Minelab Explorer XS i kamienie oraz inne pytania

Pisz jeśli masz kłopot w opanowaniu wykrywacza, nie rozumiesz jego zachowania, poszukujesz instrukcji obsługi

Minelab Explorer XS i kamienie oraz inne pytania

Postautor: newmc » pn kwie 23, 2007 5:00 am

1.Zauwazylem iz gdy wejde na pole z moim wykrywaczem zaczyna lapac kamienie,nie jakis glazy ale nawet zwykle wielkosci piensci lub mniejsze.Zwykle kaminie te leza na powierzchni,na sloncu,bywa ze sa od slonca "nagrzane".Co ciekawe falszywe sygnaly tylko mam na polach,w lesie wykrywacz dziala poprawnie.Ustawienia,bo zwykle pisze sie zmiejsz czulosc, to staram sie chodzic na max ok.30 gdy piszczy zmiejszam nawet do 25 i nadal to samo.Niedogodnosc ta wystepuje na roznych polach i w roznym okresie roku,nie abym poszedl raz i juz pisal,bywa tak iz odechciewa sie chodzic bo w sluchawkach mam jeden wielki chalas uniemozliwiajacy szukanie.Pytanie moje jest dosc proste ,czy ktos spotkal sie z tym?czy jesli zmiejsze czulosc ponizej 25 to jak to wplynie na wykrywanie znalezisk?Moze sa jakies ustawienia o jakich nie wiem aby te falszywki wyciac? Oczywiscie Noise Cancel odpowiednio czesto wciskam.
2.Dodatkowe pytanie odnosnie ustawien,OPTIONS-Response,i mamy tu Normal i AUDIO1,2,3.Do tej pory chodzilem na Normal,po najechniu ceka na metal mielismy sygnal w sluchawkach i na wyswietlaczu odpowiedni do rodzaju metalu w postaci "pip" i wszystko bylo jasne.Zaczelem kombinowac z Audio 1,bo czytalem ze czesc z uzytkownikow chodzi na tym.Sygnal w sluchawkach jest dluzszy i z wiekszej jak mi sie wydaje odleglosci sygnalizuje metal.Pytanie moje czy dla roznych metali ten sygnal jest inny czy jeden dla wszystkich.Moze mam cos z uszami albo nie dostrzegam roznicy ale wydaje mi sie ze jest jeden dla wszystkich rodzaji metali.Moze ktos kto chodzi na Audio 1 wyjasni mi to i jak na tym chodzic.
newmc
 
Posty: 107
Rejestracja: ndz kwie 22, 2007 9:41 pm

Re: Minelab Explorer XS i kamienie oraz inne pytania

Postautor: ProScan » pn kwie 23, 2007 4:10 pm

Jeszcze nie spotkałem się z problemem kamieni Explorerze (chyba że zerowa dyskryminacja, albo jakieś uszkodzenie). To po pierwsze. Po drugie, Noise Cancel nie ma nic wspólnego z tego typu reakcjami. Temperatura kamieni również (Hot Rock :P).

Proszę zacząć od zresetowania wykrywacza.

Co do AUDIO 1,2,3 to ja zawsze używałem NORMAL. Przy okazji sprawdzę, ale ja właśnie zrezygnowałem z tych opcji ze względu na trudności analizie sygnału i męczące sygnały. Zapewne pomocne w zaśmieconym terenie, ale zbyt mało wiem o tej opcji by dać jakąś mądrą radę z pierwszej ręki.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Minelab Explorer XS i kamienie oraz inne pytania

Postautor: newmc » pn kwie 23, 2007 5:27 pm

Noise Cancel wybieram w takim przypadku profilaktycznie,raz ze nie wiem co w ziemi zakopane,dwa na roznych forach doradzano aby tak robic i wybierac co jakis czas w trakcie szukania na polach.
Czytajac wielokrotnie instrukcje zadaje sobie pytanie odnosnie Noise Cancel ,czy cewka powinna byc w trakcie wybierania na wysokosci na jakiej przemiatam nia teren,czy lezec plasko na ziemi,a moze dowolnie?Pytanie naszlo mnie po rozmowie z znajomym jaki sie upieral iz powinna lezec na ziemi aby "dostroic sie do gruntu i tego co w ziemi jest".
Doradza Pan zresetowanie wykrywacza,czy w takim przypadku utrace wzory dyskryminacji jakie mam zapisane w SAVE?
Co do zerowej dyskryminacji to z Selekt nie mam odznaczone sruby i nakretki i zelazne pieniadze,reszta jest"V",dodatkowo zmodyfikowalem ta dyskryminacje przez Display -Edit ,przesuwajac obszar odrzucany niemal na calej dlugosci pozionej wskaznika na grubosc najmniejszego kwadracika/wzoru dyskryminacji/Chodzilo mi aby wykrywacz nie sygnalizowal mi bardzo drobnych smieci,niezaleznie od rodzaju metalu.Jak pisze nie chcialem smieci ale przedmioty jakie chcialem szukac mialy byc dosc mocno sygnalizowane,czyli czulosc na 30,Gain zwykle 7-8.Podsumowujac moj wykrywacz jest ustawiony na wszystko co nie zelazne ,czulosci na max lub na ile da cie chodzic.Moze wlasnie te MAX jest powodem tych problemow z kamieniami?
newmc
 
Posty: 107
Rejestracja: ndz kwie 22, 2007 9:41 pm

Re: Minelab Explorer XS i kamienie oraz inne pytania

Postautor: don66 » pt kwie 27, 2007 8:28 pm

Mam Explorera II drugi sezon i nigdy nie zdarzyło mi się, aby wskazywał kamienie. Nie słyszałem też nigdy o czymś takim od innych użytkowników tego sprzętu. XS to jego młodszy brat, w którym podobno, co nieco poprawiono.
Myślę, że dobrze by było zastosować się do rady Proscana i zresetować wykrywacz, a następnie pochodzić na ustawieniach fabrycznych.
Zapisane wzorce dyskryminacji zostaną w pamięci.
Ustawienie AUDIO 1 zalecane jest tylko dla bardzo zaawansowanych użytkowników i tylko w określonych, nadających się do tego miejscach.
Jest o tym w instrukcji!
Sam tego jeszcze nie stosowałem (trzeba mięć dobry słuch muzyczny a mnie słoń nadepnął na ucho).
Czułość trzeba ustawiać pod konkretne miejsca i wcale nie jest powiedziane, że musi pracować stabilnie przy 30 do 25, czasami może to być dopiero przy 15.
"Noise cancel" ustawiam przy cewce położonej na ziemi, po uprzednim sprawdzeniu czy nie ma tam jakiegoś metalu.
Jeszcze jedna sprawa, zwróć uwagę jak prowadzisz sondę podczas przemiatania, czy równolegle do ziemi, czy jak wahadło. Jeśli to drugie, to prawdopodobne jest występowanie fałszywych popiskiwań.
Spróbuj, jak nie pomoże to oddaj sprzęt do fachowego przeglądu.
don66
 
Posty: 6
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 11:49 am
Lokalizacja: Śląsk

Re: Minelab Explorer XS i kamienie oraz inne pytania

Postautor: newmc » ndz kwie 29, 2007 3:16 am

Witam,Moze wlasnie zmiejszenie czulosci bedzie recepta na te kamienie.Postaram sie sprawdzic przy kolejnym wypadzie na pole.Chodze glownie w lesie,tam raczej takich przygod nie miewam.Czy resetowac ustawienia?zastanawiam sie w jakim celu,skoro i tak wprowadze te same ustawienia bo dawaly efekty.Chodzac kolejny chyba juz 3 rok ,w roznych warunkach terenowych i pogodowych,roznych porach roku itp,znajac swoj wykrywacz coraz czesciej zadaje sobie pytania dotyczace szczegolow ustawien.Dla nowicjusza instrukcja moze byc prosta ale gdy sie zna swoj wykrywacz i jeszcze chce sie wycisnac z nigo ostatnie soki ,te kilka cm wiecej to trzeba sie czepiac szczegolow.Dzieki za te kilka rad,ale tez licze na odpowiedzi w przyszlosci .
newmc
 
Posty: 107
Rejestracja: ndz kwie 22, 2007 9:41 pm

Re: Minelab Explorer XS i kamienie oraz inne pytania

Postautor: Zapytanie_email » ndz wrz 01, 2013 9:21 pm

Witam,mam problem z cewką FBS 800 do M.Explorera II ,stosunkowo mało używana bo dotąd służyła jako rezerwowa,brak jakichkolwiek widocznych uszkodzeń mechanicznych nagle przestała sobie radzić z gruntem reaguje na kamienie czy kawałki betonu o żużlu czy szlace nie wspominając prócz tego jest teoretycznie stabilna zasięgi ma także jak przedtem,sam wykrywacz jest sprawny bo sprawdziłem go z inną cewką.Czy istniałaby możliwość ewentualnej naprawy ?
Zapytanie_email
 
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm

Re: Minelab Explorer XS i kamienie oraz inne pytania

Postautor: ProScan » ndz wrz 01, 2013 9:25 pm

Te objawy nie muszą oznaczać uszkodzenia sondy. Wykrywacz mógł się źle zainicjować.

Warto poczytać wątek powyżej. Można poobserwować także ten: viewtopic.php?f=2&t=3418&hilit=reset+quattro

Jeśli jest to wada sondy, a sonda ogólnie działa, to poprawić jej działania się nie da.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Obsługa wykrywacza

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości