MXT Tracker czy X-Terra 705 ?

Pisz jeśli masz na oku jakiś wykrywacz (np. na allegro - podaj link) lub nie wiesz na co się zdecydować. Im precyzyjniej sformułowane pytanie, tym precyzyjniejsza odpowiedź. Przed zadaniem pytania należy samemu odrobić zadanie domowe (zapoznać się z ofertami dealerów, skorzystać z wyszukiwarki, przeglądnąć inne fora itd).

MXT Tracker czy X-Terra 705 ?

Postautor: Gopherus » sob lip 02, 2011 10:52 pm

Witam ,

od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie - przesiąść się z MXT na X-T 705 , czy nie ?Znam wiele " za i przeciw ", ale ciągle nie mogę przekonać się na 100 % decyzji o zmianie . Chciałbym prosić osoby , które mają doświadczenia , zarówno , z MXT jak i X-Terrą 705 ( 70 też ) o wyrazenie swych opinni w kwestii porównania : użytkowania i skuteczności obu wykrywaczy .
Panie Piotrze , w jednym z wątków , w tym dziale , napisał Pan , że probllemem w X-T jest zużywająca się klawiatura .Czy to najwiekszy mankament techniczny tego detektora ?Na jaki okres ( wiem , że pytanie nie jest konkretne , bo nie uwzględnia wszystkich uwarunkowań ) okteśliłby Pan , średnią , przybliżoną żywotność klawiatury , przy " nieekstremalnym " obchodzeniu się z wykrywaczem , zakładając , ze jest nowy ?

Pozdrawiam :)

Gopherus
Gopherus
 
Posty: 86
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 1:02 pm

Re: MXT Tracker czy X-Terra 705 ?

Postautor: Gopherus » sob lip 02, 2011 10:56 pm

Oczywiście MXT , przepraszam za błąd w tytule wątku i proszę o , ewentualne , poprawiemie.

Gopherus
Gopherus
 
Posty: 86
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 1:02 pm

Re: MXT Tracker czy X-Terra 705 ?

Postautor: melich » ndz lip 03, 2011 7:39 am

Cześć, nie wiem czy czytałeś wypowiedź Jaraska który porównywał obydwa detektory:

"Krótkie podsumowanie Xterry 705, z którą biegam od paru miesięcy. Poprzedni wykrywacz to Whites MXT.

Wady:
- źle umiejscowione wejście na słuchawki, wystarczyło by było po prawej stronie wyświetlacza,
- zbyt delikatna śruba przy cewce, „przekręcenie” gwintu murowane. Można temu zapobiec dodając drugi zestaw gumowych podkładek,
- pinpont tylko z nazwy, ginie po 2-3 ruchach cewki, zapomnijcie o nim,
- czułość na jakość baterii, przy „nie firmowych”, maszyna potrafi się wyłączyć. MXT chodził na wszystkim, co mu się do pojemnika wrzuciło,
- wskaźnik głebokości zalegania przedmiotu daje wskania, że lepiej nie brać pod uwagę. Blaszkę leżącą na powierzchni potrafi pokazać jako głęboko zalegającą,
- kto widział, żeby wymyślić 50 stopniową skalę idetyfikacji, gdzie 100% wyświetlane jest jako cyfra 50? Debilizm....

Zalety:
- świetne wyważenie,
- głębsze namierzanie kolorowych sygnałów niż MXT,
- lepsze niż w MXT wskazania kolorowych przedmiotów leżących z „żelazem”,
- mała wrażliwość na uderzenia cewki o przeszkody,

I to by było na razie na tyle ;-)"


Gopherus a mógłbyś wymienić swoje za i przeciw?
Mam zamiar wkrótce dokupić jakiś uniwersalny sprzęt i też zastanawiam się nad wymienionymi przez Ciebie, dlatego każda wypowiedź praktyka jest dla mnie cenna.
Pozdrawiam
melich
 
Posty: 5
Rejestracja: ndz mar 07, 2010 1:30 pm
Lokalizacja: mazowsze

Re: MXT Tracker czy X-Terra 705 ?

Postautor: KrisssK » ndz lip 03, 2011 10:48 am

melich pisze:- źle umiejscowione wejście na słuchawki, wystarczyło by było po prawej stronie wyświetlacza,
a niby dlaczego tak by było lepiej?
Są osoby lewo- i praworęczne wiec zawsze komuś nie będzie pasowało. Ja jestem akurat praworęczny i mimo wszystko gniazdo po lewej stronie mi nie przeszkadza.

melich pisze:- zbyt delikatna śruba przy cewce, „przekręcenie” gwintu murowane. Można temu zapobiec dodając drugi zestaw gumowych podkładek,
Gdzie ten drugi zestaw podkładek zamontować? Wewnątrz uszek? Przecież się nie zmieści. A poza tym za kilak złotych taką śrubę można bez problemu dokupić

melich pisze:- pinpont tylko z nazwy, ginie po 2-3 ruchach cewki, zapomnijcie o nim,
PP działa bardzo dobrze, nic nie ginie, bardzo precyzyjny - nie wiem skąd taka opinia.

melich pisze:- czułość na jakość baterii, przy „nie firmowych”, maszyna potrafi się wyłączyć. MXT chodził na wszystkim, co mu się do pojemnika wrzuciło,
zatem wystarczy stosować baterie firmowe a najlepiej akumulatorki i nie ma problemu. Mnie terrka nigdy się sama nie wyłączyła ale zawsze stosowałem baterie firmowe (o ile mówiąc firmowe mam na myśli Energizery, Sony, Panasonic itp),

melich pisze:- wskaźnik głebokości zalegania przedmiotu daje wskania, że lepiej nie brać pod uwagę. Blaszkę leżącą na powierzchni potrafi pokazać jako głęboko zalegającą,
jak sama nazwa wskazuje jest wskaźnik a nie miernik zatem należy posługiwać się tym stosując zasadę ograniczonego zaufania

melich pisze:- kto widział, żeby wymyślić 50 stopniową skalę idetyfikacji, gdzie 100% wyświetlane jest jako cyfra 50? Debilizm....
a od kiedy to identyfikacja podawana jest w %? Czy w innych wykrywaczach zawsze mamy 100 stopniową skalę identyfikacji.
W terrce jak w każdej innej wykrywce z cyfrową ID należy nauczyć się jaka cyfra odpowiada jakiemu rodzajowi metalu i tyle...

Klawiatura foliowa to faktycznie ma tendencję do zużywania się. Ja byłem zmuszony do jej wymiany bo padał PP (chyba najczęściej używany klawisz) - ja wymieniałem po ok 3 latach, wykrywacz kupiłem używany ok 2-letni więc może to jest jakaś informacja na temat żywotności

Poza tym słynne problemy z uszami od sondy, mają tendencję do pękania. Było o tym na forum. Poza tym kabel przy samym wejściu do odgiętki przy sondzie "lubi" pekać. Dobrze jest od razu to miejsce zabezpieczyć np. taśmą.
KrisssK
 
Posty: 519
Rejestracja: czw sie 23, 2007 6:18 am

Re: MXT Tracker czy X-Terra 705 ?

Postautor: Gopherus » ndz lip 03, 2011 11:28 am

Witam ,

pisałem , przez godzinę o " za i przeciw " i kiedy podałem komendę " wyślij " - wszystko wcięło :cry: :cry: :cry:

Gopherus
Gopherus
 
Posty: 86
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 1:02 pm

Re: MXT Tracker czy X-Terra 705 ?

Postautor: Gopherus » ndz lip 03, 2011 11:42 am

Dzieki , Panie Krzysztofie , za włączenie się do wątku i informację o żywotności klawiatury .
Spróbuję odtworzyć to , co " wcięło " , by odpowiedzieć melichowi .

Gopherus
Gopherus
 
Posty: 86
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 1:02 pm

Re: MXT Tracker czy X-Terra 705 ?

Postautor: KrisssK » ndz lip 03, 2011 11:44 am

Panie Aleksandrze, ta informacja co do żywotności klawiatury to przy niezbyt intensywnym używaniu wykrywacza.
KrisssK
 
Posty: 519
Rejestracja: czw sie 23, 2007 6:18 am

Re: MXT Tracker czy X-Terra 705 ?

Postautor: Gopherus » ndz lip 03, 2011 2:53 pm

Oczywiście , taka żywotność to wielkość , mało , wymierna , ale Pana informacja daje pewne pojęcie .

Co do " za i przeciw ", to chciałbym zastrzec , że X-Terra to dla mnie " Terra incognita " i jedynie o MXT mam pewną wiedzę " empiryczną " . Ponadto opinie moje są , jak najbardziej , subiekrtwne .

Zacznę od tego , iż " wadą " 705 jest : brak możliwości swrwisowania
jej w firmie " Proscan " a " zaletą " Trackera to , że dokonywanie napraw w tym serwisie jest możliwe.Nie piszę tego , by " kokietować " naszego Administratora .Tak , po prostu uwazam .

Pozytywną cechą MXT , jest dla mnie " pokrętłowo-przełącznikowy "
system dokonywania nastaw .Są one , przez cały czas widoczne i łatwo i szybko można wprowadzić zmiany .Biorąc pod uwagę " słabość " klawiatury X-Terry i bardziej skomplikowany sposób obsłgi menu , własciwość ta przemawia na korzyść MXT .
Chociaż MXT jest , stosunkowo , ciężki - prawie 2 kg , jest dobrze wyważony i w miarę ergonomiczny .Nieco przeszkadza spust , umieszczony pod wyświetlaczem , ale nie jest to znaczący problem .
Jednakże , w porównaniu , z ważącą 1,3 kg 705 , jego ciężar nieco " przytłacza " :) Biorąc pod uwagę , że " osiągi "obu detektorów są porównywalne ( jak m isię zdaje ) nie ma tu sytuacji " coś za coś " i wniosek , co w tym wypadku lepsze , nasuwa się sam .
Korzystniej wypada X-Terra w porównaniu sposoów zasilania .Możliwe , ze na ośmiu ogniwach AA , MXT " pociągnie " dłużej niż 705 na czterech , ale tych , dodatkowych , czterech mie trzeba nosić :)
Względy " estetyczne " , jeśli takowe uznać za istotne , też dają dodatnie punkty Minelabowi .White's w Prizmach odszedł nieco od " rubensowskich " kształtów swoich wykrywaczy , ale MXT jest , raczej , niezgrabny . X-Terra wygląda przy nim jak modelka .
Podwójny - automatyczny i ręczny system strojenia do gruntu , w 705
w zestawieniu z , jedynie , automatycznym w MXT , także daję przewagę Minelabowi .Ponadto X-Terra ma wyrażny sygnał dostrojenia do grunyu a MXT tego nie ma

X-Terra ma bardziej rozbudowany system identyfikacji tonalnej .W MXT , w pewnych nastawach , słychać 2 tony , niski i wysoki , sygnalizujące , odpowiednio , ferro i nieferromagnetyki . W tym wypadku trudno orzec , co lepsze , bo " ksiądz kubi gospodynię a organista kluski " jak mawia mój wujek :)

Dla mnie , o wiele bardziej czytelny jest wyświetlacz X-Terry , chociaż , ktoś , kto widzi dobrze , z pewnością nie bedzie mial problemów z odczytaniem wyświetleń MXT . Z identyfikacją wizualną w Trsckerze jest różnie , ale raczej nie odbiega w tym względzie od innych detektorów .
Jeśli wykrywacz " piszczy " wysoko - kopię .

Uważam , ze dużym minusem MXT jest brak regulacji głośności .Można , jedynie regulować wysokość sygnału wiodącego .Wymusza to używanie słuchawek , z regulacją , bo Tracker ma donośny głos . Paradoksalnie ma to swoje dobre strony , bo wiadomo , co dają słuchawki , ale nie pozostawia możliwości wyboru .

Kapitalną cechą 705 jest jej , swoista , wieloczestotliwościowość .Do MXT można podłączxyć calą gamę różnych cewek , ale częstotliwość , zawsze , jest ta sama - 13,88 kHZ .Natomiast X-Terra , jak kobieta " zmienną jest " i w zależności od tego jaką sondę " włoży " zachowuje sie inaczej :) U kobiet ta właściwość , raczej , facetów wkurza , ale w tym wypadku ...Tyle tylko , że w analogii do Pań - kosztuje . Jak wynika z testów MXT dla " Odkrywcy " ,optymalna cewką dla tego wykrywacza jest standardowa , więc w tym przypadku może być , nieco taniej , ale nie ma tych " trech w jednym " jak w 705 .

X-Terra ma podswietlenie ekranu a MXT nie , ale w tej kwestii , biorąc pod uwagę , że światło żużywa energię , nie mam zdania , co lepsze ?

Zauważyłem , że więcej " pozytywów " znalazłem dla X-Terry , co nie znaczy , że MXT to kiepski wykrywacz .Wręcz przeciwnie . Jest , z pewnością urzadzeniem godnym polecenia i bardzo skutecznym . Cieszy mnie , w tej sytuacji wyboru to , że nie wybieram , jak to się często mówi : " między wiekszym a mniejszym złem " tylko między dwoma dobrymi wykrywaczami :D

Gopherus
Gopherus
 
Posty: 86
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 1:02 pm

Re: MXT Tracker czy X-Terra 705 ?

Postautor: melich » ndz lip 03, 2011 9:27 pm

Dzięki Gopherus za rzeczowe uwagi. Dałeś mi do myślenia tymi „plusami” terki 705. Właściwie to w moim obecnym sprzęcie brakuje mi tylko „mix mode”. To dla niego chcę przeskoczyć na mxt. Najprzyjemniejszego mixa ma podobno właśnie ten detektor. Poczytałem testy w odkrywcy i ... zauważyłem że „relic” nie jest w nich głębszy od „c&j” i weź tu podejmij decyzje. Rozumiem że masz mxt tracker, jak głęboki był relic w porównaniu do dwóch pozostałych trybów?
Pozdrawiam
melich
 
Posty: 5
Rejestracja: ndz mar 07, 2010 1:30 pm
Lokalizacja: mazowsze


Wróć do Czy to dobry wybór ?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron