dyskryminacja a zasięg

Tutaj można zadać pytania o możliwości czy cechy konkretnego sprzętu, ewentualnie podawać uzyskiwane zasięgi. Można także rozważać jakiego rodzaju sprzęt będzie najwłaściwszy do danego celu.

dyskryminacja a zasięg

Postautor: titi » pt mar 21, 2008 7:42 pm

witam
prosze żeby mi ktoś wytłumaczył :
dlaczego stopień dyskryminacji ma wpływ na zasięg wykrywacza ?
(o ile to prawda)
p.s. pytałem też gdzie indziej ale odesłano mnie do ProScana.
titi
 
Posty: 18
Rejestracja: pt lut 15, 2008 5:17 pm

Re: dyskryminacja a zasięg

Postautor: ProScan » pt mar 21, 2008 8:50 pm

Dyskryminacja nie zawsze ma ZNACZĄCY wpływ - to zależy od rodzaju budowy wewnętrznej wykrywacza. Ale to temat zbyt rozległy i wielowariantowy, dlatego odpowiadając jedynie na pytanie:

Są co najmniej dwa powody:

1. Budowa tzw. detektora fazoczułego. Ustawiając pokrętłem dyskryminacji określoną („niechcianą”) fazę*, powodujemy, że sygnały o danej fazie i niższej są tłumione. Ale jednocześnie, sygnały o zbliżonej fazie też są mniej wzmacniane. To powoduje zmniejszenie zasięgu dla obiektów o fazie podobnej do fazy niechcianego sygnału.

2. Dla przedmiotów, dla których sygnał jest słaby, wykrywacz ma problemy w określeniu, jaką ma fazę - stąd też tłumienie określonych faz może spowodować wytłumienie tej, która została źle zaklasyfikowana (ze względu na słabość sygnału) i należała do pożądanego przedmiotu. Tak więc słabe sygnały mogą być na dzień dobry zaklasyfikowane do zdyskryminowania, mimo iż, gdyby sygnał był silniejszy, byłby przyjęte jako „dobre”.

Mam nadzieję, że w odpowiedzi nie posłużysz się znowu jakimś materiałem reklamowym, bo znów mogę się zrobić złośliwy.

Np. mógłbyś napisać: Jabel nie ma żadnej dyskryminacji i dlatego nim nie ominę żadnego sygnału. I ripostę masz jak w banku.

:pa

proscan

*Faza – nie wdając się w szczegóły – to jeden z parametrów określających sygnał sinusoidalny.
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: dyskryminacja a zasięg

Postautor: titi » sob mar 22, 2008 12:18 am

dzięki. wrócę do tematu bo ciekawy.
titi
 
Posty: 18
Rejestracja: pt lut 15, 2008 5:17 pm

Re: dyskryminacja a zasięg

Postautor: titi » pn mar 24, 2008 8:32 pm

hmmm

czyli tak,
- jeśli w dfx wycinam (reject) -95 - (-10) to zgodnie z punkt 1 ma to znikomy wpływ na zasięg na powiedzmy cele +10 - 95, jednakże jeśli są one na granicy zasięgu to zasięg na nie może się zmniejszyć (punkt 2)
- jeśli jednak wytnę łuskę (powidzmy 20-25) to tracę zasięg na monetki załóżmy 15-20 i 25-30.

- nie znam się na tym ale zakładając że to jest cyfrowy, mikroprocesorowy wykrywacz to jakby zrobili że dyskryminacja była by poprzez programowe zaklasyfikowanie danego sygnału do powiedzmy zakresów pięciodziałkowych ale z rozdzielczością 1 działki - to nie powinno mieć wpływu na zasięg odrzucenie któregoś z zakresów ? - przynajmniej co do punktu 1.

- a jak się ma dyskryminacja do identyfikacji ,nie mam instrukcji ale z tego co się zorientowałem dfx/xlt można zdyskryminować część zakresu a identyfikacja dalej go widzi ? - swoją drogą pożyteczna rzecz. jak to się ma do zasięgów itd? - hmmm chodzi mi o to że jeśli zakres dyskryminujemy to dlaczego działa identyfikacja ,

pozdrawiam TiTi

p.s. sorry jeśli zbytnio nalałem wody ;)
titi
 
Posty: 18
Rejestracja: pt lut 15, 2008 5:17 pm

Re: dyskryminacja a zasięg

Postautor: ProScan » pn mar 24, 2008 9:55 pm

- jeśli w dfx wycinam (reject) -95 - (-10) to zgodnie z punkt 1 ma to znikomy wpływ na zasięg na powiedzmy cele +10 - 95, jednakże jeśli są one na granicy zasięgu to zasięg na nie może się zmniejszyć (punkt 2)
- jeśli jednak wytnę łuskę (powidzmy 20-25) to tracę zasięg na monetki załóżmy 15-20 i 25-30.


Tak - strata będzie wynikać z pkt.2

- nie znam się na tym ale zakładając że to jest cyfrowy, mikroprocesorowy wykrywacz to jakby zrobili że dyskryminacja była by poprzez programowe zaklasyfikowanie danego sygnału do powiedzmy zakresów pięciodziałkowych ale z rozdzielczością 1 działki - to nie powinno mieć wpływu na zasięg odrzucenie któregoś z zakresów ? - przynajmniej co do punktu 1.


Ogólnie zgadzam się z przyjętą logiką. Tak mniej więcej jest. Przy słabych sygnałach rozrzut odczytów może być jednak znaczny. Trzeba też wziąć poprawkę na własności gruntu i na pobliskie śmieci.

- a jak się ma dyskryminacja do identyfikacji ,nie mam instrukcji ale z tego co się zorientowałem dfx/xlt można zdyskryminować część zakresu a identyfikacja dalej go widzi ? - swoją drogą pożyteczna rzecz. jak to się ma do zasięgów itd? - hmmm chodzi mi o to że jeśli zakres dyskryminujemy to dlaczego działa identyfikacja ,


W tych wykrywaczach mniej więcej tak jest; wykrywacz oblicza, co ma pod sondą, pokazuje to (chyba że włączy się opcję VISUAL DISC) a sygnalizuje dźwiękowo tylko, to co nie jest dyskryminowane.

Zakres identyfikacji pokrywa się mniej więcej z zakresem dyskryminacji, ale można na to wpływać poprzez parametr VDI Sensitivity.

Przypominam, że jest jeszcze tryb MIX MODE (nie jest to "polska myśl techniczna”), w którym słychać sygnały z kanału dyskryminacji, jak i osobnego kanału wszystkich metali, który jest najczulszy.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Zasięgi - Możliwości - Własności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość