Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Tutaj można zadać pytania o możliwości czy cechy konkretnego sprzętu, ewentualnie podawać uzyskiwane zasięgi. Można także rozważać jakiego rodzaju sprzęt będzie najwłaściwszy do danego celu.

Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Postautor: ProScan » czw cze 24, 2010 9:36 pm

Poniższy wątek wydzieliłem z innego (dotyczącego cyklu w piśmie Odkrywca).
---------------------

W temacie jednego z artykułów...

Jeden (że nie wymienię) kłamliwie zarzuca Bóg wie co i przy okazji manipuluje tymi, którzy nie czytali (że jakoby szydzimy ze wspaniałych wykrywaczy nazywając je pogardliwie Warzywami, a nie wyjaśniamy co tak naprawdę znaczy Vaquero - bo przecież to Kowboj, a nie żadne Warzywo!). Padają nawet sugestie, że sądownie moglibyśmy zostać przywróceni do porządku.

Tutaj durnowata awantura: http://www.poszukiwanieskarbow.com/Foru ... hp?t=76915

A oto, o co poszło:

[...] Od początku istnienia, nazewnictwo samej firmy jak i jej wyrobów nawiązywało w jakiś sposób do pobliskiego Meksyku. Nie inaczej jest z bohaterami naszego artykułu: Vaquero (czytaj: wakero) to meksykański kowboj, a Cibola (czytaj: sibola) to meksykańska mityczna złota kraina. Jeśli komuś hiszpański nie w smak, to proponujemy polskie, swojskie, zdrowe i witalne odpowiedniki: Cebula i Warzywo. Życząc smacznego, przechodzimy do opisu bardziej szczegółowego mając nadzieję, że lektura będzie lekko strawna.


Jak widać niektórym (mam nadzieję że tylko jednemu) w tym miejscu stanęło ością w gardle.

Reszta do przeczytania w Odkrywcy.

Myślę że tym co nie mają poczucia humoru należy już tylko współczuć (bo lekarstwa na to nie ma).

Ja współczuję także firmie Tesoro (że ma takiego przedstawiciela) i przy okazji wszystkim ich polskim klientom. Parafrazując: "każdy ma takiego dealera na jakiego zasłużył".

:pa

proscan

PS

PS
Autorem tych polskich nazw-zamienników nie jestem ja - tylko mój kolega z którym razem współtworzymy te artykuliki dla Odkrywcy. Wirtuoz i miłośnik swojej Cebuli. Kolejna osoba, która zrozumiała teraz kto sprzedaje te wykrywacze.
Ostatnio zmieniony śr lip 07, 2010 8:35 am przez ProScan, łącznie zmieniany 2 razy
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Postautor: beaviso » pt cze 25, 2010 8:44 am

Hehe, obserwowałem ten wątek na forum PS. Jako fan wykrywaczy Tesoro i zarazem dwukrotny klient wyłącznego dystrybutora tej firmy na Polskę, cóż mogę powiedzieć...

Z mojego punktu widzenia artykuł w Odkrywcy na pewno nie miał w sobie żadnych negatywnych ani złośliwych "przytyków". Odniosłem wręcz wrażenie, że Cibola i Vaquero potwierdziły swą klasę, a jedyna krytyka odnosiła się wyłącznie do sposobu manipulacji czułością wykrywacza (rozdzielenie między SENS i THRESH). Poza tym bardzo dobrze.

Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że nazwy Cebula i Warzywo nie są ani obraźliwe, ale też - z drugiej strony - ani odrobinę popularne. Ot, taki żart autorów, mało trafiony, bo nazwy się w praktyce nie przyjmą (może poza Cebulą). Ale co z tego? W żaden sposób nie dotyczyło to meritum testu ani jego nie wypaczało.

Jednak muszę również dodać, na bazie moich parokrotnych spotkań z dealerem Tesoro, że choć to osobliwy typ człowieka, to na pewno da się z nim rzeczowo rozmawiać i nie jest żadnym demonem - to konkretny facet o ugruntowanych poglądach, nierzadko radykalnych, ma ogromne doświadczenie eksplotratorskie, służy radą tym, którzy chcą słuchać, a zarazem kpi z tych co nie słuchają i się miotają, szukając winnych dookoła. A że wyrwał się z tym tekstem na forum PS zupełnie bez sensu, to fakt :) Wiadomo przecież, że chodzi o starą wojenkę o instrukcje.

M.
beaviso
 
Posty: 54
Rejestracja: sob maja 19, 2007 9:59 am

Re: Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Postautor: ProScan » pt cze 25, 2010 9:20 am

Nie chcę prywatnego wątku ciągnąć. Ja znam tego pana od kilkunastu lat (na moich instrukcjach wozi się do dzisiaj) i mam o nim wyrobione zdanie. Jeśli ma interes, to jest miły i układny - ale spróbuj coś nie po myśli powiedzieć/zrobić... Dowód macie powyżej. Pozytywny artykuł, ale nie pisany na kolanach - i już chamska awantura.

Cebula i Warzywo nie miało być żartem (z czego tu się śmiać?) tylko ubarwieniem języka. Nie można w tekście popularnym na kilku stronach używać na okrągło dosyć trudnych nazw - będzie monotonnie, nudno itd. Co miesiąc powstaje nowy materiał - my też nie możemy pisać ciągle używając tych samych słów. Dla nas samych musi być lekko i czasami z przymrużeniem oka.

Jeśli czytaliście kiedyś "field testy" pism zagranicznych, to każdy wie jakie to gówno - bo takiego g. oczekują handlarze, z reklam których utrzymują się te pisma. Niedoczekanie! Chylę głowę przed Odkrywcą że pozwala nam pisać jak chcemy i absolutnie nie wtrąca się do tekstu.

:pa

proscan

PS
To nie była krytyka - to było wyjaśnienie jak działają te pokrętła (ciekawe ilu posiadaczy C/V wiedziało że Threshold zmienia czułość w większym stopniu niż Sensitivity?)

Krytyka dotyczy tego, że przy maksymalnej nastawie Threshold (która ma kolosalne znaczenie dla czułości wykrywacza w trybie dyskryminacji) praktycznie nie działa namierzanie. To żenujący błąd konstrukcyjny nazywany dosyć bezczelnie "superstrojeniem". Jak widzisz w artykule takich mocnych słów nie używamy - a należałoby. A dramatyczny spadek czułości dla dobrze przewodzące przedmioty na FREQ 3 - kto o tym wiedział? Czy producent czy "pomocny" dealer o tej fatalnej wadzie wspomina? Po co taki przełącznik skoro tak tragicznie źle działa? A idiotyczne pokrętło wieloobrotowe? Po co? Praktyczni Niemcy dla swojej "Germanii" zażądali czegoś normalnego.

Następnym razem będzie bez autocenzury, nawet jeśli niektórych ludzi o chorych nerwach miałby szlag trafić.
Ostatnio zmieniony pt cze 25, 2010 9:43 am przez ProScan, łącznie zmieniany 1 raz
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Postautor: SiD » pt cze 25, 2010 9:40 am

Ja do tego dorzucę kwestię informowania o zużyciu baterii. Zawsze trzeba to sprawdzić samemu. Jeśli się o tym zapomni, można szukać tak długo aż wykrywacz przestanie działać. Nie ma żadnego ostrzegania w trakcie poszukiwań o niskim stanie baterii.

Miałem taką sytuację, że pożyczyłem Vaquero kumplowi, który szukał po raz pierwszy z wykrywaczem, a sam chodziłem z innym. Po jakimś dłuższym czasie dziwie się, że kolega nie wyciąga żadnych łusek, których było pełno, a ja co chwilę kopię. Sam powiedział, że z wykrywaczem jest coś nie tak chyba.

Wyłączam, włączam, a tam dwa piknięcia i tyle.

Pewnie, że można sobie z tym poradzić. Tylko nie rozumiem po co przerzucać takie głupoty na operatora, które akurat może bezbłędnie wykonywać sam wykrywacz. Ostrzeganie o niskim stanie baterii to nie jakaś kosmiczna technologia. Sovereign ma, a też jest wykrywaczem bez wyświetlacza.

Ale dealer Tesoro na Polskę nie przełknąłby takiej krytyki. Nie dał by mi prawa do mojego własnego zdania na ten temat. Od razu pokazałby wady w innych wykrywaczach, opisał jak on to nigdy nie miał z tym problemu itp. To jest właśnie dziwne. To jest zniechęcające dla wszystkich użytkowników Tesoro. Nie mogą mieć w niczym własnego zdania.

Vaquero to jest wykrywacz który jest ze mną od początku. Skoro się go nie pozbyłem, znaczy to, że widzę w nim zalety, skoro sprzedałem wiele innych. Ale nie znaczy to, ze jest wykrywaczem idealnym. Po prostu jego zalety dla mnie przewyższają jego wady.
SiD
 
Posty: 255
Rejestracja: pt mar 24, 2006 11:39 am

Re: Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Postautor: ProScan » pt cze 25, 2010 9:49 am

Tak SiD - nie możesz napisać NIC krytycznego, bo od razu jesteś wróg.

Można pisać tylko z pozycji na klęczkach. Po linii i na bazie. Zgodnie z wytycznymi PZPR.

Beaviso - spróbuj kupić z T. coś nie u D. Dowiesz się kim jesteś :lol:

:pa

proscan

PS
Problem nieszczęśliwego (tzn nieudacznego!) sposobu testowania baterii także jest poruszony w artykule.
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Postautor: beaviso » pt cze 25, 2010 11:40 am

Przed zakupem poważnie rozważałem opcję zakupu u dealera w Republice Czeskiej. Ale niestety tam sam detektor kosztował drożej, a promocja na zestaw z sondą DD 12x10" wychodziła też trochę drożej niż oferta krajowa po pewnej negocjacji. Jako że miekszam w Gdańsku, to łatwo mi po prostu podjechać do Gdyni i kupić, zwłaszcza że przejeżdżam tamtędy dwa razy dziennie, pięć razy w tygodniu... Choć kilku moich kumpli postawiło na import używek z USA i sobie chwalą. Jakbym kupił gdzie indziej to... To nie interesowałaby mnie osoba dealera i jego opinie. Co do instrukcji - mam swoje zdanie, ale nie chcę nikomu się podlizywać, wystarczy, że powiem "na szczęście znam angielski".

Co do zasilania - mój Vaquero działa normalnie do momentu, gdy nagle nie zacznie zdradzać poważnej niestabilności (wzbudzanie samoistne). Wył/wł daje wtedy cztery piknięcia (1 niskie, 3 wysokie). Trochę szybko, Cibola żony dawała stabilnie radę do dwóch-trzech piknięć.

Proscan, wziąłem swoje nowe Vaquero, wziąłem starą Cibolę żony, nowe baterie, i zrobiłem sobie klasyczny air test na słuchawkach na różnych przedmiotach. Co zaobserwowałem - drastyczny wzrost czułości w końcówce skali potencjometru SENS. Każde kilka stopni ma duże przełożenie na zasięg, potencjometr nie działa liniowo (?). Dlatego zawsze radzę pytającym korzystanie z czułości na maxa do oporu minus minimalna konieczna wartość przywracająca stabilność. Opłaca się - w centymetrach.

Ale za cholerę nie zaobserwowałem liniowego wzrostu zasięgu w zależności od nastawy THRESH. Próbowałem i nie mogłem tego u siebie potwierdzić. Owszem, istnieje pewien wzrost zasięgów, ale nieznaczny. Na pewno wszystkie sygnały sygnalizowane są jednakowo mocno i głośno, przez co traci się wyczucie głębokości, w zamian zyskując większe prawdopodobieństwo wyłapania krótkiego dźwięku przy szybkim przemiataniu. Ale żeby zyskać jakieś +40% zasięgu po zwiększeniu THRESH ze słyszalnego do maksymalnego - to na pewno nie w tych wykrywaczach, które trzymałem w ręce. Dla mnie to funkcjonuje przede wszystkim jak podbicie cichych sygnałów, ale nie faktyczny "boost" do zasięgu.

Co do FREQ3 - dealer zaczął wspominać po tym jak oliwa wypłynęła na wierzch, czyli parę m-cy temu, hehe, nawet mi przy zakupie o tym mówił - ale to było tuż po ukazaniu się tego numeru Odkrywcy :lol:

Warto zauważyć dodatkowo, że nie można porównywać nastaw na różnych egzemplarzach wykrywaczy. Wynika to z różnego osadzenia pokrętła potencjometru na jego osi - tym samym Cibola mojej żony ma na "8" taką czułość jak moje Vaquero na "10", ale za to ja mogę pokręcić sporo "za czerwone", a ona równo do końca czerwonego. Dyskryminacja też działa u nas różnie. Zatem NIE MA jednakowych nastaw.

Pokrętło wieloobrotowe - jest jakie jest i regulacja gruntu jest banalnie prosta. Nie wiem o co tyle pytań na forach. Na Pomorzu jednak wykorzystuję ją w bardzo wąskim zakresie, wykrywacz jest zbalansowany praktycznie zawsze jakieś 3/4 - max 1 obrót w lewo od skrajnego prawego położenia (za skraj uznaję początek wyczuwalnego oporu). Na Zamojszczyźnie to samo. Cała reszta skali, prawie 3 pełne obroty, się nie przydaje (jak na razie). Co ciekawe, Cibola jest fabrycznie dostrojona całkiem poprawnie na te same grunty (pompowałem przy wciśniętym pinpoincie i zwykle byłem pozytywnie zaskoczony stabilnym sygnałem lub nieznacznym jego wzrostem przy przybliżaniu do gruntu). Mogę sobie jedynie wyobrazić, że na mocno zmineralizowanym podłożu Cibola nie poradziłaby sobie, ale na szczęście u nas takich nie ma (lub prawie nie ma).

M.
Ostatnio zmieniony pt cze 25, 2010 12:16 pm przez beaviso, łącznie zmieniany 1 raz
beaviso
 
Posty: 54
Rejestracja: sob maja 19, 2007 9:59 am

Re: Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Postautor: ProScan » pt cze 25, 2010 12:06 pm

Dzięki Beaviso za rzeczowe uwagi. Odniosę się do nich szczegółowo później, bo teraz robota czeka.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Postautor: ProScan » sob cze 26, 2010 10:00 am

OK - jestem. W zasadzie potwierdzasz to co piszemy (niestabilność przy słabych bateriach, ostry wzrost czułości na "pomarańczowym" zakresie - pokazujemy to nawet na wykresie, itp).

Natomiast ten Threshold...

Zrób tak, jeśli możesz. Ustaw dyskryminację na IRON (circa), skręć SENS na max, a THRESH całkowicie na minimum. Zasięg dla 2 zł powinieneś uzyskać w granicach kilku cm (u nas było 6cm). W środku 15cm, a na max 34cm. To daje niemal liniowy wpływ na zasięg.

A jakie u Ciebie są wyniki?

Piszesz, że "warto zauważyć dodatkowo, że nie można porównywać nastaw na różnych egzemplarzach wykrywaczy".

Piszemy o tym w artykule:

Nastawę ta należy odnaleźć dla każdego egzemplarza indywidualnie (w naszym przypadku było to w różnych miejscach na skali w obu wykrywaczach!), więc uśmiech politowania mogą budzić internetowe porady, jakie mają być nastawy dyskryminacji – to każdy przytomny operator musi ustalić sam.


Pełna zgoda co do pokrętła gruntu. W naszych warunkach to pokrętło działa źle. Wydawałoby się, że wieloobrotowość daje precyzję - nie prawda, bo jak sam zauważasz większość zakresu jest bezużyteczna, a minimalne nawet pokręcenie daje rozstrojenie, co jest groźne bo pokrętło samo lubi się przekręcić przy byle trąceniu. Ponadto osoba, która nie potrafi stroić i nie rozumie do czego to służy, jak źle ustawi to doprowadzi tylko do katastrofy (lepsza wówczas nastawa fabryczna w Cebuli). Rozpisujemy się o tym w artykule.

Raz jeszcze dzięki za Twoje uwagi - z konkretami można dyskutować, a nie irracjonalnymi zarzutami, które dotyczą nie wiadomo czego.

Zastanawiające, że dealer specjalnej troski wytyka nam błędy, ale nie pisze jakie i na czym polegają. Chrzani tylko o tym, że nie używamy wykrywaczy nowych i że podłokietnik połamany :D Niech lepiej czyta nasze artykuły, a nie anonimowe laurki z Detector Revievs and ratings, to może jeszcze się czegoś nauczy (jak z tym FREQ3).

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Postautor: ProScan » pn cze 28, 2010 6:55 pm

I co Beaviso? Sprawdziłeś?

Bo ja jestem przekonany co do tego, że Threshold ma DRAMATYCZNY (a nie nieznaczny, jak twierdzisz) wpływ na zasięg w Cebuli i Varzywie w trybie dyskryminacji.

Myślę że sprawę trzeba wyjaśnić do końca - bo dezinformacja jest gorsza od braku informacji.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Postautor: beaviso » wt cze 29, 2010 7:33 am

Proscan, dziś wieczorem lub jutro się postaram to zmierzyć. Sam jestem ciekaw.

Wydaje mi się tylko, że badanie zasięgu dla THRESH ustawionego w zakresie znajdującym się poniżej progu słyszalności dźwięku wiodącego jest bez sensu, bo w praktyce nie wykorzystuje się tego fragmentu skali potencjometru. Próg występuje gdzieś w okolicach 50-60%.

Wracając jeszcze do gruntu, to w sobotę sprawdziłem helski piasek (las i wydmy). Wykrywacz był zbalansowany już przy ok. 1/2 obrotu w lewo od skrajnego prawego położenia. Optymalne położenie pokrętła było bardzo wąskie (kilka, może kilkanaście stopni), ale nie zgodzę się z tym, że pokrętło jest łatwo przypadkowo przestawić. Często sprawdzam jego położenie wzrokiem i sprawdzam aktualne dostrojenie do gruntu (co niestety wymaga ode mnie manipulacji pokrętłem THRESH, bo chodzę na jakieś 80%...) Dzień później, już nie na Helu lecz w głębi lądu, w lesie nasadzonym na dawnym polu lub łące, wykrywacz wymagał ustawienia ok. 3/4 obrotu w lewo od skrajnego prawego położenia GRND. W tym przypadku Cibola była również dobrze fabrycznie dostrojona. Z kolei na Helu, na piaskach, korekcja gruntu Ciboli była nadmierna i wykrywacz dawał mocny sygnał po uniesieniu sondy znad gruntu.

Przy okazji mogę przedstawić testy na różnych przedmiotach. Nie chodzi o zasięgi w skali bezwzględnej, bo to tylko air testy, ale o różnice osiągane w zależności od tego jak ustawi się SENS i THRESH. Jak dostałem nowe Vaq do ręki to je wykonałem, także dla DD 12x10" i all-metal. Porównywałem też z Cibolą 4-letnią, która w niczym nie odstępowała, czym mnie mocno pozytywnie zaskoczyła (a jej operatorkę - uspokoiła :))

M.
beaviso
 
Posty: 54
Rejestracja: sob maja 19, 2007 9:59 am

Re: Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Postautor: ProScan » wt cze 29, 2010 9:28 am

WItam,

Wydaje mi się tylko, że badanie zasięgu dla THRESH ustawionego w zakresie znajdującym się poniżej progu słyszalności dźwięku wiodącego jest bez sensu, bo w praktyce nie wykorzystuje się tego fragmentu skali potencjometru. Próg występuje gdzieś w okolicach 50-60%.


Widzę że popełniasz podstawowy błąd (i to po tyluletnim posiadaniu wykrywacza)!

Tobie wydaje się, że pokrętło Threshold służy tylko do regulacji sygnału wiodącego - a to tylko połowa prawdy. Przecież na dyskryminacji nie ma żadnego sygnału wiodącego!

Dyskusja tyczy trybu dyskryminacji! W trybie AM Threshold trzeba regulować od nowa, bo sensowna nastawa dla dyskryminacji (wg mnie powinno być MAX) jest zbyt wysoka w AM. I to jest karygodna niechlujność projektantów z której próbowali wyjść nazywając rozjechanie sygnału wiodącego "superstrojeniem".

Mogę zgodzić się jedynie co do tego, że nie chodzi się z niską nastawą THRESH - bo spadek zasięgu w trybie dyskryminacji jest wtedy zbyt duży - ale nie tego tyczy spór.

CV (czytaj SiVi - (c) proscan2010 :D) to te same wykrywacze, wiec nic dziwnego że ich zasięgi w powietrzu praktycznie się nie różnią.

Mnie ciekawią Twoje testy na sondzie 12X10. Kiedyś ją testowałem i wyszło mi, że ma mniejsze zasięgi niż standardowa :-k

Ale dokończmy najpierw z tym Thresholdem.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Postautor: beaviso » wt cze 29, 2010 10:57 am

ProScan pisze:Mogę zgodzić się jedynie co do tego, że nie chodzi się z niską nastawą THRESH - bo spadek zasięgu w trybie dyskryminacji jest wtedy zbyt duży - ale nie tego tyczy spór.

To raz. A dwa - pinpoint (de facto tryb AM) również wymaga, aby THRESH było ustawione poprawnie - nie za nisko, ale też nie za wysoko. Stąd na pewno nie ma żadnych przesłanek, by THRESH ustawiać niżej niż słyszalny próg w trybie AM.
Jest wszakże jeden problem - sam chodzę z THRESH na jakiś 80% i wiem, że tracę wyczucie głębokości zalegania przedmiotów - i to w trybie dyskryminacji. Głośność dźwięków jest zbliżona, wszystko brzmi podobnie głośno, głębokie sygnały są po prostu bardzo krótkie, ale nadal głośne tak samo jak te płytko zalegające. Natomiast przy mniejszym THRESH dochodzi zróżnicowanie w postaci głośności sygnałów (głębokie są ciche). Wrócimy do tematu po testach "na sucho".
Na pewno kwestia THRESH w Ciboli nie jest zbyt uciążliwa. Z pinpointu można nie korzystać (choć to półśrodek i zgadzam się, że nie o to chodzi). Natomiast w Vaquero mi to realnie przeszkadza, bo do każdej weryfikacji prawidłowości nastawy GRND muszę manipulować także THRESH (obniżać go do poziomu słyszalnego w AM).

ProScan pisze:Mnie ciekawią Twoje testy na sondzie 12X10. Kiedyś ją testowałem i wyszło mi, że ma mniejsze zasięgi niż standardowa :-k

To oczywiście tylko air testy, a wiadomo o co chodzi w sondach widescan. Ale suche porównanie wykazało drobną przewagę tej sondy nad 9x8", zwiększającą się wraz z rozmiarami przedmiotu. Najlepiej wypadła w trybie All Metal (największa przewaga). Szczegóły dostarczę później.

M.
beaviso
 
Posty: 54
Rejestracja: sob maja 19, 2007 9:59 am

Re: Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Postautor: beaviso » sob lip 03, 2010 2:33 pm

Proscan, w końcu znalazłem chwilę, aby pobawić się w laboranta. Testowałem, sprawdzałem, myślałem, weryfikowałem - i oto wnioski. Komentarz pozostawiam Tobie. Ja tej liniowości nadal nie widzę.

Warunki: dom, brak słyszalnych zakłóceń.
Wykrywacz: Tesoro Vaquero, sonda 9x8", nowa bateria alkaliczna 9V
Nastawy (orientacyjnie): DISC=iron, SENS=max do oporu, FREQ1
Słuchawki: tak

Moneta 2 zł współczesne

Badamy wpływ pokrętła THRESHOLD na zasięg. Zakres pokrętła ok. 320 stopni. Nastawa 50% wypada mniej więcej na "godzinie 11". Próg słyszalności mniej więcej na godzinie 13.

THRESH = min
Głośny sygnał - do 7 cm
Cichszy, ale powtarzalny i jednoznaczny sygnał - do 9 cm

THRESH = ok. 1/4
Głośny sygnał - do 9 cm
Cichszy, ale powtarzalny i jednoznaczny sygnał - do 11 cm

THRESH = ok. 1/2
Głośny sygnał - do 10 cm
Cichszy, ale powtarzalny i jednoznaczny sygnał - do 15 cm

THRESH = próg słyszalności (wypada na ok. 60-65% skali)
Głośny sygnał - do 13 cm
Cichszy, ale powtarzalny i jednoznaczny sygnał - do 25 cm
Duża różnica natężenia dźwięku między sygnałem przy 13 a przy 25 cm.

THRESH = ok. 3/4
Głośny sygnał - do 16 cm
Nieco cichnący, ale powtarzalny i jednoznaczny sygnał - do 26 cm
Istotnie zmniejszona różnica głośności pomiędzy najgłośniejszym sygnałem (do 16 cm), a sygnałem przy 26 cm.

THRESH = 4/4 (max)
Niemal jednakowo głośny sygnał - do ok. 30 cm
Powyżej 30 cm do jakiś 32-33 cm sygnał już niejednoznaczny.

Poniżej to samo na wykresie.

Obrazek

Obserwacje:
1. Wyraźny skok maksymalnego zasięgu przy nastawie THRESH = słyszalny (w stosunku do niższych nastaw, np. 1/2).
2. Przyrost zasięgu pomiędzy THRESH = słyszalny a THRESH = max jest nieznaczny, natomiast bardzo "spłaszcza" się różnica w głośności. Przy progu ustawionym jako słyszalny rozpiętość głośności jest największa.

I jeszcze maksymalne zasięgi (sygnał powtarzalny i jednoznaczny) dla sondy 12x10" widescan:
THRESH = min - ok. 8 cm
THRESH = 1/4 - 10-11 cm
THRESH = 1/2 - 15-16 cm
THRESH = słyszalny - 25-26 cm
THRESH = 3/4 - 27-28 cm
THRESH = 4/4 - ok. 30 cm
Sensitivity nieco poniżej max z uwagi na występujące zakłócenia przy tej sondzie. Po zwiększeniu na max zasięg do 33 cm w akompaniamencie popiardywania ;)

M.
beaviso
 
Posty: 54
Rejestracja: sob maja 19, 2007 9:59 am

Re: Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Postautor: ProScan » ndz lip 04, 2010 8:30 pm

Witam,

Dzięki za pomiary i potwierdzenie tego co nam wyszło.

Wykres który uzyskałeś w zasadzie nie odbiega od tego, który jest w naszym artykule w Odkrywcy.

Nie twierdzę że wpływ jest liniowy. Napisaliśmy "niemal liniowy" bo tak jest zwłaszcza w porównaniu do zakresu regulacji Sensitivty, który jest w niemal wykładniczy. My robiliśmy dla 3 punktów pomiarowych (minimum, środek wyznaczony "na oko" i maksimum).

Ale głównie chodzi o to, że mało kto zauważa jak OLBRZYMI wpływ ma pokrętło Threshold.

Przypomnę co Ty napisałeś:

Ale za cholerę nie zaobserwowałem liniowego wzrostu zasięgu w zależności od nastawy THRESH. Próbowałem i nie mogłem tego u siebie potwierdzić. Owszem, istnieje pewien wzrost zasięgów, ale nieznaczny. Na pewno wszystkie sygnały sygnalizowane są jednakowo mocno i głośno, przez co traci się wyczucie głębokości, w zamian zyskując większe prawdopodobieństwo wyłapania krótkiego dźwięku przy szybkim przemiataniu. Ale żeby zyskać jakieś +40% zasięgu po zwiększeniu THRESH ze słyszalnego do maksymalnego - to na pewno nie w tych wykrywaczach, które trzymałem w ręce. Dla mnie to funkcjonuje przede wszystkim jak podbicie cichych sygnałów, ale nie faktyczny "boost" do zasięgu.


Jak sam widzisz - myliłeś się i to bardzo.

Ale dobrze, że temat pociągnąłeś - była okazja to sobie wyjaśnić. Mam nadzieję że inni (z pożal się Boże dealerem Tesoro włącznie) także sie czegoś nauczyli.

Bardzo interesujące są Twoje wyniki dla dużej sondy DD. Potwierdza się, że sonda ta ma mniejszy zasięg na monetę niż standardowa. Oczywiście ma inne własności detekcyjne, ale dla monet zasięg gorszy. Kropka.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cebula Warzywo Tesoro. Superstrojenie to zaleta?

Postautor: Zapytanie_email » sob wrz 04, 2010 12:05 pm

Witam,

czy istnieje możliwość naprawy u Pana Tesoro Vaquero? (kupiony na aukcji internetowej) Jeżeli tak, to jaki byłby prawdopodobny koszt?
Problem jest prawdopodobnie z elektroniką. Wykrywacz bez superstrojenia, przy pokrętle Threshold ustawionym na minimum ma zasięg na monety około 7 cm. Przy superstrojeniu ma już w miarę normalne zasięgi. Wiem, że naprawia Pan teraz głównie Whites'y, ale byłbym bardzo wdzięczny, gdyby zrobił Pan wyjątek.

Pozdrawiam,
Zapytanie_email
 
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm

Następna

Wróć do Zasięgi - Możliwości - Własności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron