Tesoro Silver Sabre zamiana cewek - dostrojenie

Dział poświęcony przeróbkom w wykrywaczach fabrycznych dokonywanych przez użytkowników i firmy zewnętrzne. Pytania o sposoby, możliwości, sensowność, korzyści, niebezpieczeństwa itp.

Tesoro Silver Sabre zamiana cewek - dostrojenie

Postautor: marcinch1979 » śr mar 16, 2011 12:55 am

W koncu udalo mi sie kupic Tesoro Silver Sabre - jest jedno "ale" zalozona jest 9" cewka i niby wykrywacz jest dostrojony przez Pentechnic'a do pracy wlasnie z nia. Slyszalem, czytalem i potwierdzil to sprzedajacy, ze zamiana na 4" wymagac bedzie kalibracji (pamietam byl kiedys nawet taki filmik na YouTube, gdzie bylo pokazane jak to robic - niestety juz usuniety). Moje pytanie brzmi, czy faktycznie trzeba cos dostrajac, czy jestem zdany na Pentechnic (jakos im nie ufam). Guru ratuj [-o<
marcinch1979
 
Posty: 92
Rejestracja: sob lis 14, 2009 4:03 pm

Re: Tesoro Silver Sabre zamiana cewek - dostrojenie

Postautor: Damian » śr mar 16, 2011 6:31 am

Ze swojego doświadczenia wiem,że trzeba wykrywacz do cewki dostroić. Kiedyś zrobiłem taki teścik i do Conquistadora który był oryginalnie dostrojony do cewki pajęczynki, założyłem cewkę 8" z otworem. Wykrywacz zaczął dawać masę fałszywych sygnałów, sygnalizować kamienie, czego nie robił z podłączoną cewką pajęczynką.
Damian
 
Posty: 11
Rejestracja: wt paź 09, 2007 10:28 pm

Re: Tesoro Silver Sabre zamiana cewek - dostrojenie

Postautor: ProScan » czw mar 17, 2011 3:54 pm

To nie jest dostrojenie do sondy, tylko do gleby.

Podobny problem mógłby wystąpić (albo i nie) dla sondy o takich samych wymiarach (bo nie ma identycznych sond - każde się jakoś różnią).

W Pentechniku oczywiście nie mogą nastroić do czyjejś gleby, więc wybierają jakąś nastawę uniwersalną, taką, że "da się chodzić".

Myślę że informacje z tej strony mogą być adekwatne:

http://www.geotech1.com/forums/showthread.php?t=7021

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Silver Sabre zamiana cewek - dostrojenie

Postautor: marcinch1979 » pt mar 18, 2011 1:12 am

sprawdzilem jak dziala z 7" i nie zauwazylem zadnych dziwnych objawow, pacjent na obydwu cewkach dziala bez zarzutu (druga to pajaczek 9"), teraz tylko musze "upolowac" 4" i zobaczymy jak z nia bedzie sie sprawowal,
marcinch1979
 
Posty: 92
Rejestracja: sob lis 14, 2009 4:03 pm

Re: Tesoro Silver Sabre zamiana cewek - dostrojenie

Postautor: Zapytanie_email » wt lis 01, 2016 11:59 pm

Witam. Posiadam stary wykrywacz firmy Tesoro - Silver sabre 2. Jest to model który nie ma na zewnątrz potencjometru do ustawiania gruntu - ground balance.
Nie znam za bardzo angielskiego, ale na ile mogłem zrozumieć oglądając anglojęzyczne fora, oraz opierając się na fakcie że jak mi się wydaje w kontynuatorze silver sabre - Ciboli, jest możliwość "wyciągnięcia na wierzch" balansu gruntu. Po odkręceniu obudowy jest jeden potencjometr montażowy o oznaczeniach - 100 92 zakładam że to właśnie balans, ( drugi służy do wstępnego ustawienia czułości bo ma wyprowadzone fabrycznie prowizoryczne pokrętło do tego celu). Czy było by możliwe jak w Ciboli założenia na zewnątrz potencjometru obrotowego, nie koniecznie oryginała Tesoro, ale jakiegoś taniego zamiennika?
Pozdrawiam.
Zapytanie_email
 
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm

Re: Tesoro Silver Sabre zamiana cewek - dostrojenie

Postautor: ProScan » śr lis 02, 2016 12:01 am

Czy było by możliwe jak w Ciboli założenia na zewnątrz potencjometru obrotowego, nie koniecznie oryginała Tesoro, ale jakiegoś taniego zamiennika?


Prawie na pewno tak. Ale na pewno nie u mnie - tego typu przeróbkami nie zajmuję się.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Silver Sabre zamiana cewek - dostrojenie

Postautor: MarJan » wt lis 22, 2016 9:47 pm

Witam.
Tak się składa że jestem autorem tego zapytania e mailowego, wysłałem je na PW bo w innych tematach admin wszelkie sprawy dotyczące konkretnych działań serwisowych każe wysyłać na e-mail.
Jeśli pan panie Piotrze nie podejmuje się tego zrobić, to zastanawiam się czy nie mógłbym się pokusić o samodzielną wymianę ze wsparciem forumowiczów.
Podstawowe umiejętności"lutownicze" posiadam. Wymieniałem uszkodzone wtyczki, przepalone kondensatory, itp. Na forum Odkrywcy spotkałem temat cewek gdzie jednym z wątków (jeśli dobrze pamiętam) była wymiana potencjometru w Ciboli - jak to powyżej opisałem. Było też parę innych rozrzuconych po sieci informacji.
Na mój rozum największą trudność nastręcza dopasowanie właściwego potencjometru obrotowego; bo jak zgaduję wystarczy wylutować ten montażowy, dolutować w jego miejsce trzy kabelki, których końcówki zgodnie z oznaczeniami dolutować do odpowiednich pinów obrotowego.
Ale na pewno nie jest tak słodko jak to sobie wyobrażam, czuję jakiś "niuans" który całą operację utrudni.
Nim ewentualnie pociągnę temat dalej, proszę o pomoc i potwierdzenie lub zaprzeczenie moich wniosków, lub inne konstruktywne uwagi.
Pozdrawiam.
MarJan
 
Posty: 4
Rejestracja: ndz lip 24, 2016 10:48 pm

Re: Tesoro Silver Sabre zamiana cewek - dostrojenie

Postautor: ProScan » wt lis 22, 2016 10:08 pm

je na PW bo w innych tematach admin wszelkie sprawy dotyczące konkretnych działań serwisowych każe wysyłać na e-mail.


Przeciwnie - wolę pytania na forum. Na email umawianki co do terminów i kosztów. A PW tu nie działa.

bo jak zgaduję wystarczy wylutować ten montażowy, dolutować w jego miejsce trzy kabelki, których końcówki zgodnie z oznaczeniami dolutować do odpowiednich pinów obrotowego.


Dwa - bo dwa są ze sobą zwarte.

Tu nie ma czego ciągnąć dalej. Jedyna sztuka, to nie pourywać kabelków i nie zniszczyć PCB przy wylutowywaniu potencjometru montażowego.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Silver Sabre zamiana cewek - dostrojenie

Postautor: MarJan » wt lis 22, 2016 10:50 pm

Pozostaje największa trudność - jaki potencjometr obrotowy zastosować- parametry, rodzaj. Czy można go kupić w
detalu czy trzeba sprowadzać, czy może u pana w serwisie?
Jak prawidłowo połączyć piny potencjometru obrotowego z płytką. Na montażowym nie widzę żadnych oznaczeń.
Niech nie dziwią pana moje pytania, elektronika nie jest znaną mi dziedziną.
Na montażowym potencjometrze są oznaczenia 100 92.
MarJan
 
Posty: 4
Rejestracja: ndz lip 24, 2016 10:48 pm

Re: Tesoro Silver Sabre zamiana cewek - dostrojenie

Postautor: ProScan » wt lis 22, 2016 11:46 pm

Oj nie wiem - co się zmieści.

Na schemacie SILVER SABRE widzę potencjometr 100k.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Modernizacje, przeróbki, usprawnienia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron