Przerobienie ciboli na vaquero...

Dział poświęcony przeróbkom w wykrywaczach fabrycznych dokonywanych przez użytkowników i firmy zewnętrzne. Pytania o sposoby, możliwości, sensowność, korzyści, niebezpieczeństwa itp.

Przerobienie ciboli na vaquero...

Postautor: saper » pn lut 08, 2010 4:19 pm

Witam,
Mam zamiarem kupna ciboli (na vaquero mnie nie stac :D ). Widzialem w necie filmiki z przerobiona cibola z balansem grunu. I tu moje 1 pytanie: czy to tak naprawde wystarczy wylutowac potencjometr na plytce i na jego miejsce wlutowac taki na panel? Z testow zamieszczonych w "odkrywcy" przez pana proscana (dzieki!) wnioskuje ze vaquero posiada staly tryb niemal statyczny allmetal, ktory w ciboli jest dostepny tylko jako pin-point. I tu pytanie 2: czy jesli zamontowałbym staly wlacznik kanalu pin-point, to uzyskal bym ten sam efekt co allmetal w vaquero (brak zaklocen, brak zwiekszonego poboru pradu itp)? I wracajac do pytania 1, pytanie 3: czy ustawianie takiego balansu w ciboli wykonuje tak samo jak w vaquero?

Pozdrawiam!
saper
 
Posty: 35
Rejestracja: pt wrz 26, 2008 3:44 pm
Lokalizacja: WLKP

Re: Przerobienie ciboli na vaquero...

Postautor: ProScan » pn lut 08, 2010 5:54 pm

Kolega Saper to nie ten Saper z którym pisuję artykuły dla Odkrywcy, jak rozumiem :lol:

Zarówno Warzywo jak i Cebula to wykrywacze o fantastycznym potencjale, ale niestety spieprzonym przez producenta (wygląda jakby ktoś inny im zaprojektował elektronikę - może Dave Johnson? - a ktoś inny interfejs użytkownika).

Moim zdaniem należy zrobić tak:

    - pozbyć się przełącznika częstotliwości;
    - w to miejsce wprowadzić przełącznik dźwigniowy 3 pozycyjny (lewo stabilny AM, prawo chwilowy pinpoint);
    - w miejsce klawisza pinpoint wstawić pokrętło gruntu, ale jednoobrotowe, o mniejszym zakresie regulacji (tak jak Vaquero Germania);
    - pokrętło Threshold uczynić aktywne jedynie w trybach bez dyskryminacji (w trybie dyskryminacji nastawa wewnętrznie Threshold ustawiona na max);
    - ograniczyć zakres regulacji dyskrymy tylko do żelaza (3/4 zakresu pokrętła nigdy nie jest używane, bo kto o zdrowych zmysłach będzie dyskryminował kolor?)


Bez tych przeróbek wykrywacze i tak są bardzo dobre, ale żeby je dobrze obsłużyć, trzeba bardzo się pilnować.

Myślę, wracając do zasadniczego pytania, że da się z Cebuli zrobić Warzywo.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Przerobienie ciboli na vaquero...

Postautor: saper » czw lut 11, 2010 4:08 pm

Hmmm, panska odp narodzila we mnie kolejne pytania:

1. Mimo wszysko bardzo chcialbym pozostawic przycisk pin-point z lewej strony, czy nie dalo by sie gdzies jeszcze zmiescic potencjometru od BG?
2. No, tez myslalem nad zastosowaniem 1-obrotowego potencjometru, jednak BG wieloobrotowy w "warzywie" i tak daje niewielki wzrost zasiegu, czy zmniejszenie zakresu dostrajania, nie zmniejszyloby jeszcze tej roznicy?
3. A'propos treshold, jesli nie bede robil w nim zadnych przerobek to bedzie ono aktywne/mozliwe do plynnej regulacji w kazdym trybie pracy? Jesli tak to mysle ze nie ma sensu grzebac, poprostu na dyskrymie bede podkrecal na max, a na AM stosownie do potrzeb.
4. Mysle ze w regulacji dyskryminacji rowniez nie ma sensu grzebac, poprostu zamkne sie w tych pierwszych 1/4 i po sprawie.

Jednak przelacznik czest. na 100% zostanie wymieniony na przelacznik trybu pracy.

Pozdrawiam!
saper
 
Posty: 35
Rejestracja: pt wrz 26, 2008 3:44 pm
Lokalizacja: WLKP

Re: Przerobienie ciboli na vaquero...

Postautor: ProScan » czw lut 11, 2010 6:30 pm

1. Można dać tam, gdzie jest w Vaquero.

2. Nie.

3. Sens proponowanej przeróbki polega właśnie, żeby nie musiec regulować przy przełączaniu DISC na AM. Jeśli to nie przeszkadza operatorowi, to niech zostanie jak jest.

4. To jest tylko moja uwaga i wcale nie namawiam do jakichkolwiek przeróbek.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Przerobienie ciboli na vaquero...

Postautor: anRO » pt lut 12, 2010 11:07 am

Nie jestem elektronikiem,ale używam Vaguero ponad trzy lata i sądze że patent z pokrętłem Threshold nie jest najlepszy.Praca w dyskryminacji z ustawionym thresholdem na granicy słyszalności daje możliwośc wyraznego odróżniania sygnałów płytkich od głębokich.W drugim przypadku tj.ustawiając thresold na max,są problemy z namierzaniem,gdyż sonda ma wielką czułość na bocznej płaszczyznie.Większy przedmiot powiedzmy puszke po piwie widzi w odległości 40 do 50 cm obok sondy.Ten system czyli superstrojenie stosuje tylko przy przeszukiwaniu dużych obszarów czyli namierzeniu jakiejś konkretnej miejscówki.Po otrzymaniu jakiegoś sygnału pokrętło Tres. skręcam w lewo i namierzam.Przemiatając w tym systemie i w takim celu można machać cewką nawet 30 cm nad ziemią.Dopiero po złapaniu tzw. punktu zaczepienia, rozpoczynam dokładne sprawdzanie.
anRO
 
Posty: 63
Rejestracja: czw gru 08, 2005 6:39 pm
Lokalizacja: malopolska

Re: Przerobienie ciboli na vaquero...

Postautor: ProScan » pt lut 12, 2010 11:20 am

sądze że patent z pokrętłem Threshold nie jest najlepszy


Zgadzam się całkowicie.

Ten system czyli superstrojenie


Powiedzmy sobie wyraźnie - "superstrojenie" NIE ISTNIEJE. Chyba że słowem "super" określamy całkowite rozstrojenie toru statycznego. Taki sposób działania wynika z niechlujstwa projektantów, którzy nie rozdzielili regulacji progu czułości w trybach dynamicznym i pseudostatycznym.

Po otrzymaniu jakiegoś sygnału pokrętło Tres. skręcam w lewo i namierzam


No właśnie - to są konsekwencje błędnego projektu - żeby nie mieć problemów z namierzaniem (jeśli chcemy pracować z dużą czułością, którą ustala się wysoką nastawą Threshold) musimy za każdym razem przestawiać to pokrętło. Idiotyczne i zupełnie niezrozumiałe dla mnie dlaczego tak zostało to zaprojektowane.

Zamiast zrobić to "normalnie" zrobili bez sensu i nazwali to "superstrojeniem".

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Przerobienie ciboli na vaquero...

Postautor: lechowiec » pt lut 12, 2010 7:07 pm

Planując przeróbki w ciboli proponuję popatrzeć również w stronę tejona. Chodzi mi głównie o cyngiel, którym błyskawicznie można przełączac się między trybami i to dokładnie w momencie kiedy tego chcemy. Wydaje mi się, że jest to wygodniejsze i praktyczniejsze od mixed mode u White'sa. Jak się załapie o co chodzi to wykrywacz staje się dosłownie przedłużeniem ręki. Można się naprawdę sprawnie poruszać w polu, zwłaszcza, gdzie jest w ziemi dużo metalu. Szkoda że cortez nie ma cyngla.
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Przerobienie ciboli na vaquero...

Postautor: SiD » pt lut 12, 2010 7:48 pm

lechowiec pisze:Wydaje mi się, że jest to wygodniejsze i praktyczniejsze od mixed mode u White'sa.


Tego nie da się porównywać ani zamiennie stosować, bo to zupełnie dwie różne rzeczy i słóżą do czego innego.

Poza tym w White's ma przecież cyngiel a pod nim tryb namierzania, funkcję alternatywnej dyskryminacji spełnia identyfikacja tonowa i na wyświetlaczu.

Tejon jest zapewne lżejszy i w sumie łatwiejszy, ale pod względem rozwiązań technicznych nie ma nawet co porównywać z White's-em, chociaż to automatycznie nie oznacza, że dla każdego XLT będzie lepszym wykrywaczem.
SiD
 
Posty: 255
Rejestracja: pt mar 24, 2006 11:39 am

Re: Przerobienie ciboli na vaquero...

Postautor: ProScan » sob lut 13, 2010 12:36 am

@ Lechowiec. Używasz obu pozycji spustu?

Mi wychowanemu na Whitesie spust także odpowiada. Ale jako że moim pierwszym wykrywaczem z namierzaniem był Garrett CX II, to klawisz naciskany kciukiem także w ogóle nie przeszkadza (tyle że to tylko jedna pozycja - stąd pytanie jak wyżej).

Mam nadzieję, że dyskusja nie zboczy na różnice XLT - Tejon!

Trzymajmy się tematu przeróbki Cebuli.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Przerobienie ciboli na vaquero...

Postautor: ROBERTPOSZ » sob lut 13, 2010 12:00 pm

Do SAPERA. Różnica w cenie między C/V to 280 zł. Koszt zakupu potrzebnych elementów elektronicznych ( sam potencjometr 65 zł ) z przesyłką to co najmniej 100zł. Teraz dochodzi utrata gwarancji. Czy to ma w ogóle sens? Moim zdaniem warto robić takie przeróbki tylko w kupionych tanio wykrywaczach z "drugiej ręki" a nie nowych.
ROBERTPOSZ
 
Posty: 10
Rejestracja: ndz wrz 02, 2007 12:10 pm

Re: Przerobienie ciboli na vaquero...

Postautor: ProScan » sob lut 13, 2010 12:06 pm

Moim zdaniem warto robić takie przeróbki tylko w kupionych tanio wykrywaczach z "drugiej ręki" a nie nowych.


Ja też tak uważam :1

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Przerobienie ciboli na vaquero...

Postautor: lechowiec » sob lut 13, 2010 11:49 pm

ProScan pisze:@ Lechowiec. Używasz obu pozycji spustu?


proscan


tak, używam wszystkich pozycji spustu, czyli także dyskryminacji alternatywnej. Bardzo sobie chwalę zastosowanie spustu bo bardzo mi to usprawnia posługiwanie się wykrywaczem. Błyskawicznie i wtedy kiedy chcę mogę sprawdzić jak wykrywacz reaguje przy innym ustawieniu dyskryminacji oraz w all metal fast auto tune. Taki test niesie dodatkowe informacje. Zmiana trybów pod palcem daje spory komfort. Miło było by mieć taki cyngielek w terce 705, zresztą marnie widzę te panele w intensywnej eksploatacji. Pinpoint uruchamia się przecież tysiące razy i metalowy cyngiel oprócz tego, że moim zdaniem wygodniejszy, to pewnie prędzej to zniesie. Poza tym łatwo go wymienić.

Co do modyfikacji Ciboli, mam podobne zdanie co kolega wyżej, czyli najpierw policz, ale dokładnie, czy warto się w to bawić. Dobre części kosztują po kilkadziesiąt złotych, więc możesz dobić do ceny vaquero.

Jeśli chodzi o xlt vs tejon, to to co siedzi w puszce tejona objętością wiadomo, że nie ma się co równać z xlt, który ma masę możliwych kombinacji ustawień. Ale nic to, gdy brakuje czasu by nawet wyjść w pole. A tesorak jest prosty w obsłudze i jednocześnie skuteczny. Wolę po prostu włączyć wykrywacz, ustawić dwa pokrętła i kopać niż spędzać godziny na doświadczeniach i kombinowaniu z ustawieniami. Cały czas wydawałoby mi się, że coś mogę mieć źle zrobione, a w tejonie jeden rzut okiem na pokrętła i już wiem na czym stoję.

Osobiście wolałbym poczekać i dołożyć do vaquero niż się bawić w rzeźbienie ciboli. Takie rzeczy generalnie słabo się opłacają.
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Przerobienie ciboli na vaquero...

Postautor: ProScan » ndz lut 14, 2010 1:52 pm

Zmiana trybów pod palcem daje spory komfort. Miło było by mieć taki cyngielek w terce 705, zresztą marnie widzę te panele w intensywnej eksploatacji.


W terrze nie widzę możliwości założenia spustu. Można jedynie podmienić ten styk, który spłaszcza się po jakimś czasie (pewnie z tego powodu, że cienki plastik ugina się pod naciskiem, co powoduje ze trzeba coraz mocniej go dusić).

Poza tym łatwo go wymienić.


Akurat takich jak w Tejonie to nie widziałem w znanych mi sklepach.

dołożyć do vaquero niż się bawić w rzeźbienie ciboli. Takie rzeczy generalnie słabo się opłacają.


To może być prawda - ale jeśli ktoś lubi, to może sobie to i owo sam poprawić. Ale nie na nowym detektorze (bo szkoda). Na jakimś przechodzonym Vaquero można się pobawić (zwłaszcza w temacie regulatora progu, który uniemożliwia sensowne operowanie w trybie pseudostatycznym).

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Przerobienie ciboli na vaquero...

Postautor: beaviso » pn lut 15, 2010 12:58 am

Saper, zakładam że to widziałeś, ale jeśli nie, to przytaczam ten instruktaż ponownie.
http://home.earthlink.net/~puddlepirate ... %20Mod.pdf

M.
beaviso
 
Posty: 54
Rejestracja: sob maja 19, 2007 9:59 am

Re: Przerobienie ciboli na vaquero...

Postautor: ProScan » pn lut 15, 2010 9:53 am

Dzięki Beaviso za przypomnienie linka.

Ja przypomnę cały watek gdzie podałeś więcej informacji: http://www.proscan.gliwice.pl/forum/vie ... ght=#10281

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Modernizacje, przeróbki, usprawnienia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości