Ramowy wykrywacz na płytce Gerber-a

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów

Ramowy wykrywacz na płytce Gerber-a

Postautor: Lampart » pn cze 18, 2018 6:02 pm

Chce zbudować ramę 140x140 lub 150x150 i miałbym pytanie jaka do takiej ramy byłaby możliwie najgrubszy kabel na jakiej żyle i ile zwojów ? Wiem grubszy kabel daje lepszy zasięg, ale za gruby podobno pali wykrywacz, a nie chce spalić sobie sprzęta. Mam 2 ramy ( na grubym i cienkim kablu) i dwa wykrywacze traper saper i gerber3 , oba przystosowane do ram z regulacją częstotliwości.
Traper na ramie 105cm miał bardzo słabe zasięgi, a gerber rewelacyjne. Gerber i traper są z tego co mi wiadomo na tej samej płytce, ale użyte w nich różne elementy o innych parametrach.
Traper współpracował dobrze z ramą 120cm (na cienkim kablu 10x0,5). Gerber współpracował ze wszystkim dobrze. Prawdopodobnie miał inaczej ustawione wypełnienie impulsu.
Rama 120 kabel średnica zewnętrzna 4mm, a rama 105cm średnica zewnętrzna 9-10mm (kabel prawdopodobnie 7 żyłowy na grubej żyle 1mm, żyła w otulinie około 2,5mm,a żyła z drucików o średnicy prawdopodobnie 1mm. Kabel średnica zewnętrzna 9mm. Bardzo sztywny, ale da się zginać. Kabel od ramy do wtyczki prawdopodobnie radiowy o średnicy zewnętrznej 5,5mm i prawdopodobnie od Cb 50 ohm ok 165cm.
Za gruba żyła podobno może spalić wykrywacz. Podobno max to 0,8mm. Rama na grubszym kablu ma większy zasięg, ale jest bardziej prądożerna. Można w wykrywaczu typu PI domontować dodatkowo funkcję boost ( to zwiększenie szerokości impulsu nadawczego wiąże się z większym poborem prądu, za dużo nie można dać bo się spali tranzystor kluczujący ) W golden mask deep hunter nie ma tego, a w wersji golden mask deep hunter pro już jest. Można taką funkcję zrobić w płynną regulacją na pokrętle lub przełącznikiem włącz/ wyłącz. Boost zwiększa zasięg o 15-20% ale jest prądożerne.
W załączniku wyniki testów z 3 prób z różnych miejsc i dni. ( różne wielkości czcionki).
Ramę planuję na kablu 0,75mm lub 1mm i na 5 żyłowym lub 7 żyłowy ramę 140x140 lub 150x150 co zrobić, aby nie spalić wykrywacza, a wyszło dobrze ? Jakie przeróbki? Mam regulację częstotliwości ramy dorobioną w Gerberze.
Rama 105 cm ( na grubym kablu) z traperem : Kanister 20l -100cm (gorzej jak na cewce, na cewce łapał 140-150cm kanister), puszka 1L- 60 cm. Traper z cewką normalne ma zasięgi.
Rama 120cm ( na cienkim kablu ) z traperem : Kanister 20l -170-175cm, puszka 1L -115-120cm,
Rama 105 cm ( na grubym kablu) z gerberem : Kanister 20L- 230cm, puszka 1L 140-180, dekiel średnica 18cm -180cm, puszka po piwie 170cm
Rama 12cm ( na cienkim kablu) z gerberem : Kanister 20L- 175-200, puszka 1L 120cm, dekiel średnica 18cm -135-140 cm
Testy bez funkcji boost. Obydwa wykrywacze miały lekkie zmiany w elektronice.
Jakieś poprawki w mojej wiedzy teoretycznej ? Z czego może wynika tak dobra współpraca ramy 105cm z gerberem? Chciałbym taką współpracę przenieść na ramę 150cm. Rama 105cm bardzo stabilna.Testy robiłem osobiście. Ramy i wykrywacze też sprawdzane z innym sprzętem i tylko wynik jednej ramy z jednym wykrywaczem mnie zadowolił.
Mozę zrobić kwadrat o boku 150cm i drutem nawojowym 1-1,5mm 5-6 zwojów ?
Za wszelkie porady będę bardzo wdzięczny, a efekt końcowy jak będzie napiszę.
Lampart
 

Re: Ramowy wykrywacz na płytce Gerber-a

Postautor: ProScan » pn cze 18, 2018 7:09 pm

Po kolei:

Wiem grubszy kabel daje lepszy zasięg, ale za gruby podobno pali wykrywacz,


Pali wykrywacz? To znaczy ze jest źle/niechlujnie zrobiony. Odpowiedni tranzystor z radiatorem załatwi sprawę.

Traper na ramie 105cm miał bardzo słabe zasięgi, a gerber rewelacyjne.


A co to jest Traper i co to jest Gereber? Czy ktoś to unormował? Gerber to konstrukcja amatorska i chyba nie ma dwóch identycznych wykrywaczy "Gerber". Jak to jest z Traperem także nie wiem - zakładam że to jakiś domorosły wyrób - ale nie wiem czy jest jakaś krążąca w sieci dokumentacja, czy lokalna produkcja z okolic Częstochowy.

Kluczowe są tutaj parametry czasowe. Bez ich znajomości nie wiadomo o czym rozmawiamy.

Ramę planuję na kablu 0,75mm lub 1mm i na 5 żyłowym lub 7 żyłowy ramę 140x140 lub 150x150 co zrobić, aby nie spalić wykrywacza, a wyszło dobrze ? Jakie przeróbki? Mam regulację częstotliwości ramy dorobioną w Gerberze.


Nie wiem. Należy zrobić rzetelne pomiary - i mieć pełne dane dotyczące długości impulsu, rezystancji drutu i na końcu temperatury tranzystora kluczującego.

Co do zmiany rozmiarów, to należy zachować długość drutu - im większa ramy, tym mniejsza liczba zwojów - byle długości kabla się zgadzała (to taka orientacyjna metoda na dobór liczy zwojów).

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Ramowy wykrywacz na płytce Gerber-a

Postautor: Lampart » pn cze 18, 2018 7:52 pm

Dziękuję za szybką i fachową odpowiedź.
Wykrywacz był robiony pod cewkę i ramy na cieńszym drucie. Nie było wtedy planów na większe ramy i grube druty i to co było zgrane ze sobą dobrze śmigało.
Ramę spróbuję zrobić na drucie 1mm 5 żyłowym. O efektach napiszę.
Lampart
 

Re: Ramowy wykrywacz na płytce Gerber-a

Postautor: Lampart » czw cze 28, 2018 4:51 pm

Ma ktoś jakiś sprawny i poprawny schamat gerbera 2 lub 3?
Kto podpisywał płytki Gerber-a KP. ? Miały fajny wymiar 90x107mm i były chyba dość dobre. Mam na takiej wykrywacz i jest dobry ( nie ja robiłem), ale chciałbym zrobić drugi taki sam.
Lampart
 


Wróć do Konstrukcje samodzielne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron