Jak działa dyskryminacja w Minelab Musketeer

Pisz jeśli masz kłopot w opanowaniu wykrywacza, nie rozumiesz jego zachowania, poszukujesz instrukcji obsługi

Jak działa dyskryminacja w Minelab Musketeer

Postautor: Zapytanie_email » pt paź 21, 2005 10:11 pm

Witam!

Od niedawna jestem posiadaczem Minelaba Musketeer'a. Zakupilem go w firmie VIKING i bardzo prosze o rozwianie moich watpliwosci, zwiazanych z dyskryminacja.

Jak wyczytalem w instrukcji ustawienie LEVEL ADJUST max w prawo (naturalnie przelacznik na discriminate) powinno powodowac - cytat z instrukcji:"bedziesz odnajdywal srebrne i wieksze zlote monety". Tymczasem nie tylko dostaje "mocny" sygnal na kasple i nakretki od alkoholu (raz jeszcze podkreslam ze adjust jest na max w prawo na godz. 6), ale nawet czasami na gwozdzie i inne zardzewiale stalowe czesci ( z wyjatkiem lopaty do kopania dolow).

Odnosze wrazenie, ze funkcja ta dziala, ale jakos na "pol gwizdka". Wyglada to tak, jakby fabryczne ustawienia byly przeprowadzone malo precyzyjnie ( na chlopski rozum - za malo podkrecona dyskryminacja).

Jestem zupelnym laikiem i to co pisze to tylko moje wrazenie. Moze producent nic w srodku nie reguluje ( i tak zapewne jest !!! ), ale ja tak to odczuwam. Prosze o wyjasnienie czy jest to wlasciwa reakcja wyszukiwacza, czy moze potrzebna jest wizyta w serwisie? (bardzo mozliwe ,ze to moja wina - brak doswiadczenia).
Zapytanie_email
 
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm

Re: Jak działa dyskryminacja w Minelab Musketeer

Postautor: ProScan » pn paź 24, 2005 11:25 pm

Witam,

Mamy tutaj do czynienia z dwoma kwestiami, które wymagają osobnego wyjaśnienia.

1. Reakcja na kapsle i na nakrętki.

Dyskryminacja w Muszkieterze działa w oparciu o analizę własności elektrycznych metalu. Na te własności składa się rodzaj materiału, wielkość obiektu, jego kształt. Jakość tej analizy zależy także od tego gdzie (w jakiej glebie) i jak daleko od sondy. Jest zatem zupełnie naturalne, ze nakrętka (aluminiowa jak się domyślam) jest bardzo dobrze sygnalizowana w trybie dyskryminacji i to w zakresie wg instrukcji przypisanej dla srebra i grubego złota. Złoto ma niemal bowiem identyczną przewodność co aluminium.

Jeśli chodzi o kapsel, to tutaj sprawa tez jest dosyć naturalna, ale bardziej przykra. kapsel (stalowy jak mniemam) też wykazuje własności przewodzące. Jego duża powierzchnia sprawia, że własności przewodzenia prądu dominują nad efektem magnetyzacji, która jest silniejsza dla przedmiotów podłużnych. Zdarza się więc często, że skorodowane i leżące dosyć płytko stalowe kapsle są sygnalizowane przez wykrywacze (nie tylko muszkietery !). Często sygnał taki można odróżnić od sygnału dla metalu kolorowego, gdyż nie jest on "czysty" - jest łamiący i niepowtarzalny przy każdym ruchu sondą. Wymaga to oczywiście pewnej wprawy i "osłuchania".

2. Reakcja na gwoździe w trybie dyskryminacji.

To nie powinno mieć miejsca, co nie oznacza, że wykrywacz jest zepsuty.
Przedmioty drobne typu właśnie gwóźdź wykazują silny efekt magnetyzacji. Wykrywacz strojony jest fabrycznie (pozycja fixed) do typowej gleby o własnościach magnetycznych właśnie. Jeśli to fabryczne strojenie odbiega od nastawy idealnej dla danego terenu, może się okazać, że przedmiociki o silnej magnetyzacji będą źle interpretowane przez układy analizujące sygnały z sondy wykrywacza.

Moja rada jest w tym momencie taka - nauczyć się dostrajać wykrywacz do gruntu (robi się to w trybie Ground Adjust Enable) i dopiero po wykonaniu tego dostrojenia przełączyć się na dyskryminację.

Na pewno pomoże. Do jakiego stopnia ? Zobaczymy. Czekam na reakcje jak poszło.

powodzenia.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Jak działa dyskryminacja w Minelab Musketeer

Postautor: slawekdoman » wt paź 25, 2005 5:02 pm

Dziekuje pieknie za wyjasnienia! Wszystko ewidentnie wskazuje na niedociagniecia z mojej strony. Moze dziwnie to zabrzmi, ale mysle sobie, ze to nawet lepiej. Dalej jestem przekonany, iz kupujac ten wlasnie wykrywcz, dokonalem dobrego wyboru - zreszta po dosc wnikliwej lekturze wszelkich forow internetowych, ze szczegolnym uwzglednieniem Pana wypowiedzi (lub kogos z Pana firmy - login: PROSCAN; wazna uwaga - ani mi w glowie podlizywanie sie!!!!). Wracajac jednak do tematu......biere sobie do serca wszelkie uwagi! Pobawie sie, potestuje, postaram sie poprawnie ustawic grunt i ....zobaczymy co wycisne z mojej wykrywki. Naturalnie odezwe sie i poinformuje o efektach.
Korzystajac jeszcze z okazji (jak juz sie zarejestrowalem to pisze, a co tam!!!), dwa zdania o tym Minelabie (kupilem go i jakis czas juz sie nim bawie, a szukajac info w niecie spotkalem sie z roznymi czasami sprzecznymi uwagami na jego temat). Oczywiscie powiem cos z punktu widzenia posiadacza , a nie fachowca. Moze w punktach.
1. Waga!!! Ponoc ciezki. Mozliwe, ale waga to zaden problem. Gorsze jest kopanie dolkow. Mowiac wprost moge go nosic caly dzien byle ktos kopal dolki. Takze moim zdaniem, problem wagi jest problem na wyrost!
2. Czytalem, ze jest slaby w militarce!Ostatnio kopalem na ok 1m i wykopalem kawalek metalowego naczynia, a wlasciewie trzy kawalki takie ok 3cm na 5 cm. Pewnie jakis sagan. Mozliwe, ze innym wykrywaczem takie czesci metalowe wykopuje sie nawet z 2m. Mnie jednak, ten metr zupelnie zadawala (sadze ,ze dla wiekszosci innych posiadaczy takze wystarczy). Wnioskuje wiec, ze nadaje sie na zelastwo np. z II WŚ. Przy okazji jest jeszcze sprawa wykrywania metalu w trybie dyskrymionacji. Moim zdaniem, czytaj zdaniem amatora, w pozycji max w lewo pokretlo poziomu dyskryminacji, wszelkiej masci zelastwo jest w 100% wykrywane, nie jak pisza inni pomijane.
3. Wykrywanie w powietrzu monetki 5gr. Rzeczywiscie gdy lezala na ziemi to wykrywacz piszczal jedynie z ok 10cm. Sadzilem, ze to malo. Nawet troche to mnie zmartwilo. Do czasu jednak! W swojej trzeciej wyprawie (stary zniszczony dworek, niedaleko mojego miasta), znalazlem miedziaka koronnego ( to chyba boratynka ). Lezala sobie na glebokosci lopaty. Pewnie gdzies ok 20cm. Czyli wniosek jest taki, ze lepsze osiagi sa w ubitej ziemi niz w powietrzu(naturalnie takze inne czynniki o tym decyduja)
4. Baterie! Nigdzie nie doczytalem sie na jak dlugo moga wystarczyc. Wlasciwie to nadal sprawa jest otwarta, poniewaz przechodzilem juz ok 60 godzin na jednym komplecie paluszkow alkalicznych (philips) i nadal sa dobre.
Chcialem w ten sposob rozwiac czesc watpliwosci z ktorymi ewentualni chetni na muszkietera (a dysponujacy wiedza na ten temat zblizona do mojej) stykaja sie, czytajac o nich np. w necie, wyrabiajac sobie zdanie na podstawie wypowiedzi innych ludzi (najczesciej bledne!!!) Czasem ludziska pisza co uslysza, a z prawda ma to niewiele wspolnego. Sam przez to przechodzilem i wiem o czym pisze.
Troche to wyglada jak jedna wielka reklama tej wykrywki. Zapewniam, ze sa to tylko moje zweryfikowane przez zycie obawy, ktore za sprawa roznych wypowiedzi internetowych spedzaly mi sen z powiek. Ogolnie jestem zadowolny i ciesze sie ,ze jesli juz kopie to wiem, ze na bank cos w ziemi znajde. Chodzilem nawet w deszcz (niedziela 23.10) ani jednego falszywego sygnalu, chociaz te cholerne zakretki od wodki byly czesto!!! Musze nauczyc sie, odrozniac je.
Dostrzeglem jeszcze jeden maly felerek, ale to pewnie juz tak jest w kazdym wykrywaczu, otoz jak sie delikatnie zawadzi sonda o cos wystajacego z ziemi (szarpnie) w sluchawkach slychac sygnal , ot taka przypadlosc.
Moze na tym juz zakoncze i tak jest juz troche za dlugo, lepiej rusze w teran, wlasnie przestalo padac.
Pozdrawiam - slawekdoman
p.s.
to moze zle miejsce na tego typu wypowiedz, ale po pierwsze ktos kto bedzie szukal czegos o tych wykrywaczach szybciej to tu znajdzie, a po drugie to jest moja pierwasza wypowiedz na formu i mozna mi to wybaczyc (mam nadzieje)
slawekdoman
 
Posty: 36
Rejestracja: wt paź 25, 2005 6:06 am
Lokalizacja: Płońsk

Re: Jak działa dyskryminacja w Minelab Musketeer

Postautor: slawekdoman » śr paź 26, 2005 8:48 pm

Witam!
Rzeczywiscie to wszystko zalezy od ustawienia gruntu. Teraz nawet nakretki od alkoholu brzmia inaczej, a zelastwo w ogole nie dzwieczy. Zrodzily sie jednak w zwiazku z tym pytania. Ustawiam grunt zgodnie z instrukcja (gora - dol, az przestanie pikac), pokretlo jest na 3 godzinie. Wtedy jrednak na zelastwo dostaje sygnal. Wprawdzie odrozniam go, ale dostaje. Dopiero przestawinie gruntu bardziej w lewo (na 9-ke, ustawine tak na upartego) daje idealny efekt. To znaczy dyskryminacja dziala jak powinna - w moim mniemaniu naturalnie. Jest super! Tylko.... czy to przypadkiem, nie ogranicza zasiegu penetracji? Innymi slowy mowiac czy im dalej lewej strony Ground Adjust (tak na 9 - 10) tym gorsze mozliwosci wykrywacza?
Oczywiscie, mam swiadomosc, iz ustawienie gruntu w innym terenie bedzie inne.
Pozdrawiam - SlawekDoman
slawekdoman
 
Posty: 36
Rejestracja: wt paź 25, 2005 6:06 am
Lokalizacja: Płońsk

Re: Jak działa dyskryminacja w Minelab Musketeer

Postautor: ProScan » śr paź 26, 2005 9:46 pm

Witam,

Dla upewnienia się:

1. Stroisz do gruntu w trybie Ground Adjust Enable ?
2. Sygnał od żelaza dostajesz w trybie dyskryminacji (?)
3. Jakiego rodzaju jest to żelaztwo - drobiazg, czy coś o większej powierzchni ?

Nie ma się co oszukiwać - jeśli wykrywacz jest odstrojony znacznie od gruntu, to zasięg może być słabszy.

:?

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Jak działa dyskryminacja w Minelab Musketeer

Postautor: slawekdoman » czw paź 27, 2005 5:50 am

Witam!
Juz odpowiadam:
1. Ustawiam na Ground Adjust Enable
2. Tak, sygnal dostaje w trybie dyskryminacji
3. Ostatni byl to drut dlugosci ok. 20,25 cm.
No i wlasnie po wykopaniu tego druciska z ziemi (ja wiedzialem, ze to jest zwykly metal, troche juz poznaje po pisku, na cos lepszego piszczy inaczej) przejechalem raz jeszcze sonda i dalej piszczalo. Wtedy przestawilem grunt z godz. ok 2 na 9-ta i przestalo piszczec, wykrywacz go pomijal.
Mam jeszcze jedno zapytanie. Czasem jest tak, ze na calosci skali od "gryntu" w ogole nie slysze zadnego sygnalu. Czy ustawie na max czy na min, robiac jak w instrukcji gora - dol jest cisza.
Mam ciagle wrazenie, ze zasada ustawienia "tego gruntu" jest mi obca! Jakos ciezko mi to pojac. Niby wiem o co chodzi, ale nie ufam sobie. Moze to np. przez taki fakt jak opisalem, niby dobrze, a jest zle - przetaje piszczec na godz 9, a nie jak ustawilem na 2.(chociaz sygnal z ziemi na tej 2 przestal wydobywac sie ze sluchawek - jak stoi w iinstrukcji)
Pozdrawiam - Slawek
slawekdoman
 
Posty: 36
Rejestracja: wt paź 25, 2005 6:06 am
Lokalizacja: Płońsk

Re: Jak działa dyskryminacja w Minelab Musketeer

Postautor: ProScan » czw paź 27, 2005 8:16 am

Witam

jeszcze dwa pytania:

1. Przy jakim ustawieniu Level Adjust słyszalny był ten drut ?
2. Czy przy testach w powietrzu ten drut był dyskryminowany?

Nie bardzo zrozumiałem o co chodzi z tą ciszą.

Faktem jest, że w trybie AM sygnału w zasadzie nie słychać (powinien pojawić się przy czułości w pobliżu max). Moim zdaniem powinien się pojawić przy zbliżaniu lub poderwaniu od ziemi (przy niedokładnym dostrojeniu do gruntu). Należy uprzednio przełączyć się na chwilę na Threshold RESET.

Można też próbować stroić w trybie dyskryminacji, ale należy sondę zniżać i gwałtownie podrywać w górę. Sygnał powinien się pojawiać w którymś miejscu pokrętła gruntu.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Q

Postautor: slawekdoman » czw paź 27, 2005 10:32 am

1. Level Adjust na godz. ok 3-cie lub 4-tej
2. Pytanie 2 ......wyglada to tak:
Sensitivity godz. ~3; Level Adjust godz ~3 lub 4; tryb dyskryminacji. Teraz grunt.... biore max w prawo, podnosze sonde i opuszczam przekrecajac Ground w lewo, az przestanie piszczec podczas ruchu sondy. I wyszlo mi, ze jest dobrze przy pokretle na godz. ~2. Na takich ustawieniach uslyszalem ten drut, wykopalem go i zrobilem test w powietrzu - slyszalem dalej pisk. Podkrecilem pokretlo ground w lewo na godz. 9 i dopiero wtedy obylo bez pisku w sluchawkach. Czy to znaczy, ze wczesniej zle ustawilem te kompensacje gruntu?
Co do tego braku pisku w pewnych przypadkach, podczas ustawiania gruntu, to jest tak: wchodze na poletko na ktorym mam szukac i chce ustawic grunt. Przekrecam max w prawo (wszystkie ustawienia sa ok!; tzn GA Enable , discriminate lub all metal , sensitivity na godz. ~3, Level adjust mam zawsze na godz. 3 -4), podnosze sonde i opuszczam, robie to szybko; w sluchawkach nie slysze nic, zadnego pisku tak przy pokretle max jak i blizej fix. To o to mi chodzilo z ta cisza, ze kazde ustawienie wydaje sie dobre i max i min - to jak mam ustawic ten grunt? Jesli na minimun to czy strace na glebokosci penetracji czy nie ?
Pozdrawiam - Slawek
p.s.
przepraszam , ze sprawiam tyle klopotu !
slawekdoman
 
Posty: 36
Rejestracja: wt paź 25, 2005 6:06 am
Lokalizacja: Płońsk

Re: Jak działa dyskryminacja w Minelab Musketeer

Postautor: ProScan » pt paź 28, 2005 8:46 am

spóbuję odpowiedzieć później ...
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Jak działa dyskryminacja w Minelab Musketeer

Postautor: slawekdoman » czw gru 15, 2005 11:43 am

Jesli juz tu jestem to moze sam odpowiem. Nabralem troche doswiadczenia z tym wykrywaczem i wiem co robilem zle. Za wszystko jest odpowiedzialne ustawienie gruntu, a wlasciwie malo precyzyjna instrukcja. Ustawienie gruntu w sposob jak ona opisuje, niestety nie dostraja go tak jak powinno byc. Z grubsza mozna napisac, ze ustawienie go na godz. ok. 12 bedzie spoko. Pozniej regulacja w trakcje czesania terenu(zalezni od ilosci sygnalow w sluchawkach) . Przy ustawianiu jak w instrukcji, zawsze mi wychodzilo na ok godz. 14(dostawalem czasami w dyskryminacji sygnal na zelazo). Ale to moze tylko u mnie tak bylo. Pozdrawiam.
slawekdoman
 
Posty: 36
Rejestracja: wt paź 25, 2005 6:06 am
Lokalizacja: Płońsk


Wróć do Obsługa wykrywacza

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości