ramówka

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów

ramówka

Postautor: wiciu_r » pt mar 10, 2006 4:31 pm

Witam!
Czy jest możliwość własnoręcznego zbudowania taniej ramówki. Na jakich flakach można by cos takiego zrobić?
Miała by namierzyć kilkutonowy fant na jakichś 6m (jak np. stuga na poznańskiej cytadeli), zupełnie pomijać drobnicę poniżej bagnetu, prędkość przemieszczania się dowolna, raczej chodzi o potwierdzenie namierzenia znanego celu niż szukanie.
Będę dźwięczny za porady.
Podziękowawszy
Wiciu R
wiciu_r
 
Posty: 85
Rejestracja: ndz sty 08, 2006 3:37 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: ramówka

Postautor: ProScan » pt mar 10, 2006 10:43 pm

Tak - można to zrobić praktycznie na dowolnym PI.

Ale 6 metrów ...

:-k

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: ramówka

Postautor: wiciu_r » sob mar 11, 2006 6:42 am

No właśnie te max 6m, miałem kiedyś Mirakla II i w bagienku gdzie jakoby ma się znajdować skdfz dał słaby sygnał o oczekiwanych wymiarach. Niestety w pobliżu jest wiejskie boisko i czasem jakaś miejscowa kulajgruszka zdeponuje w bagienku flachę po żytniej więc kapsli jest tam dostatek i zwykła wykrywka może zapewnić całkiem niezły solowy koncert.
Saper Nowaka też jest zbyt czuły - sprawdzałem.
Może by zrobić giętką rozłączaną do transportu sondę o średnicy 1,5m i faktycznie dać flaki jakiegoś PI pracujące na niskiej częstotliwości.
wiciu_r
 
Posty: 85
Rejestracja: ndz sty 08, 2006 3:37 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: ramówka

Postautor: sOnar » sob mar 31, 2007 2:42 am

pomysł ok. im większa sonda tym mniej czuła na drobnicę - to fakt. ogólnie nie przepadam za pejotkami masowej polskiej produkcji. BD911 ;) pracuje tam ok, ale na wykonaną dużą cewkę - warto i zmienić elektronikę z mocniejszą końcówką by to jakoś normalnie zasilała a nie zdychała moc w nawoju - logika.

tak mi się przynajmniej wydaje ;). jest wiele pejotek mających spore końcówki i dobrze radzą sobie z większymi sondami np. 1,5 x 1,5 (gold search) albo wielokątnymi ale jak z ich stabilnością na kombinowanych sondach i większych obciążeniach - nigdy nie wiadomo a rzegot tańczącej pejotki przyprawia o wzrosty ciśnienia. Wiadomo ogólnie że PI nie lubią 'hiszpańskiego metalu' ;) ale tu mowa o Stugu a to już niszczyciel czołgów i tu pejotka może zadziałać - ale w na 6m - jak i Proscan - cienko to widzę.

jedyny co tu może coś powiedzieć na ten temat to niewątpliwie mistrz Piotr. pozdrawiam.
sOnar
 
Posty: 20
Rejestracja: wt lut 13, 2007 2:52 am

Re: ramówka

Postautor: ProScan » sob mar 31, 2007 10:04 am

Na polmosy i puszki aluminiowe zupełnie nieczuły jest magnetometr.

O ile akcja będzie legalna, to chętnie przyłączę się ze swoim Vallonem.

Można też zrobić ramę PI w wersji "nosie cancel" - mniejsza czułość, ale też wrażliwość na zewnętrzne zakłócenia słabsza.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: ramówka

Postautor: sOnar » ndz kwie 01, 2007 2:30 am

Chodziło o 'noise cancel' chyba. Jeju a z czym to się je? Na jakiej zasadzie działa taka cewka? :shock:
sOnar
 
Posty: 20
Rejestracja: wt lut 13, 2007 2:52 am

Re: ramówka

Postautor: ProScan » ndz kwie 01, 2007 9:40 am

To są de facto dwie cewki w konfiguracji różnicowej.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: ramówka

Postautor: Lampart » pt lut 02, 2018 5:24 pm

Udało się zbudować taką ramę i przedmiot został zlokalizowany?
Coś na w temacie dobrej i głębokiej ramy do jabla by ktoś mógł coś podpowiedzieć amatorowi? zależy mi na głębokości.
Lampart
 

Re: ramówka

Postautor: Unipuls » wt lut 13, 2018 11:32 pm

ProScan pisze:To są de facto dwie cewki w konfiguracji różnicowej.

:pa

proscan

Pozwolę się podpiąć pod temat. Czy to znaczy że porównuje się sygnał z dwóch cewek ? Bo rozwiązań tego zagadnienia jest co najmniej kilka.
Unipuls
 
Posty: 37
Rejestracja: wt cze 16, 2015 12:15 pm

Re: ramówka

Postautor: ProScan » śr lut 14, 2018 9:07 am

Odejmowanie (różnica czyli wynik odejmowania), to nie jest porównanie. To są zupełnie inne operacje. Szkoda pisać o takich oczywistościach.

I faktycznie- sygnał napięciowy można odejmować na rożne sposoby. Ale to Pan wię - więc po co te pytanie?

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: ramówka

Postautor: Unipuls » śr lut 14, 2018 3:25 pm

Pytam, żeby poszerzyć swoje horyzonty. :lol: Coś tam wiem ale przecież nie wszystko :)
Unipuls
 
Posty: 37
Rejestracja: wt cze 16, 2015 12:15 pm

Re: ramówka

Postautor: ProScan » śr lut 14, 2018 9:11 pm

OK. Proszę zatem podać te znane sobie, to ja ewentualnie coś uzupełnię.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: ramówka

Postautor: Unipuls » śr lut 14, 2018 10:39 pm

Miałem na myśli właśnie konfigurację różnicową. Mam wykrywacz gdzie jest cewka nadawcza - 33cm i cewka odbiorcza, w tej chwili ma 15 cm. ( cały czas sprawdzam różne średnice ).

Więc testowałem już opcje gdzie cewka nadawcza wysyła sygnał, który jest odbierany przez odbiorczą a ta jest wpięta końcami w oba wejścia wzmacniacza operacyjnego.
Zauważyłem duży spadek zakłóceń na wyjściu wzmacniacza. Oczywistym jest że im mniejsza jest cewka odbiorcza, tym mniejsze zakłócenia. Średnicami cewki odbiorczej można dosyć bezkarnie manewrować. Zasięg i tak zależny jest od cewki nadawczej. Ponadto, taka konfiguracja niweluje wpływ pola magnetycznego ziemi podczas zmian położenia cewki co jest dosyć uciążliwe w wykrywaczach o małych opóźnieniach impulsów próbkujących.
Druga opcja polega na tym że na oba wejścia wzmacniacza wchodzą sygnały z cewki nadawczej i odbiorczej. W takim wypadku, drugie końcówki cewek podłączone są do masy.
Chcę jeszcze przetestować opcje, gdzie dwie cewki są nadawcze, kluczowane oddzielnymi tranzystorami i sygnały z nich również wchodzą na wzmacniacz w konfiguracji różnicowej. Nie wiem czy ma to sens ale i tak to zrobię. :lol:
Unipuls
 
Posty: 37
Rejestracja: wt cze 16, 2015 12:15 pm

Re: ramówka

Postautor: ProScan » śr lut 14, 2018 10:47 pm

Dodam od siebie, że najbardziej elementarną konfiguracją "różnicową" jest pojedynczej cewki skręconej w "ósemkę". Każda z części jest odbiornikiem, ale o odwróconej fazie. Podobno skuteczne w zwalczaniu zakłóceń typu radiowego (czyli pole dalekie).

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: ramówka

Postautor: Lampart » śr sty 06, 2021 8:24 pm

Z czystej ciekawości zapytam czy ktoś zrobił Pulse Star B/BG jest to analogowa wersja legendy z którą można było biegać i była stabilna. Schematy dostępne na na różnych forach głównie zagranicznych.
Lampart
 
Posty: 4
Rejestracja: śr sty 06, 2021 11:02 am


Wróć do Konstrukcje samodzielne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron