X-Terra + cewka Nel Thunder

Tutaj można zadać pytania o możliwości czy cechy konkretnego sprzętu, ewentualnie podawać uzyskiwane zasięgi. Można także rozważać jakiego rodzaju sprzęt będzie najwłaściwszy do danego celu.

X-Terra + cewka Nel Thunder

Postautor: tony78 » czw maja 10, 2018 11:16 pm

Dzień dobry!

Kupiłem niedawno cewkę eliptyczną DD Nel Thunder 14,5 X 10,5 cala. Zauważyłem, że zasięg nie jest jednakowy na całej osi podłużnej cewki. Największy zasięg jest na środku, potem z przodu a najmniejszy z tyłu cewki. Czy tak powinno być czy może mam uszkodzoną cewkę? Dodatkowo zauważyłem, że wskaźnik głębokości celu strasznie "wariuje" z tą cewką. Wiem, że ten wskaźnik tylko w przybliżeniu pokazuje głębokość celu o gabarytach monety ale na innych moich cewkach (okrągłych) sprawiał się przewidywalnie a z nową cewką Thunder wskaźnik skacze prawie zupełnie przypadkowo (potrafi pokazywać głębokość maksymalną na kapsel leżący na powierzchni, "czubkiem" cewki pokaże płytko, środkiem cewki głęboko itp.)

Z góry dzięki za pomoc!

Pozdrawiam!
tony78
 
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 10, 2018 10:13 pm

Re: X-Terra + cewka Nel Thunder

Postautor: ProScan » pt maja 11, 2018 12:03 am

że zasięg nie jest jednakowy na całej osi podłużnej cewki.


Genialne odkrycie. Taki równomierny (od siekiery) zasięg jest tylko w reklamówkach sprzedawców.

potrafi pokazywać głębokość maksymalną na kapsel


Kolejne genialne odkrycie. Pierwsze słyszę, że wykrywacze kalibrowane są na kapsle. Płaskie stalowe przedmioty, to najgorsze z możliwych testerów. Zarówno co do głębokości jak i identyfikacji. Proszę sprawdzić na monecie!

Czytając te pytania widzę przed sobą osobę mającą minimalne obycie z wykrywaczem nabitą w butelkę przez jakiegoś sprzedawcę i naciągnięta na paręset złotych na sondę, której kompletnie nie potrzebuje i nie będzie potrafił użyć.

Nie Pan pierwszy i nie ostatni. Biznes musi się kręcić.

Przepraszam że się irytuję, ale jeśli ktoś zabawę z wykrywaczem zaczyna od kupowania kolejnej sondy o debilnej nazwie i niszowym zastosowaniu, to naprawdę trudno się powstrzymać od cierpkich uwag.

:pa

proscan

PS
NEL to SYF.
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: X-Terra + cewka Nel Thunder

Postautor: tony78 » pt maja 11, 2018 10:02 am

Dziękuję Panu za odpowiedź. Uważam Pana za eksperta i liczę się z Pańską opinią. Wyciągnął pan jednak pochopne wnioski co do mojej osoby gdyż nie zaczynam "zabawy"z wykrywaczami od zakupu cewki Nel. Z Tereską znam się od 9 lat. Przerobiłem cewkę standardową 10,5 " DD 7,5 kHz, 18,75 kHz, snajperkę 6" 18,75, koncentryka 9" 7,5 kHz i Nel Tornado 12X13" 7,5 kHz. Teraz powie Pan, że skoro taki ze mnie stary "wyjadacz" to skąd takie debilne pytanie o cewkę Thunder. Ano stąd, że elipsy nie "przerabiałem" a w pozostałych cewkach nie zauważyłem AŻ TAKIEJ różnicy zasięgu w różnych miejscach cewki. Oczywiście mówię o cewkach DD bo koncentryk miał "pole rażenia" stożkowate.

Dlaczego Pan twierdzi, że Nel to syf? Ja mam bardzo dobre zdanie o Nel Tornado - jest trochę przyciężki ale zasięg i czułość były ok. Oczywiście na małe cele najlepsze były cewki wysokoczętotliwościowe...

Co do Nela Thunder - jest to cewka dwuczęstotliwościowa (7,5 kHz i 18,75 kHz) - miała mi zastąpić Nela Tornado i standardową 10,5" 18,75 kHz. Jeszcze zdania sobie nie wyrobiłem (na razie 1 wypad testowy) ale jest dość czuła, prawie tak głęboka jak Tornado i lżejsza od niego. Dlaczego uważa Pan ją za cewkę niszową?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam!

P.S. Wskaźnik głębokości nawet na monecie położonej płasko "świruje" na cewce Thunder. Na pozostałych pokazuje poprawnie głębokość.
tony78
 
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 10, 2018 10:13 pm

Re: X-Terra + cewka Nel Thunder

Postautor: anRO » ndz maja 13, 2018 7:59 am

Używałem w terce różne cewki akurat tej którą masz nie,ale uważam że wskażnik głębokości może skakać przy przemiataniu co najwyżej o jeden stopień.Jeśli lata w całym zakresie to cewka jest walnięta.
anRO
 
Posty: 63
Rejestracja: czw gru 08, 2005 6:39 pm
Lokalizacja: malopolska

Re: X-Terra + cewka Nel Thunder

Postautor: tony78 » ndz maja 13, 2018 9:33 am

Dzięki anRo za odpowiedź!

Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem o tym wskaźniku głębokości... Wskaźnik ten nie "lata po całej skali" cały czas tylko dla przykładu na monetę położoną na powierzchni wskazuje stabilnie maksymalną głębokość (4-5 trójkącików a powinien być 1-2 trójkąciki) i odwrotnie - moneta na 10 cm w ziemi a wskaźnik stabilnie na 1-2 trójkąciku. Na "czubku" cewki inne wskazanie głębokości (ale w miarę stabilnie) a na środku cewki inne (też w miarę stabilne). Może to spowodowane jest tym, że cewka jest dość duża - 14,5 X 10,5 cala? Może trudno "komputerkowi" określić odległość cewki od celu gdy cewka ma taką dużą powierzchnię detekcji? Chociaż z drugiej strony moja cewka Nel Tornado 12 x 13 cali też duża a nie miała problemów z tym wskaźnikiem... Jak myślicie Koledzy? Wielu z Was ma praktykę i wiedzę teoretyczną o rozkładzie fali itp dlatego liczę, że jesteście w stanie mi pomóc bo nie wiem czy reklamować cewkę czy się nie przejmować. Aha - pinpoint działa ok - tzn. gdy cel jest na powierzchni to dźwięk przy namierzaniu jest głośniejszy niż dla przedmiotu położonego głębiej. I w ten sposób zastępuję sobie nieprecyzyjny graficzny wskaźnik głębokości...

Z góry dzięki za pomoc!

Pozdrawiam!
tony78
 
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 10, 2018 10:13 pm

Re: X-Terra + cewka Nel Thunder

Postautor: ProScan » ndz maja 13, 2018 7:03 pm

Witam,

Ja mogę oceniać czyjeś obycie ze sprzętem poprzez pryzmat zadawanych pytań.

To że kolega "przerobił" tyle sond świadczy o niczym - może tylko tyle, że tracił Pan czas szukając cewkowego złotego graala.

NEL to sondy bardzo niskiej jakości - też mogę je oceniać tylko jako serwisant cewek. Chyba że coś się zmieniło, gdyż od kilku lat odmawiam przyjmowania tego do naprawy.

Sonda o wymiarach 14x10 nie może być uniwersalną - dlatego nazywam ją niszową.

Na sondach najlepszy interes robią producenci i sprzedawcy, a użytkownicy tracą nie tylko kasę, ale także czas na poznawanie na nowo swojego wykrywacza. Czego też dowodzi niniejsza rozmowa.

W opisywanych objawach nie widzę absolutnie nic dziwnego - sonda zachowuje się absolutnie normalnie. Przepraszam, ale konstatacja:

Na "czubku" cewki inne wskazanie głębokości (ale w miarę stabilnie) a na środku cewki inne (też w miarę stabilne).


świadczy o tym, że swoich innych sond też Pan nie zna.

Jeśli jakakolwiek inna Pana sonda pokazuje tą sama głębokość na czubku jak i w środku, to ma Pan jakiś wykrywacz z kosmosu.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: X-Terra + cewka Nel Thunder

Postautor: tony78 » wt maja 15, 2018 8:48 am

Pan jest ekspertem jeśli chodzi o naprawy sprzętu. Nie wiem jak wygląda w środku cewka Nel, jak jest zbudowana, mogę tylko powiedzieć, że Nel Tornado służyło mi ponad 5 lat bez najmniejszych problemów. Nie do końca zgodzę się z Panem, że traciłem czas na testowanie wielu cewek - wykrywacz X-Terra ma to do siebie, że z różnymi cewkami staje się innym wykrywaczem. Na głębokie cele, na las z grubą ściółką Nel Tornado 7,5 kHz sprawdzał się idealnie a cewka standardowa 10'5" 18,75 była za płytka. Z kolei na pole z cieniutkimi krajcarkami cewka wysokoczęstotliwościowa pokazywała moc (jest dużo bardziej czuła od Nel'a Tornado). Nie szukałem cewki - złotego Graala tylko dobierałem odpowiednią cewkę do miejscówki i spodziewanych celów. Mniejsza o to...

Tak jak już napisałem, przerobiłem wiele cewek ale Nel Thunder to moja pierwsza elipsa i zachowuje się trochę inaczej niż moje okrągłe cewki, dlatego też zadawałem takie "głupie" pytania. Wszak kto pyta nie błądzi... :)

Cieszę się, że rozwiał Pan moje obawy o poprawność działania mojej nowej cewki.

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i pomoc!

Pozdrawiam!
tony78
 
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 10, 2018 10:13 pm

Re: X-Terra + cewka Nel Thunder

Postautor: bialawy1980 » czw gru 10, 2020 8:56 am

Witam
Mam pytanie odnośnie informacji zawartych w całym temacie. Mam na stanie "tereskę" i zastanawiam się nad zakupem do niej nowej cewki i właśnie dumałem nad NEL Thunder. Niby polecają Tornado ale mnie ciekawi właśnie model Thunder stąd moje pytanie - jak tak współpraca tereski z grzmotem? Bardzo mnie ciekawią Twoje spostrzeżenia Tony78. Mógłbyś podzielić się spostrzeżeniami?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
bialawy1980
 
Posty: 1
Rejestracja: śr gru 09, 2020 10:17 pm


Wróć do Zasięgi - Możliwości - Własności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości