C.Scope 990XD

Pisz jeśli masz kłopot w opanowaniu wykrywacza, nie rozumiesz jego zachowania, poszukujesz instrukcji obsługi

C.Scope 990XD

Postautor: irek76 » śr mar 14, 2012 12:52 pm

Chciałem spróbować ze statykiem i kilka dni temu,stałem się posiadaczem C.scopa 990xd.
Pomimo braku doświadczenia ze statykami,starałem się chodzić powoli i oczywiście w dobrych słuchawkach.
Zastanawia mnie zachowanie tej maszynki,a mianowicie po ustawieniu sygnału wiodącego po jakimś czasie kilka,kilkanaście minut sygnał jakby się zmienia,po resecie znów słychać sygnał wiodący i jest ok.
Czy to normalne,czy coś źle ustawiam.
Następna sprawa to jak sprawdzam zasięg z góry sondy z powietrza,a sonda leży na ziemi to zasięg jest mniejszy,jak podniosę sondę w powietrze zasięg dużo wzrasta,czy to standardowe zachowanie wykrywaczy statycznych?
Jeśli ktoś ma doświadczenie z tym sprzętem proszę o porady,jak wyciągnąć z tej wykrywki maxa.
Było to moje pierwsze wyjście z C.scopem teren las sosnowy,gleba piaszczysta i coś tam jeszcze powychodziło po wcześniejszych przejściach z Ultrą 2 i Fisherem F2,więc nie jest źle.
Ostatnio zmieniony wt mar 20, 2012 10:32 pm przez irek76, łącznie zmieniany 1 raz
irek76
 
Posty: 7
Rejestracja: sob mar 10, 2012 9:37 pm

Re: C.Scope 990XD

Postautor: ProScan » śr mar 14, 2012 6:32 pm

po resecie znów słychać sygnał wiodący i jest ok.


Czyli OK. Trzeba naciskać na reset. Sygnał wiodący nie jest wieczny. Ma prawo odpłynąć.


Najgorsze że nie wiem kiedy ten zasięg ginie i muszę co chwila sprawdzać sygnał wiodący


Jak nie słychać wiodącego, to wiadomo że jest źle.

Następna sprawa to jak sprawdzam zasięg z góry sondy z powietrza,a sonda leży na ziemi to zasięg jest słaby,jak podniosę sondę w powietrze zasięg sporo wzrasta,czy to standardowe zachowanie wykrywaczy statycznych?


Tak - jeśli nie ma strojenia do gruntu.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: C.Scope 990XD

Postautor: irek76 » śr mar 14, 2012 9:18 pm

Dzięki ProScan za fachową odpowiedź.
Resetuję w powietrzu,bez wpływu gruntu,chyba dobrze robię?
A sygnał wiodący słyszę po uniesieniu sondy kilkanaście centymetrów od gruntu,podszas szukania przy gruncie w słuchawkach mam absolutną ciszę i tylko czasem przez chwilę słyszę sygnał jak sonda pójdzie za wysoko.
Czy tak jest dobrze,czy w słuchawkach ciągle powinienem słyszeć słaby sygnał.
Sygnał ustawiam w następujący sposób:
Włączam wykrywacz z wciśniętym RETUNE,Pokrętło TUNE skręcam aż do usłyszenia słabego sygnału wiodącego,puszczam RETUNE opuszczam cewkę i szukam.
Zauważyłem że przez pierwsze kilkanaście minut często trzeba resetować,później się stabilizuje i w sumie przez trzy godziny chodzenia dziś prawie nie używałem resetu.
Ostatnio zmieniony śr mar 14, 2012 9:47 pm przez irek76, łącznie zmieniany 1 raz
irek76
 
Posty: 7
Rejestracja: sob mar 10, 2012 9:37 pm

Re: C.Scope 990XD

Postautor: ProScan » śr mar 14, 2012 9:24 pm

Należy ustawić sygnał na takiej wysokości, na jakiej się szuka. Restetujemy nad gruntem, ale nie nad metalem.

Zauważyłem że przez pierwsze kilkanaście minut często trzeba resetować,później się stabilizuje i w sumie przez trzy godziny chodzenia dziś prawie nie używałem resetu.


Jeśli sygnału wiodącego nie słychać, to nawet nie wiemy jak daleko uciekł.

Generalnie nie stwierdzam niczego niepokojącego w tym co czytam o samym wykrywaczu.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: C.Scope 990XD

Postautor: irek76 » czw mar 15, 2012 7:37 pm

Dziś kolejne próby,i po zastosowaniu się do porad ProScana dotyczących ustawiania sygnału wiodącego i wysokości cewki przy resetach,zasięgi wzrosły nieporównywalnie.
Zakopałem dużą łuskę mosiężną,chyba przeciwlotniczą i z zasypanego ziemią dołka dawała sygnał do około 40cm,a gdy zresetowałem wykrywacz w powietrzu tak jak robiłem wcześniej ta sama łuska dała sygnał dopiero przy ok 20-25 cm.

Jeżeli nie słyszę ciągle tego sygnału,ale jest słyszalny już po niewielkim uniesieniu sondy 2-3cm to czy tracę na zasięgu?
Ostatnio zmieniony wt mar 20, 2012 10:38 pm przez irek76, łącznie zmieniany 1 raz
irek76
 
Posty: 7
Rejestracja: sob mar 10, 2012 9:37 pm

Re: C.Scope 990XD

Postautor: ProScan » czw mar 15, 2012 7:57 pm

Detektory bez strojenia do gruntu będą na niego reagowały - nic w tym dziwnego, dlatego zrezygnowano z ich produkcji wiele lat temu (konstrukcje, które pozostały zostały zaprojektowane 20 lat temu).

Myślę że w tym temacie wszystko już napisałem.

Czy stopień rozstrajania jest "normalny" czy poza normą nie jestem w stanie ocenić na odległość. Nie wykluczam, że coś jest nie tak (wilgoć, zabrudzenie wykrywacza, zasilanie złej jakości, uszkodzony kabel - to ostanie jest niemal pewne, jaka każdym CSCOPE, który ma więcej niż 2 lata).

Czy kolega zadał to swoje pytania w serwisie CSCOPE w Polsce?

Decydując się na kupno wykrywacza, warto zorientować się na jaką jakoś serwisu można liczyć. Warto ich sprawdzić teraz.
:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: C.Scope 990XD

Postautor: irek76 » pt mar 16, 2012 8:43 pm

Jeszcze takie pytanko.Czy ta cewka pasuje do 990XD.
http://allegro.pl/sonda-c-scope-cs-20cm ... 99400.html
irek76
 
Posty: 7
Rejestracja: sob mar 10, 2012 9:37 pm

Re: C.Scope 990XD

Postautor: ProScan » sob mar 17, 2012 10:05 pm

Nie wiem.

Promety były budowane w czasach "starego" 990, który w ogóle nie miał możliwości przekładania sondy.

Poza tym ta sonda ma min 20 lat. Na pewno nie jest pełnosprawna.

:pa

proscan

Archiwum: http://www.allegromat.pl/aukcja101341
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Obsługa wykrywacza

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości