EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: KrisssK » ndz lip 12, 2009 6:25 pm

ProScan pisze:Ale ja odradzam jednokanałowy bo ważne są relacje pomiędzy przebiegami.

Tak, zgadza się, ale za niewielkie pieniądze można dostać i dwukanałowca.
KrisssK
 
Posty: 519
Rejestracja: czw sie 23, 2007 6:18 am

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: ProScan » ndz lip 12, 2009 6:31 pm

Jeśli tak - to jak najbardziej. Elektronik bez oscyloskopu, to jak ślepy okulista :D

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: maniutek1 » ndz lip 12, 2009 6:59 pm

Hahaha... dobre z tym okulistą... Tak Krisss, jestem baaardzo początkujący. Podejrzewam, że nauczenie się obsługi oscyloskopu mi zajmie troszkę czasu. Ale nic na szybko. Powoli sobie skompletuję sprzęt, literaturę i mimo małych talentów (a może lenistwa) technicznych, spróbuję się nieco podszkolić...
Znalazłem w sieci stronę z serwisem i sprzedażą używanych oscyloskopów... http://rubi.republika.pl/oscyloskopy/kr7203/index.html
Może tam kupię coś ciekawego. Przynajmniej nie będzie kłopotu, że nabędę kota w worku z Alle...
Aha... przepraszam jeśli nie powinienem wklejać tego linka. Ale to chyba nie konkurencja.... ;)
maniutek1
 
Posty: 69
Rejestracja: ndz mar 23, 2008 6:39 pm
Lokalizacja: Dęblin-Ryki

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: maniutek1 » ndz lip 12, 2009 8:27 pm

Czy wszystkie wykrywacze pracują w częstotliwościach akustycznych, znaczy do 20kHz? VLF też? W takim razie nie ma co przesadzać z pasmem przenoszenia? A jak to jest z próbkowaniem? Ma duże znaczenie? Na jakim poziomie powinno być? Rozumiem, że im większe tym lepsze, dokładniejsze wskazania. A od jakiego poziomu zaczyna się wystarczające do naszych zastosowań?
maniutek1
 
Posty: 69
Rejestracja: ndz mar 23, 2008 6:39 pm
Lokalizacja: Dęblin-Ryki

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: ProScan » ndz lip 12, 2009 8:55 pm

Czy wszystkie wykrywacze pracują w częstotliwościach akustycznych, znaczy do 20kHz? VLF też?


Głownie VLF. W impulsowych pojawiają się impulsy o długości kilkanaście mikro sekund co odpowiada większym częstotliwościom, ale chyba jakiś ostatni kaszalot nie byłby w stanie tego pokazać na ekranie.

A jak to jest z próbkowaniem?


O jakim próbkowaniu mówimy? W oscyloskopie cyfrowym? W karcie dźwiękowej? W tym drugim zdaje się jest 44k/s (pewnie sa różne karty)więc wystarczy by zaobserwować relacje czasowe - nie wystarczy, by dobrze odwzorować kształt impulsu.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: ProScan » ndz lip 12, 2009 9:40 pm

Uaktualniłem wątek: http://www.proscan.gliwice.pl/forum/vie ... =4610#4610

W pierwszym linku jest opisany dokladnie ten projekt, który ukazał się ostatnio w EP.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: maniutek1 » pn sie 24, 2009 10:16 am

Witam
No i okazało się, że są błędy w tym projekcie. I to takie, że nawet taka elektroniczna noga jak ja, dostrzegła je. Na schemacie nie ma C4 47nF. Co gorsze, nie ma też go na płytce. Na "oryginalnym" schemacie na stronie Lucaslab ten kondek jest. Za co jest on odpowiedzialny? Jest niezbędny? Czy brak miejsca na płytce do jego wlutowania dyskredytuje ją zupełnie czy można w jakiś sposób "upchnąć" go gdzieś?
Proszę o ratunek
Pozdrawiam
Maniutek
maniutek1
 
Posty: 69
Rejestracja: ndz mar 23, 2008 6:39 pm
Lokalizacja: Dęblin-Ryki

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: ProScan » pn sie 24, 2009 10:22 am

To jakieś blokowanie zasilania. Jego znaczenie oceniam jako kwiatek do kożucha. Coś podobnego prędzej umieściłbym na zasilaniu LF 357.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: maniutek1 » pn sie 24, 2009 10:42 am

Aha, dziękuję serdecznie. Spanikowałem. Przed chwilą znalazłem w necie schemat, w którym nie ma tego kondensatora a podobno układ działa...
Jeszcze raz dziękuję,
Pozdrawiam
Maniutek
Całkiem zapomniałem, pytał Pan kiedyś gdzie toczy się dyskusja na temat tego projektu. O tu: http://www.exploracja.cyberdusk.pl/phpb ... sc&start=0
maniutek1
 
Posty: 69
Rejestracja: ndz mar 23, 2008 6:39 pm
Lokalizacja: Dęblin-Ryki

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: maniutek1 » pn wrz 07, 2009 4:59 pm

Witam.
Żeby nie zakładać nowego tematu, spytam tu. Jaki prąd jest potrzebny do zasilenia wykrywacza? Tak mniej więcej oczywiście. Chodzi mi o dostosowanie odpowiedniej wydajności prądowej w zasilaczu...
maniutek1
 
Posty: 69
Rejestracja: ndz mar 23, 2008 6:39 pm
Lokalizacja: Dęblin-Ryki

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: ProScan » pn wrz 07, 2009 5:08 pm

Średnio to pewnie ok. 100kilkadziesiat mA, ale w impulsie więcej - ile dokładnie, to trudno powiedzieć, bo to zależy od jakości filtrowania zasilania.

Podczas prób proponuję zasilacz 1A i baterię kondensatorów co najmniej 4700uF

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: maniutek1 » pn wrz 07, 2009 6:03 pm

A ja testowałem do tej pory za pomocą pakietu z explorera... Właśnie uruchomiłem stary zasilacz z komputera tylko muszę jakiś bezpiecznik do niego dorobić i nie wiem jaki... Tak więc 1A będzie odpowiedni jak rozumiem...
maniutek1
 
Posty: 69
Rejestracja: ndz mar 23, 2008 6:39 pm
Lokalizacja: Dęblin-Ryki

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: ProScan » pn wrz 07, 2009 7:11 pm

Zasilacz z kompa chyba może być. Na 12V ma obciążalność kilka A.

Nie wiem co tam jest na jego wyjściu - ale na pewno pod względem czystości zasilania, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Do zabaw i uruchamiania, zapewne wystarczy.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: lechowiec » pn wrz 07, 2009 8:25 pm

ProScan pisze:Bez oscyloskopu nie warto zabierać się do budowy wykrywacza.

Proszę równolegle z gromadzeniem elementów rozglądać się za jakimś oscyloskopem, choćby z karty graficznej do komptera.

:pa

proscan


Karta muzyczna stwarza takie możliwości ale tylko w paśmie akustycznym, ale graficzna?? Nie widziałem takiego rozwiązania.

Maniutek, nie łatwiej Ci Jabla będzie złożyć?? Składałem i przynajmniej jest stabilny i nie stracisz za wiele nerwów. Jest bardzo prosty w złożeniu i zestrojeniu, dokładne timingi podaje mikrokontroler, elementów nie ma zbyt wiele.
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: maniutek1 » pn wrz 07, 2009 8:27 pm

Znalazłem w sieci jeszcze takie zabezpieczenie prądowe. http://www.edw.com.pl/pdf/k04/63_093.pdf Zda to egzamin? Ustawiłbym na 1A i nie byłoby możliwości na uszkodzenie podłączonego do zasilacza układu. Dobrze prawię?
To zabawiania się w elektronikę ciąg dalszy, a raczej jego początki. Dostanę na dniach gratis zasilacz od użytkownika innego forum ale chcę coś pobudować, polutować, pomierzyć. Z wykrywaczem na razie zatrzymałem się na fazie generatora sygnału cewki. Zbieram fundusze na oscyloskop. W międzyczasie praktycznie poćwiczyłbym inne konstrukcje a ten ogranicznik wydaje się dość prosty. Szczególnie, że jest przedstawiony schemat montażowy. Nadaje się? Będzie przydatny?
maniutek1
 
Posty: 69
Rejestracja: ndz mar 23, 2008 6:39 pm
Lokalizacja: Dęblin-Ryki

PoprzedniaNastępna

Wróć do Konstrukcje samodzielne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości