Minelab Explorer i złoto

Tutaj można zadać pytania o możliwości czy cechy konkretnego sprzętu, ewentualnie podawać uzyskiwane zasięgi. Można także rozważać jakiego rodzaju sprzęt będzie najwłaściwszy do danego celu.

Minelab Explorer i złoto

Postautor: ProScan » pn paź 29, 2007 11:52 pm

Witam,

Utarło się mówić że Explorer kiepsko nadaje się do szukania złota.

Ponieważ miałem zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w badaniach archeologicznych na terenach gdzie występowały złote monety celtyckie, mogę z pierwszej ręki zdementować - Explorerem bardzo dobrze szuka się złota. Statystyk nie podaję - naukowcy kierujący prowadzonymi badaniami opracowują znalezione zabytki i przygotowują stosowną publikację.

Poniżej przedstawiam trzy (z wielu) przykłady wyjątkowo drobrych przedmiotów ze złota znalezionych własnoręcznie (a nie "zasłyszanych") Explorerem II. Dodam, że Explorer SE okazał się jeszcze czulszy - co także sprawdziłem osobiście.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam nadzieję, że widać co zostało znalezione a co jedynie służyło za tło. ;)

Niech te zdjęcia będą ilustracją co potrafi Explorer ale także, jakiego rodzaju zabytki umykają archeologom, którzy nie wykorzystują nowoczesnych przyrządów, a w swym karygodnym zadufaniu polegają tylko na swoim ułomnym zmyśle wzroku lub w swej naiwności i nieroztropności, na sicie obsługiwanym przez wynajętego robotnika za 6 zł za godzinę.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

.

Postautor: DarekD » czw lis 01, 2007 10:25 am

Szok jakie to małe :shock:
DarekD
 
Posty: 35
Rejestracja: wt lis 29, 2005 10:01 am
Lokalizacja: Kutno

Re: Minelab Explorer i złoto

Postautor: Kopi » czw lis 01, 2007 11:12 pm

Witam.
No to cudo z pierwszej fotki przepiękne.
Mam pytanie: w jaki sposób przedmioty te były znalezione? Z urobku "na kupie" czy "normalnie" z ziemi?
Pozdrawiam
Kopi
Kopi
 
Posty: 26
Rejestracja: wt gru 13, 2005 8:21 am

Re: Minelab Explorer i złoto

Postautor: ProScan » czw lis 01, 2007 11:15 pm

To było pole na którym uprzednio były już prowadzone "badania" (łopata, spychacz itp).

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Minelab Explorer i złoto

Postautor: ProScan » śr lis 07, 2007 12:27 am

Myślę że warto przypomnieć ten wątek:

http://www.odkrywca-online.pl/pokaz_wat ... 625#229490

Wiadomo kto rabował to stanowisko i wiadomo też jaki jest jego poziom wiedzy o sprzęcie o którym się rozpisuje.

:^o

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Minelab Explorer i złoto

Postautor: Frozzer » pn mar 24, 2008 10:10 am

ja mam pytanie, jak byl ustawiony wykrywacz?
jak mniemam czulosc na max, dyskrminacja na 0
?

jak sygnalizowal wykrywacz znalezienie takiej monetki ?
czy to byl jakis wyrazny dziek, czy raczej przypadkowe pierdniecia :)

interesuje mnie to bo caly czas ucze sie kozystac z M. SE
Frozzer
 
Posty: 22
Rejestracja: sob sty 06, 2007 11:45 am

Re: Minelab Explorer i złoto

Postautor: ProScan » pn mar 24, 2008 1:25 pm

Czułości juz nie pamiętam, ale blisko maksimum (chyba 30). Iron mask z zaczarnieniem ok. 20%.

Były to mruknięcia. Przy tego typu przedmiotach nie można mówic o "wyraźnym sygnale". Zresztą zależy co kto przez to rozumie.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Minelab Explorer i złoto

Postautor: Frozzer » pn mar 24, 2008 3:52 pm

ja ostatnimi czasy spedzilem pare dni na poletku i szkolilem sie w obsludze mojego SE

czulosc mialem na 31 czyli prawie max
i iron mask na "30" czyli o jeden mniej niz all metal

i pare razy mialem sytuacje, ze sygnal byl powtarzajacy sie, lamliwy ale dzwonil nisko tak jak na stal, tylko co jakis czas lamal sie na wysoki,

generalnie takie sygnaly pomijam ale pare razy sie zawzialem i zaczalem kopac

po wykopaniu dolka sygnal nikl i byl trudny do znalezienia, wraz z poglebianiem dolka sygnal sie pojawial i w niemal 7 na 10 przypadkow byla to monetka zalegajaca na ok 40cm moze nawet wiecej. byly to szelagi ryskie czyli cienkie sreberka badz miedziaki.

i zawsze bylem zdziwiony jak to mozna kopac dol na pol szpadla po monetke srednicy 1cm i grubosci kartki papieru
Frozzer
 
Posty: 22
Rejestracja: sob sty 06, 2007 11:45 am

Re: Minelab Explorer i złoto

Postautor: newmc » wt mar 27, 2012 10:45 am

Szukalem tego tematu aby zadac pytanie. W mojej okolicy na takie trafienia jak z fotek nie ma szans ale obraczke czy zloty pierscionem mozna wykopac.I tu jest problem. W terenie w jakim zalega sporo roznej wielkosci odlamkow ,lusek i innego dobra po jakie sie nie schylam jak znalesc zloto. Po wielu trudach i prubach doszedlem do wniosku iz u mnie obraczka jest sygnalizowana w sluchawkach i na wyswietlaczu jak luska od mausera/wielkosc i rodzaj metalu/. Czy ktos ma jakies ustawienia,zloty srodek na ,rade,jak w takich warunkach na przeszukanym terenie wsrod lusek znalesc zloto. Prosze tylko nie doradzac abym wszystko kopal,bo jak wykopie wszystkie luski i sprzedam na zlomie to kupie nie jedna obraczke.
Drugie pytanie to czemu taki dobry wykrywacz swietnie sygnalizuje wszelkie metale,mosiadz i srebro tak ze sluchawki spadaja a zloto dosc slabo,czy to wynika z tego iz zloto to w zasadzie stop zlota i miedzi?
newmc
 
Posty: 107
Rejestracja: ndz kwie 22, 2007 9:41 pm

Re: Minelab Explorer i złoto

Postautor: ProScan » wt mar 27, 2012 8:04 pm

Explorer świetnie sygnalizuje złoto. Problemem może być drobiazg (np. łańcuszek, czy kolczyk). Ja nie widziałem kolczyków z miedzi, czy aluminium, więc nie można wyciągać stąd wniosków, że złoto jest gorzej wykrywane niż inny metal.

Nie ma cudownej metody na odróżnienie łuski od innego dowolnego przedmiotu z metalu kolorowego. Wykrywacz metalu nie ma wbudowanego analizatora stopów. Sorry...

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Minelab Explorer i złoto

Postautor: marcinch1979 » pt mar 30, 2012 4:52 pm

ProScan pisze:Myślę że warto przypomnieć ten wątek:

http://www.odkrywca-online.pl/pokaz_wat ... 625#229490

Wiadomo kto rabował to stanowisko i wiadomo też jaki jest jego poziom wiedzy o sprzęcie o którym się rozpisuje.

:^o

proscan

Jego poziom wiedzy jest adekwatny do tego co mu sie udalo wyczytac na findmall'u i innych forach. :lol:
marcinch1979
 
Posty: 92
Rejestracja: sob lis 14, 2009 4:03 pm

Re: Minelab Explorer i złoto

Postautor: lechowiec » śr kwie 04, 2012 11:06 am

Czy nie lepszy na takie drobne złoto byłby jednak prostszy wykrywacz z "tradycyjną" kontrolą dostrojenia do gruntu i szybkim recovery. Robiłem trochę prób z delikatnymi kolczykami ze złota typowym detektorem. W przypadku takich drobnych przedmiotów złotych dobrze jest ustawić grunt lekko na plus i dyskryminować tylko małe żelazo. Zasięgu dużego i tak bez względu na sprzęt nie będzie, rozbudowana dyskryminacja też jest mało użyteczna przy szukaniu drobnego złota. Explorery wg patentu cały czas wyliczają grunt. W zależności od warunków i ustawień nie wiadomo czy ten mechanizm nie uzna za grunt coś malutkiego z metalu słabo przewodzącego. Nikt chyba nie zrobił i nie opisał testów w gruncie żeby wykluczyć takie zjawiska. Ja osobiście pewniej czułbym się na ręcznym gruncie z lekkim plusem w przypadku obiektów tej kategorii ale to jest moje zdanie. Jak będę próbował kiedyś minelaba to może zostanę mile zaskoczony:)
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Minelab Explorer i złoto

Postautor: ProScan » śr kwie 04, 2012 11:30 am

Generalnie mogę się zgodzić z Tobą Lechowiec.

Nikt jednak w tym wątku nie próbuje wciskać Explorera jako wykrywacza do złota.

Wątek powstał, by zdementować opinie rozgłaszane przez ludzi bez wiedzy praktycznej, że Explorerem nie da się szukać drobnego złota.

Da się.

A że mogą być lepsze wykrywacze do tego celu - tak! Mogą!

:pa


proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Minelab Explorer i złoto

Postautor: lechowiec » śr kwie 04, 2012 9:23 pm

Proscanie używałeś wtedy Minelaba dlatego, że go miałeś, czy dlatego, że potencjalnie dawał dobre efekty na tego typu stanowisku? Teraz też zabrałbyś tego Minelaba, czy jednak wolałbyś White'sa V3? Pytam z ciekawości, bo Minelaba miałeś chyba długo, a V3 od niedawna, pod warunkiem, że dalej jej używasz.
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Minelab Explorer i złoto

Postautor: ProScan » śr kwie 04, 2012 9:35 pm

Obecnie mam Visiona, ale Explorera mam nadal i używam ich zamiennie.

Wówczas miałem tylko Explorera.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Zasięgi - Możliwości - Własności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

cron