Tesoro Silver Sabre 2 - podłączenia do dwóch baterii 9v

Dział poświęcony przeróbkom w wykrywaczach fabrycznych dokonywanych przez użytkowników i firmy zewnętrzne. Pytania o sposoby, możliwości, sensowność, korzyści, niebezpieczeństwa itp.

Tesoro Silver Sabre 2 - podłączenia do dwóch baterii 9v

Postautor: MarJan » ndz lip 24, 2016 11:37 pm

Na wstępie witam wszystkich Forumowiczów, jest to mój pierwszy post na tym forum.
Moją przygodę z poszukiwaniami zacząłem coś około 20-stu lat temu. Krótko Smętek, potem Viking (chyba już nie ma tej firmy) następnie Tesoro Amigo. Jakieś 14 - 15 lat temu musiałem sprzedać detektor i zarzucić poszukiwania.
Kilka miesięcy temu dostałem zupełnie niespodziewanie wspomnianego w tytule dziadka Silver Sabre 2. Gdy wymieniałem baterię okazało się że po zdjęciu klapki ze środka wyprowadzone są dwa identyczne zaciski na baterie 9v. Założyłem oczywiście tylko jedną baterię i wszystko działa. Detektor działał nadal, gdy z ciekawości przepiołem baterię w drugi zacisk. Na moje pytanie, dawny właściciel nie był pewien, stwierdził żebym spróbował podłączenia dwóch baterii częściowo zużytych (nie próbowałem :smt021 )
Dowiedziałem się tylko że ten wykrywacz był wysyłany do Proscan-u na jakiś drobny remont, przegląd i przedłużenie kabla od cewki i właśnie wtedy prawdopodobnie wyprowadzono też to drugie podłączenie.
Stąd moje pytanie do czego służą te dwa podłączenia? Jeśli faktycznie były założone w Proscanie to p. Piotr z pewnością będzie wiedział, a jeśli nie Proscan jest autorem tej modernizacji to może jakoś mi pomożecie.
Znalazłem na forum ten wątek http://www.proscan.gliwice.pl/forum/viewtopic.php?f=17&t=2528&hilit=dwie+baterie, ale nic mi to nie powiedziało.
Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony ndz lip 24, 2016 11:52 pm przez MarJan, łącznie zmieniany 1 raz
MarJan
 
Posty: 4
Rejestracja: ndz lip 24, 2016 10:48 pm

Re: Tesoro Silver Sabre 2 - podłączenia do dwóch baterii 9v

Postautor: ProScan » ndz lip 24, 2016 11:51 pm

Witam,

Ja takiej modyfikacji na pewno nie robiłem (a co robiłem, to być może bym wiedział gdybym znał nr wykrywacza - zaznaczam, że w zasadzie nie informuję co było robione - mogę tylko potwierdzić lub zaprzeczyć).

Wracając do modyfikacji, to zapewne nie jest to modyfikacja, tylko standardowe rozwiązanie. Przyznam, że nie pamiętam jak to jest w tym modelu detektora (miałem w rękach może 2, 3 i to wiele lat temu).

W podobnym detektorze (i chyba nawet tego samego konstruktora), a mianowicie w Fisherach serii 122X baterie są dwie - ale połączone równolegle (z diodami, zabezpieczającymi przed rozładowaniem, gdyby jedna z baterii miała wyraźnie niższe napięcie). Efektywnie działa to tak, że podwojona jest pojemność układu zasilnia - czyli dwukrotnie dłuższy czas pracy.

Można spokojnie pracować zatem z jedną lub z dwoma bateriami. Jak komu wygodniej.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Silver Sabre 2 - podłączenia do dwóch baterii 9v

Postautor: MarJan » pn lip 25, 2016 12:05 am

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
MarJan
 
Posty: 4
Rejestracja: ndz lip 24, 2016 10:48 pm


Wróć do Modernizacje, przeróbki, usprawnienia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron