Tesoro Compadre - modyfikacje, zmiana sondy.

Dział poświęcony przeróbkom w wykrywaczach fabrycznych dokonywanych przez użytkowników i firmy zewnętrzne. Pytania o sposoby, możliwości, sensowność, korzyści, niebezpieczeństwa itp.

Tesoro Compadre - modyfikacje, zmiana sondy.

Postautor: fdisk » czw sie 30, 2012 11:50 pm

Witam

Na wstepnie chcialbym sie przywitac, to moj pierwszy post na forum i witam Wszystkich serdecznie :)

Chcialbym poruszyc kwestie modyfikacji wykrywacza Tesoro Compadre. Jak wiadomo jest to podstawowy model, w ktorym producent nie dal mozliwosci zmiany cewki na inne. W sieci mozna znalesc informacje o prostej metodzie podlaczenia cewki 8 calowej ( zamiast oryginalnej 5.75" ) lub zamontowania gniazda 5 pinowego stosowanego w innych modelach Tesoro. Poza tym jest przeciez model SE z wieksza cewka.

Moje pytanie brzmi: Z jakimi cewkami Tesoro lub innych producentow ( np Detech, NEL ) Compadre bedzie pracowal po zamontowaniu gniazda?
Gdzie mozna kupic takie gniazdo? Sa to gniazda amerykanskiego Switchkraft'a.

Chcialbym rowniez zapytac o mozliwosc przeniesienia wewnetrznych potencjometrow na zewnatrz przedniej scianki. Czy dodanie potencjometru balansu gruntu oraz czulosci pozwoli na dostrojenie Compadre z innymi cewkami? Czy da sie go zmusic do pracy z cewkami DD, N.E.F?

Powod dla ktorego chcialbym miec mozliwosc wymiany cewki, jest dosc prozaiczny - wieksze pole przeczesywania terenu oraz zwiekszenie zasiegu ( choc z tym drugim nie oczekuje jakiejs gigantycznej poprawy).

Generalnie interesuje mnie zwiekszenie funkcjonalnosci tego wykrywacza, niz powazne modyfikacje zwiekszenia zasiegu. Juz ze standardowa cewka jest on przyzwoity ale moglby byc tez troche wiekszy :)
fdisk
 
Posty: 5
Rejestracja: śr sie 29, 2012 8:57 pm

Re: Tesoro Compadre - modyfikacje, zmiana sondy.

Postautor: ProScan » pt sie 31, 2012 8:38 pm

Witamy, witamy :)

Takie złącza chyba nie są do kupienia w Polsce - chyba, że u mnie bo mam ich trochę w zapasie. Są drogie - kilkanaście dolarów sztuka + zarobek dla mnie.

Nie wiem czy Detech i NEL robią sondy pasujące do Compadre (czy innych z serii uMAX).

Z przenosinami na panel nie powinno być problemu. Na pewno polepszy to własności użytkowe detektora.

:pa


proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Compadre - modyfikacje, zmiana sondy.

Postautor: fdisk » sob wrz 01, 2012 3:26 pm

Dzieki za odzew :)

Z tego co wiem, jest w kraju firma TME, ktora prowadzi dystrybucje klamotow Switchcrafta. Pytanie tylko jak szeroki jest asortyment?

Generalnie mozna zalozyc inne gniazdo XLR ale kazda nowa cewke trzeba by bylo modyfikowac do innego gniazda. Troche to sie mija z celem. Lepiej bedzie po prostu zamontowac oryginal 5 pinowy.

Co do samych cewek, to z tego co wyczytalem na zagranicznych forach nie powinno byc problemu z dzialaniem cewek od modeli uMax, DeLeon, Cortes, EuroSabre II. Generalnie chodzi wykrywacze pracujace w zakresie 10-12khz i z tych maszyn cewki bez problemu powinny dzialac z Compadre. Pisze powinny, poniewaz ja tego nie sprawdzilem, pisza tak inni uzytownicy.

Przykladowo firma Detech oferuje swoje cewki typu NEF dla Tesoro w dwoch odmianach, czyli modeli z technologia HOT i czestotliwosci 14-17kHz ( Tejon, Cebola, Vaquero ) oraz powyzsze uMax i reszta z czestotliwoscia 10-12kHz

Tak wiec teoretycznie nie ma przeciwskazan, co do zalozenia takich cewek do Compadre.

I jeszcze jedno pytanie. Model Silver uMax nie posiada regulacji balansu gruntu, czy zmiany cewek w tym modelu nie pociagaja za soba dostrojenia wykrywacza do innej cewki? Jesli nie, to analogicznie Compadre tez nie powinien miec z tym problemu i dzialac nawet z cewka Detech Ultimate

http://www.detech-metaldetectors.com/pr ... -coil.html

Wybaczcie, ze tyle pytan, ale na ile to mozliwe chcialbym rozwiac wszelkie watpliwosci. Nie chcialbym zostac z nowa cewka za kilka stowek, ktorej nijak nie zmusi sie do pracy z Compadre.

:?
fdisk
 
Posty: 5
Rejestracja: śr sie 29, 2012 8:57 pm

Re: Tesoro Compadre - modyfikacje, zmiana sondy.

Postautor: ProScan » ndz wrz 02, 2012 12:16 am

Jeśli się nie wykonuje strojenia do gruntu na terenie na którym się pracuje, to uzyskuje się działanie typu "pi razy drzwi". Wszystko będzie zależeć od konkretnego egzemplarza sondy, czyli inna sonda Tesoro może źle działać, a sonda Detech będzie działać dobrze - lub na odwrót. Pełna bezregułowa przypadkowość.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Compadre - modyfikacje, zmiana sondy.

Postautor: fdisk » śr paź 31, 2012 7:55 pm

Czy moglbym poznac dokladna cene gniazda Tesoro 5 pin oraz wtyczki?
fdisk
 
Posty: 5
Rejestracja: śr sie 29, 2012 8:57 pm

Re: Tesoro Compadre - modyfikacje, zmiana sondy.

Postautor: ProScan » śr paź 31, 2012 8:26 pm

Ceny podaję na email. Ponieważ nie prowadzę sklepu, a serwis, więc cena jest z montażem. A jeśli ktoś nie chce montażu, to cena ... taka sama.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Compadre - modyfikacje, zmiana sondy.

Postautor: fdisk » śr paź 31, 2012 9:18 pm

Dobrze, napisze zatem maila :)
fdisk
 
Posty: 5
Rejestracja: śr sie 29, 2012 8:57 pm

Re: Tesoro Compadre - modyfikacje, zmiana sondy.

Postautor: fdisk » sob lis 24, 2012 6:52 pm

Maly update.

Pan Piotr pewnie mnie ukatrupi za zawracanie gitary, bo ostatecznie sam zmienilem wtyczki i zainstalowalem potencjometry ;) Jednoczesnie poprawilem troche lutow i pare przewodow. Niestety jak dla mnie jakosc wykonania Tesoro Compadre przypomina bardziej chinskie wynalazki niz amerykanska jakosc. Poprawilem co uznalem za konieczne i wylutowalem 3 trymery z plyty wykrywacza. W ich miejsce wstawilem typowe potencjometry. Zamontowalem rowiez gniazdo typu mikrofonowego 5 pin oraz do potencjometru czulosci dodalem rezystor Maxboost ( czy dziala trudno powiedziec, bo nie testowalem sprzetu bez tego rezystora ).

Do standardowej cewki 5.75 dokupilem pajeczynke 9x8 z modeli uMax oraz 12x10. Moje pierwsze wrazenia z testow powietrznych sa dosc dobre. Zamontowanie regulacji czulosci oraz strojenia cewki do gruntu dalo wykrywaczowi bardzo duza korzysc. Nie spodziewalem sie tak roznych efektow pracy przy regulacji potkiem gruntu. Prace 3 potencjometru trudno mi fachowo okreslic, steruje on dyskryminacja wykrywacza. Za jego pomoca mozna przesuwac okreslony zakres dyskryminacji. Przydaje sie to rzadko, np na duzej cewce 12x10, ale prawde mowiac mysle, ze ten potencjometr mozna pominac i nie montowac. Czy tak jest w 100% to sie okaze w testach gruntowych. Co prawda bylem chwile z wykrywaczem w terenie, ale trudno to nazwac dokladnym testem.

Poki co przetestowalem zasiegi w powietrzu na trzech cewek. Do kazdej z nich musialem dostosowac potencjometr gruntu. Szczegolnie dla cewki 9x8 oraz 12x10. Przy ustawieniu potka takim jak dla najmniejszej cewki, wykrywacz praktycznie nie widzial w ogole miedzianej poldolarowki 1977r. Bylo to dla mnie duze zdziwienie, poniewaz obecne monety krajowe oraz euro wykrywacz sygnalizowal, choc ze zmniejszonym zasiegiem.

Pomiary w powietrzu przeprowadzilem w pokoju, na zadnej z cewek nie udalo mi sie osiagnac maksymalnej czulosci. Byc moze to zaklucenia, albo wiecej sie juz po prostu nie da. Uzylem monet takich jakie mialem pod reka. Po dostrojeniu cewki ustawilem dyskryminacje tak, aby odrzucala duze, metalowe kombinerki. Miejsce wskazywane przez potencjometr bylo mniej wiecej na IRON dla wszystkich cewek. Tak wiec, wszystkie pomiary zostaly przeprowadzone w trybie DYSKRYMINACJI.

Cewka 12x10
1 grosz - 18cm+ ( + oznacza lekko ponad podana odleglosc )
1 zloty - 21cm+
2 zlote - 24cm+
1 eurocent - 18cm+
5 eurocent - 22cm+
50 eurocent - 26cm
Half Dollar 1977r - 28cm+

Cewka 9x8
1 grosz - 18cm
1 zloty - 21cm
2 zlote - 23cm
1 eurocent - 17cm
5 eurocent - 21cm
50 eurocent - 24cm
Half Dollar 1977r - 25cm

Cewka 5.75
1 grosz - 16cm
1 zloty - 18cm
2 zlote - 20cm
1 eurocent - 15cm+
5 eurocent - 19cm
50 eurocent - 22cm
Half Dollar 1977r - 23cm+

Test przeprowadzony na nowej baterii alkalicznej.
I jeszcze link do zdjec
Obrazek

Obrazek
fdisk
 
Posty: 5
Rejestracja: śr sie 29, 2012 8:57 pm

Tesoro Compadre ,dodanie GB.

Postautor: darxmen » pn lut 09, 2015 3:12 pm

Witam.
Usprawniam swojego Compadre i chce dodać GB.
Mam pytanie, z którego miejsca wyprowadzić przewody do potencjometr(100k liniowy).
Może ktoś zaznaczy miejsca wyprowadzenia na zdjęciu.
Za wszelką pomoc dziękuje.
Załączniki
compadre.JPG
compadre.JPG (44.5 KiB) Przeglądany 14505 razy
darxmen
 
Posty: 17
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 3:26 pm

Re: Tesoro Compadre - modyfikacje, zmiana sondy.

Postautor: ProScan » pn lut 09, 2015 5:06 pm

Pytanie z serii "ale ossochozzi"?

W stawiamy w miejsce istniejącego potencjometru montażowego, zwykły potencjometr.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Compadre - modyfikacje, zmiana sondy.

Postautor: darxmen » pn lut 09, 2015 5:16 pm

o.k. chciałem się upewnić.
Dzięki.
darxmen
 
Posty: 17
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 3:26 pm

Re: Tesoro Compadre - modyfikacje, zmiana sondy.

Postautor: darxmen » pt lut 20, 2015 5:24 pm

Mam jeszcze pytanie.
Co to za element zaznaczony na żółto?,jakie jest jego zadanie?.
Załączniki
compadre.JPG
compadre.JPG (80.69 KiB) Przeglądany 14450 razy
darxmen
 
Posty: 17
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 3:26 pm

Re: Tesoro Compadre - modyfikacje, zmiana sondy.

Postautor: ProScan » pt lut 20, 2015 10:38 pm

Jakiś punkt kontaktowo/pomiarowy.
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Compadre - modyfikacje, zmiana sondy.

Postautor: darxmen » sob lut 21, 2015 9:32 am

:th
darxmen
 
Posty: 17
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 3:26 pm

Re: Tesoro Compadre - modyfikacje, zmiana sondy.

Postautor: Zapytanie_email » ndz maja 29, 2016 10:01 pm

witam. czy jest mozliwosc założenia balansu gruntu do tego sprzetu tesoro compadre i wtyczki cewki by muc podlaczyc inna np. jakas DD albo koncetryczna tylko troche moze dłsza niz szersza np.Nel Sharpshooter 9,5 x 5,5" (24 cm x 14 cm) nie interesuje mnie duze patelnie ,tylko cos by moglo sie dobrze przemiatac. orginalnie mam ta wieksza z otworem w srodku tylko strasznie wolno sie przemiata pole chodzac dokladnie! jestem poszukiwaczem od trzech lat i mialem sapera midasa ,tesoro eldorado,i od jakiegos roku mam tesoro compadre bardzo dobrze mi sie chodzi z nim troche podciagnolem sens. srubokrecikiem w srodku. balans gruntu widzialem ze nieda sie cofnac bo jest na max fabrycznie.pozdrawiam.
Zapytanie_email
 
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm

Następna

Wróć do Modernizacje, przeróbki, usprawnienia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości