zamienność cewek w "bezgruntowcach"

Tutaj można zadać pytania o możliwości czy cechy konkretnego sprzętu, ewentualnie podawać uzyskiwane zasięgi. Można także rozważać jakiego rodzaju sprzęt będzie najwłaściwszy do danego celu.

zamienność cewek w "bezgruntowcach"

Postautor: wicja1 » śr kwie 25, 2007 11:58 am

Witam,
Chciałem uzyskać fachową odpowiedź na nurtujące mnie pytanie:
Jak to jest z wymienialnością cewek w wykrywaczach bez ręcznego strojenia do gruntu ????
W Troyu cewka 7" jest zamienna z cewką 9" w modelu X3.W Fisherach sprawa ma się podobnie.Ale już w Tesoro wymaga to jakiegoś strojenia wewnętrznego.Ale cewki są w ofercie Tesoro w różnych rozmiarach,dedykowane do wykrywaczy bez balansu gruntu.A spotyka się często wykrywacze Tesoro (w Niemczech) z kompletem cewek.lub z cewką inną iż standartowa.
Będę wdzięczny za rozwikłanie zagadki,
Pozdrawiam,
wicja1.
wicja1
 
Posty: 55
Rejestracja: sob paź 15, 2005 9:34 am

Re: zamienność cewek w "bezgruntowcach"

Postautor: ProScan » śr kwie 25, 2007 12:24 pm

Prawda jest taka, że wymiana sondy zawsze wymaga zmiany strojenia (w wykrywaczach prostszych).

Nie zawsze natomiast użytkownik jest w stanie zauważyć, że coś może być nie tak.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: zamienność cewek w "bezgruntowcach"

Postautor: SiD » śr kwie 25, 2007 12:33 pm

Odpowiedź jest skierowana do fachowca i wymaga fachowej odpowiedzi, tym niemniej zanim takowa się pojawi dorzucę swoje trzy grosze:

Wykrywacz „bez strojenia do gruntu” de facto ma to strojenie tyle, że wewnętrzne (tak to sobie wyobrażam) ustawione fabrycznie w jakimś położeniu, najczęściej średnim, odpowiadającym najczęściej spotykanym gruntom, lub gruntom neutralnym. Zabieg taki producent przeprowadza prawdopodobnie w dwojakim celu:

- ma ułatwić obsługę wykrywacza osobom mniej zaawansowanym, jak by nie było ustawienie średnie będzie i tak lepsze niż całkowicie źle ustawione lub nie ustawione wcale i pozostawione w przypadkowym położeniu

-ma zróżnicować wykrywacze cenowo, oddzielając te dla amatorów od profesjonalnych (tak jak to robią inni producenci wprowadzając np. odtwarzacz MP3 z radiem lub bez, przy czym, żeby w uładzeniu rzekomo bez radia uruchomić takowe, wystarczy wgrać firmware od modelu z radiem). Jest to w pewnym sensie sztuczne różnicowanie, gdyż dodanie brakującej funkcji nie wymaga dodatkowych (znaczących) kosztów. Oczywiście pod warunkiem, że mówimy o strojeniu ręcznym wewnętrznym (serwisowym) i zewnętrznym - dla użytkownika, strojenie automatyczne to inna historia.

Cewkę zmieniamy, aby osiągnąć inne właściwości detekcyjne, np. mniejszą cewkę aby przeszukać zaśmiecony teren. Ponieważ cewką różni się powierzchnią a czasem i swoją konstrukcją wewnętrzną, inaczej reaguje na grunt (co z resztą jest wiadome, że większe cewki są bardziej wrażliwe na zakłócenia, zarówno „z powietrza” jak i również z gleby, gdyż widzą więcej gleby na raz).

W takim razie każdy wykrywacz z zablokowanym strojeniem do gruntu w jednej pozycji, po zmianie cewki będzie w pewnym sensie rozstrojony, dotyczy to zapewne w równym stopniu Fishera, Tesoro, Troya czy innych wykrywaczy.

Pozostaje jedynie pytanie na ile to rozstrojenie jest istotne, przecież wykrywacz i tak nie był dostrojony do miejsca poszukiwań. Na to pytanie jak podejrzewam nie ma prostej odpowiedzi, gdyż zależy to od co najmniej dwóch czynników. Jak wielka była różnica „widzenia gruntu” pomiędzy różnymi cewkami oraz od gruntu w którym szukamy.

Pozdrawiam
SiD
SiD
 
Posty: 255
Rejestracja: pt mar 24, 2006 11:39 am

Re: zamienność cewek w "bezgruntowcach"

Postautor: SiD » śr kwie 25, 2007 1:13 pm

Proscan ubiegł mnie, podczas gdy pisałem swojego posta :oops: :shock: :D
SiD
 
Posty: 255
Rejestracja: pt mar 24, 2006 11:39 am

Re: zamienność cewek w "bezgruntowcach"

Postautor: wicja1 » śr kwie 25, 2007 1:27 pm

Ja też to sobie tak wyobrażam.Ale np.Troyowi zamiana cewek absolutnie nie zaszkodziła.Wręcz przeciwnie.A pamietam jak po wystawieniu Tesoro silvera z cewką "pająkiem" miałem kilka mailów w stylu "Człowieku ! To nie może działac".A działało i to moim zdaniem nieźle.
Stąd moje wątpliwości,
#-o Dzięki i pozdrawiam,
wicja1.
wicja1
 
Posty: 55
Rejestracja: sob paź 15, 2005 9:34 am

Re: zamienność cewek w "bezgruntowcach"

Postautor: ProScan » śr kwie 25, 2007 1:58 pm

Dzięki SiD. Potraktuj to jako antycypowane streszczenie tego co napisałeś.

To że wykrywacz zachowuje się lepiej na inne sondzie wynika z przypadku. Wykrywacz należy stroić zawsze od nowa po zmianie warunków poszukiwań (np. temperatury). Trudno sobie wyobrazić by nastawa w fabryce była idealna po kilku latach i w zupełnie innym miejscu (poza tym wątpię, czy każdy wykrywacz dostrajany jest do konkretnej sondy - ustawiana jest jakaś średnia).

Takie wykrywacze jak XLT dokonują pomiaru parametrów sondy i wszelkie odstępstwa od ideału kompensują na drodze cyfrowo-analogowej (Air Balancing). To jest niemal idealna sytuacja.

Z kolei wykrywacze CSCOPE są strojone do rezonansu i tutaj zmiana sondy wymaga wykonania wewnętrznego strojenia. W innych wykrywaczach nie jest to krytyczne.

Resztę wyjaśnił SID.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: zamienność cewek w "bezgruntowcach"

Postautor: Zapytanie_email » wt lis 06, 2012 4:00 pm

A czy w przypadku kupna cewki dużej NEL do Ciboli trzeba ją jakoś dodatkowo dostrajac ?
Zapytanie_email
 
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm

Re: zamienność cewek w "bezgruntowcach"

Postautor: ProScan » wt lis 06, 2012 4:01 pm

Wykrywacz należy stroić nie tylko po zmianie sondy, ale także po zmianie terenu poszukiwań.
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: zamienność cewek w "bezgruntowcach"

Postautor: Zapytanie_email » wt lis 06, 2012 4:01 pm

Trochę zdziwiła mnie Pana odpowiedź. Co Pan rozumie przez "strojenie" . Cibola ma automatyczne strojenie do gruntu, więc nie rozumiem jak miałbym to zrobić. Czyli po zmianie terenu/ wymianie sondy trzeba wysyłać wykrywacz do serwisu?
Zapytanie_email
 
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm

Re: zamienność cewek w "bezgruntowcach"

Postautor: ProScan » wt lis 06, 2012 4:03 pm

Cibola nie ma automatycznego strojenia do gruntu – jeśli ktoś twierdzi inaczej, to jest albo ignorantem, albo celowo kłamie.

Reszta w opisie wyżej.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: zamienność cewek w "bezgruntowcach"

Postautor: Zapytanie_email » wt lis 06, 2012 6:39 pm

Pisząc automatyczne strojenie miałem na myśli strojenie fabryczne, ale widzę, że są to 2 różne pojęcia. Jaki byłby koszt takiego strojenia. Pozdrawiam

Ps. Pewnie nie da rady dostroić wykrywacza tak, żeby można było wymiennie używać 2 cewek, tzn. standardowej oraz dużej NEL.
Zapytanie_email
 
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm

Re: zamienność cewek w "bezgruntowcach"

Postautor: ProScan » wt lis 06, 2012 6:42 pm

Myślę że dobitnie to wyjaśniłem powyżej, że takie strojenie w serwisie nie ma sensu.

Należy dostroić sobie samemu, albo uznać, że wszystko jest OK.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Zasięgi - Możliwości - Własności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości