Poszukiwania magnetometrem

Wykrywacze przemysłowe, ochroniarskie, magnetometry, radary, przyrządy geofizyczne i inne które coś - głównie metal - wykrywają.

Poszukiwania magnetometrem

Postautor: ProScan » ndz lut 04, 2007 9:34 pm

Kilka fotek z niecodziennej wyprawy:

1. Postawa poszukiwawcza (jedna z wielu):

Obrazek

2. Czujnik pozwala na wejście w teren niedostępny dla innych detektorów:

Obrazek

3. Przy sprawdzaniu sygnału bardzo przydaje się zwykły wykrywacz (i vice versa; magnetometr jest bardzo pomocny w rozpoznawaniu żelastwa, szukając zwykłym wykrywaczem). Nie zbliżać się z saperką bliżej niż 2m. mając coś stalowego przy sobie, można zapomnieć o ustawieniu wysokiej czułości.

Obrazek

4. Są efekty. Na granicy zasięgu zwykłego wykrywacza, magnetometr nadal daje silny sygnał. Kula armatnia - ponad 50cm, bez trudu:

Obrazek

:-)

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Poszukiwania magnetometrem

Postautor: Jarek » pt cze 22, 2007 12:24 am

ProScan pisze:2. Czujnik pozwala na wejście w teren niedostępny dla innych detektorów:

Obrazek

Pozwala, ale np w moim egzemplarzu sonda sie zaczepia nawet o wysoka trawe i rozstraja magnetometr, co zmusza do przemieszczania na "granicy postoju" i ciaglego cofania. Stopa w przod i w tyl.
W takim terenie jak na zdjeciu chyba bym oszalal :?
Pozdrawiam,
Jarek.
Jarek
 
Posty: 10
Rejestracja: śr mar 14, 2007 10:38 pm

Re: Poszukiwania magnetometrem

Postautor: ProScan » pt cze 22, 2007 1:54 pm

A jaki model używasz ?

:?:

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Poszukiwania magnetometrem

Postautor: Jarek » sob cze 23, 2007 6:47 pm

ProScan pisze:A jaki model używasz ?

OGF-L. Sonde ma mocowana w ten sam sposob, co magnetometr na zdjeciu. Jak przypuszczam ruchoma jest po to, zeby zawsze byla ustawiona wertykalnie. Niezaleznie od pochylenia terenu.
Pozdrawiam,
Jarek.
Jarek
 
Posty: 10
Rejestracja: śr mar 14, 2007 10:38 pm

Re: Poszukiwania magnetometrem

Postautor: ProScan » sob cze 23, 2007 10:31 pm

Aaaa. Coś kojarzę. Mam instrukcję, jak by co !

W życiu nie pomyślałbym by sondę zamocować luźno. W moim pojęciu ona musi być sztywna ! Nie może dyndać ! To nie wahadełko !

Cholera, OGF-a nie używałem, wiec nie wiem, ale w Vallonie jest śruba do skręcania.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Poszukiwania magnetometrem

Postautor: Jarek » ndz cze 24, 2007 1:48 am

ProScan pisze:Aaaa. Coś kojarzę. Mam instrukcję, jak by co !
proscan

A baardzo chetnie! Po polsku mam tylko kilka stron o kalibracji, ale z tego, co pamietam, jakis czas temu miales tylko rosyjska :( A moze masz cos o Vallonie?
Lektury nigdy dosc :)

ProScan pisze:W życiu nie pomyślałbym by sondę zamocować luźno. W moim pojęciu ona musi być sztywna ! Nie może dyndać ! To nie wahadełko !
proscan

Racja :idea: W OGF-L u sa po dwie skontrowane nakretki z kazdej strony i podkladki majace umozliwiac ruch. Wprawdzie na wyposazeniu nie ma klucza do regulacji (wedlug spisu wyp. magazynowego) ale mysle, ze rzeczywiscie zdecydowanie lepiej bedzie to skrecic i najwyzej przeregulowac dla konkretnego, ostrego spadku niz sie tak meczyc, zeby nie wywolywac falszywych syganow.
Pozdrawiam,
Jarek.
Jarek
 
Posty: 10
Rejestracja: śr mar 14, 2007 10:38 pm

Re: Poszukiwania magnetometrem

Postautor: ProScan » ndz cze 24, 2007 6:40 am

Tak - tą kalibrację także dostałem od Mranda. Ale w końcu dzięki uprzejmości pewnego sapera dorwałem się do całości po polsku, ale w wersji papierowej.

Nt instrukcji napiszę na priv.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Poszukiwania magnetometrem

Postautor: Smiechu » śr lip 02, 2008 8:14 pm

Wiem, że ten jest już trochę stary, ale chciałbym się dowiedzieć czegoś o magnetometrach, a że znalazłem ten temat to nie widzę sensu zakładać drugiego.
Smiechu
 
Posty: 6
Rejestracja: pn lut 11, 2008 3:30 pm

Re: Poszukiwania magnetometrem

Postautor: ProScan » śr lip 02, 2008 8:43 pm

Witam,

chciałbym się dowiedzieć czegoś o magnetometrach


A co już wiesz?

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Poszukiwania magnetometrem

Postautor: Smiechu » pt lip 04, 2008 3:33 pm

ProScan pisze:
A co już wiesz?


Chyba tylko jak wyglądają :P. Chciałbym się dowiedzieć jak działają bo jeśli np. czy tam to:
Są efekty. Na granicy zasięgu zwykłego wykrywacza, magnetometr nadal daje silny sygnał. Kula armatnia - ponad 50cm, bez trudu:

To niezbyt rozumiem, mam na myśli to co tu ma do rzeczy to, że średnica wynosi 50 cm? Ponadto chciałbym się dowiedzieć gdzie takowe kupić, czym się różni magnetometr cezowy od protonowego itp.
Smiechu
 
Posty: 6
Rejestracja: pn lut 11, 2008 3:30 pm

Re: Poszukiwania magnetometrem

Postautor: ProScan » pt lip 04, 2008 9:47 pm

Chciałbym się dowiedzieć jak działają


Magnetometr, a właściwie gradiometr mierzy lokalne zaburzenie pola magnetycznego ziemi.

co tu ma do rzeczy to, że średnica wynosi 50 cm?


A gdzie jest informacja, że średnica kuli ma 50cm? Kula o średnicy pół metra ? :smt103

Ponadto chciałbym się dowiedzieć gdzie takowe kupić


Ja kupiłem poprzez allegro. Kupić można u także producenta, ale jeśli nie masz kilkunastu tysięcy złotych do wydania, to daj sobie spokój z tym źródłem.

czym się różni magnetometr cezowy od protonowego itp


A po co ta informacja, skoro i tak nie wiesz jak działa magnetometr?

Ja na forum nie mam możliwości czasowych, by wyjaśniać szczegóły techniczne wykonania poszczególnych urządzeń. Polecam własne badania literaturowe. Moge ewentualnie podać nazwy książek, które należałoby zakupić. W necie są tony informacji - głównie po angielsku, ale nie tylko.

A magnetometr cezowy i protonowy różnią się czujnikiem. Protonowy jest mniej szuły i wymaga długiego czasu pomiaru (1-2 na sekundę). Protonowy można zrobić sobie samemu, a cezowego raczej nie :)

Magnetometr z niniejszego wątku ma sondę typu Fluxgate (wg pomysłu Foerstera).

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Poszukiwania magnetometrem

Postautor: Smiechu » sob lip 05, 2008 7:29 am

ProScan pisze:A gdzie jest informacja, że średnica kuli ma 50cm? Kula o średnicy pół metra ? :smt103

W takim razie czego dotyczy 50cm?

ProScan pisze:Ja kupiłem poprzez allegro. Kupić można u także producenta, ale jeśli nie masz kilkunastu tysięcy złotych do wydania, to daj sobie spokój z tym źródłem.

Mogę prosić jakieś adresy? Strony?

ProScan pisze:Polecam własne badania literaturowe. Moge ewentualnie podać nazwy książek, które należałoby zakupić. W necie są tony informacji - głównie po angielsku, ale nie tylko.

W takim razie poproszę tytuły.
Smiechu
 
Posty: 6
Rejestracja: pn lut 11, 2008 3:30 pm

Re: Poszukiwania magnetometrem

Postautor: ProScan » sob lip 05, 2008 8:53 am

A gdzie jest informacja, że średnica kuli ma 50cm? Kula o średnicy pół metra ?

W takim razie czego dotyczy 50cm?


Umówmy się, że tego pytania nie było. :P

Mogę prosić jakieś adresy? Strony?


http://www.vallon.de/

http://www.ebingergmbh.com/

http://www.foerstergroup.com/UXO/ferex.html

http://www.geometrics.com/

http://www.bartington.com

http://www.geoscan-research.co.uk/page8.html

http://www.google.com/

W takim razie poproszę tytuły


Geofizyka archeologiczna
Misiewicz K.
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
Rok wydania: 2006
30.00 zł

Revealing the Buried Past: Geophysics for Archaeologists
by John Gater and Chris Gaffney

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Profesjonalny i (lub) nietypowy sprzęt detekcyjny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości