Tesoro Eldorado - własności różnych wersji

Pisz jeśli masz na oku jakiś wykrywacz (np. na allegro - podaj link) lub nie wiesz na co się zdecydować. Im precyzyjniej sformułowane pytanie, tym precyzyjniejsza odpowiedź. Przed zadaniem pytania należy samemu odrobić zadanie domowe (zapoznać się z ofertami dealerów, skorzystać z wyszukiwarki, przeglądnąć inne fora itd).

Tesoro Eldorado - własności różnych wersji

Postautor: kongo » śr sty 19, 2011 4:01 pm

witam czy jest jakaś znaczaca roznica miedzy tymi dwoma tesorakami
http://metaldetectingforum.com/attachme ... 1270644758


http://www.staffsmetaldetectors.co.uk/AEL.jpg
kongo
 
Posty: 139
Rejestracja: ndz gru 04, 2005 1:32 pm

Re: Tesoro Eldorado - własności różnych wersji

Postautor: ProScan » śr sty 19, 2011 6:35 pm

Dobre pytanie :)

Myślę że oprócz wymiarów (obudowy oraz sondy), to jakieś zmiany w elektronice zostały wprowadzone (ale nie wiem dokładnie jakie).

Tych starych rupieci nie brałbym pod uwagę przy zakupach, chyba że jakąś superokazyjną cenę.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Eldorado - własności różnych wersji

Postautor: kongo » śr sty 19, 2011 7:12 pm

ok dzieki :lol:
kongo
 
Posty: 139
Rejestracja: ndz gru 04, 2005 1:32 pm

Re: Tesoro Eldorado - własności różnych wersji

Postautor: beaviso » czw sty 20, 2011 10:49 am

Eldorado mikro-Max, czyli ten w małej obudowie, to model z 2001 roku. Porównywalny do cenionego za dokładność Bandido II mikro-Max, funkcjonalnie zbliżony do aktualnego Vaquero, ale zasięgi gorsze o kilka cm.

Natomiast ten stary Eldorado wprowadzono na rynek w 1986 roku.

M.
beaviso
 
Posty: 54
Rejestracja: sob maja 19, 2007 9:59 am

Re: Tesoro Eldorado - własności różnych wersji

Postautor: ProScan » czw sty 20, 2011 10:59 am

Dodam, że te stare miały sondy bodaj 7 cali (pełne pudełko). uMax-y miały sondę 8 cali (z dziurką). Vaquero maja sondę 8x9 - ta różnica w zasięgu może brać się właśnie z tego, ale nie sprawdzałem.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Eldorado - własności różnych wersji

Postautor: beaviso » czw sty 20, 2011 3:01 pm

ProScan pisze:uMax-y miały sondę 8 cali (z dziurką). Vaquero maja sondę 8x9 - ta różnica w zasięgu może brać się właśnie z tego, ale nie sprawdzałem.

Tak nie jest, Proscanie.

Modele z 2001 - Cortes, Conquistador uMax, Euro Sabre (niektóre) i właśnie Eldorado uMax miały już w standardzie sondę 9x8" (pajęczynka). Tak skonfigurowane modele widziałem i potwierdza to manual do Eldorado uMax. Jeżeli występuje w nim sonda 8" (np. od Bandido II uMax czy Silvera) to jest to konfiguracja niefabryczna.

Sonda o identycznym wyglądzie i wymiarach występuje standardowo w "warzywach", ale ma inną liczbę pinów i - jak to nazywa Tesoro - jest wykonana w technologii HOT. Ale te sondy nie są wymienne.

Porównywałem kiedyś bezpośrednio Cibolę i jej poprzednika - Conquistador uMax, oba z fabrycznymi sondami eliptycznymi 9x8" (pajęczynki). Różnica w zasięgach na korzyść Ciboli, zwłaszcza przy wysokich nastawach SENSITIVITY, była bardzo duża. High Output Technology (HOT) to wcale nie puste hasło.

A według historycznego manuala do starego Eldorado z 1986, przychodził on wyposażony w okrągłą sondę 8.5", wykonaną w technologii DD (widescan) i był przeznaczony na wysokozmineralizowane grunty.

Podsumowując - ukompletowanie fabryczne:
- Eldorado (1986) - sonda okrągła 8.5" DD (widescan), pełna
- Eldorado uMax (2001) - sonda eliptyczna 9x8" koncentryczna, pajęczynka
- Vaquero (2004) - sonda eliptyczna 9x8" koncentryczna, pajęczynka, w technologii HOT

M.
beaviso
 
Posty: 54
Rejestracja: sob maja 19, 2007 9:59 am

Re: Tesoro Eldorado - własności różnych wersji

Postautor: ProScan » czw sty 20, 2011 6:26 pm

Witam,

Dzięki Beaviso za sprostowania.

Tytułem uzupełnienia. Nie twierdzę że sondy Cibola i Eldorado są wymienne. Zasięgu Eldorado i Cebuli, nie porównywałem (jeszcze).

Faktycznie Eldorado miał chyba większą sondę niż pozostałe UMAx-y (np. Bandido, Conquistador, Silver Sabre). Nie sprawdziłem dokładnie zanim napisałem (dałbym sobie coś uciąć, że miałem u siebie takie z sondą 8 cali!).

Racja także co do sondy "starego" Bandido. Miały faktycznie 8'5 cala. Takiej sondy nigdy u siebie nie miałem i stąd moja pomyłka (dla bezpieczeństwa dodałem słowo "bodaj"). Sprawdziłem w starych katalogach i mogę dodać jeszcze, że te wykrywacze były wyposażana w sondy "wide scan" LUB koncentryczne (różniły się tylko nalepką - te drugie miały napis "Concentric Discriminator").

Dzięki raz jeszcze.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Eldorado - własności różnych wersji

Postautor: beaviso » czw sty 20, 2011 6:53 pm

Conquistador uMax również przychodził z sondą 9x8" pajęczynka jako standard. Poniżej chyba kompletna lista wykrywaczy z fabryczną sondą 9x8" nie-HOT:
- Cortes
- De Leon
- Conquistador uMax
- Eldorado uMax
- Golden uMax
- niektóre Euro Sabre

Odnośnie ostatniego, to jeszcze jedna informacja - w Europie wiele egzemplarzy modelu Euro Sabre było sprzedawanych z sondą 12x10" pajęczynka, koncentryk. To taka "optycznie wyrośnięta" 9x8". W ogóle to wykrywacz, który za mną chodzi, bo jest dwutonowy. Brakuje mi tego detalu w Vaquero. W Czechach i pewnie nie tylko sprzedają go nadal jako Euro Sabre II.

Co do niewymienności z pozoru identycznych sond - napisałem o tym tylko po to, że może przyda się w przyszłości komuś korzystającemu z funkcji "search" na tym forum. ;)

M.
beaviso
 
Posty: 54
Rejestracja: sob maja 19, 2007 9:59 am

Re: Tesoro Eldorado - własności różnych wersji

Postautor: ProScan » czw sty 20, 2011 7:22 pm

No to żeby nie było tak prosto (i po trochę tytułem polemiki).

Conquistador (co prawda bez napisu uMAX za to z "mikroMAX design") z sondą 8 cali.

Obrazek

Przejrzałem także swoje archiwum napraw i znalazłem w nim wykrywacz Eldorado uMAX z sondą 8 cali.

Czyli proszę nie traktować jako pewnik Eldorado uMax = sonda 8x9. Podejrzewam, że w Polsce całkiem sporo tych wykrywaczy ma jednak sondę 8 cali.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Eldorado - własności różnych wersji

Postautor: beaviso » pt sty 21, 2011 3:31 am

Dzięki za polemikę.

Wrzucę coś takiego:
Conquistador (2000) http://www.tesoro.com/info/manuals/older/conquistador/
Conquistador uMax (2001) http://www.tesoro.com/info/manuals/olde ... tadorumax/
To jednak dwa różne modele.

I jeszcze instrukcja opisująca Eldorado z 2001:
http://www.tesoro.com/info/manuals/olde ... doplastic/

Na końcu instrukcji mała ciekawostka - lista opcjonalnych sond. Są tam różne rodzynki, ale (chyba z powodu przeoczenia), nie ma popularnej 8" "z dziurką", która przecież od wielu lat była już dostępna :!:

No i jeszcze mała ściąga:
http://www.tesoro.com/info/about/

Na koniec można określić historię wszystkich modeli - po 2004 chłopaki wyhamowali... Do roboty!

M.
beaviso
 
Posty: 54
Rejestracja: sob maja 19, 2007 9:59 am

Re: Tesoro Eldorado - własności różnych wersji

Postautor: ProScan » pt sty 21, 2011 10:30 am

Powiem szczerze, że nie chciało mi się analizować, na czy polega różnica pomiędzy "zwykłym" Conquistadorem, a wersją uMax. Sonda? Inne uMaxy miewały małe sondy :-k

Co do Eldorado, to zdania nie zmieniam (mam to w swoich papierach) - bywały Eldorado z sondą 8.

Co do ostatniego zdania:

Na koniec można określić historię wszystkich modeli - po 2004 chłopaki wyhamowali... Do roboty!


to odpowiedź wydaje się prosta. Ich flagowe modele projektował im David Johnson, który na dobre (ma tam chyba swoje udziały) związał się z firmą First Texas Products no i dla Tesoro nie miał kto wymyślać nowości. Ale pewnie coś wymyślą. Na przykład wypuszczą coś starego z nazwą uMax, Max Boost, albo HOT :smt077

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Eldorado - własności różnych wersji

Postautor: beaviso » pt sty 21, 2011 11:22 am

ProScan pisze:Powiem szczerze, że nie chciało mi się analizować, na czy polega różnica pomiędzy "zwykłym" Conquistadorem, a wersją uMax.

Nie dam sobie palca uciąć, ale tak na oko - o ile Conq (2000) ma głośnik za "sitkiem", to Conq uMax (2001) już za "żaluzjami", zresztą tak jak przedstawione w pierwszym poście Eldorado (2001). O zmiany w środku proszę mnie nie pytać, ale częstotliwości pracy zmieniły się minimalnie.

ProScan pisze:Ale pewnie coś wymyślą. Na przykład wypuszczą coś starego z nazwą uMax, Max Boost, albo HOT :smt077

"ST" od Super Tuning :D
A na poważnie, to na parę kolejnych lat mogliby dać odpór pojawiającym się głosom zniecierpliwienia i zaprojektować Cibolę, Vaquero i Tejona drugiej generacji - z zachowaniem wszystkich cech wymienionych wykrywaczy plus do tego przełącznik na dwutonowość jak w EuroSabre (ukłon dla Relic Hunters) i prosty wyświetlacz (ukłon dla wszystkich). Tym akcentem zakończmy :)

M.
beaviso
 
Posty: 54
Rejestracja: sob maja 19, 2007 9:59 am

Re: Tesoro Eldorado - własności różnych wersji

Postautor: ProScan » pt sty 21, 2011 11:27 am

No tak - oczekiwania w stosunku do Tesoro to w innym wątku.

Jakby ktoś miał jakieś info/zdjęcia w temacie Eldorado, to będą mile
widziane.

Dzięki Beaviso, w imieniu swoim i innych czytających, za sporą dawkę informacji.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Czy to dobry wybór ?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron