ekranowanie - skąd te różnice ?

Informacje dla bardziej dociekliwych, ale bez przesady ...

ekranowanie - skąd te różnice ?

Postautor: IdeL » sob sty 13, 2007 12:18 pm

I jaki to ma wpływ :?: :?:
Generalnie rzecz dotyczy sondy BM950 z grubym kablem.
Cienki kabel w sondach whitesa to cztery żyły w ekranie - ekran jak zakładam łączył obudowę (masę) urządzenia z obudową sondy...a każda para (odpowiednio podłączona) cewki: nadawczą i odbiorczą.
Gruby kabel to praktycznie dwa przewody ekranowane (izolowane od siebie) w jednej wspólnej, większej koszulce izolacyjnej - z czego przewód cewki odbiorczej ma swój oplot, a nadawczej swój...
Dlaczego zrezygnowano ze wspólnego oplotu :?: W tym kablu żaden z ekranów nie jest (i nie może być) połączony z obudową urządzenia - czy to normalne :?: :?: Czy też moja sonda ma "zarobiony" niewłaściwy kabel :?: Np. od jakiegoś egzotycznego Whites'a ...
A kabel jest opisany logo firmy więc oryginalny - więc jakiś sens to ma - czyżby ekranowanie sondy w tym przypadku ograniczało sie tylko i wyłącznie do eliminacji zbierajacych się na powierzchni ładunków elektrostatycznych, natomiast ochrona przed zakłóceniami nie była istotna :?:

Zastanawia mnie zmiana filozofii przy "kablowaniu" sondy.

BYłbym wdzięczny za wyjaśnienie
Pozdrawiam

Irek vel IdeL

PS. Jeśli opowiadam głupoty to przepraszam, zadaje pytania ponieważ poziom mojej wiedzy w tej materii jest nieznaczny
IdeL
 
Posty: 42
Rejestracja: wt sie 01, 2006 9:52 am

Re: ekranowanie - skąd te różnice ?

Postautor: ProScan » sob sty 13, 2007 2:15 pm

Cienki kabel w sondach whitesa to cztery żyły w ekranie


Nie. To dwie pary przewodów, każda w osobnym ekranie.

ekran jak zakładam łączył obudowę (masę) urządzenia z obudową sondy


Tak.

a każda para (odpowiednio podłączona) cewki: nadawczą i odbiorczą.


Tak.

Gruby kabel to praktycznie dwa przewody ekranowane (izolowane od siebie) w jednej wspólnej, większej koszulce izolacyjnej - z czego przewód cewki odbiorczej ma swój oplot, a nadawczej swój...


Tak.

Dlaczego zrezygnowano ze wspólnego oplotu


Nigdy nie było "wspólnego oplotu".

W tym kablu żaden z ekranów nie jest (i nie może być)


Nie bezpośrednio, ale pośrednio jeden z nich jest połączony do obudowy (i do "masy" urządzenia).

Czy też moja sonda ma "zarobiony" niewłaściwy kabel Np. od jakiegoś egzotycznego Whites'a ...


Była kiedyś jakaś forma przejściowa, ale z opisu wynika że Pańska wersja jest już "nowa".

Czyżby ekranowanie sondy w tym przypadku ograniczało sie tylko i wyłącznie do eliminacji zbierajacych się na powierzchni ładunków elektrostatycznych, natomiast ochrona przed zakłóceniami nie była istotna ?


Tutaj musiałbym zrobić wykład z elektroniki (czy elektrotechniki).
Skrócę jednak:

Ekran na kablu ma dwie funkcje:

- oddziela tor nadawczy od odbiorczego;

- separuje tor odbiorczy (bo nadawczy raczej trudno zakłócić - chyba tylko poprzez zmianę pojemności obwodu rezonansowego) od źródeł zewnętrznych zakłóceń (także efektów elektrostatycznych, zakładając że do kabla ktoś dotyka ręką, czy ocierają się jakieś badyle);

Ekran na nowych kablach Whitesa spełnia obie te funkcje (kwestią otwartą na ile skutecznie). Potencjał ekranu w torze odbiorczym jest zerowy, natomiast na przewodzie nadawczym -Uz (czyli też jest stały).

I co, wyjaśniło się ?

Tak jak wspominałem, można sobie wyobrazić lepsze ekranowanie, ale wybrano kompromis pomiędzy skutecznością, ceną i wytrzymałością. Obecnie stosowane kable White’sa są jednymi z najlepszych.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: ekranowanie - skąd te różnice ?

Postautor: IdeL » sob sty 13, 2007 9:40 pm

ProScan pisze:I co, wyjaśniło się ?


No właśnie nie bardzo - nie chodzi o podany opis oczywiście bo to jest wiadome. Generalnie sprawy zakłóceń i zwalczania ich w torach transmisyjnych są mi nie obce. Moje pytania były podyktowane nie brakiem wiedzy w tym kierunku, ale dziwnym polutowaniem w moim mniemaniu kabla.
Generalnie... coś tu nie gra - w mojej oryginalnej sondzie 8" kabel posiada wspólną końcówkę dla oplotu - być może są to osobne oploty dla dwóch par przewodów zlutowane i podłączone (choć po delikatnym zdarciu izolacji wydaje mi się, że oplot jest na całej powierzchni - sonda oryginalna nietetrana, pieknie, stabilnie działająca) do pina 3 we wtyczce i obudowy wtyczki - i jeśli tak jest to oczywiście wszystko jest bez zastrzeżeń.
Ale w nowej pin 3 jest niewykorzystany, a obudowa wtyczki niepodłączona - natomiast ekran obudowy sondy (w jednej części wyprowadzony przewód, w drugiej koniec przewodu zatopiony w tworzywie) podłączony jest do oplotu cewki nadawczej, który podłączony jest następnie do pinu 5 wtyczki. Nie do końca wiem czy tak powinno być

I może bym się nie czepiał, tyle, że naprawiając tę sondę stwierdziłem fakt odwrócenia cewki odbiorczej - i to zasiało we mnie ziarno niepokoju.

Wykorzystanie oplotu też może być różnorakie - bo kto zagwarantuje, że wcześniej jakiś "zdolny" amerykaniec (na przykład) nie puścił oplotem sygnału (zdarza się przecież).
Zreszta mogę podesłac schemat rozrysowanej sondy z podłączeniem kabla - no jak dla mnie "ciekawostka Dropsa".
Pozdrawiam

IdeL
PS. Moje pytania nie mają na celu wykorzystania wiedzy, aby "robić na tym kasę" - nie zajmuję się tym i nie chcę, a do grzebania właśnie w tym urządzeniu zmusiła mnie potrzeba.
IdeL
 
Posty: 42
Rejestracja: wt sie 01, 2006 9:52 am

Re: ekranowanie - skąd te różnice ?

Postautor: IdeL » sob sty 13, 2007 10:03 pm

Chyba już wiem co jest grane - pin 1 we wtyczce to też masa i tak się składa, że w tej sondzie sygnał "idzie" oplotem :? :?
Dlatego pewnie były problemy ze strojeniem gruntu, a produkty cewki nadawczej były OK. Sygnał "pseudosinusoidalny" o f=6,593kHz miał pik-pik 9V i uznałem, że jest OK, a tu takie chece. Pomyśleć, że już chciałem robić kompensację sondy #-o .


Pozdroofki

IdeL
IdeL
 
Posty: 42
Rejestracja: wt sie 01, 2006 9:52 am

Re: ekranowanie - skąd te różnice ?

Postautor: ProScan » sob sty 13, 2007 11:54 pm

Czyli wyjaśniło się ?

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: ekranowanie - skąd te różnice ?

Postautor: IdeL » ndz sty 14, 2007 3:16 pm

Tak, teraz jasne - dzięki za podpowiedzi. Wiedziałem czego szukać...


Pozdroofki

IdeL

PS. Dzisiaj miałem pecha - w terenia padł mi uA78S40 - co prawda wymieniłem go, ale sam fakt może człowieka doprowadzić do szewskiej pasji #-o
IdeL
 
Posty: 42
Rejestracja: wt sie 01, 2006 9:52 am


Wróć do Teoria dla opornych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości