Dziwne zachowanie V3

Tutaj można zadać pytania o możliwości czy cechy konkretnego sprzętu, ewentualnie podawać uzyskiwane zasięgi. Można także rozważać jakiego rodzaju sprzęt będzie najwłaściwszy do danego celu.

Dziwne zachowanie V3

Postautor: Kumulus » pt wrz 02, 2011 3:00 pm

Niedawno przyszło mi szukać pewnych charakterystycznych przedmiotów wymagających pracy na bardzo dużej czułości i zauważyłem że mój wykrywacz ma zdecydowanie większą czułość przy przemiataniu cewką na kierunku N-S niż na kierunku E-W . W pobliżu brak jakichkolwiek zakłóceń (Noise 0%) Faza gruntu : -93 . Grunt jednorodny , Ground Tracking :Lock

I teraz pytanie : czy kierunki geograficzne rzczywiscie tak mogą oddziaływać na wykrywacz czy to jakieś uszkodzenie sprzętu ??? Wiem że przy poszukiwaniach prowadzonych magnetometrami kierunki geograficzne , czy też kierunki magnetyczne pola ziemskiego mają znaczenie , ale wykrywacze przecież nie mają takiej czułości jak magnetometry #-o

:pa

Kumulus
Kumulus
 
Posty: 142
Rejestracja: sob lut 09, 2008 9:02 pm

Re: Dziwne zachowanie V3

Postautor: Cube47pl » pt wrz 02, 2011 4:47 pm

Hmmm... po pewnym zastanowieniu muszę stwierdzić, że zaobserwowałem coś podobnego na mym DFXie, jednak mym zdaniem zależy to bardziej od np. kierunku orki czyli ułożenia przedmiotu pod ziemią.
Cube47pl
 
Posty: 68
Rejestracja: sob mar 13, 2010 5:05 pm
Lokalizacja: Choroń

Re: Dziwne zachowanie V3

Postautor: ProScan » pt wrz 02, 2011 6:07 pm

A dla jakiej częstotliwości? Czyżby 2,5kHz?

Ciekawy efekt. Wpływ kierunku obserwowany jest w bardzo czułych wykrywaczach PI, o szerokopasmowym wzmacniaczu wstępnym. Występuje efekt indukcji przy ruchu sondą w polu magnetycznym (działa jak prądnica - ruchoma cewka przy nieruchomym magnesie).

Będę musiał przyuważyć. Dzięki za spostrzeżenie!

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dziwne zachowanie V3

Postautor: Kumulus » pt wrz 02, 2011 6:55 pm

Własnie że nie 2,5 kHz ! Ze względu na wysoką mineralizację gruntu operuję na trzech częstotliwościach (2,5 kHz , 7.5 kHz , 22,5 kHz) i włączony "dopalacz" TX Boost . Rx gain 9 , Discrimnation : 88 , All Metal : 80, Filtr gruntu 10,0Hz High Pass . Strojenie do gruntu : prawidłowe bez zakłocen .

:pa

Kumulus
Kumulus
 
Posty: 142
Rejestracja: sob lut 09, 2008 9:02 pm

Re: Dziwne zachowanie V3

Postautor: ProScan » pt wrz 02, 2011 7:52 pm

Czyli 2,5kHz też :)

Prawie na pewno wchodzi jakiś dodatkowy sygnał (natury jak wyżej), który jakoś zaburza proces detekcji.

Raz jeszcze dzięki - to niezwykle ciekawa obserwacja.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dziwne zachowanie V3

Postautor: pepe » pt wrz 02, 2011 8:23 pm

Może obiekty ferromagnetyczne magnesują się od ziemskiego pola w kierunku NS i przemiatając nad nimi przecinasz cewką linie pola tego "magnesika".

Edit:
Gdyby ta "teoria" była prawdziwa efekt wzmocnienia prawdopodobnie nie występowałby dla obiektów niemagnetycznych np. monet.
pepe
 
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Dziwne zachowanie V3

Postautor: ProScan » pt wrz 02, 2011 9:27 pm

Pepe, w tym co piszesz pewnie jest jakaś część prawdy. Tylko że ja bym nie mówił o "wzmocnieniu" tylko o braku wpływu lub osłabianiu.

Poza tym, Kumulus nie mówił o jakie przedmioty chodzi, a znając go to bardziej o jakieś magnetyczne kamulce, a nie monety.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dziwne zachowanie V3

Postautor: Cube47pl » pt wrz 02, 2011 10:46 pm

A co jeśli te magnetyczne kamulce pod wpływem czasu zaczynają się zachowywać jak igła magnetyczna, układając się powoli po długości na linii NS?
Cube47pl
 
Posty: 68
Rejestracja: sob mar 13, 2010 5:05 pm
Lokalizacja: Choroń

Re: Dziwne zachowanie V3

Postautor: ProScan » pt wrz 02, 2011 10:49 pm

O tym pisze Pepe.

W PI efekt występuje nawet w powietrzu.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dziwne zachowanie V3

Postautor: Kumulus » sob wrz 03, 2011 7:06 am

ProScan pisze:Poza tym, Kumulus nie mówił o jakie przedmioty chodzi, a znając go to bardziej o jakieś magnetyczne kamulce, a nie monety.


Tak ! Szukam meteorytów więc można powiedzieć że to magnetyczne kamulce :lol: Pracuję na dyskryminacji "koloru" . Z ciekawości dziś sprawdzę czy sprawa też dotyczy monet ?

Czy takie zachowanie wykrywacza trzeba traktować jako wadę , błąd konstruktorów czy raczej ciekawostkę ???

:pa

Kumulus
Kumulus
 
Posty: 142
Rejestracja: sob lut 09, 2008 9:02 pm

Re: Dziwne zachowanie V3

Postautor: pepe » sob wrz 03, 2011 8:35 am

Myślę, że należy traktować jak zjawisko fizyczne pomagające w poszukiwaniach :D
pepe
 
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Dziwne zachowanie V3

Postautor: ProScan » sob wrz 03, 2011 8:57 am

Robert, a jesteś w stanie pomiarowo określić jaka jest różnica. Przykładowo, na jakimś przedmiocie czy kamulcu w jednym kierunku uzyskujesz X, a w innym jakiś %X.

:?:

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dziwne zachowanie V3

Postautor: Kumulus » sob wrz 03, 2011 9:32 am

ProScan pisze:Robert, a jesteś w stanie pomiarowo określić jaka jest różnica. Przykładowo, na jakimś przedmiocie czy kamulcu w jednym kierunku uzyskujesz X, a w innym jakiś %X.


Postaram się to dziś lub jutro sprawdzić na meteorycie kamiennym , żelaznym , na monecie miedzianej i opiszę swoje obserwacje

:pa

Kumulus
Kumulus
 
Posty: 142
Rejestracja: sob lut 09, 2008 9:02 pm

Re: Dziwne zachowanie V3

Postautor: Kumulus » ndz wrz 04, 2011 1:14 pm

Testy przeprowadzone . Mam nadzeję że o to chodziło #-o

kamień magnetyczny 43 g

Głebokość zalegania : 20 cm

W kierunku NS sygnał dźwiękowy wyraźny , jednoznaczne wskazania VDI oraz słupki wyraźne wysokie .
W kierunku EW wyraźny sygnał dzwiękowy jednak numerki VDI skaczące i słupki 1/2 do 3/4 wysokości

Głebokość zalegania : 25 cm

W kierunku NS słabiutki i przerywany sygnał dźwiekowy Numery VDI nie pewne , niskie i skaczące słupki
W kierunku EW brak jakiejkolwiek reakcji!

szrapnel żelazny 45 g

Bez wgledu na głebokość i kierunek machania cewką nie zaobserwowałem żadnych zmian !

Moneta miedziana 1 gr 1812

Głebokość zalegania : 20 cm

Zarówno w kierunku NS jak i EW sygnał dźwiękowy wyraźny , jednoznaczne wskazania VDI oraz słupki wyraźne wysokie .
Przy płytszym i głębszym połozeniu monety również nie zauważyłem różnic

Reasumując zmaina kierunku przemiatania cewką miała wpływ tylko na kamień magnetyczny .


:pa

Kumulus
Kumulus
 
Posty: 142
Rejestracja: sob lut 09, 2008 9:02 pm

Re: Dziwne zachowanie V3

Postautor: ProScan » ndz wrz 04, 2011 4:54 pm

O. Dzięki serdeczne. Czyli to raczej kwestia magnetyzowania się kamienia zgodnie z ułożeniem linii pola ziemskiego, tak jak sugerował Pepe.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Zasięgi - Możliwości - Własności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości