fisher f5 / omega 8000 - cewka 11" / 13"

Pisz jeśli masz na oku jakiś wykrywacz (np. na allegro - podaj link) lub nie wiesz na co się zdecydować. Im precyzyjniej sformułowane pytanie, tym precyzyjniejsza odpowiedź. Przed zadaniem pytania należy samemu odrobić zadanie domowe (zapoznać się z ofertami dealerów, skorzystać z wyszukiwarki, przeglądnąć inne fora itd).

fisher f5 / omega 8000 - cewka 11" / 13"

Postautor: misyo77 » sob lut 13, 2016 5:17 pm

Witam. Zamierzam kupić swój pierwszy wykrywacz, a z natury jestem wybredny. Od miesiąca przeglądam fora, czytam, oglądam testy na YT i mam coraz większy mętlik w głowie. Chciałbym dobry sprzęt na monety, głęboki i czuły i tani :D . Dysponuję kwotą około 2500zł. Tak - to będzie mój pierwszy kontakt z wykrywką, ale nie chcę garretta - "bo dobry na początek, bo łatwy, bo tani a potem kupisz lepszego" Proszę Was o radę i kilka odpowiedzi. Wybór padł na Fisher F5 lub Omega 8000. Oba bardzo podobne (wg. opisów producenta), oba mają to co potrzeba (tak mi się wydaje :) )
Wiem że można kupić w tej cenie nieco lepsze używane sprzęty - lecz mam obawy co do używek bez gwarancji. Opcja "dołóż trochę i kup ...." też raczej marnie wygląda.
Rozwiejcie moje wątpliwości:
1 - Fisher F5 11"DD czy Omega 8000 11"DD - jakieś większe różnice w osiągach?
2 - Fisher/Omega standardowa cewka 11"DD czy 13" Ultimate (ile praktycznie zyskam na głębokości / stabilności / czułości)
misyo77
 
Posty: 7
Rejestracja: ndz sty 31, 2016 8:41 pm

Re: fisher f5 / omega 8000 - cewka 11" / 13"

Postautor: ProScan » sob lut 13, 2016 7:17 pm

Witam,

1. Jeśli chodzi o mnie, to nie znam odpowiedzi. Nie sądzę by różnice były znaczące.

2. Sondy 13 by nie brałbym na początek. Pewnie zasięg w niektórych sytuacjach będzie większy (zwłaszcza w testach w powietrzu). Komfort pracy an pewno gorszy. A stabilność? To zależy jak się trafi. Jak będzie źle nastrojona, to sonda o mniejszym rozmiarze możne być bardziej niestabilna. Rożnicą tylko w tym, że sondy Teknetics 11" są naprawialne - a bułgarsko/ukraińskie nie.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: fisher f5 / omega 8000 - cewka 11" / 13"

Postautor: ProScan » ndz lut 14, 2016 10:56 am

Typowy lament ("bo kolega więcej znajduje"). A kolega ma mniejszą sondę!

http://odkrywca.pl/witam-mam-problem-z- ... tml#749970

Większa sonda NEL "do kitu". Itp. itd.

Powtarzam 100 razy - nauczcie się używać tego co macie, a dopiero potem kombinujcie z większymi sondami.

:m

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: fisher f5 / omega 8000 - cewka 11" / 13"

Postautor: misyo77 » ndz lut 14, 2016 1:12 pm

Dziękuję za radę co do cewki.
Mam jeszcze wątpliwość związaną z różnicą ustawień tych wykrywaczy. Otóż Omega ma jedno pokrętło "sens" a F5 dwa "gain" i "thresh".
Czy skorzystać z "łatwiejszego" rozwiązania Omegi?
Czy po nabraniu wprawy mogę osiągnąć znacząco lepsze wyniki operując dwoma gałkami w F5?
Zależy mi na zasięgu więc będę próbował chodzić z ustawieniem All Metal (kopiąc wszystko co popadnie)
Czytałem o ustawieniach F5 "gain" na maxa i "thresh" na minusie - czy to ma jakiś sens?
misyo77
 
Posty: 7
Rejestracja: ndz sty 31, 2016 8:41 pm

Re: fisher f5 / omega 8000 - cewka 11" / 13"

Postautor: ProScan » ndz lut 14, 2016 1:28 pm

Nie wiem jaka jest relacja pomiędzy tymi pokrętłami. Teoretyzować nie chcę. Na pewno daje to dodatkowe możliwości, które doświadczony użytkownik będzie w stanie spożytkować. A niedoświadczony jak zacznie grzebać, to pogorszy.

Oto co stroi w instrukcji na temat tej nastawy:

Klawisz THRESHOLD
[..]

W trybie DISCRIMINATION nastawy ujemne spowodują zmniejszenie czułości wykrywacza. Im nastawa bardziej ujemna, tym redukcja czułości większa. Pokrętła tego można używać do zmniejszania wpływu zakłóceń radioelektrycznych lub do zmniejszania ilości sygnałów od drobnych przedmiotów metalowych.

W trybie dyskryminacji, nastawy dodatnie wzmacniają sygnał akustyczny powodowany przez słabe sygnały od metali. Nastawy dodatnie sprawiają, że słabe sygnały są lepiej słyszalne (np. w miejscach o sporym natężeniu hałasu). Jeśli istnieje potrzeba zmniejszenia czułości, wówczas lepiej zredukować nastawę GAIN, a utrzymać dodatnia nastawę THRESHOLD.

W trybie AUTOTUNE MODE, nastawę THRESHOLD można używać na dwa sposoby:

By szukać na maksymalnej możliwej czułości, nastawę THRESHOLD należy ustawić na wartości dodatniej, tak by sygnał dźwiękowy był ledwie słyszalny. Następnie, by ograniczyć ewentualne niestabilności, można zmniejszyć wzmocnienie GAIN.

By prowadzić tzw. „ciche szukanie”, nastawę THRESHOLD należy ustawić na wartości do ujemnej i w razie potrzeby zmniejszyć GAIN. „Ciche szukanie” skutkuje zmniejszeniem czułości.

[...]


:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: fisher f5 / omega 8000 - cewka 11" / 13"

Postautor: misyo77 » wt lut 16, 2016 8:20 pm

Czyli threshold to ustawienie czułości maksymalnej w danym terenie.
A jeśli podkręcę to ustawienie na odrobinę więcej niż "ledwo słyszalny" to zyskam dodatkowe centymetry, czy szybciej oszaleję od ciągłego dźwięku?
I jak to wygląda w wykrywaczach gdzie jest tylko pokrętło "czułość" i nawet na max ustawieniu nie słychać dźwięku progowego - czy to znaczy że nie pracuje on na swojej maksymalnej głębokości i teoretycznie można by wyciągnąć z niego więcej?

I mam pytanie odnośnie pseudo statycznego trybu "all metal". Czytałem że jest głębszy niż tryb z dyskryminacją. Ale czy przypadkiem nie będzie mniej czuły na płycej leżące monety?
misyo77
 
Posty: 7
Rejestracja: ndz sty 31, 2016 8:41 pm

Re: fisher f5 / omega 8000 - cewka 11" / 13"

Postautor: ProScan » wt lut 16, 2016 8:31 pm

Chętnie skomentuję co Panu odpowie sprzedawca w tym temacie.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Czy to dobry wybór ?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron