Xterra 50

Pisz jeśli masz kłopot w opanowaniu wykrywacza, nie rozumiesz jego zachowania, poszukujesz instrukcji obsługi

Xterra 50

Postautor: Stirlitz » śr sie 09, 2006 11:09 pm

jak ustawić x terrę na monety?

czy monet szukać na funkcji all metal czy raczej z dyskryminacją?
jak się ma ustawienie czułości wykrywacza w lesie oraz na plaży (jakie ustawienia bedą optymalne dla tych dwóch terenów) ? :-s

zamotałem trochę....

pozdrawiam
Stirlitz
 
Posty: 12
Rejestracja: pn lut 27, 2006 9:23 pm
Lokalizacja: Front Wschodni

Re: Xterra 50

Postautor: ProScan » czw sie 10, 2006 8:21 am

Witam,

Monet to oczywiście z dyskryminacją, ale wyciąć tylko zakres dla żelaza.

Co do czułości, to zasada jest taka: ustawić największą jak się tylko da, ale by wykrywacz był stabilny.

Na suchej śródlądowej plaży wykrywacz zapewne pozwoli na większy poziom czułości niż gdzieś w lesie, gdzie ziemia jest niejednorodna i pełno krzaczorów.

No i nie zapomnij o dostrajaniu do gruntu.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

wiele pytań

Postautor: Stirlitz » czw sie 10, 2006 10:02 am

stabilny?
jak objawia sie niestabilność?
czasami np wskazania wynoszą 45 (czyli max), a po odkopaniu okazuje się, że to był kawałek strasznie zardzewaiałego żelaza, po wydobyciu tego "skarbu na powierzchnię" wykrywacz wskazuje -3 lub -6. To jest niestabilność?



dostrajanie do gruntu, co ono da w lesie? myślałem, że stosuje sie je na gruncie mocno zanieczyszczonym np opiłkami.

pozdrawiam
Stirlitz
 
Posty: 12
Rejestracja: pn lut 27, 2006 9:23 pm
Lokalizacja: Front Wschodni

Re: Xterra 50

Postautor: ProScan » czw sie 10, 2006 10:13 am

Nie, niestabilność objawia się sygnałami przypadkowymi, nie spowodowanymi jakimkolwiek metalem. Sygnały te powodowane są przez zewnętrzne zakłócenia (np. od linii energetycznych, nadajników radiowych itp.)

To co Cię spotkało, to błędne zadziałanie układu identyfikacji. To się zdarza, ale w tym miejscu nie chcę się rozwodzić na ten temat. Pewnie gdybyś miał więcej doświadczenia, zignorowałbyś taki sygnał.

Dostrajanie do gruntu jest wymagane zawsze, chociaż sa sytuacje, gdy jest mniej potrzebne (np. na suchym piasku).

W lesie ściółka ma przeróżne własności elektryczne i magnetyczne, więc należy detektor dostroić do tego rodzaju gleby, by nie wpływała na jego pracę (co może powodować niestabilności właśnie i spadek zasięgu).

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

dziekuję

Postautor: Stirlitz » czw sie 10, 2006 11:35 am

super
dzisiaj idę sprawdzać wszystko w praktyce :P

bardzo dziekuje za odpowiedź
Stirlitz
 
Posty: 12
Rejestracja: pn lut 27, 2006 9:23 pm
Lokalizacja: Front Wschodni

jest COś...nie, to zardzewiały gwoździk...

Postautor: Stirlitz » pt wrz 01, 2006 9:11 am

Mój wykrywacz podaje sygnał o wartości maksymalnej (45), po czym po dokopaniu się do przedmiotu okazuje się, że jest to zwykły żelaźniak (-6).
Teraz jak coś znajdę i mam wyższe wskazania przełączam sie na tryb all metal, jeżeli się okazuje, że to żelaźniak to odpuszczam kopanie.

Coś mam źle ustawione, czy tak po prostu jest?
Stirlitz
 
Posty: 12
Rejestracja: pn lut 27, 2006 9:23 pm
Lokalizacja: Front Wschodni

Re: Xterra 50

Postautor: deicide » pt wrz 01, 2006 9:37 am

Podstawą jest oczywiście odpowiednie dostrojenie wykrywacza do aktualnych warunków glebowych. Przy silnie zmineralizowanym gruncie i/lub innego rodzaju czynnikach destabilizujących pracę wykrywacza (tj. linie wysokiego napięcia, inny wykrywacz pracujący w pobliżu, etc.) niezbędną może okazać się redukcja czułosci sprzętu. Pamiętaj, że żaden system identyfikacji celu nie jest w 100% niezawodny. Xterra nie jest tu wyjątkiem. Niezwykle ważne jest "nauczenie się wykrywacza", zrozumienie ogromu informacji których Ci dostarcza. Nie oczekuj, że uda Ci się uniknąć wykopywania "śmieci", wykrywacz idealny jeszcze nie powstał, natomiast w rękach doświadczonego poszukiwacza (po kilkuset godzinach pracy na danym sprzęcie), nawet wykrywacz gorszej klasy może przynieść imponujące znaleziska.

Pozdrawiam,
J.R.
deicide
 
Posty: 9
Rejestracja: ndz lut 05, 2006 9:31 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Xterra 50

Postautor: Isajev » czw cze 05, 2008 8:59 pm

mam kłopot z dostarajaniem do gruntu, nie bardzo rozumiem jak to ma wyglądać...
- czy jak szukam kolorów mogę dostroić na gruncie zaśmieconym żelaźniakami czy muszę szukać czystego miejsca?
- jaką czułość ustawić przy dostrajaniu?
Isajev
 
Posty: 1
Rejestracja: czw cze 05, 2008 3:52 pm

Re: Xterra 50

Postautor: ProScan » czw cze 05, 2008 9:13 pm

- czy jak szukam kolorów mogę dostroić na gruncie zaśmieconym żelaźniakami czy muszę szukać czystego miejsca?


Nie wolno dostrajać do metalu - należy dostrajać do "czystego" miejsca.

- jaką czułość ustawić przy dostrajaniu?


Nie rozumiem. Nie ustala sie specjalnej czułości na dostrajanie.

:?:

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Obsługa wykrywacza

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron