White's V3i Ground Probe

Pisz jeśli masz kłopot w opanowaniu wykrywacza, nie rozumiesz jego zachowania, poszukujesz instrukcji obsługi

White's V3i Ground Probe

Postautor: Zapytanie_email » sob maja 26, 2012 9:57 pm

Dzień dobry,
A jak posługiwać się tabelką PROBE .Jest tam signal% oraz nois%.Teraz jak położę cewkę na gruncie to do jakich wartości powinienem dążyć podczas ustawiania RX Gain?
Z poważaniem

Obrazek
Zapytanie_email
 
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm

Re: White's V3i Ground Probe

Postautor: ProScan » sob maja 26, 2012 10:21 pm

Opcja Ground Probe (jak sama nazwa wskazuje) służy do badania, czy pomiaru własności gruntu. Dzięki niej można się dowiedzieć z jakim gruntem mamy do czynienia.

Im bliżej wartości -180 tym bardziej "czysto magnetyczny" jest grunt.

Im więcej "procencików", tym sygnał od gruntu jest silniejszy.

Pomiar własności gruntu ma sens jedynie wówczas, gdy najpierw "wyzerujemy" (opcja ZERO) wszelkie napięcia wynikające z niedoskonałości zestrojenia sondy. Sonda idealna będzie w powietrzu dawała odczyt 0% na wszystkich częstotliwościach, ale jako że ideały nie istnieją, wszelkie sygnały, które sonda wykazuje "sama z siebie" należy wyzerować, jako się rzekło.

Użytkownik może ponadto dzięki tej opcji ocenić co sonda odbiera i jaka jest jakość jej zestrojenia. Jeśli (bez zerowania) procenciki pokazują wartości rzędu "wysokie" kilkadziesiąt, dla sondy uniesionej w powietrze, to należy zredukować RX Gain i/lub wyłączyć Tx Boost.

Analizy tych danych nie polecam osobie, która dopiero uczy się obsługi wykrywacza. Czy ucząc się jazdy samochodem analizuje Pan odczyty komputera pokładowego (do którego danych zazwyczaj i tak nie mamy dostępu) czy ocenia Pan pracę silnika na słuch?

Bez dobrej znajomości zasady działania wykrywacza i pewnych podstaw fizycznych obawiam się, że nadal może mieć Pan problem w zrozumieniu o co chodzi. Odradzam zatem na tym etapie.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's V3i Ground Probe

Postautor: mikello » wt sty 29, 2013 11:49 am

Czytałem gdzieś że spectra przez 20 sekund od włączenia automatycznie się dostraja do gruntu, a jeśli teren jest mega zaśmiecony to trzeba to zrobić ręcznie przez pompowanie. Domyślam się ze przez te 20 sekund trzeba trzymać cewkę na ziemi?
O co kaman? :roll:
mikello
 
Posty: 15
Rejestracja: wt wrz 25, 2012 12:29 am

Re: White's V3i Ground Probe

Postautor: ProScan » wt sty 29, 2013 1:55 pm

Skąd pochodzi ta informacja?

:?:

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's V3i Ground Probe

Postautor: mikello » wt sty 29, 2013 4:30 pm

To jakies opracowanie dotyczace v3i napisane przez Carla Morelanda.
W instrukcji do vx3 jest podobna informacja, tlumaczyles to Panie Piotrze...
Swoja droga probowalem to tlumaczyc "dla ludu" :) i fajnie, jak sie czyta to jest ok, ale zlozyc to w polski tekst, masakrycznie mozolna praca.
Proscan -> szacun za te wszystkie instrukcje :)
mikello
 
Posty: 15
Rejestracja: wt wrz 25, 2012 12:29 am

Re: White's V3i Ground Probe

Postautor: ProScan » wt sty 29, 2013 5:15 pm

OK. Żebym jeszcze pamiętał co tłumaczyłem, to byłoby naprawdę dobrze. :P

Szczerze powiedziawszy, to bardzo wątpię czy to jest prawda z tymi 20 minutami. Sondy V3 mają element termiczny wewnątrz, więc raczej chodzi o to, że dopiero po kilkunastu minutach następuje jego stabilizacja, wiec w tym czasie wykrywacz może zachowywać się "różnie".

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's V3i Ground Probe

Postautor: mikello » wt sty 29, 2013 6:26 pm

W tekscie jest mowa o 20 sekundach od wlaczenia.
cyt.
V3i automatic ground balance system has a fast track mode that attempts to balance the system to soil conditions within 20 seconds of turn on. If you do not begin searching within 20 s or the ground is unusually trashy, v3i may not fast track correctly and you may want to do a manual ground balance.

Moze zle rozumiem, ale wg mnie przez 20s od wlaczenia automatycznie balansuje grunt a gdy nie zaczniemy w ciagu 20 s szukac albo grunt bedzie zasmiecony, to nalezy ustawic go recznie w tym wypadku przez pump the search coil...

A do tego, przy pompowaniu, grunt jest ustawiony dobrze wtedy gdy strzalki oznaczajace zmiane nastaw pojawiaja sie na przemian.

Proscanie ze zadam tak intymne pytanie :) Jesli juz chodzisz na pole to z czym? Nie czasem z v3i?
mikello
 
Posty: 15
Rejestracja: wt wrz 25, 2012 12:29 am

Re: White's V3i Ground Probe

Postautor: ProScan » wt sty 29, 2013 6:46 pm

Tak, 20 sekund.

Jest tak tam napisane, ale wątpię czy to prawda. Oni zamiast tłumaczyć o co chodzi z tym nagrzewaniem, napisali o strojeniu. Taka jest moja hipoteza. Mogę się mylić.

Układ Fast Track jest aktywny cały czas, wiec nie jest zrozumiałe, dlaczego akurat po włączeniu należałoby go wyręczać strojeniem ręcznym. Wyjaśnieniem może być to co napisałem - zmiany tuż po włączeniu są na tyle duże, ze fast trac może sobie z nimi nie poradzić.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's V3i Ground Probe

Postautor: lechowiec » pt mar 01, 2013 6:23 pm

Czy da się użyć Ground Probe analogicznie jak DC Phase w XLT w trakcie namierzania, z możliwością odczytania przesunięcia fazowego dla samego celu w trybie statycznym?
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: White's V3i Ground Probe

Postautor: ProScan » sob mar 02, 2013 2:20 pm

Takiej opcji, że DC phase jest pokazywane na ekranie (jak w XLT) chyba nie ma, o ile nie przeoczyłem (o co nie trudno). Okno Ground PROBE wyłącza sygnalizację akustyczną, więc przydatność podczas pracy tego okna jest minimalna.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's V3i Ground Probe

Postautor: lechowiec » sob mar 02, 2013 8:30 pm

Przerabiam właśnie angielską instrukcję spectry i trochę mi się nie spodobało, że nie mogę znaleźć tam takiej opcji. Moim zdaniem była to bardzo przydatna funkcja w XLT. Chciałbym mieć tę funkcję w prawie idealnym sprzęcie. W spectrze przy namierzaniu widzimy za to która częstotliwość niesie silniejszy sygnał. Lepsze to niż nic.
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: White's V3i Ground Probe

Postautor: mikello » sob mar 23, 2013 1:54 pm

ProScan pisze:Tak, 20 sekund.

Jest tak tam napisane, ale wątpię czy to prawda. Oni zamiast tłumaczyć o co chodzi z tym nagrzewaniem, napisali o strojeniu. Taka jest moja hipoteza. Mogę się mylić.
proscan


wydaje mi sie ze to dziala, jednak sila rzeczy nie mozemy wyzerowac cewki przed balansem.
mikello
 
Posty: 15
Rejestracja: wt wrz 25, 2012 12:29 am

Re: White's V3i Ground Probe

Postautor: lechowiec » pt mar 29, 2013 1:15 pm

W ramach ciekawostki wstawiam fragment z instrukcji Spectra Vx3, który dotyczy strojenia sond, o którym wspominaliście przy opisie menu Ground probe:

My accessory loop is overloading at high RXGain
settings.

White’s has no control over the null quality of 3rd-party
loops.
In general, you will have to run the RxGain low enough
to prevent overloading. Most loops that overload do so on the
22.5kHz frequency, so you can also try to run in the 2.5kHz or
7.5kHz single frequency mode.

:-k :?: :shock: :evil:
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: White's V3i Ground Probe

Postautor: lechowiec » sob maja 04, 2013 12:40 am

ProScan pisze:Opcja Ground Probe (jak sama nazwa wskazuje) służy do badania, czy pomiaru własności gruntu. Dzięki niej można się dowiedzieć z jakim gruntem mamy do czynienia.

Im bliżej wartości -180 tym bardziej "czysto magnetyczny" jest grunt.

Im więcej "procencików", tym sygnał od gruntu jest silniejszy.

proscan


W instrukcji podana jest wartość dodatnia a nie ujemna t.j. 178 odpowiadająca próbce ferrytowej (materiał magnetyczny nie wykazujący własności przewodzących). Skąd się bierze zmiana znaku z plusa na minus? Na youtube jest filmik z pomiarem gruntu i wyświetlane są wartości rzędu +173 łącznie z VDI -91 #-o . Skąd mogą wynikać te różnice w znakach??
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: White's V3i Ground Probe

Postautor: Zapytanie_email » pn mar 02, 2015 6:27 pm

[...]

Niestety nie uporałem się jeszcze z tym tematem.Potrafię odczytać cyfry tylko jak to się przekłada na ustawienia wykrywacza.Na podstawie tych danych procencików i stopni mogę obniżyć Rx gain tylko do jakiej granicy.To jest tyko suchy odczyt na podstawie którego powinienem podjąć decyzje o ustawieniu wykrywacza.Co więc zmienić?
Chodzę ze spectrą od 2012 roku.napisałem sobie swoje programy,używam tyko expert menu więc mogę powiedzieć że ją trochę znam.Niestety nie widzę możliwości wpłynięcia na detektor na podstawie tej tabeli oraz czujnika sensitivity.Moim zdaniem od zrozumienia danych z tych tabel zależy jak będziemy się posługiwać sprzętem i czy się nim nie znudzimy.To elementarna podstawa którą powinien opanować na wstępie użytkownik zanim przejdzie dalej niestety nie znam nikogo kto po polsku by mi to wytłumaczył.Mam stworzony poligon testowy z monetami i nie tylko.Wiem ile zależy od ustawień Rx gajn.Wystarczy z 10 podnieść do 14 i wykrywacz już nie widzi monet na 22cm a wcześniej widział.Żadne inne ustawienia nie zastały zmienione.Więc stwierdzam że jeżeli ktoś nie rozgryzie tej tabeli na początku to będzie chodził ze spectrą na pałę jak ja przez dwa lata.Choć z sukcesami.Wytyczenie granic ustawienia do gruntu uzależnione jest od tych tabel.
Zapytanie_email
 
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm

Następna

Wróć do Obsługa wykrywacza

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości