Elektrooporówka

Wykrywacze przemysłowe, ochroniarskie, magnetometry, radary, przyrządy geofizyczne i inne które coś - głównie metal - wykrywają.

Elektrooporówka

Postautor: Heruss » czw wrz 18, 2008 9:48 am

Witam
Mam pytanie czy metoda elektrooporowa jest w stanie pokazać na terenie "nasączonym" stalowym złomem strukturę ziemi? Chodzi mi o to czy np. mozna odtworzyć system transzeji, które z biegiem czasu uległy zawalaniu? Wiem że badając glebę tą metodą przy wprawie można dojść do tego że ziemia uległa "modyfickacji" nienaturalnej (archolodzy kożystają z tego ) ale czy w zaśmieconym stalą terenie zda to egzamin?
Czy są jakieś metosy wizualizacji tej metody?
Mam na myśli jedną z najprostszych metod podanych na stronie GeoTech.
Pozdrawiam
Heruss
Heruss
 
Posty: 53
Rejestracja: ndz mar 16, 2008 11:21 pm
Lokalizacja: Gdynia/Rumia

Re: Elektrooporówka

Postautor: ProScan » czw wrz 18, 2008 9:58 am

Myślę, że to pytanie zbyt ogólne by na nie precyzyjnie odpowiedzieć, ale spróbuję.

Pojedyncze przedmioty metalowe nie powinny zaburzyć obrazu uzyskanego z elektrooporówki. Więc, jeśli metoda elektrooporowa dałaby dobre i czytelne wyniki na danym terenie, w danych warunkach, to usłanie tej ziemi odłamkami nie zmieni znacząco tego obrazu.

Proszę tylko nie wyciągać wniosku, że proscan powiedział, że elektrooporówką można rozpoznać system transzei. Tego nie wiem - pewnie tak, ale nie zawsze. W piaszczystej ziemi pewnie nie. Musi być stosowny kontrast.

Co do metod wizualizacji, to jest ich wiele, ale trzeba mieć odpowiedni soft (są takie darmowe, w necie).

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Elektrooporówka

Postautor: Heruss » czw wrz 18, 2008 8:49 pm

Witam
Pojedyncze przedmioty metalowe nie powinny zaburzyć obrazu uzyskanego z elektrooporówki. Więc, jeśli metoda elektrooporowa dałaby dobre i czytelne wyniki na danym terenie, w danych warunkach, to usłanie tej ziemi odłamkami nie zmieni znacząco tego obrazu

Nie chodzi mi o odłamki ale o coś "grubszego" :smt077

W piaszczystej ziemi pewnie nie. Musi być stosowny kontrast.

Niestety jest to piasek choć nie taki jak na plaży, ziemia przemieszana i to nie źle. Co rozumiesz przez "kontrast"?? Calec transzeji to żwir. Czy da odpowiednie "odbicie" to rozumiesz przez kontrast? Czy Kontrast to "odniesienie" jakieś.
Pozdro
Heruss
Heruss
 
Posty: 53
Rejestracja: ndz mar 16, 2008 11:21 pm
Lokalizacja: Gdynia/Rumia

Re: Elektrooporówka

Postautor: ProScan » czw wrz 18, 2008 9:32 pm

Jeśli tym czymś większym ma być czołg, to przypuszczam że będzie go jakoś tam widać jako anomalia, a jeśli mauser na dnie okopu, to absolutnie nie.

Z resztą, łatwiej objawiają się izolatory, niż przewodniki.

Elektrooporówka, ta prawdziwa, bada zaburzenie przepływu prądu. Ale nie jest to zaburzenie miejscowe tylko rozciągnięte na dużym obszarze, bo elektroda prądowa jest bardzo oddalona. Jeśli na drodze prądu postawmy coś małego, nawet świetnie przewodzącego, to nie zmieni to wiele, gdyż prąd i tak miał do pokonania setki i tysiące m3.

No chyba że kupimy sobie Accumeter w Kellyco i wówczas na pomiar wpływ ma wszystko, łącznie z głębokością wbicia sondy. No ale to nie jest elektrooporówka, tylko elektrowygłupówka. Zwykły omomierz do pomiaru rezystancji pomiędzy elektrodami.

Kontrast ...

Jeśli w żwirze wykopano rów i żwirem go zasypano, to nie ma kontrastu. Jeśli kopano w glinie, a zasypano liśćmi i ogólnie materiałem organicznym, która zamienił się w luźny humus, to mamy kontrast i szanse na odczyt anomali. Jeszcze lepszy kontrast uzyskamy, gdy glinę wypełnimy materiałem skalnym.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Elektrooporówka

Postautor: Heruss » pt wrz 19, 2008 10:41 am

TO dobrze zrozumiałem co to kontrast. Nie chodziło mi o czołg ale o żelastwo dość ciężkie i duże gabarytowo. Czy masz jakieś doświadczenie w badaniu gruntu tą metodą? Widziałem kilka rozwiązań (choć w zamierzeniu podobne do siebie, ta sama zasada działania) i zastanawiam się czy spróbować. Większość rozwiązań to przeliczaie rezystancji z dwóch mierników. Trochę pracochłonne i żmudne badanie nie dające efektów że tak powiem natychmiastowych ale to akurat nie problem. Większym problemem jest jak nałożyć na teren siatkę pomiarów (jakie odstępy pomiarów) i czy robić je w dwóch kierunkach np. płn-poł i wsch. zach.? Czy syatwrczy w jednym z nich. Byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki. Może masz linki do tych programów do wizualizacji? Myślę że wyniki można byłoby też przedstawić na trójwymiarowym wykresie w Exelu. A jeszcze jedno czy drzewa jakoś wpływają (ich korzenie) na wyniki pomiarów?
Pozdro
Heruss
Heruss
 
Posty: 53
Rejestracja: ndz mar 16, 2008 11:21 pm
Lokalizacja: Gdynia/Rumia

Re: Elektrooporówka

Postautor: ProScan » pt wrz 19, 2008 12:42 pm

Witam,


Czy masz jakieś doświadczenie w badaniu gruntu tą metodą?


Tak - mam. Pracowałem z geofizykami na Ostrowie Lednickim i innych miejscach.

Większość rozwiązań to przeliczaie rezystancji z dwóch mierników.


To dziadostwo. Robi się jeden pomiar - napięcia i przelicza na rezystywność.

(jakie odstępy pomiarów)


To zależy czego się szuka. Najczęściej rozstaw elektrod waha się w przedziale 0.5- 2m.

i czy robić je w dwóch kierunkach np. płn-poł i wsch. zach.?


Kierunek świata nie ma znaczenia. Zasadniczo wystarczy jeden kierunek.
Byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki.


Najlepszą wskazówką będzie poczytanie o tej metodzie. W internecie sa tony materiałów. Proponuję też nabyć:

http://www.odk.pl/search-1.html?fs=1&ti ... =misiewicz

oraz
http://www.amazon.co.uk/Seeing-beneath- ... 0415214408

http://www.amazon.co.uk/Revealing-Burie ... 86-4632468

Może masz linki do tych programów do wizualizacji?


Proszę:
http://www.homeusers.prestel.co.uk/aspe ... l#features

Ja używałem płatnego Surfera pod DOS-em: http://www.surfer.net.pl/
Myślę że wyniki można byłoby też przedstawić na trójwymiarowym wykresie w Exelu.


:lol: #-o

A jeszcze jedno czy drzewa jakoś wpływają (ich korzenie) na wyniki pomiarów?


O tak. W lesie nie ma raczej sensu robić takich pomiarów.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Elektrooporówka

Postautor: Heruss » pt wrz 19, 2008 1:18 pm

Dzieki za pomoc...i linki. W necie, masz rację jest tego tony, naszukałem się i poczytałem ale ostatni akapit Twojej wypowiedzi przekreślił moje zapędy...niestety jest to las...Cóż będę musiał "łopatologicznie" dojść do tego jak co przebiegało.
Jeszcze raz dzieki
Heruss
Heruss
 
Posty: 53
Rejestracja: ndz mar 16, 2008 11:21 pm
Lokalizacja: Gdynia/Rumia


Wróć do Profesjonalny i (lub) nietypowy sprzęt detekcyjny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość