wycinarka-kopiarka reczna

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów

wycinarka-kopiarka reczna

Postautor: inio_01 » pt cze 05, 2009 3:21 pm

Witam
jak to w zyciu bywa "potrzeba jest matka... "wynalazku"" no tutaj moze troche przesada z tym wynalazkiem ale chcialem nawiazac do przyslowia. W zwiazku z tym ze potrzebowalem wyciac "kilka" elementow postanowilem zbudowac wycinarko-kopiarke potrzebna do tego celu, nic nie stoi na przeszkodzie zeby urzadzenie wykorzystac do wyciecia obudowy sondy z laminatu epoxy lub innych czesci konstrukcji wykrywacza, mysle ze takie narzedzie moze wzmocnic warsztat niejednego konstruktora.
Budowa jak najbardziej prosta nie stosowalem tutaj profili aluminiowych i specjalnych (drogich) prowadnic, bo miala byc to tania w wykonaniu konstrukcja, ale nic nie stoi na przeszkodzie zeby takie profile zastosowac.

do budowy uzylem plyty MDF i prowadnic stosowanych do szuflad oczywiscie prowadnice z tych lepszych (elementy prowadnic osadzone wzgledem siebie na kulkach bez luzow i niepotrzebnych skokow w trakcie wysuwania elementow prowadnic wzgledem siebie) materialy dostepne np. w ciastoramie, moje zakupione w homebase (ze wzgledu na mozliwosc ewentualnego przyciecia na miejscu na pilarce), plyta MDF znaleziona w tym samym sklepie w pudle z odpadami co ograniczylo koszty zakupu plyty.
materialy ktorych potrzebowalem do zlozenia urzadzenia:
plyta MDF grubosc 14mm o wymiarach 460x395mmx1szt. (podstawa wycinarki)
plyta MDF grubosc 14mm o wymiarach 460x47mmx6szt. (elementy dystansowe miedzy podstawa wycinarki, a narzedziem tnacym)
plyta MDF grubosc 12mm o wymiarach 395x200mmx1szt. (gorny element wycinarki-wzmocnienie konstrukcji)
laminat epoxydowo-szklany grubosc 4mm o wymiarach okolo 100x250mmx1szt. (gorny element umozliwiajacy zamontowanie urzadzenia tnacego i jednoczesnie pelniacy role wzmocnienia miedzy prowadnicami)
prowadnice o wymiarach 455mmx47mmx4szt
wkrety do metalu z łbem kulisym o plaskiej podstawie łba(dosc istotne poniewaz zapewniaja dobry docisk montowanych elementow):, skrecane wkretakiem krzyzakowym
dlugosci wkretow 18mm(dlugosc z łbem)x4.8mm(grubosc gwintu)x9.5mm (srednica łba)x8szt. (mocowanie prowadnic do plyty podstawy wycinarki).
wkrety o dlugosci 25mm (ten sam rodzaj) montowanie pozostalych czesci wycinarki.
sruby M4 ksztalt łba jak powyzej skrecane kluczem imbusowym dlugosc z łbem okolo 14-15mmx10szt. (mocowanie elementu z laminatu do prowadnic)
podkladki pod sruby M4x 10szt.
nakretki samokontrujace M4x10szt. (pierscien plastikowy w gornej czesci nakretki)
kolki drewniane o srednicy 10mm (do polaczen elementow dystansowych)
klej wikol lub podobny (do polczenia elementow dystansowych i gornego elementu wzmocnienia konstrukcji)
szpachel sam. (do ewentualnego wyrownania konstrukcji)
papier scierny o gradacji okolo 120-180
puszka farby w spray-u
narzedzie tnace szlifierka multitool firmy dremel (mozna wykorzystac dowolne tego typu narzedzie)
cyrkiel firmy dremel (ulatwil mi montaz narzedzia tnacego do konstrukcji wycinarki jednoczesnie posiada regulacje wysokosci, glebokosci ciecia)

oczywiscie nie trzeba stosowac niektorych elementow podanych wyzej podaje je jedynie po to by pokazac czego potrzebowalem do budowy tego prostego urzadzenia.

Montaz rozpoczalem od dokrecenia prowadnic do plyty podstawy, staralem sie zachowac rownoleglosc podczas skrecnia bazujac sie zewnetrznymi krawedziami rowno docietej plyty, przody prowadnic rowniez osadzone sa na poczatku krawedzi plyty

Obrazek

po tych czynnosciach przeszedlem do kolejnego etapu tzn. klejenia paskow z plyty MDF, jako elementow dystansowych, polaczenia zrealizowalem za pomoca kolkow i kleju na bazie polioctanu winylu, (popularnego wikolu) do tego celu uzylem 3 paskow na strone, do ciecia cienkich materialow jak laminat szklano-epoxydowy wystarczy jeden bez potrzeby klejenia, ale wtedy trzeba zastosowac krotsze wkrety do scalenia konstrukcji.

Obrazek

Kolejny etap budowy, to dokrecenie elementow dystansowych do gornej czesci prowadnic zamocowanych wczesniej do plyty podstawy wycinarki, na zdjeciu rowniez widok wkretow.

Obrazek

Na zdjeciu cyrkiel ktorego uzylem do osadzenia narzedzia tnacego, a wlasciwie potrzebowalem tylko jego plastikowa czesc.

Obrazek

Kolejna czesc konstrukcji to laminat epoxydowo-szklany wyciety pod gorna czesc wspomnianego wyzej cyrkla, oraz pod gorne otwory sluzace do zamontowania jej pozniej do prowadnic, otwory podluzne wyciete na dlugosci laminatu umozliwiaja podglad wycinanego materialu.

Obrazek

Widok zamontowanej czesci cyrkla do wycietego elementu z laminatu, otwory pod wkrety mocujace sa zaglebione na okolo 2.5mm.

Obrazek

Zamontowanie elementu do prowadnic gornych za pomoca srub M4

Obrazek

Nastepnie montaz prowadnic gornych do elementow dystansowych (paskow MDF).

Obrazek

Wyciecie w gornej czesci wzmacniajacej konstrukcje otworow rowniez umozliwiajacych podglad wycinanego mat. (to male logo zrobione frezarka :) )

Obrazek

Kolejny krok to zamontowanie wczesniej powycinanej plyty do konstrukcji wycinarki

Obrazek

Koncowa faza projektu to rozkrecenie elementow, szpachlowanie ewentualnych ubytkow, malowanie wg. potrzeb i poskrecanie wszystkiego razem, widok zmontowanej wycinarki z zamontowanym narzedziem tnacym.

Obrazek


Pozdrawiam :pa
inio_01
 
Posty: 10
Rejestracja: wt paź 28, 2008 2:37 pm
Lokalizacja: Zielona Gora

?

Postautor: Edik » sob cze 06, 2009 2:44 pm

Podoba mi się opis i wykonanie...

Do wycięcia jakich elementów detektora metali można ten patent użyć?

Pozdrawiam

Edik
Edik
 
Posty: 46
Rejestracja: pt sty 06, 2006 10:05 am

Re: wycinarka-kopiarka reczna

Postautor: diadem » sob cze 06, 2009 2:58 pm

Inio_01 gratuluje pomysłowości oraz precyzji wykonania.
diadem
 
Posty: 25
Rejestracja: sob sty 13, 2007 3:38 pm

Re: wycinarka-kopiarka reczna

Postautor: inio_01 » sob cze 06, 2009 5:31 pm

Witam

Do wycięcia jakich elementów detektora metali można ten patent użyć?


mozna uzyc tego do wycinania... wszystkiego tego co mozna ciac takim multitoolem, mozna zablokowac jedna z osi i ciac proste (w miare) linie, po dokreceniu dwoch elementow za pomoca dwoch srubek bedzie sluzyla jako kopiarka, ukladasz model i odzwierciedlasz ksztalt wycinanego materialu z modelu, mysle ze smialo moze sie przydac do wycinania takiech elementow jak obudowa sondy z popularnie do tego celu uzywanego laminatu epoxy-glass, rowniez posluzy do wyciecia elementow innych konstrukcji, obudowy z laminatu albo elementow 2box-a, mysle ze latwiej jest ciac przy uzyciu tej malo skomplikowanej konstrukcji niz trzymac multitool w reku. zaprezentowalem kiedys temat wycinania obudowy z laminatu epoxy-glass, ktory mozna zrealizowac za pomoca prostej frezareczki CNC,
http://www.youtube.com/watch?v=z_arOUFAqs4
ale jak zauwazyl jeden z forumowiczow nie kazdy "konstruktor-amator" takie narzedzia posiada, wiec korzystajac z tego ze mialem cos do wyciecia zrobilem to urzadzenie robiac na bierzaco zdjecia zeby mozna bylo zaprezentowac etapy budowy prostej wycinarki, dla kazdego kto chcialby wzmocnic "swoje biurko" o cos wiecej niz tylko cyrkiel.

Inio_01 gratuluje pomysłowości oraz precyzji wykonania.


Diadem - Dzieki Wielkie, ale to przesada, to prosta konstrukcja jak pisalem miala kosztowac jak najmniej i zrobiona miala byc najprosciej jak tylko mozna
inio_01
 
Posty: 10
Rejestracja: wt paź 28, 2008 2:37 pm
Lokalizacja: Zielona Gora


Wróć do Konstrukcje samodzielne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron