Darmowy projekt wykrywacza Diadema

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów

Darmowy projekt wykrywacza Diadema

Postautor: diadem » sob gru 26, 2009 9:01 pm

Zima przyszła, więc przy najmniej ja mogę trochę czasu spędzić przed komputerem i w pracowni.
Więc tak sobie pomyślałem, aby dopracować pewien darmowy projekt wykrywacza, który w wersji lekko modyfikowanej jest dość popularnym wśród początkujących jak i dość zaawansowanych poszukiwaczy.
Mowa oczywiście o Volksturmie.
Można by wrzucić na forum schemat, wzór płytki oraz pliki gerbera, aby osoby mające chęć mogły spróbować własnych sił z budową i nie traciły pieniędzy na kupno chińczyków. Plik oczywiście w darmowym programie, aby nikt nic nie zarzucał- proponuję KICAD. Można by także posiedzieć nad sondą i dodać opis parametrów do jej budowy, mniej cierpliwi mogą pozostać na fabrycznej BM950.
Proscanie co sądzisz o tego typu pomyśle?
Oczywiście aby nie być tylko założycielem wątku zobowiązuję się do utworzenia w/w plików wektorowych. Zamieszczam przykładowy wygląd schematu, narazie w formie zdjęcia.

http://zapodaj.net/40f2bc2fd7b4.jpg.html
diadem
 
Posty: 25
Rejestracja: sob sty 13, 2007 3:38 pm

Re: Darmowy projekt wykrywacza Diadema

Postautor: ProScan » sob gru 26, 2009 10:00 pm

Nie widzę przeszkód, jako osobny projekt. Mam nadzieję, że będzie w nim więcej Diadema niż Classica, aczkolwiek od czegoś można zacząć...

Może też inną sondę uda się zastosować (np. z Bounty Huntera, które są o wiele tańsze). Może z jakiegoś "polaka"?

:pa

proscan

PS
Z tym zdjęciem to jakiś falstart :?:
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Darmowy projekt wykrywacza Diadema

Postautor: diadem » sob gru 26, 2009 10:36 pm

Zdjęcie miało być jedynie przykładem, że w darmowym programie, jakim w tym przypadku był KICAD da się stworzyć gotowy do dalszej edycji schemat.
Fotka przestawia Volksturma OPT1, bez przetwornicy na LMC7660, która niezbyt się sprawdziła w tym projekcie oraz z dodana regulacja głośności.
Choć mogą to być jedynie moje odczucia z poprzedniej budowy.
W ubiegłym roku składałem taki właśnie wykrywacz, jak pewnie pamiętasz Proscanie, sporo Cię męczyłem, gdyż nie wszystko działało i nie każde rozwiązanie techniczne było dla mnie oczywiste.
W moim odczuciu po delikatnych modyfikacjach sprzęt jest niezły, stwierdzam nawet, że lepszy od modyfikacji jaką jest All-1.
Płytka drukowana pokazana przez Rosjan jest duża, zbyt duża jak na tą ilość elementów, nie opisano jasno jak stroić sondę, właśnie te i inne problemy skłaniają mnie do dalszych przemyśleń i analiz tego projektu. Także pomysł z sondę od BH wydaje się interesujący.
Pozdrawiam serdecznie
diadem
 
Posty: 25
Rejestracja: sob sty 13, 2007 3:38 pm

Re: Darmowy projekt wykrywacza Diadema

Postautor: ProScan » sob gru 26, 2009 11:19 pm

OK - teraz widzę. Musiałem wyedytować linka, bo nie działał.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Darmowy projekt wykrywacza Diadema

Postautor: diadem » ndz lut 14, 2010 3:02 pm

Trochę zaniedbałem temat z racji innych zajęć, lecz upór nie pozwala mi odłożyć tego na półkę.
Ponieważ już kiedyś tworzyłem volsturma bez wnikania w szczegóły i nie do końca wszystko działało jak trzeba teraz jestem bardziej wnikliwy i więcej rozważam.
Tym razem skupiłem się na przetwornicy napięcia.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/891 ... 664b4.html
Zbudowałem sobie taką przetwornicę na płytce próbnej, na drugiej płytce generator nadajnika oraz przesuwniki i rozpocząłem pomiary.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/be1 ... 8f431.html
W oryginalnym projekcie autor zakłada, że LMC7660 wystarczy , jednak wkładając tę kość i podpinając sondę można zauważyć, że napięcie na gałęzi ujemnej spadnie z -5V do -3,8V. Pobór prądu to około 15mA.
Analiza schematów aplikacyjnych 7660 trochę rozjaśniła mi umysł, bo ten układ wytrzymuje max 20mA, a już przy 15 może mieć pewne problemy przy napięciu -5V.
Od kolegi Swaldka otrzymałem układ MAX660, który pinami i zadaniem odpowiada kości 7660, z tym, że wytrzymuje więcej. Jak zwykle diabeł tkwił trochę w szczegółach, bo wartości kondensatorów w schemacie też były złe. Tak więc najlepsze wyniki uzyskałem dając kondensatory tantalowe - pomiędzy piny 2 i 4 100u, a pomiędzy 3 i 5 220u. Pomiędzy stabilizator a masę wstawiłem 100uF LOW ESR pozyskany z zasilacza komputera oraz równolegle z nim 150nF.
Dopiero teraz napięcia mają wartości 4.94 oraz -4,92V.
Czasami przysłowie, że mądry Polak po szkodzie się sprawdza, bo na zagranicznym forum znalazłem watek o tym, że 7660 w tej konfiguracji nie pracuje poprawnie.
Do pełni sukcesu pozostaje opanować taktowanie, tak aby MAX pracował z częstotliwością nadajnika generatora.
diadem
 
Posty: 25
Rejestracja: sob sty 13, 2007 3:38 pm


Wróć do Konstrukcje samodzielne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości