Kamera termowizyjna i promienie UV

Wykrywacze przemysłowe, ochroniarskie, magnetometry, radary, przyrządy geofizyczne i inne które coś - głównie metal - wykrywają.

Kamera termowizyjna i promienie UV

Postautor: tommasz33 » wt mar 29, 2011 11:33 am

Witam.
Do końca nie wiem czy na tym forum i tym dziale mogę o to zapytać, jeżeli nie to proszę o usunięcie postu. Pytanie dotyczy czy powyższy sprzęt nadaje się do poszukiwań w murach w starych budynkach. Ewentualnie w jakich warunkach pogodowych (zimno, ciepło). Proszę użytkowników tych sprzętów o podzielenie się doświadczeniami z poszukiwań. Sam posiadam latarkę UV. :D
tommasz33
 
Posty: 16
Rejestracja: czw mar 24, 2011 1:17 pm

Re: Kamera termowizyjna i promienie UV

Postautor: ProScan » wt mar 29, 2011 11:44 am

Witam,

Nadaje się, tylko przeniosłem do innego działu.

Ja nie szukałem nigdy kamerą termowizyjną. Z opowiadań słyszałem jedynie, że tego typu sprzęt jest dosyć chimeryczny.

Do szukanie potrzebne jest tło - np. stosuje sie nagrzewnice.

Ogólnie temat dla zasobnego portfela. Jeśli kolegę stać tylko na latarke UV, to bez urazy, proszę zainteresowac się innymi metodami.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Kamera termowizyjna i promienie UV

Postautor: tommasz33 » wt mar 29, 2011 12:04 pm

Dzięki za szybką odp. Czyli w ogóle nie jest mitem prowadzenie poszukiwań z tego typu sprzętem. Taką kamerę mam możliwość wypożyczyć, o jakie nagrzewnice chodzi (tego nie wiedziałem) jak to się stosuje? Coś więcej w tym zakresie proszę kolegów o wypowiedzi.
:D
tommasz33
 
Posty: 16
Rejestracja: czw mar 24, 2011 1:17 pm

Re: Kamera termowizyjna i promienie UV

Postautor: ProScan » wt mar 29, 2011 12:08 pm

Mitem jest szukanie z pirometrami.

A nagrzewnice są po to by wykorzystać efekt pojemności cieplnej. Szybciej nagrzewają się obiekty o lepszej przewodności cieplnej i mniejszej masie.

To jo jest jedna z technik (tzw. aktywna), bo można wykorzystywać nagrzewanie (lub oziębianie), które istnieje naturalnie.

Pozostaje jeszcze pytanie "czego chce się szukać".

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Kamera termowizyjna i promienie UV

Postautor: tommasz33 » czw kwie 07, 2011 11:42 am

Czy inni koledzy mają jakieś doświadczenia z kamerami termowizyjnymi i światłem UV? Jeżeli tak to proszę o jakieś podpowiedzi. Pozdrawiam :D
tommasz33
 
Posty: 16
Rejestracja: czw mar 24, 2011 1:17 pm

Re: Kamera termowizyjna i promienie UV

Postautor: waclawm » pn kwie 18, 2011 10:17 am

U mnie w pracy, co roku przychodzi fachowiec z kamera termiczna i szuka w scianach termitow. Troche to wyglada jak magia bo widac kazdy przewod i smieci wewnatrz sciany a czasem nawet rozmyty cien osoby za sciana. Tyle ze kamera kosztuje paredziesiat tysiecy $ i dodatkowo wymagana jest licencja na posiadanie takiego aparatu bowiem nielicencjonowany posiadacz moze pogwalcic prawa prywatnosci osobistej innych osob. Zrobilem kiedys male rozeznanie wtej dziedzinie i okazalo sie ze kazda wideo kamera jest kamera termiczna ale efekt jest blokowany ze wzgledow prawnych. Chyba tylko Sony w 1999 roku przez pomylke wypuscil model bez blokady i musial odkupic ten model od wlascicieli. Pamietam ze polecialem do paru sklepow ale model ten zostal juz wycofany z rynku. Wiecej informacji na necie. Czasem na e-bay oglaszaja sie fachowcy co to przerabiaja stare analogowe modele. Ponoc w nowych modelach efekt jest filtrowany cyfrow i nikt tego nie przerabia.
Z tymi przerobionymi kamerami to nie jest tak dobry efekt jak z orginalami tyle ze obecnie te stare kamery mozna kupic za 20zl i poeksperymentowac.
waclawm
 
Posty: 79
Rejestracja: śr sty 20, 2010 2:43 pm

Re: Kamera termowizyjna i promienie UV

Postautor: golabpoznan » pn kwie 18, 2011 7:58 pm

To byłby niezły wkręt na pierwszego Kwietnia, ale dziś jest już osiemnasty :D Używam kamery termowizyjnej zawodowo (choć sporadycznie) i dawno nie słyszałem większych bzdur. Dosłownie aż nie wierzyłem co czytam :D Kamera termowizyjna ściąga obraz tylko z powierzchni i nie ma możliwości zajrzeć za pomocą takiej kamery za kartkę papieru a co dopiero za ścianę. Czytając, że każda kamera wideo jest "zablokowaną" kamerą termowizyjną też się nieźle uśmiałem. Ech Wacław ale Cię poniosła fantazja, gdzieś Ty to wyczytał? #-o
golabpoznan
 
Posty: 27
Rejestracja: czw gru 06, 2007 4:11 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Kamera termowizyjna i promienie UV

Postautor: waclawm » wt kwie 19, 2011 2:23 am

W 1998 roku bylo sporo na ten temat w prasie i TV. Obecnie mozna dostac mniej lub wiecej wiarygodna informacje jak przegadniesz net pod haslem "X-ray" "Sony" "camera". Pomiedzy smieciami mozna znalesc troche technicznych wyjasnien.
waclawm
 
Posty: 79
Rejestracja: śr sty 20, 2010 2:43 pm

Re: Kamera termowizyjna i promienie UV

Postautor: warwick » śr kwie 20, 2011 12:06 pm

Witajcie,

tam nie chodziło o termowizje - kamera w trybie nocnym (podczerwień) odpalona za dnia z dokręconym odpowiednim filtrem( nie mam pojęcia jakim) prześwietlała ludziom ubrania... dosłownie

zapraszam do lektury:
http://abcnews.go.com/GMA/story?id=126782&page=1

a tu próbka z youtube
http://www.youtube.com/watch?v=BzHCDknF ... r_embedded


pozdr.warwick
warwick
 
Posty: 117
Rejestracja: śr lis 02, 2005 10:54 am
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kamera termowizyjna i promienie UV

Postautor: golabpoznan » śr kwie 20, 2011 2:37 pm

Oczywiście, że nie chodzi o termowizje i możemy tym prześwietlić tylko takie obiekty przez które przenika światło IR. Więc co najwyżej możemy sprawdzić czy jakaś laska i to pod warunkiem że, nosi cienkie spodnie ma stringi czy pantalony po swojej babci :D
golabpoznan
 
Posty: 27
Rejestracja: czw gru 06, 2007 4:11 pm
Lokalizacja: Poznań


Wróć do Profesjonalny i (lub) nietypowy sprzęt detekcyjny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron