Gemini 3 ??

Pisz jeśli masz kłopot w opanowaniu wykrywacza, nie rozumiesz jego zachowania, poszukujesz instrukcji obsługi

Gemini 3 ??

Postautor: Zaloguj » pn gru 26, 2005 3:07 pm

Witam
Byłem dzisiaj na próbnym szukaniu z w/w wykrywaczem .
Zastępuje on TM 808 którym szuka teraz albo jakiś prokurator ,albo jakiś policjant
Myślałem że nie będzie z nim żadnej filozofii w porównaniu do Witesa , lecz się chyba przemyślałem .
Łopatkę Friskarsa pokazuje mi z ok . 40 cm i to z wielką łaską .
Zdarza się że raz pokaże a za chwilę już ma mnie gdzieś .
Kupiłem go używanego ale w bdb stanie i nie wiem czy jest uszkodzony czy tylko ja mam uszkodzoną głowę i nie potrafię go wyregulować .
Bardzo proszę osoby , które mają pojęciie na temat tej wykrywki o jakieś wskazówki .
Czy jest on gorszy od TM czy ja nie umię się z nim obchodzić czy za dużo od niego oczekuję?
Sprzedać go i kupić nowego TM czy podszkolić się i nim szukać ?
Z góry dziękuję za odpowiedzi
Pozdr
Zaloguj
 
Posty: 4
Rejestracja: pn gru 26, 2005 3:02 pm

Re: Gemini 3 ??

Postautor: ProScan » wt gru 27, 2005 7:22 pm

Witam,

Przyznam, że nie znam zbyt dobrze tego wykrywacza. Leży teraz u mnie w jeden w naprawie, więc jak go zrobię to coś z pierwszej ręki dopiszę.

W porównaniu z TM 808 to raczej będzie miał inne parametry bo:

1. sondy są mniejsze (zasięg mniejszy);
2. rozstaw sond jest większy (mniejsza czułość na mniejsze przedmioty - fiskars nie jest znowu taki duży !);
3. częstotliwość pracy większa (ponad 80 kHz, a TM 808 tylko 6,5KHz) więc może silniej reagować na grunt - bardzo ważne, wręcz kluczowe, staje się właściwe strojenie.

A propos tego ostatniego punktu, to samo strojenie jest dosyć złożone, bo wykonuje się je głównie za pomocą śruby na metalowym wysięgniku łączącym nadajnik z odbiornikiem. Nie ma niestety pokrętła do regulacji wpływu gruntu i wykrywacz trzeba utrzymywać na stałej odległości od gleby.

Gdyby co, to zapraszam do zakupu instrukcji obsługi po polsku. O:)

Tak jak zaznaczyłem, nie znam "z terenu" tego wykrywacza, ale sądzę że jednak TM 808 jest bardziej sensowny do "zwykłych" poszukiwań. Gemini ma możliwość rozdzielania nadajnika i odbiornika i w takich sytuacjach gdzie to jest potrzebne - np. wytyczanie podziemnych kabli, rur czy innych obiektów (może no. jakieś zbrojone tunele na MRU?) może okazać się bardzo wartościowym narzędziem.

proscan

PS
na moje wyczucie, te 40 cm na fiskars to jednak za mało. Chyba jednak wykrywacz jest źle nastrojony, albo zepsuty (?). :-k
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Gemini 3 ??

Postautor: Zaloguj » sob gru 31, 2005 8:04 pm

Witam
Dziękuję za odpowiedż .
Instrukcję znalazłem po angielsku i szczerze mówiąc miałem kłopoty z jej rozszyfrowaniem . Tzn . źle zrozumiałem określenie
" slowly turn the BALANCE knob (with arrow)without an increase in the sound or meter," a wszystko przez rutyniarstwo , bo po co czytać instrukcję składania wykrywacza jeżeli to jest tylko listwa aluminiowa i dwie skrzyneczki . A tam właśnie było napisane co to jest BALANCE knob .
I z tego co się zorientowałem to większość osób , które miały do czynienia z tym wykrywaczem popełniało ten błąd .
Teraz to już jestem prawie w domu tylko jeszcze jednego nie jestem pewien czy w tym zdaniu chodzi o jedną ósmą do jednej czwartej obrotu

At this point there
should be no sound as you rotate the knob 1/8-to
1/4-turn further counterclockwise before reaching
sound and meter reading again.

Ja to zrozumiałem w ten sposób że powinienem pokrętło przekręcić o 1/4 obrotu dalej od chwili wyzerowania wskaźnika i utraty sygnału w ten sposób będę miał wymagane pole do popisu czyli od 1/8 do 1/4 obrotu .

Chyba jednak go zostawię na jakiś czas i popróbuję chociaż raczej nie będzie tak się sprawował jak TM .

I jeszcze link do angielskiej wersji instrukcji . Mam nadzieję że nie będzie to kolidowało z instrukcjami przetłumaczonymi ,które można u Was kupić jeżeli będzie to proszę usunąć .

http://64.71.170.10/hobby/documents/gem ... manual.pdf
Pozdr
A jeszcze jedno myślę że brak zerowania da mi się poważnie we znaki .
Zaloguj
 
Posty: 4
Rejestracja: pn gru 26, 2005 3:02 pm

Re: Gemini 3 ??

Postautor: Zaloguj » sob gru 31, 2005 8:17 pm

http://64.71.170.10/hobby/gemini3features.htm

Chociaż jeżeli to nie jest tylko chwyt reklamowy to gościu wyciągnął nim branzoletę z 3 stóp czyli z metra głębokości a to już jest niezły wynik
I już nie mogę się doczekać roztopów .
Pozdr
Zaloguj
 
Posty: 4
Rejestracja: pn gru 26, 2005 3:02 pm

Re: Gemini 3 ??

Postautor: ProScan » sob gru 31, 2005 9:54 pm

Witam,

No właśnie. Ta śruba to jest ten BALANCE knob.

Instrukcja po angielsku jest publiczna i Fisherowi zależy na tym, żeby ludzie mieli do niej jak najszerszy opis. Nie koliduje to w żaden sposób z moimi interesami. Co więcej, uproszczona instrukcja jest wydrukowana na obudowie wykrywacza 8).

W mojej wersji brzmi to tak:

[...]

4. Nadal trzymając wykrywacz GEMINI-3 płasko nad ziemią, kręć przednią śrubą na uchwycie (tą ze strzałką) w lewo, do uzyskania zerowego wskazania miernika i wyciszenia sygnału dźwiękowego. W punkcie zera skręcanie od 1/8 do 1/4 obrotu w dowolną stronę nie powinno powodować ponownego zwiększania sygnału i wskazania miernika.

5. Jeśli nie jesteś wyciszyć sygnał dźwiękowego lub zakres utrzymywania zera jest mniejszy niż 1/8 obrotu, wówczas zmniejsz nieco nastawę SENSITIVITY i spróbuj ponownie.

6. Jeśli możesz skręcić więcej niż ¼ obrotu bez zwiększania siły sygnału, zwiększ czułość z 7 na 8 i spróbuj ponownie. Kontynuuj regulacje w sposób jak powyżej, aż nie uzyskasz wyciszenia na ¼ obrotu.

7. Jesteś gotowy do poszukiwań jeśli pokrętłem BALANCE udało ci się znaleźć miejsce zerowania, które można utrzymać w obrębie 1/8 do ¼ obrotu. Jest to niezwykle istotne! Jeśli procedura nie zostanie przeprowadzona właściwie, wówczas GEMINI-3 będzie w sposób ciągły dawał fałszywe sygnały i fałszywe odczyty na mierniku (czułość zbyt duża) albo nie będzie w ogóle nic sygnalizował (czułość za mała). Czułość jest nastawiona właściwie, jeśli udaje się utrzymać zero na ¼ do 1/8 obrotu.

[...]

Czyli po naszemu, należy tak ustawić czułość, aby mając zero można było jeszcze poregulować tą śrubą w zakresie od 1/4 do 1/8 obrotu i nie zgubić zera.

Mi się już udało uruchomić wspomniany wykrywacz, ale w nim niestety, gdy przesadzę z kręceniem, wskazówka cofa się poniżej zera. Też Pan to ma ? Chyba nie powinno tak być ...

Nie jestem w stanie sprawdzić go na zewnątrz, bo śnieg po kolana :evil:

Co do Field testu to nie doczytałem o tej bransolecie na metrze - to jakieś nieporozumienie. Na pewno. Zresztą field testy należy czytać między wierszami. Ten przytoczony akurat jest o tyle ciekawy, że zawiera sporo informacji nt. obsługi samego urządzenia (chociaż są to informacje powtórzone z instrukcji obsługi).

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Gemini 3 ??

Postautor: Zaloguj » ndz sty 01, 2006 8:30 pm

Witam
Właśnie nie chce mi się tego sprawdzać na zewnątrz bo ręce kostnieją .
Co do utrzymania na zero to myślę że raczej w pomieszczeniu to nie będzie możliwe i jeśli nie daje się ustawić to trzeba pokombinować z czułością .
Z tego co widzę to nie ma zbyt wielu użytkowników tego wykrywacza ciekawe czemu .
Jak zejdą śniegi to go porównam do TM na polu gdzie bardzo dużo kul armatnich nakopałem i juz się praktycznie skończyły może Gemini coś wyłapie .
A jeśli chodzi o tą bransoletę to jest pod tym linkiem na fotce po lewej
http://64.71.170.10/hobby/gemini3features.htm
jeśli się kliknie na jej fotkę to stoi gościu i trzyma ją w ręce .
Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Zaloguj
 
Posty: 4
Rejestracja: pn gru 26, 2005 3:02 pm

Re: Gemini 3 ??

Postautor: marcin77 » ndz mar 02, 2014 6:36 pm

hej
ja mam gemini II i ostatnio dorobiłem łącznik, przy testach w powietrzu na ustawionym RANGE na LOW i czułości 7, tak jak jest to zalecane, łapie mi blachę falistą 35x60cm z ok 120cm, a blachę o wymiarach 20x50cm z ok 60cm.
niestety nie daje rady wyregulować wykrywacza przy ustawionym RANGE na HIGH i czułości powyżej 5, chyba że RANGE HIGH jest do chodzenia w dużej odległości do lokalizacji rur.
ogólnie dostrajanie tego wykrywacza nie jest trudne po dłuższej zabawie w ogródku doszedłem do wniosku że odbiornik musi być pod odpowiednim kątem do nadajnika i cała filozofia, pokrętłem do regulacji trzeba obchodzić sie bardzo delikatnie szczególnie na wyższej czułości, można sie wspomóc drugą śrubka która jest też na odbiorniku w trakcie ustawiania.
niestety ja nie mam oryginalnego łącznika i nie wiem do końca jakiej długości są śrubki w oryginale.
zauważyłem też że do precyzyjnego ustawiania można dołożyć pod pokrętło gain sprężynkę tak żeby odpychała odbiornik od łącznika, wtedy można dokładnie wyregulować i jest bardziej stabilne położenie odbiornika, bo wykrywacz ten może sie wzbudzać od drgań podczas chodzenia wtedy trzeba też lekko skręcić te śrubkę.
marcin77
 
Posty: 33
Rejestracja: pt lis 30, 2012 11:14 pm


Wróć do Obsługa wykrywacza

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 3 gości

cron