White's 5900 Di Pro SL - modyfikacje które warto zrobić

Dział poświęcony przeróbkom w wykrywaczach fabrycznych dokonywanych przez użytkowników i firmy zewnętrzne. Pytania o sposoby, możliwości, sensowność, korzyści, niebezpieczeństwa itp.

White's 5900 Di Pro SL - modyfikacje które warto zrobić

Postautor: lechowiec » ndz mar 31, 2013 3:45 pm

White's 5900 Di Pro SL to stara konstrukcja analogowa, która przetrwała do naszych czasów dzięki prostocie, niezawodności i funkcjonalności rewelacyjnej jak na tamte lata (do dzisiaj może zawstydzić jeszcze nie jeden cyfrowy sprzęt).

Konstrukcja do miniatur nie należy i jako wadę można uznać jej rozmiary i masę.
Obrazek

Obrazek

W swoim egzemplarzu dokonałem kilku modyfikacji, które moim zdaniem poprawiają jakość poszukiwań. Niektóre są kosmetyczne, banalne, inne wnoszące już sporo do tematu. Oto lista:

1. Regulacja głośności - moim zdaniem pierwsza i bardzo ważna modyfikacja. Nie wiem dlaczego producent tego nie zrobił skoro płytka jest w pełni przygotowana a koszt niewielki. Samo odróżnienie od siebie 5900 od 6000 wydaje mi się być słabym argumentem. Realizacja polega na wylutowaniu rezystora i zamontowaniu potencjometru 100k, wywierceniu otworu w obudowie i złożeniu wykrywacza. Dobrze jest zdobyć porządny potencjometr taki sam jak w oryginale z długimi nogami. Samo wylutowanie rezystora i lutowanie nóżek potencjometru i trzeba wykonać ostrożnie, z baczną kontrolą temperatury. PCB jest dwustronne, ścieżki cieniutkie, łatwe do uszkodzenia mechanicznego i zbyt wysoką temperaturą.

Regulacja głośności działa bardzo dobrze i układ elektroniczny został do tego bardzo dobrze przygotowany. Nie jest to jakaś pierwsza prymitywna aplikacja. Uwzględnia bowiem ton wiodący i w górnym zakresie regulacji nie powoduje jego zmian obniżając jedynie maksymalny poziom dźwięku od wykrytych obiektów. A wszystko to mamy montując jedynie 1 potencjometr.

2. Modyfikacja toru audio wg. opracowania Mranda. Sprytne wykorzystanie tego co detektor już ma. Poprawia funkcjonalność. Dźwięk niesie dodatkową informację której nie przekaże wskazówka ze względu na dużą bezwładność np przy rozpoznawaniu zardzewiałych kapsli. Bez patrzenia na wskaźnik orientujemy się jaką fazę ma dany przedmiot. Niestety w tych detektorach kładziono nacisk głównie na analizę dodatnich vdi. Jest też funkcja dynamicznego kasowania dźwięku znacznie poprawiająca separację blisko leżących przedmiotów. To co do tej pory się zlewało widziane będzie jako osobne obiekty.

Jak kupiłem detektor to miałem już to zamontowane.

3. Nadajnik słuchawek bezprzewodowych. Rewelacyjna modyfikacja, wielu producentów jeszcze do tego nie dorosło. Nadajnik najlepiej zamontować we wnętrzu plastykowej obudowy wskaźnika z dala od elektroniki wykrywacza. Modyfikacja ta wymusiła u mnie zamontowanie potencjometru regulacji głośności, gdyż nadajnik nie radził sobie z dynamiką dźwięku z którą radzi sobie głośnik (ograniczanie maksymalnego poziomu dźwięku powodowało problem ze słyszalnością tonu wiodącego). Korzystałem z gotowego prototypowego nadajnika zaprojektowanego dla Minelaba X-terra 70.

4. Zasilanie. Starzenie się i korodowanie oryginalnego zasobnika oraz postęp w miniaturyzacji ogniw ładowanych wielokrotnie jest wystarczającym powodem by pozbyć się oryginału i podłączyć sobie zasobnik na 4 sztuki akumulatorków AA. U mnie modyfikację wymusiła konstrukcja elektroniczna nadajnika do słuchawek. Zyskujemy na utracie masy. Zasób energii jest sensowny, a jak komuś to nie wystarcza to zawsze może zabrać ze sobą dodatkowe komplety akumulatorków. Polecam Enelopy Sanyo,

5. Wymiana gałek przełączników pracujących z dość dużym przecież oporem na starego typu t.j. o większej średnicy i o agresywniejszej powierzchni chwytu. Banalna kosmetyka, dla mnie poprawiająca ergonomię.

Obrazek

Zaawansowane modyfikacje najlepiej zlecić komuś z odpowiednimi umiejętnościami i zapleczem, gdyż ingerencja w płytkę drukowaną bardzo łatwo może się tu skończyć niepotrzebnym popsuciem tego co było dobre. Ścieżki są naprawdę delikatne.
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL - modyfikacje które warto zrobić

Postautor: Mintaj » ndz mar 31, 2013 7:26 pm

Wykrywacz White's 5900, urzekł mnie prawie 14 lat temu. W czasach gdy o sprzęcie z prawdziwego zdarzenia, było trudno pomyśleć, a go mieć graniczyło z olbrzymim szczęściem.
Pamiętam do dziś tą chwilę, jak przed milenium otrzymałem przesyłkę z USA, od mojego serdecznego kolegi ze studiów.
Sprzęt był oczywiście używany, zakupiony w Newraku w jakimś komisie.
Do dziś go mam i zostanie zemną na zawsze, sprzęt przeszedł próbę czasu i do dziś uważam go za lidera w gronie wykrywaczy analogowych.
Z modyfikacji jakie zrobiłem: usunąłem głośnik do mojej szuflady redukując wagę, dorobiłem regulację głośności, gniazdo stereo na słuchawki, zasilanie na koszyk 6x baterie AA lub akumulatory i Mrand dorobił 4 tony.
Co chcę zrobić?
Lekki stelaż z zamocowaną sondą 950, na nim spust i pod łokietnikiem elektronikę z zasilaniem, co pozwoli na zmniejszenie wagi o około 700 gram.
Takie mam plany, oby tylko starczyło sił i chęci.
Mintaj
 
Posty: 17
Rejestracja: czw kwie 09, 2009 8:50 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL - modyfikacje które warto zrobić

Postautor: remi79 » pn sie 05, 2013 8:39 pm

Witam

Mrand kiedys na forum nie wiem jakim, wspominal o zmianie kata rekojesci przez podpilowanie i powtórne zespawanie. Co o tym myslicie?
Pozdrawiam. :idea:
remi79
 
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL - modyfikacje które warto zrobić

Postautor: ProScan » pn sie 05, 2013 9:04 pm

:palm
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL - modyfikacje które warto zrobić

Postautor: remi79 » pn sie 05, 2013 9:52 pm

Proscan sie zalamal ?! :smt022
remi79
 
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: White's 5900 Di Pro SL - modyfikacje które warto zrobić

Postautor: Sylwek88 » pn wrz 09, 2019 7:27 am

W ktorym miejscu włacza sie tą separacje dwóch sygnałów znajdujacych sie obok siebie w glebie.Mam takze przystawke Mranda i mam dwa przełączniki.Jeden na elektronice miedzy GEB a Mode a drugi na początku sztycy.
Sylwek88
 
Posty: 28
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 3:31 pm
Lokalizacja: Jastrow/Deutsch Krone

Re: White's 5900 Di Pro SL - modyfikacje które warto zrobić

Postautor: ProScan » pn wrz 09, 2019 3:57 pm

Ten na rurce wyłącza przystawkę wielotonową. To na puszce, to chyba to drugie dziwo.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Modernizacje, przeróbki, usprawnienia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron