Tryby pracy - Whites 5900pro

Pisz jeśli masz kłopot w opanowaniu wykrywacza, nie rozumiesz jego zachowania, poszukujesz instrukcji obsługi

Tryby pracy - Whites 5900pro

Postautor: tomasir » śr wrz 15, 2010 7:30 am

Witam

Wstępnie dyskusja wyszła przy okazji innego wątku:

http://www.proscan.gliwice.pl/forum/vie ... php?t=2275

stąd też chciałbym ją teraz normalnie dalej pociągnąć.

Mam whitesa 5900 di pro:

http://www.findmall.com/addon.php?31,mo ... e_id=79813

Czego chcę szukać?

a) meteorytów kamiennych (czyli kamieni magnetycznych)
b) meteorytów żelaznych (czyli po prostu żelaza)

Dotychczas w trakcie poszukiwań korzystałem z trybu GEB/NORM czyli statyka. Gwarantował on dobre głębokości, niemniej w żaden sposób nie ułatwiał odróżnienia kamienia magnetycznego od kawałka żelastwa.

Wiem z wstępnych prób, że mogłaby tu pomóc dyskryminacja - ustawienie jest koło połowy poziomu (ok 2) powoduje, że wykrywacz nie "piszczy" na kamienie z mniejszą zawartością żelaza, a na żelazo piszczy normalnie.

Jeśli zatem mówimy o dyskryminacji to mam do wyboru dwie opcje:

- GEB/DISC - tu wszystko wydaje się dość klarowne - dynamik z dyskryminacją, ale niestety osiągi - wedle mojej wiedzy - nieco gorsze niż na statyku GEB/NORM

- TR/DISC - wedle instrukcji - nadaje się do terenów nisko zmineralizowanych i jak potwierdził mi w przytoczonym wątku Proscan - jest to statyk z dyskryminacją

A teraz zatem dojdźmy do pytań

1) rozumiem, iż TR/DISC poza wspomnianą przez Proscana plażą - praktycznie nie znajduje w Polsce zastosowania, gdyż mineralizacja gruntu będzie całkowicie utrudniać poszukiwania - zgadza się?

2) Czy można podczas poszukiwań korzystać z statyka GEB/NORM i w razie wątpliwości przed kopaniem - bez dodatkowego strojenia - przełączyć na TR/DISC - by poprzez dyskryminację sprawdzać magnetyczność kamienia (czy żelazo czy kamień magnetyczny).

3) Z racji tego, że słyszałem, że GEB/DISC pozwala nieco "płycej" penetrować grunt - czy realnym jest założenie, że jest to ok 20% mniej niż GEB/NORM?

4) W GEB/NORM zauważyłem, że rozróżnianie metali jest nieco płytsze niż sam wykryty sygnał - np. 90 cm słyszę sygnał, a dopiero z ok 70 cm - rozróżni mi metale. Czy taka sama zależność jest przy GEB/DISC? Pytam ze względu na dyskryminację.

5) Zainteresował mnie również tryb GEB/SAT - bo wcześniej w ogóle go nie rozważałem. Ale jak zrozumiałem z mądrej instrukcji - główną jego zaletą jest stosunkowo łatwe ustawianie gruntu (poprzez pompowanie), stąd też - nieźle się sprawdza w terenach gdzie mineralizacja się często zmienia. Rozumiem, że nie jest to typowy dynamik - niemniej ruch cewką jest konieczny. Zgadza się?

6) Jedna rzecz mnie troszkę zatrwożyła jak przeczytałem w instrukcji, że:

GEB/NORM ignores most mineralized rocks, hot rocks, and detects all metals.

Nie bardzo rozumiem jak mam interpretować owe odrzucanie (ignores) - skoro normalnie kamienie magnetyczne w tym trybie mi wykrywacz wskazywał piszcząc?

7) Nawiązując do pytania 6 pojawiło się kolejne. Skoro z pinpointowaniem pracujac w trybie GEB/NORM przełącza na GEB/DISC - czy zatem mógłbym po prostu szukać na GEB/NORM z dobrymi zasięgami, a potem pinpointować z dyskryminacją ustawioną na 2 - by wiedzieć czy mam do czynienia z żelazem czy też kamieniem magnetycznym?

Na koniec dziękuję wszystkim za ewentualną pomoc i proszę o wyrozumiałość, bo moja wiedza nawet o moim wykrywaczu jest stosunkowo niewielka.

pozdrawiam
tomasir
tomasir
 
Posty: 70
Rejestracja: czw mar 30, 2006 10:15 am
Lokalizacja: Kraków

Re: Tryby pracy - Whites 5900pro

Postautor: ProScan » śr wrz 15, 2010 8:54 am

1). Zgadza się. W TR szukać można masy głównej Moraska :)

2). W GEB NORM będzie reagował na wszystko; każdy gwóźdź odłamek etc. Szukanie tym meteorytów kamienno żelaznych moim zdaniem tylko na pustyni.

3). Meteoryt KM i tak można znaleźć góra na kilkunastu cm. Różnice w zasięgach w poszczególnych trybach można sobie sprawdzić w Odkrywcy, gdzie były testowane te wykrywacze.

4). Z grubsza tak.

5) Zgadza się.

6) Most - oznacza tutaj większość, czyli nie wszystkie.

7) Można na w miarę czystym terenie.

Polecam jeszcze przeszukanie tego (i innych forów) w kwestii meteorytów.


:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tryby pracy - Whites 5900pro

Postautor: tomasir » śr wrz 15, 2010 9:26 am

To Proscanie - chyba ostatnie pytanie odnoszące się do wcześniejszego pytania 2, bo wciąż nie jestem jednego pewien

Czy jeśli pracuję na GEB/NORM i pinpointuje - rozumiem, że wtedy się przełącza się na GEB/DISC. Czy działa wtedy dyskryminacja czy też nie?
tomasir
 
Posty: 70
Rejestracja: czw mar 30, 2006 10:15 am
Lokalizacja: Kraków

Re: Tryby pracy - Whites 5900pro

Postautor: ProScan » śr wrz 15, 2010 9:35 am

Tak.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tryby pracy - Whites 5900pro

Postautor: tomasir » wt maja 10, 2011 10:23 am

tomasir pisze:7) Nawiązując do pytania 6 pojawiło się kolejne. Skoro z pinpointowaniem pracujac w trybie GEB/NORM przełącza na GEB/DISC - czy zatem mógłbym po prostu szukać na GEB/NORM z dobrymi zasięgami, a potem pinpointować z dyskryminacją ustawioną na 2 - by wiedzieć czy mam do czynienia z żelazem czy też kamieniem magnetycznym?


Skoro już taki pomysł kiedyś miałem - napiszę, jak to działa i czy warto stosować.

Ostatnie poszukiwania pod Pułtuskiem (chondryt H5 - czyli kamień magnetyczny z dużą zawartością żelaza).

Na dfx czy choćby Spektrze - sygnalizacja Pułtuska to -93/-94 (co ciekawe okazało się, że Koszyce - również chondyt H5 jest inaczej sygnalizowany - ok -87). Przy 5900 sprawdzając dyskryminację okazało się, że ok 1,5 zaczyna się jego wycinanie. Więc dla pewności ustawiałem ok 1,7-1,8 (przy dwóch pojawia się wycinanie drobnych zwietrzałych kawałków żelaza- a szkoda kopać za dużo).

Na początek chodziłem na statyku (geb norm) i pinpointerem sprawdzałem z czym mam do czynienia. Póżniej stwierdziłem, że szkoda zachodu i od razu na dynamiku chodziłem. Oczywiście więcej machania wykrywką, ale z drugiej strony i więcej terenu można zbadać.

Zasięgi? Przy lekko przesterowanym wykrywaczu - ok 25 cm (meteoryt 140 gramowy) , więc naprawdę nieźle.


Ponadto po dłuższym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że w obszarze gdzie wiem, że na pewno coś spadło i chcę mieć pewność, że to znajdę - jednak zaczynać od trybu statycznego. I tu w zasadzie jest pytanie. Po całej instrukcji poza sytuacja gdzie mineralizacja gruntu się zmienia - nie bardzo widzę różnicę zastosowania między geb-norm a geb-sat, bo tak jak pisałeś geb-sat jest nieco stabilniejszy i może pozwolić na nieco wyższe ustawienie signal balance.
tomasir
 
Posty: 70
Rejestracja: czw mar 30, 2006 10:15 am
Lokalizacja: Kraków

Re: Tryby pracy - Whites 5900pro

Postautor: ProScan » wt maja 10, 2011 10:36 am

Nie widzę pytania?

A jeśli widzę, to jest też zawarta odpowiedź...

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tryby pracy - Whites 5900pro

Postautor: tomasir » wt maja 10, 2011 2:06 pm

"nie bardzo widzę różnicę zastosowania między geb-norm a geb-sat"

to jest pytanie, a może bardziej zdanie o zabarwieniu pytającym :D

Czy poza różnicami w mineralizacji gruntu jest jakaś różnica kiedy który z nich lepiej stosować?
tomasir
 
Posty: 70
Rejestracja: czw mar 30, 2006 10:15 am
Lokalizacja: Kraków

Re: Tryby pracy - Whites 5900pro

Postautor: ProScan » wt maja 10, 2011 2:36 pm

Kwestia wygody głównie.

GEB SAT można po części traktować jako ruchowy ALL METAL.

Jeśli ma się odpowiednią technikę machania, to można użyć go zamiast GEB NORM i nie kłopotać się uciekającym thresholdem.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Obsługa wykrywacza

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron