tejon, cewka koncentryczna i DD - dziwne zachowanie

Tutaj można zadać pytania o możliwości czy cechy konkretnego sprzętu, ewentualnie podawać uzyskiwane zasięgi. Można także rozważać jakiego rodzaju sprzęt będzie najwłaściwszy do danego celu.

tejon, cewka koncentryczna i DD - dziwne zachowanie

Postautor: bastarhymes » pt gru 30, 2011 11:04 pm

Witam
Robiłem dzisiaj powietrzne testy obu cewek.

1. standardowa koncentryczna 9x8"
2. dodatkowa DD 12"

DD wykrywała wszystkie monety z odległości większej o 2-3cm.

Nagle, przy testowaniu dużego, srebrnego rubla z XIXw. okazało się, że DD wykrywa go z odległości 5cm MNIEJSZEJ! Chyba nie muszę dodawać jak mnie to zdziwiło, tym bardziej, że ten rubel to kawał srebra (pewnie można by nim i zabić ...).

W czym może być problem?
:roll:
bastarhymes
 
Posty: 12
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 10:00 pm

Re: tejon, cewka koncentryczna i DD - dziwne zachowanie

Postautor: ProScan » pt gru 30, 2011 11:19 pm

A czy przy testowaniu obie cewki były dostrojone do ziemi? Pewnie nie, bo testy był powietrzny. Zgadza się?

Pewnie tutaj leżała różnica.

To po pierwsze.

Po drugie te wykrywacze w ogóle nie najpewniej reagują na bardzo dobrze przewodzące przedmioty. Niech kolega sobie sprawdzi jak reaguje wykrywacz na coś naprawdę dużego, aluminiowego albo miedzianego. Zdziwienie gwarantowane.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: tejon, cewka koncentryczna i DD - dziwne zachowanie

Postautor: bastarhymes » pt gru 30, 2011 11:50 pm

akurat reakcja na duże przedmioty jest odwrotna niż na tego rubla. Duże przedmioty powodują silny sygnał i wzbudzenie (pod warunkiem, że są blisko cewki, bo z daleka jest normalnie). Takie wzbudzenie mi bardzo odpowiada bo od razu wiem, co kopię.

Ale ten rubel?? Dla mnie to nie jest logiczne, że cewka standardowa widzi go z większej odległości niż teoretycznie silniejsza (bo dużo większa) cewka DD.....

Nie były dostrojone do ziemi - zgadza się, ale ze standardową z piasku wyciągam takiego rubla prawie z tej samej głębokości jak w powietrzu a przecież zasięg DD nie wzrośnie w glebie (czy się mylę?).
będę wdzięczny za dalsze wyjaśnienia :)
bastarhymes
 
Posty: 12
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 10:00 pm

Re: tejon, cewka koncentryczna i DD - dziwne zachowanie

Postautor: ProScan » sob gru 31, 2011 12:00 am

akurat reakcja na duże przedmioty jest odwrotna niż na tego rubla


Mówię o dużych rzeczach z Al lub Cu, a nie o "dużych przedmiotach" w ogóle.

Co do strojenia, to kwestia bardziej skomplikowana do wyjaśnienia na szybko (z resztą chyba to kiedyś wyjaśniałem). Zmierzam do tego, że to kwestia ustawienia pokrętła gruntu - nie ma identycznych cewek i trzeba dobierać tą nastawę indywidualnie. I tak się zapewne złożyło, że przy bieżących (przypadkowych) nastawach wyszło akurat tak.

Proszę sobie powtórzyć ten test z rublem w 3 różnych położeniach pokrętła gruntu: 1 minimalnej, 2 w środku i w maksymalnej na jednej cewce i pochwalić się spostrzeżeniami.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: tejon, cewka koncentryczna i DD - dziwne zachowanie

Postautor: bastarhymes » sob gru 31, 2011 12:07 am

ProScan pisze:
Mówię o dużych rzeczach z Al lub Cu, a nie o "dużych przedmiotach" w ogóle.
Hmm, no jest taka sama, też się wzbudza, szczególnie gdy rzecz jest blisko.

ProScan pisze:Proszę sobie powtórzyć ten test z rublem w 3 różnych położeniach pokrętła gruntu: 1 minimalnej, 2 w środku i w maksymalnej na jednej cewce i pochwalić się spostrzeżeniami.

Proscan


Tak zrobię :)
Czyli jak rozumiem, każda cewka stroi się inaczej?
bastarhymes
 
Posty: 12
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 10:00 pm

Re: tejon, cewka koncentryczna i DD - dziwne zachowanie

Postautor: ProScan » sob gru 31, 2011 12:20 am

Hmm, no jest taka sama, też się wzbudza, szczególnie gdy rzecz jest blisko.


Chodzi o zasięg. Wszak o różnicach w zasięgu rozmawiamy (kolega się dziwi że srebro gorzej wykrywa).

Czyli jak rozumiem, każda cewka stroi się inaczej?


Znalezienie dwóch identycznych sond jest jak trafienie w totka.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Zasięgi - Możliwości - Własności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości