EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów

EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: maniutek1 » wt lip 07, 2009 12:58 pm

Witam
Czy widział Pan już może ten projekt? Nadaje się "toto" do złożenia i użytku? Poczytałem troszkę ten artykuł i myślę, że mógłbym spróbować to złożyć. Oczywiście po zakupieniu zestawu do samodzielnego złożenia. Dużo nie wydam bo tanie to jest a mógłbym sobie nieco poćwiczyć lutowanie i posługiwanie się multimetrem. Myślę, że takie praktyczne potyczki szybciej dadzą mi choćby szczątkowe pojęcie o elektronice niż samo czytanie...
Tak więc uprzejmie proszę o odpowiedź. Czy zdaniem fachowca, ten projekt ma szansę na działanie po zbudowaniu? Oczywiście cudów się nie spodziewam ale za takie pieniążki to nawet jak nie wyjdzie to warto się pobawić... No chyba, że nie warto... O to właśnie chciałbym Pana spytać.
Ps.
Zapomniałem dodać. Proszę nie mówić mi, że jabel na początek. Jakoś, nie wiem dlaczego, mam przesyt tym sprzętem. Chciałbym być troszkę bardziej oryginalny niż tysiąc jego właścicieli... ;) Oczywiście nic nie ujmując ani właścicielom ani temu sprzęcikowi. Ilość sprzedanych jabli mówi sama za siebie.
maniutek1
 
Posty: 69
Rejestracja: ndz mar 23, 2008 6:39 pm
Lokalizacja: Dęblin-Ryki

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: ProScan » sob lip 11, 2009 4:34 pm

Chciałbym być troszkę bardziej oryginalny niż tysiąc jego właścicieli...


W Polsce w zasadzie wszystko co nie jest jablem (który jest także kradziono - kompilowanym projektem), będzie podobne do tego co opublikowała EP, bo to zwykły klon Sanbanksa :dodu . Jeśli więc oryginalność ma być tutaj kryterium, to kula w płot ;)

Myślę że można zaryzykować i dla zabawy kupić sobie płytkę u nich i złożyć ten wykrywacz, ale czytając opis mogę od razu powiedzieć, ze "autor" (hehe- autor ;) ) nie ma wielkiego pojęcia jak ten wykrywacz działa, dlatego zaufanie miałbym bardzo ograniczone.

Jakość działania tego wykrywacza będzie zależne od przypadku, gdyż "autor" nie przewidział zerowania wzmacniacza LF 357. Dla swojego bezpieczeństwa nie podał także oscylogramów - bo by się dodatkowo wygłupił jak inny "autor" niemal identycznego wykrywacza, którego projekt opublikował "Praktyczny Elektronik" 8/2000.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: maniutek1 » sob lip 11, 2009 6:49 pm

Jeden z bardziej doświadczonych userów innego forum powiedział mi, że to Gerber. Czy tak jest w istocie? Gerber to klon Sandbanksa tak? Jeśli chodzi o nazewnictwo, czy każdy klon Sandbanksa jest nazywany Gerberem czy tylko jedna, konkretna "mutacja"? Na czym będzie polegała ta przypadkowość w działaniu wykrywacza? Będzie zależna od zakłóceń i co za tym idzie od zmian stabilności wykrywacza?
Wiem, że dużo pytań na raz... Liczę jednak na to, że uda się Panu znaleźć czas na odpowiedź. W końcu dla Pana to "bułka z masłem", dla mnie, rozpoczynającego zabawę w podstawy elektroniki, to nawet to jest zagwozdka... :oops:
Proszę o odpowiedzi
Pozdrawiam
Maniutek
Ps. Nie obiecuję niestety, ze to koniec... ;)
maniutek1
 
Posty: 69
Rejestracja: ndz mar 23, 2008 6:39 pm
Lokalizacja: Dęblin-Ryki

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: ProScan » sob lip 11, 2009 7:05 pm

Tak - gerber to nazwa nadana przez jakiegoś rodaka, który zapewne chciał ukryć prowienięcję oryginalnego projektu. Nawet u mnie na stronie był kiedyś schemat takiego klona (przerysowany przez pewnego portugalczyka) i ku mojej rozpaczy, krąży teraz po sieci jako proscan PI #-o tak więc jak zwał, tak zwał ale :znow

Wszystkie wersje o których mowa różnią się w zasadzie przetwornicą (reszta to drobiazgi).

Brak zerowania będzie skutkował dosyć przypadkowym miejscem próbkowania sygnału odbiorczego - skutki mogą być bardzo różne.

:pa

proscan

PS
Można prosić o linka gdzie się toczy dyskusja o tym projekcie?
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: maniutek1 » sob lip 11, 2009 7:38 pm

Przepraszam, tak jak mówiłem, to nie koniec... Szkoda, że ciągle nie ruszył Pana edukacyjny projekt samodzielnego (acz poniekąd wspólnego) stworzenia prostego wykrywacza. :( Mógłbym tam wypisywać swoje pytania i wątpliwości...
Nie chodzi mi o to, źeby to była jakaś "bestia", to ma być raczej mój sposób na przyswojenie choć podstaw lutowania, zasady działania podzespołów, przypomnienie sobie nazewnictwa i wartości elektronicznych... Zdecydowałem się na to tylko dlatego, iż montaż tego urządzenia jest dość przystępnie opisany. W życiu nie wziąłbym się za tworzenie czegoś od podstaw, bez takiej "łopatologicznej" instrukcji. Ale to już mówiłem.
Dlatego właśnie nie zamierzam tylko kupić i zmontować tego wykrywacza. Chce aby proces jego tworzenia był jak najbardziej "wiedzodajny". Stąd moje kolejne pytania.
Rozumiem, iż na tej płytce nie można dokonać takich zmian aby wprowadzić zerowanie tego wzmacniacza?
Które to są rezystory w torze analogowym? "Autor" pisze, iż wymiana ich na takie o większej tolerancji może przynieść poprawę stabilności, więc może wartoby było spróbować...
NO i na koniec. Czy sam Sandbanks (oryginał) był złym urządzeniem? Czy wszystkie jego klony są źle skonstruowane? Może mógłby Pan nakierować mnie na jakąś sprawdzoną mutację tego wykrywacza. Skoro różni się tylko przetwornicą to większość elementów już zamówiłem. Czy gra jest warta świeczki?
maniutek1
 
Posty: 69
Rejestracja: ndz mar 23, 2008 6:39 pm
Lokalizacja: Dęblin-Ryki

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: ProScan » sob lip 11, 2009 8:02 pm

że ciągle nie ruszył Pana edukacyjny projekt samodzielnego


Sam żałuję - ale będzie. Kiedyś.

Rozumiem, iż na tej płytce nie można dokonać takich zmian aby wprowadzić zerowanie tego wzmacniacza?


Tak - można, ale za wcześnie o tym pisać. Z resztą to klasyczne rozwiązanie.

Które to są rezystory w torze analogowym? "Autor" pisze, iż wymiana ich na takie o większej tolerancji może przynieść poprawę stabilności, więc może wartoby było spróbować...


Autorowi zapewne chodziło o tor od cewki do VCO (głównie w pierwszym wzmacniaczu), tyle że tolerancja elementów ma marginalne znaczenie. Prawdą jest, że im niższa tolerancja, tym lepsza stabilność (np. termiczna) danego elementu, ale o stabilności całego układu bardzie będzie tutaj decydować projekt płytki drukowanej, a nie ten czy inny rezystor.

Czy sam Sandbanks (oryginał) był złym urządzeniem? Czy wszystkie jego klony są źle skonstruowane? Może mógłby Pan nakierować mnie na jakąś sprawdzoną mutację tego wykrywacza. Skoro różni się tylko przetwornicą to większość elementów już zamówiłem. Czy gra jest warta świeczki?


Oryginalnego sandbanska nie miałem w rękach. Gerbery, które widziałem działały bardzo źle, ale to jak mówiłem kwestia przypadku, bo ich producenci nie używali oscyloskopu do ich strojenia - a propos - ma Pan oscyloskop dwukanałowy?) Czyli – potencjał dobry, tylko trzeba go umieć zrobić.

Znam człowieka (który uczył Nowaka) robić wykrywacze i on potrafił je dobrze zrobić i ustawić, ale jego produkty nie są dostępne.

Tak jak mówiłem - można się pobawić z tym z EP. Pomogę go nawet uruchomić, ale na cuda proszę nie liczyć.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: maniutek1 » sob lip 11, 2009 8:12 pm

Czytając ten artykuł doszedłem do wniosku, iż to projekt dla mnie bo potrzebna będzie tylko lutownica i multimetr. O oscyloskopie nie było mowy. Wiedziałem, że aby zbudować poprawnie każdy wykrywacz, nawet PI, jest on potrzebny ale pomyślałem, że skoro Jabla montują z kitów bez oscyla to i ten może się uda. Rozumiem, że bez tego wykrywacz będzie działał ale jego praca będzie zupełnie przypadkowa gdyż nie będzie odpowiednio ustawiony za jego pomocą?
Więcej głowy nie zawracam, przyjdą elementy to będę składał i pewnie miał kolejne pytania. Po złożeniu będę kombinował. Oczywiście o ile będzie Pan chętny mi pomóc... Może uda się go troszkę poprawić, podrasować... Może uda mi się znaleźć gdzieś dostęp do oscyloskopu...
Dziękuję bardzo
Życzę miłego wieczoru
Dobranoc.
maniutek1
 
Posty: 69
Rejestracja: ndz mar 23, 2008 6:39 pm
Lokalizacja: Dęblin-Ryki

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: ProScan » sob lip 11, 2009 8:23 pm

Bez oscyloskopu nie warto zabierać się do budowy wykrywacza.

Proszę równolegle z gromadzeniem elementów rozglądać się za jakimś oscyloskopem, choćby z karty graficznej do komptera.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: ProScan » ndz lip 12, 2009 4:27 pm

Wraz z EP 7/2009 otrzymałem płytę CD na której jest także kompletny projekt wykrywacza PI opublikowany w Elektronice dla wszystkich 08/2008, moim zdaniem bardziej sensowny niż ten o którym mówimy, dlatego że:

- schemat mądrzejszy;
- autor wydaje się rozumieć o czym pisze;
- projekt płytki drukowanej wygląda całkiem przyzwoicie.

Całość jest do nabycia w postaci kitu (KIT AVT nr 2874), elementy ogólnodostępne. Tak więc polecam tym, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wybór projektu do realizacji.

W ogóle polecam całe to pismo, gdyż jest bardzo dobre - dla młodego elektronika o wiele lepsze niż EP.

Za jakość działania oczywiście nie ręczę, bo w akcji nie widziałem.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: maniutek1 » ndz lip 12, 2009 4:32 pm

Witam ponownie.
Szukałem w sieci oscyloskopów i zawsze niemal, na pierwszym miejscu bylo coś takiego. http://www.oscyloskop.com.pl/index.htm Tanie to ale czy przydatne? Czy wie Pan coś na temat tego urządzenia? Będzie wystarczające do budowy wykrywaczy? Chodzi raczej nie o tylko ten jeden ale myślę, że jak się uda ten zbudować to będę drążył dalej tajniki budowy detektorów. I nie tylko PI ale także VLF. Czy na przykład do zrównoważenia sondy VLF się nadaje? A może poszukać jakiegoś używanego oscyloskopu analogowego?
maniutek1
 
Posty: 69
Rejestracja: ndz mar 23, 2008 6:39 pm
Lokalizacja: Dęblin-Ryki

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: ProScan » ndz lip 12, 2009 5:01 pm

A ile to kosztuje?

Bardziej myślałem o programach emulujacych oscyloskop, np: http://free.of.pl/z/zlabs/podstawy/progs/osc/osc1.htm ale kompletnie nie wiem co to potrafi. Skoro za free, to może warto wypróbować ?

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: maniutek1 » ndz lip 12, 2009 5:07 pm

Ok. 250 zł... sondy z krokodylków w komplecie i program do komputera.
Czy za tą cenę, no może ze 100 zł więcej, można kupić już urządzenie spełniające wymogi "budowniczego" albo raczej "składacza" wykrywaczy?
O jakim paśmie przenoszenia powinienem szukać oscyloskopu? Jakie inne warunki powinien on spełniać?
maniutek1
 
Posty: 69
Rejestracja: ndz mar 23, 2008 6:39 pm
Lokalizacja: Dęblin-Ryki

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: ProScan » ndz lip 12, 2009 5:25 pm

Aha - tutaj widzę http://www.allegro.pl/show_item.php?item=684059277 za 211zł.

Do wykrywacza nie potrzeba jakiegoś super oscyloskopu, gdyz pracujemy na częstotliwościach akustycznych. W PI przy kiepskim paśmie będzie widać przeciągania na zboczach impulsów (to samo będzie się działo, jeśli sonda oscyloskopowa będzie nieskompensowana).

Proponuję zacząć od tego darmowego programiku, chyba że któryś z kolegów ma jakieś z nim doświadczenia i się nimi podzieli.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: KrisssK » ndz lip 12, 2009 6:15 pm

Jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze do rozmowy w sprawie oscyloskopów.
Jeśli mówimy o kwocie ok. 200-250zł to czy nie lepiej kupić tradycyjny lampowy oscyloskop używany? Inna sprawa że można trafić na bubel ale gdyby była możliwość sprawdzenia i odbioru osobistego to na Allegro jest mnóstwo takich sprzętów. Ja jakiś czas temu kupiłem za 50zł (odebrałem osobiście) prosty jednokanałowy oscyloskop prod. Radiotechniki. Lat ma już trochę ale lampa świeci wyraźnie, wszystko działa OK - nic więcej nie potrzebuję. Z tego co widzę kol. maniutek1 jest początkującym adeptem sztuki elektroniki więc coś takiego za małe pieniądze na początek by wystarczyło. Później jeśli hobby się rozwinie to będzie można kupić coś lepszego a jeśli się nie rozwinie to sprzedać.
Wszystkie te przystawki do kompa jednak z tego co czytałem nie są rewelacujne. Może z tą na USB jest inaczej ale ja tam wolałbym typowy oscyloskop...
KrisssK
 
Posty: 519
Rejestracja: czw sie 23, 2007 6:18 am

Re: EP 7/2009 - wykrywacz impulsowy

Postautor: ProScan » ndz lip 12, 2009 6:20 pm

Tak - jest to opcja.

Ale ja odradzam jednokanałowy bo ważne są relacje pomiędzy przebiegami.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Następna

Wróć do Konstrukcje samodzielne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość