ci, że zbudowałem już sondy, które miały lepsze parametry niż BM950. Lepszy zasięg, lepsza selektywność...


Wiesz Edik - fakt jakiegoś pojęcia o hydraulice pozwala mi na rozwiązywanie problemów z rurami we własnym zakresie - choćby dlatego, że jestem dość leniwy aby organizować wizytę hydraulika.
Z wykształcenia jestem bądź co bądź elektronikiem (od zawodówki po emgeerainża i omało co doktorka) - ale mam jakąś alergię (od jakiegoś czasu) na co niektóre formy elektroniki - tj. organicznie brzydzę się techniką RTV i powiem krótko - nie lubię grzebać w detektorach metali również ...
Wolę projektowanie "na miarę" od anlogówki do procesorówki, za co można skubnąć jakieś pieniąchy, albo serwisowanie nietypowej elektroniki - np. medycznej i pomiarowej, a także wszelkie zagadnienia z szeroko pojętą teleinformatyką (naprawiam nawet routery i przełączniki lanowskie).
Ale bardzo cenię ludzi, którzy mają dość zapału do rozwiązywania problemów natury wykrywaczowej - jakoś mnie to nie bierze :D
Natomiast łazić z detektorkiem uwielbiam - jest to obecnie sustytut moich zainteresowań czynną eksploracją (bunkry, tunele, etc.) z dawnych lat :)

Dzięki Edik za zainteresowanie, PROSCAN nie chciał zapewne udzielać mi juz dalej wszelakich wskazówek w wątku - nie potępiam go, bo skubnął spory kawał wiedzy w temacie niemałym wysiłkiem, a tacy jak ja wykorzystuja to ;) . Sam nie zdradzam się nawet przed najlepszymi znajomymi w profesji z moją wiedzą - niech sami poszukają i poczytają, bo takich co chcą iść na łatwiznę jest jednak sporo na świecie.

Bardzo Wam dziękuję za wskazówki w wątku - przydały mi się na pewno - jeśli przyjdzie mi równoważyć tę diabelną sondę to z dużą niechęcią zrobię to oczywiście :?

Pozdroofki

IdeL
IdeL
 
Posty: 42
Rejestracja: wt sie 01, 2006 9:52 am

Re: Dlaczego BM950 nie jest ekranowana??

Postautor: ProScan » pt gru 29, 2006 9:37 pm

quote]PROSCAN nie chciał zapewne udzielać mi juz dalej wszelakich wskazówek w wątku[/quote]

Jest takie powiedzenie: głupi mówi co wie, a mądry wie co mówi.

Na pytanie : "w jakim stopniu rezystancja ma wpływ na jakość działania sondy" nie ma prostej odpowiedzi. Można ograniczyć się do odpowiedzi podobnej do tej której udzielił Edik (dzięki za wszystkie wypowiedzi :1 ), albo zrobić mały wykład z uwzględnianiem i analizą wszystkich przypadków.

Na ten ostatni wariant ani nie mam siły, ani chyba też nie ma chyba takiej potrzeby. Miejsce chyba też nie odpowiednie.

Ta sonda była przeze mnie naprawiana kiedyś (o czym wspominałem przy sprzedaży), więc jakieś dziwne druciki to być może efekt mojej działalności.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dlaczego BM950 nie jest ekranowana??

Postautor: IdeL » sob gru 30, 2006 11:17 pm

ProScan pisze: Jest takie powiedzenie: głupi mówi co wie, a mądry wie co mówi.

Hmm, jak to zinterpretować :?: :shock:


ProScan pisze:
Ta sonda była przeze mnie naprawiana kiedyś (o czym wspominałem przy sprzedaży), więc jakieś dziwne druciki to być może efekt mojej działalności.


Nie, lutowanie było raczej fabryczne (pod pianką) - do tego strasznie złośliwe bo wyglądało idealnie, a przy otwartej sondzie wszystko było OK.
Zdarzają się takie przypadki, co zrobić :smt102
Przyznać muszę, że zakup był dla mnie korzystny

:pa

IdeL
IdeL
 
Posty: 42
Rejestracja: wt sie 01, 2006 9:52 am

Re: Dlaczego BM950 nie jest ekranowana??

Postautor: ProScan » ndz gru 31, 2006 12:02 am

Hmm, jak to zinterpretować


Dosłownie. Oczywiście mówiłem o sobie. Byłbym głupi, gdybym paplał wszystko co wiem. To oczywiście powiedzonko bardzo ogólne, bardzo mądre i dotyczy wszystkich dziedzin życia, a nie tylko zdradzania tajemnic zawodowych.

Przyznać muszę, że zakup był dla mnie korzystny


Mówiłem przecież, że ze mną można tylko zyskać. :D

Szczęśliwego Nowego Roku !

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dlaczego BM950 nie jest ekranowana??

Postautor: IdeL » ndz gru 31, 2006 12:15 am

Bardzo dziękuję za pomoc i kończę już ten wlokący się wątek bo przy moim udziale zrobił się z tego magiel :cry:

Dzięki za życzenia - pozostaje mi życzyć jeszcze lepszego nadchodzącego Nowego Roku :D

:pa

IdeL
IdeL
 
Posty: 42
Rejestracja: wt sie 01, 2006 9:52 am

sylwester

Postautor: Edik » ndz gru 31, 2006 7:26 pm

Wiatam,

SZCZĘSLIWEGO NOWEGO ROKU!!!

:-)

Pozdrawiam.
EDIK
Edik
 
Posty: 46
Rejestracja: pt sty 06, 2006 10:05 am


Wróć do Teoria dla opornych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości