White's 5900pro - obsługa

Pisz jeśli masz kłopot w opanowaniu wykrywacza, nie rozumiesz jego zachowania, poszukujesz instrukcji obsługi

White's 5900pro - obsługa

Postautor: tomasir » czw wrz 18, 2008 4:12 pm

Witajcie


Wreszcie wpadł w moje ręce wymarzony white's 5900pro. Chcę go użytkować do poszukiwania meteorytów i stąd pojawiają się moje pytania czy dobrze zrozumiałem instrukcję:

1) meteoryty żelazne:

Najlepiej stosować GEB/NORM (nieco większe zasięgi mi wyszły niż na dynamiku GEB/SAT). Na pinpointerze będzie mnie przełączać na GEB/DISC. Zatem by sprawdzić czy mamy do czynienia z kamieniem magnetycznym (zamiast meteorytu żelaznego) albo z mineralizacją gruntu. Ustawiam reject hot rocks, zerową dyskryminancję. I wówczas jak na pinpointerze nie znajduje mi sygnału lub sygnał zanika najprawdopodobniej to tylko mineralizacja. Bo tylko na GEB/DISC jestem w stanie szybko sprawdzić czy to mineralizacja używając pokrętła accept/reject hot rock

2) Meteoryty kamienne (kamienie magnetyczne)
Podobnie najlepszy wydaje się po testach GEB NORM (lepsze zasięgi niż GEB/SAT) i taką samą metodą jak powyżej jestem w stanie sprawdzić czy mamy do czynienia z kamieniami magnetycznymi


3)
Czy tak wykrywacz powinien być ustawiony:

- najpierw GEB i najpierw w powietrzu a potem nad ziemią, tak by główny sygnał nie zmieniał się na danym ustawieniu GEB
- potem korekta signal balance i ponownie korekta GEB

Niemniej wciąż jest jedna rzecz dla mnie niejasna. Własnie byłem w okolicy by nauczyć się obsługi tej wykrywki. Nie daje mi spokoju jak wysoko można signal balance ustawić. Bowiem ustawiałem coraz wyżej (po każdej zmianie odpowiednio korygując GEB) i miałem wrażenie, iż rósł zasięg. Teren był w miarę czysty.

Czy zatem signal balance powinno być mniej więcej do specyfiki terenu dopasowane (ilości sygnałów, śmieci, itp) - czy można go bardzo dokładnie ustawić? Bo po każdym zwiększeniu signal balance miałem wrażenie, że mogę nieco większy GEB dać.

4) Czy jeślibym miał dyskryminancję ustawioną na P (odrzucam większość stali) to chcą sprawdzić sygnał na pinpointerze (cały czas używam GEB/SAT lub GEB/NORM) to mogę zmieniać położenie disc bez konieczności ponownego ustawiania wykrywacza.

5) Trzecie pytanie czy jest różnica w zasięgach między GEB/SAT a GEB/NOR i czy właściwie wybieram GEB/NORM do poszukiwania meteorytów. Wyszło mi iż zasięgi były nieco lepsze. Ale spotkałem się bowiem z opinią, że na GEB/SAT dalej można ustawić signal balance, a co za tym idzie liczba sygnałów docierających do wykrywacza będzie większa.


z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam
tomasir
tomasir
 
Posty: 70
Rejestracja: czw mar 30, 2006 10:15 am
Lokalizacja: Kraków

Re: White's 5900pro - obsługa

Postautor: ProScan » czw wrz 18, 2008 4:52 pm

Witam,

1,2
Metoda by odróżniać co jest kamieniem magnetycznym a co nie poprzez tryby Hot Rock ACCEPT/REJECT wydaje mi się mało wiarygodna.

3
Możemy zacząć od Sig Bal. W trybie GEB DISC posłuchać czy wykrywacz w powietrzu za bardzo nie gada. Jeśli poziom zakłóceń jest do przyjęcia, to przełączyć na GEB NORM i zabrać się do strojenia.

Sig Bal ustawiać tak wysoko jak się da.

4
Zmiana DISC nie ma wpływu na dostrojenie do gleby.

5
GEB NORM jest głębszy. NA GEB SAT jest mniej zakłóceń, więc SigBAL można ustawić wyżej, ale efekt końcowy wcale nie musi być lepszy.

Z GEB SAT być może warto popróbować na meteorytach kamiennych - tam mogą być specyficzne efekty dźwiękowe. Osobiście radzę dobrze opanować tryb GEB NORM i obsługę pokrętła dostrajania.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900pro - obsługa

Postautor: tomasir » czw wrz 18, 2008 5:48 pm

ProScan pisze:Witam,

1,2
Metoda by odróżniać co jest kamieniem magnetycznym a co nie poprzez tryby Hot Rock ACCEPT/REJECT wydaje mi się mało wiarygodna.

3
Możemy zacząć od Sig Bal. W trybie GEB DISC posłuchać czy wykrywacz w powietrzu za bardzo nie gada. Jeśli poziom zakłóceń jest do przyjęcia, to przełączyć na GEB NORM i zabrać się do strojenia.

Sig Bal ustawiać tak wysoko jak się da.


odnośnie Hot rocks - czyli tak naprawdę to ustawianie accept/reject to troszkę pic na wodę? czy po prostu ustawiając accept mam pewność, że takowego sygnału nie pominę?

a proszę mógłbyś rozwinąć myśl ustawiać sig balance jak się da najwyżej? Po prostu nie umiem poznać kiedy jest już max. A co do tego też co napisałeś że wykrywacz "gada" to znaczy, że nie ma jednolitego stałego dźwięku gdy wykrywkę trzymam na geb disc w powietrzu?

ps. Oczywiście bardzo dziękuję za odpowiedź, może w końcu pojmę jak to cudo okiełznać :)
tomasir
 
Posty: 70
Rejestracja: czw mar 30, 2006 10:15 am
Lokalizacja: Kraków

Re: White's 5900pro - obsługa

Postautor: tomasir » pt wrz 19, 2008 8:49 am

A jeszcze dodatkowo przyszło mi do głowy 1 pytanie:

czy ustawiając GEB powinienem opuszczać cewkę do samej ziemi czy tylko do takiej wysokości na jakiej będę go użytkował (powiedzmy te 5-10 cm nad ziemią)
tomasir
 
Posty: 70
Rejestracja: czw mar 30, 2006 10:15 am
Lokalizacja: Kraków

Re: White's 5900pro - obsługa

Postautor: ProScan » pt wrz 19, 2008 8:56 am

Na takiej na jakie sie używa. A powino się używać tuż przy ziemi. 5-10 cm to stanowczo za dużo, chyba że szuka się bardzo dużych rzeczy.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900pro - obsługa

Postautor: tomasir » pt wrz 19, 2008 9:51 am

a byłbyś uprzejmy jeszcze odpowiedzieć na pytanie zamieszczone powyżej, a dokładniej na to:

"a proszę mógłbyś rozwinąć myśl ustawiać sig balance jak się da najwyżej? Po prostu nie umiem poznać kiedy jest już max. A co do tego też co napisałeś że wykrywacz "gada" to znaczy, że nie ma jednolitego stałego dźwięku gdy wykrywkę trzymam na geb disc w powietrzu?"

Bo dziś w nocy ruszamy na wyprawę i nie chciałbym by efekty były kiepskie ze względu na brak znajomości wykrywacza :oops:
tomasir
 
Posty: 70
Rejestracja: czw mar 30, 2006 10:15 am
Lokalizacja: Kraków

Re: White's 5900pro - obsługa

Postautor: ProScan » pt wrz 19, 2008 10:23 am

Po prostu nie umiem poznać kiedy jest już max.


Tego się nie da wytłumaczyć przez internet. To przyjdzie samo z czasem i doświadczeniem. Jeśli wykrywacz jest zbyt niestabilny, wydaje sygnały sam z siebie to sygnał, że trzeba zmniejszyć czułość.

to znaczy, że nie ma jednolitego stałego dźwięku gdy wykrywkę trzymam na geb disc w powietrzu


Tak w powietrzu nie ma metalu, więc jeśli wykrywacz coś sygnalizuje, więc "łapie" zakłócenia z zewnątrz. By zmniejszyć ich wpływ trzeba zredukować czułość.

Przy ziemi mogą się pojawić zakłócenia od gruntu, przy przemiataniu. To może być kolejny powód, by zmniejszyć czułość.

dziś w nocy ruszamy na wyprawę i nie chciałbym by efekty były kiepskie ze względu na brak znajomości wykrywacza


Jeśli uważasz, że da się teoretycznie zrozumieć wykrywacz, to jesteś w dużym błędzie. Nie licz na sukces na wyprawie, na której będziesz dopiero uczył się jego obsługi.

Mimo wszystko - powodzenia.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900pro - obsługa

Postautor: tomasir » pt wrz 19, 2008 12:07 pm

Dzięki wielkie za cierpliwość. A na wielki sukces nie liczę - niemniej podstawowe zrozumienie sprzętu wg mnie jest niezbędne by w miarę sensownie szukać. A jak wyjdzie to się okaże. W planach ok 30-35h szukania więc może się czegoś nauczę :)

pozdrawiam i miłego dnia życzę
tomasir
tomasir
 
Posty: 70
Rejestracja: czw mar 30, 2006 10:15 am
Lokalizacja: Kraków

Re: White's 5900pro - obsługa

Postautor: tomasir » wt wrz 23, 2008 11:47 am

No i pomimo pierszego wypadu jestem bardzo zadowolony. Być może nawet 5 niewielkich sztuk Moraska udało się znaleźć (choć pewnie po testach zostaną z 1-2, a może i nic :( ).

Ale mam następujące spostrzeżenia:

1) Przy najeżdżaniu na skały z bardzo niską zawartością żelaza (w tym również meteoryty chondryty L - sprawdzaliśmy) zanika sygnał wiodący, po prostu robi się cisza w słuchawkach czy to normalne?

mam cewkę 950 standardową, wykrywka 5900pro czarna (jednopłytkowy)

2) Zasięg na meteoryty kamienne H5 (jak Pułtusk) był jedynie ok 10 cm, czy jedynie podkręcenie przeregulowanie wykrywki tak by bardzo dużo sygnałów podawała (nawet błędnych) może pomóc w zwiększeniu zasięgu?

3) Po używaniu pinpointa zawsze musiałem podnieść wykrywkę w powietrze i przywrócić ustawienia raz używając pinpointa w powietrzu. Po prostu miałem wrażenie, że po użyciu pinpointa wykrywka dopasowuje się do nowych warunków - zanikał mi sygnał wiodący i jedynie sam metal z bliska można było namierzyć. Po wyzerowaniu w powietrzu wszystko wracało do wcześniejszych ustawień. Czy zawsze tak trzeba robić?

4) A to już takie troszkę techniczne pytanie: Czy jeśli baterie są jeszcze określane jako dobre przez wykrywkę, ale są już znacznie poniżej górnej wartości - nie spada zasięg wykrywki?

5) Czy osłona na cewkę, nie ma wpływu na zmniejszenie zasięgów?


pozdrawiam
tomasir
tomasir
 
Posty: 70
Rejestracja: czw mar 30, 2006 10:15 am
Lokalizacja: Kraków

Re: White's 5900pro - obsługa

Postautor: ProScan » wt wrz 23, 2008 5:14 pm

1) Przy najeżdżaniu na skały z bardzo niską zawartością żelaza (w tym również meteoryty chondryty L - sprawdzaliśmy) zanika sygnał wiodący, po prostu robi się cisza w słuchawkach czy to normalne?


Raczej nie. Chyba wykrywacz był żle dostrojony do gruntu. Chondryt ma raczje lepsze włąsnosci magnetyczne niż grunt.

2) Zasięg na meteoryty kamienne H5 (jak Pułtusk) był jedynie ok 10 cm, czy jedynie podkręcenie przeregulowanie wykrywki tak by bardzo dużo sygnałów podawała (nawet błędnych) może pomóc w zwiększeniu zasięgu?


Domyślam się że Pułtusk nie był wielkości pięści lecz naparstka, więc 10cm jest OK.

3) Po używaniu pinpointa zawsze musiałem podnieść wykrywkę w powietrze i przywrócić ustawienia raz używając pinpointa w powietrzu. Po prostu miałem wrażenie, że po użyciu pinpointa wykrywka dopasowuje się do nowych warunków - zanikał mi sygnał wiodący i jedynie sam metal z bliska można było namierzyć. Po wyzerowaniu w powietrzu wszystko wracało do wcześniejszych ustawień. Czy zawsze tak trzeba robić?


Znów - złe dostrojenie do gruntu.

4) A to już takie troszkę techniczne pytanie: Czy jeśli baterie są jeszcze określane jako dobre przez wykrywkę, ale są już znacznie poniżej górnej wartości - nie spada zasięg wykrywki?


Nie.

5) Czy osłona na cewkę, nie ma wpływu na zmniejszenie zasięgów?


Nie.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900pro - obsługa

Postautor: tomasir » wt wrz 23, 2008 8:17 pm

ProScan pisze:
1) Przy najeżdżaniu na skały z bardzo niską zawartością żelaza (w tym również meteoryty chondryty L - sprawdzaliśmy) zanika sygnał wiodący, po prostu robi się cisza w słuchawkach czy to normalne?


Raczej nie. Chyba wykrywacz był żle dostrojony do gruntu. Chondryt ma raczje lepsze włąsnosci magnetyczne niż grunt.

3) Po używaniu pinpointa zawsze musiałem podnieść wykrywkę w powietrze i przywrócić ustawienia raz używając pinpointa w powietrzu. Po prostu miałem wrażenie, że po użyciu pinpointa wykrywka dopasowuje się do nowych warunków - zanikał mi sygnał wiodący i jedynie sam metal z bliska można było namierzyć. Po wyzerowaniu w powietrzu wszystko wracało do wcześniejszych ustawień. Czy zawsze tak trzeba robić?


Znów - złe dostrojenie do gruntu.


Witam ponownie

1)
No i tu troszkę pojawia się problem. Bo sprawdzałem kilkakrotnie tą sytuację, ewidentnie sygnał zanikał przy niektórych typach kamieni. Chondryty L mają bardzo niską zawartość żelaza i tu było podobnie.

Mniej więcej wyglądało to tak:

Kolega miał duży kamol polodowcowy (troszeczkę wrostów magnetycznych w różnych miejscach). Ogólnie sygnał mojej wykrywki cichł ok pół metra od niego, czyli wtedy ona go wychwytywała. Bezpośrednio przy kamieniu dał się dopiero słyszeć "pisk".

Sam grunt był ustawiony bardzo precyzyjnie (brał zmian głosu powietrze - grunt). Więc dość ciężko mi zrozumieć gdzie mógłby ten problem z gruntem zaistnieć.

3) Podobnie jak 1 - sprawdziłem to kilkakrotnie. W momencie pinpointowania wykrywka jakby dopasowywała się sama do przedmiotu i sygnał wiodący cichł.


Mógłbyś zatem zasugerować co mógłbym podziałać by dowiedzieć się więcej o powyższych problemach?
tomasir
 
Posty: 70
Rejestracja: czw mar 30, 2006 10:15 am
Lokalizacja: Kraków

Re: White's 5900pro - obsługa

Postautor: ProScan » śr wrz 24, 2008 3:11 pm

Z tym pinpoitem to zaczynam rozumieć.

Pracujesz w trybie GEB NORM (chyba). Przełączenie spustu włącza GEB DISC. Jeśli sygnał cichnie także w powietrzu, to coś jest nie tak.

Zmiana NORM - DISC powoduje drastyczne zmiany sposobu działania, więc odrzucam myśl, że znalazłeś się w trybie dynamicznym nie wiedząc o tym.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900pro - obsługa

Postautor: tomasir » śr wrz 24, 2008 8:47 pm

więc tak. Owszem pracuję w geb norm. Po włączeniu spustu przełącza mnie na disc. I wtedy sygnał cichnie. Jak chciałem przełączyć się spowrotem na normal to jeszcze raz spust w powietrzu i jest ok.

a co do sygnału cichnącego - to miałem na myśli, że z dużej odległości nad sporym kamieniem niemagnetycznym sygnał zanikał. Czy nie może to wynikać z gęstości danego kamienia? W końcu sygnał z wykrywki chyba przez wszystko nie przechodzi bez problemów co?
tomasir
 
Posty: 70
Rejestracja: czw mar 30, 2006 10:15 am
Lokalizacja: Kraków

Re: White's 5900pro - obsługa

Postautor: ProScan » śr wrz 24, 2008 8:58 pm

Sygnał nie powinien się zmieniać po zmianie trybów. Jeśli cichnie, to znaczy, że w trybie NORM był powyżej ustawionego progu (np. był nad metalem lub gruntem, do którego nie był dostrojony). Po przejściu w tryb GEB DISC wykrywacz przełącza się na poziom progu ustalony pokrętłem TUNE i pozostaje nad nim chyba, że machnie się sondą nad niedyskryminowanym metalem.

Chyba na odległość już więcej nic nie będę wstanie doradzić.

Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900pro - obsługa

Postautor: tomasir » pt wrz 26, 2008 10:53 am

Sprawdził jeszcze Rumulus z swoim 5900pro i na innej sondzie (magnum) również na metku L (z niskim żelazem) sygnał cichnie.

Zatem jakieś sugestie? :)
tomasir
 
Posty: 70
Rejestracja: czw mar 30, 2006 10:15 am
Lokalizacja: Kraków

Następna

Wróć do Obsługa wykrywacza

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron