White's 5900 Di PRO SL

Tutaj można zadać pytania o możliwości czy cechy konkretnego sprzętu, ewentualnie podawać uzyskiwane zasięgi. Można także rozważać jakiego rodzaju sprzęt będzie najwłaściwszy do danego celu.

Re: White's 5900 Di PRO SL

Postautor: zielono_mi » pn sie 31, 2009 1:29 pm

Dzięki za odpowiedzi. Mam kolejny zestaw pytań :)

1. W jaki sposób będzie objawiało się złe nastawienie pokrętła SIG/BAL? lub inaczej - jak rozpoznać, że poprawnie ustawiłem ten parametr?

Rozumiem, że detektor powinien zachowywać się stabilnie ale czy może wystąpić taka sytuacja - wykrywacz zachowuje się stabilnie ale SIG/BAL jest za bardzo przekręcony w kierunku złego/dobrego gruntu?

2. Chodząc w trybie GEB/NORM zauważyłem, iż detektor potrafi zareagować na saperkę, którą trzymam w ręce. Czy podczas strojenia do gruntu (gdy jest uniesiony i należy wcisnąć spust) wykrywacz może 'łapać' komórkę (wiszącą na smyczy, będącą w kieszeni spodni/bluzy), zegarek, ... ?

3. Czy osłona na sondę jest wykonana z jakiegoś specjalnego tworzywa? Czy jej zadaniem jest tylko ochrona cewki przed mechanicznymi urazami?

Zrobiłem sobie taką osłonę - od spodu z plastikowej miski, a od góry okleiłem folią (by piach, patyki ... nie dostawały się między osłonę a sondę) - czy może ona wpływać w jakikolwiek sposób na zachowanie/osiągi wykrywacza (nie ma tam żadnych elementów metalowych, alu ...)? Osobiście nie zauważyłem jej wpływu, ale dla pewności wolę się zapytać ...

4. Czy są gdzieś dostępne osłonki na wskaźnik i puszkę? A może macie jakieś pomysły w jaki sposób i z czego je wykonać? bo chciałbym takowe zrobić :)

pozdrówki
zielono_mi
 
Posty: 37
Rejestracja: czw lip 02, 2009 9:18 pm

Re: White's 5900 Di PRO SL

Postautor: ProScan » pn sie 31, 2009 3:33 pm

1. W jaki sposób będzie objawiało się złe nastawienie pokrętła SIG/BAL? lub inaczej - jak rozpoznać, że poprawnie ustawiłem ten parametr?

Rozumiem, że detektor powinien zachowywać się stabilnie ale czy może wystąpić taka sytuacja - wykrywacz zachowuje się stabilnie ale SIG/BAL jest za bardzo przekręcony w kierunku złego/dobrego gruntu?


Wyrywacz powinien być nieznacznie niestabilny (na granicy) - wówczas wiemy, że nie zaniżamy czułości - i tyle. Jeśli czułość będzie za wysoka, to po prostu nie da się chodzić!

Przypominam, że skala głębokościomierza jest kalibrowana dla położenia P.

Czy podczas strojenia do gruntu (gdy jest uniesiony i należy wcisnąć spust) wykrywacz może 'łapać' komórkę (wiszącą na smyczy, będącą w kieszeni spodni/bluzy), zegarek, ... ?


Bez przesady. Komórki z ok. metra nie zobaczy. Z resztą jaki to problem sprawdzić samemu?

3. Czy osłona na sondę jest wykonana z jakiegoś specjalnego tworzywa? Czy jej zadaniem jest tylko ochrona cewki przed mechanicznymi urazami?


Zwykły ABS -ochrona tylko mechaniczna.

Zrobiłem sobie taką osłonę - od spodu z plastikowej miski, a od góry okleiłem folią (by piach, patyki ... nie dostawały się między osłonę a sondę) - czy może ona wpływać w jakikolwiek sposób na zachowanie/osiągi wykrywacza


Nie.

4. Czy są gdzieś dostępne osłonki na wskaźnik i puszkę? A może macie jakieś pomysły w jaki sposób i z czego je wykonać? bo chciałbym takowe zrobić


Nie spotkałem się z osłonkami na 6000. Będzie trudno ze względu na pokrętła. Na wypadek deszczu polecam folię spożywczą.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900 Di PRO SL

Postautor: zielono_mi » śr lis 04, 2009 1:36 pm

Witam

Panie Piotrze, chciałbym Pana prosić o kolejne rady. Otóż wczoraj miałem problemy z dostrojeniem do gruntu 'tradycyjną metodą'. Przez kilka minut próbowałem nastawić poprawnie detektor ale mi się to nie udawało, więc ustawiłem nastawy na P i na takich nastawach szukałem (tryb GEB/DISC). Przy następnym wypadzie w to miejsce chciałbym w miarę optymalnie ustawić sprzęt.

Warunki w jakich próbowałem nastawić sprzęt: detektor wyciągnięty z samochodu - w którym było ciepło - na zimny wiatr i temperaturę około zera (ostatnio poruszany jest tu temat wpływu zimna na sprzęt), grunt to czarna ziemia na kilka cm zamrożona, w gruncie kawałki cegły, garnków i innych pozostałości po zabudowaniach z minionych wieków.

No i tu moje pytania:
1. Jeżeli nie mogę dostroić detektora tradycyjną metodą (w/w opisanych warunkach), powinienem zastosować metodę ze strony 23 instrukcji obsługi czy jeszcze inaczej go ustawiać? Jak sobie poradzić z opisanym problemem?
2. Czy był już szerzej opisany 'test cegły' dla w5900 w kolejnych nr odkrywcy (krótka wzmianka o tym teście jest w nr 5/2009)? Jeżeli tak, to czy mógłby Pan wskazać nr pisma - kupię ten egzemplarz, a jeżeli nie, to czy mógłby mi Pan przesłać taki test (jak stroić, wnioski, spostrzeżenia, porady)? - zapłacę.
3. Przy jakich ustawieniach będę wyciągał 'najgłębszą drobnicę' (w normalnych warunkach)? Czy to będą: hot rock accept, geb/norm, geb 0 oraz odpowiednie dostrojenie przy sig/bal możliwie najdalej wysuniętym w prawo od P? Czy na takich ustawieniach można wyuczyć się jakiejś 'metody na drobnice' czy raczej jestem skazany na kopanie wszystkiego?

Pozdrawiam
zielono_mi
 
Posty: 37
Rejestracja: czw lip 02, 2009 9:18 pm

Re: White's 5900 Di PRO SL

Postautor: ProScan » śr lis 04, 2009 2:56 pm

Co to znaczy "nie mogę dostroić do gruntu"? Jaki jest objaw przy strojeniu?

Jak sobie poradzić z opisanym problemem?


Proszę go opisać, bo ja nie widzę opisu co się dzieje.

wskazać nr pisma - kupię ten egzemplarz,


Tutaj jest list opublikowanych raportów:

http://www.proscan.gliwice.pl/forum/vie ... php?t=1670

Test cegły ma pokazywać, czy wykrywacz ma w ogóle możliwość dostrojenia się do ośrodka o silnych własnościach magnetycznych i który każdy może przeprowadzić (powtórzyć) sobie sam.

W każdym razie cegła, a zwłaszcza gruzowisko, stanowi ekstremalnie trudne warunki dla każdego wykrywacza.

Jedyne co można tutaj poradzić, to unieść sondę wyżej nad gruntem, godząc się z utratą zasięgu na drobiazgi.

Przy jakich ustawieniach będę wyciągał 'najgłębszą drobnicę' (w normalnych warunkach)? Czy to będą: hot rock accept, geb/norm, geb 0 oraz odpowiednie dostrojenie przy sig/bal możliwie najdalej wysuniętym w prawo od P?


Najwięcej zależy od SIG BAL. GEB ma być ustawiony "dobrze", a nie na 0.

Dla GEB NORM można liczyć jedynie na wskazania identyfikatora, kierować się rozległością sygnału, przełączać chwilowo spustem na GEB DISC, unosić na chwilę sondę itp.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900 Di PRO SL

Postautor: zielono_mi » śr lis 04, 2009 6:15 pm

Oki postaram się to opisać. Będąc na tej miejscówce chcę ustawić detektor - wyeliminować wpływ gruntu - używając pokręteł SIG BAL i GEB. Stojąc w jednym miejscu, próbuję go ustawić by po zniżeniu cewki do ziemi, sygnał niewiele różnił się od momentu gdy cewka była w górze ale sygnał okazuje się dużo głośniejszy. Przekręcam GEB w lewo, wciskam i puszczam spust, opuszczam cewkę ale nadal sygnał dużo głośniejszy. Nie mogę już korygować pokrętłem GEB ponieważ doszedłem do 0. Przechodzę więc kilka kroków i tam próbuję ponownie sprzęt ustawić. No i jest to samo. Próbowałem tak kilkanaście razy na obszarze kilkunastu m2 ale bez powodzenia. W końcu ustawiłem pokrętła na P i tak szukałem.
Dodam tylko, że miejscówka jest w pobliżu małej rzeczki - jeśli to może mieć jakieś znaczenie.
zielono_mi
 
Posty: 37
Rejestracja: czw lip 02, 2009 9:18 pm

Re: White's 5900 Di PRO SL

Postautor: ProScan » śr lis 04, 2009 6:51 pm

Bardzo wątpię, że grunt jest tak silnie zmineralizowany, by zabrakło zakresu.

Powody mogą być takie:

- strojenie nad metalem (spróbować w innym miejscu - w tym przypadku, z tego co czytam, raczej nie wchodzi w grę...);
- zbyt wysoka czułość (zniżyć czułość);
- szkodzenie sondy (sprawdzić na innej);
- wadliwe zasilanie!!

Miejsce raczej nie ma znaczenia (nie do tego stopnia).

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900 Di PRO SL

Postautor: zielono_mi » śr lis 04, 2009 7:41 pm

Dzięki za informacje.

W domu stroiłem sprzęt i wszytko było oki.
Załóżmy, że jest to pierwszy scenariusz czyli, że stroiłem nad metalem (może jest się tam coś zakopane o znacznych rozmiarach albo jakieś podziemne pomieszczenie) więc jak 'skutecznie' dobrać się do drobnicy która znajduje się ponad tym czymś? Iść od tego miejsca na znaczną odległość, wyeliminować wpływ gruntu i wrócić do tej miejscówki?

Na ustawieniach P, wyciągnąłem kilka fajnych drobiazgów ale były one stosunkowo płytko. Wiem, że gdyby udało mi się sprzęt odpowiednio ustawić do tej miejscówki, wyciągnąłbym więcej.
zielono_mi
 
Posty: 37
Rejestracja: czw lip 02, 2009 9:18 pm

Re: White's 5900 Di PRO SL

Postautor: ProScan » śr lis 04, 2009 8:03 pm

W domu stroiłem sprzęt i wszytko było oki.


:smt017 :smt103

Jak można w domu stroić sprzęt do gruntu :?:

Iść od tego miejsca na znaczną odległość, wyeliminować wpływ gruntu i wrócić do tej miejscówki?


Nie - to już lepiej zostawić na P. A przede wszystkim upewnić się, czy wykrywacz jest sprawny.

Na gruzowisku zasięg będzie symboliczny, tak czy owak.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900 Di PRO SL

Postautor: zielono_mi » czw lis 05, 2009 9:48 am

Jak można w domu stroić sprzęt do gruntu :?:


hehehe nie dom jako dom ale dom jako cała własna posesja ;)
Co do sprawdzenia czy sprzęt poprawnie działa - to wyślę go do Pana (jeśli Pan się zgodzi) zimą, gdy pogoda nie pozwoli na bieganie po polach. Teraz to żal mi się z nim rozstawać, bo zawsze coś spod sondy wyskoczy. ;)
Mam tylko nadzieję, że jeśli faktycznie sonda może być wadliwa to nie popsują się od niej inne elementy :?: :!: :?
zielono_mi
 
Posty: 37
Rejestracja: czw lip 02, 2009 9:18 pm

Re: White's 5900 Di PRO SL

Postautor: ProScan » czw lis 05, 2009 9:55 am

Mam tylko nadzieję, że jeśli faktycznie sonda może być wadliwa to nie popsują się od niej inne elementy


Nie ma takiej obawy :)

to wyślę go do Pana (jeśli Pan się zgodzi) zimą


Oczywiście.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900 Di PRO SL

Postautor: wolf66 » pt lis 13, 2009 7:18 pm

Właśnie też mi się ostatnio przytrafiło to samo nie mogłem dostroić wykrywacz. Temperatura około zera. Skala się skończyła, a dźwięk zminiał się bardzo mocno między ziemią a powietrzem. Jaka to może być przyczyna złego zasilania. Bo mam przerobione zasilanie na 6X1.2.
wolf66
 
Posty: 20
Rejestracja: pn wrz 28, 2009 11:57 am

Re: White's 5900 Di PRO SL

Postautor: ProScan » pt lis 13, 2009 8:07 pm

Temperatura około zera.


A czy problem już ustąpił?

Nie sądzę by to była wina złego zasilania, o ile przy teście baterii jest OK.

Wykrywacz raczej do naprawy...

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: White's 5900 Di PRO SL

Postautor: wolf66 » pt lis 13, 2009 8:32 pm

Od tamtej pory nie sprawdzałem zaraz wyjdę na podwórko sprawdzic z ciekawości czy jest dobrze czy źle. Sprzęt kilka dni leżał w bagażniku a że byłem w okolicy mojej miejscówki postanowiłem pochodzić sobie a tu dostroic nie moge. Nie przejmowałem sie zbytnio bo złocony guzik znalazłem a teraz czytając przypomniałem sobie że miałem ten sam objaw co kolega. Zaraz sprawdzę i odpiszę czy muszę rozstać sie z wykrywką :cry:
wolf66
 
Posty: 20
Rejestracja: pn wrz 28, 2009 11:57 am

Re: White's 5900 Di PRO SL

Postautor: wolf66 » pt lis 13, 2009 8:51 pm

Więc dostroić się dało nawat całkiem wysoko jak na moje podwórko, ale threshold jakoś dziwnie nie jest ciągły a taki przerywany i odpływa około 30 sec. Zawsze był stały sprawdzę jeszcze czy z połączeniami akumulatorków wszystko dobrze. Miernik bateri leci na maksa.
wolf66
 
Posty: 20
Rejestracja: pn wrz 28, 2009 11:57 am

Re: White's 5900 Di PRO SL

Postautor: ProScan » pt lis 13, 2009 9:05 pm

ale threshold jakoś dziwnie nie jest ciągły a taki przerywany i odpływa około 30 sec.


W pobliżu domu to możliwe, że threshold sobie drży. Natomiast za odpływanie winna jest zapewne zmiana temperatury po wyjściu z ciepłego (i jak sądzę wilgotnego) pomieszczenia.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zasięgi - Możliwości - Własności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości