Lorenz Deepmax X3 - kabel cewka - jakie parametry

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów

Lorenz Deepmax X3 - kabel cewka - jakie parametry

Postautor: AndrzejHolandia » ndz wrz 14, 2008 3:42 pm

Witam!

Nie mialem wczesniej doczynienia z tematyka poruszana na forum, dlatego tez sorry za ewentualne braki w słownictwie fachowym i zrozumieniu tematu.

Pisze w imieniu znajomego, który jest szczesliwym posiadaczem Lorenz Deepmax X3.

Czy ktokolwiek z Was jest w stanie podac parametry kabla-cewki, który zaklada sie na rame w celu poszukiwan na wiekszym obszarze?

Lorenz oferuje tylko 2 dlugosci kabla: 8m i 12 m a potrzebny jest dłuższy. Wiec czemu go nie zrobic samemu? :-)

Pozdrawiam
Andrzej
AndrzejHolandia
 
Posty: 1
Rejestracja: ndz wrz 14, 2008 3:11 pm

Re: Lorenz Deepmax X3 - kabel cewka - jakie parametry

Postautor: ProScan » ndz wrz 14, 2008 4:38 pm

Ja osobiście nie wiem, ale odpowiedź można będzie poznać, o ile da się sprawdzić ile żył jest we wspomnianych kablach.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Lorenz Deepmax X3 - kabel cewka - jakie parametry

Postautor: komos » wt wrz 16, 2008 3:14 pm

Witam !
Nie mam co prawda LORENZA tylko coś co go udaje ale na kablu jest oznaczenie :
CABLE 4PR 24 AWG Cat.5e - czy to coś wyjaśnia ?
Tak na marginesie tego tematu - czy ilośc żył i długość universal cable coil ma wpływ na jakość pracy układu nadawczego ?
Pozdrowaśki !
komos
 
Posty: 10
Rejestracja: pt sie 25, 2006 6:56 pm
Lokalizacja: PYRLANDIA

Re: Lorenz Deepmax X3 - kabel cewka - jakie parametry

Postautor: ProScan » wt wrz 16, 2008 5:30 pm

Witam!

Wyjaśnia i to sporo.

24AWG oznacza wg standardu USA (American Wire Gauge) przewód circa 0,2mm2
CAT 5 to skrętka (twisted pair) stosowana w telekomunikacji
4PR - to zapewne 4 pary

Czyli wygląda na to, że w kablu jest 8 żył.

W sondzie ważne są dwa parametry: indukcyjność i rezystancja. Jeśli chcemy powiększyć sobie sondę, to należy zmniejszyć ilość zwojów, gdyż indukcyjność przyrasta proporcjonalnie do powierzchni sondy (tą zwiększamy), a z kwadratem ilości zwojów (tą musimy zmniejszyć).

W praktyce, jeśli chcemy powiększyć sobie dwukrotnie rozpiętość* (np. zamiast sondy 2x2 z kabla 8m zrobić 4x4), to wystarczy nawinąć ją z kabla o dwukrotnie mniejszej liczbie zwojów - czyli z kabla czterożyłowego). Rezystancja będzie inna – mniejsza - ale tym nie zaprzątałbym sobie za bardzo głowy, gdyż wydłuży się stała czasowa sondy (przy mniejszej rezystancji), co w przypadku ramy PI, na tłuste złomy, nie ma większego znaczenia.

Czy jasno się wyrażałem :?: :-k

:pa

proscan

*) powierzchnia wzrośnie z kwadratem.
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Konstrukcje samodzielne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości