Problem z "ćwierkającym" TGSL

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów

Problem z "ćwierkającym" TGSL

Postautor: Bynak » wt kwie 03, 2012 3:04 pm

Witam !

Panie Piotrze mam problem jak w temacie, wiem że już wiosna i ćwierkanie jest jej nieodzownym elementem ale raczej zbędnym w przypadku wykrywacza i w związku z tym chciał bym uzyskać od Pana następującą odpowiedź. Mianowicie czy zamiana na PCB kondensatora i wejścia zasilania (zaznaczone na czerwono) mogła spowodować to że wykrywka stała się kompletnie niestabilna ? Teraz aby ucichła, czułość musi być ustawiona na minimum (poprzednio 90% w domu i cisza) ale co uważam za równie istotne teraz w głośniku nie pojawia się przy sygnalizowaniu fanta pojedynczy pik tylko kilka króciutkich następujących szybko po sobie. Przy odkręceniu czułości to pikanie słychać non stop. Nadmienię że wszystkie elementy żywcem są przelutowane z poprzedniego dużego PCB widocznego jako wydruk i tam działały prawidłowo. Scalaki już podmieniałem i nic to nie dało. PCB ze schematem porównywałem już chyba z 8 razy i wszystko jest OK. Nie mam na stanie obecnie BF245 aby je podmienić a 40 km do najbliższego sklepu jakoś nie uśmiecha mi się "naginać" tylko po 2 BF-y. W mojej wersji PCB jest oczywiście dołożony jeszcze wskaźnik rozładowania baterii ale oczywiście testowałem ten egzemplarz również w oryginalnej konfiguracji jak na dużym PCB. Przetwornica napięcia ujemnego (zaznaczone na niebiesko) i końcówka audio na jednym Darlingtonie oczywiście były sprawdzane jeszcze na "pająka" na dużym PCB i sprawowały się wyśmienicie. Przyznam że całkowicie zgłupiałem i dla tego szukam pomocy u fachowca bo jedyne czego mogę się w tej chwili czepić to właśnie ta zamiana zaznaczona na czerwono (nie zapominając o BF-ach) Przepraszam że zawracam głowę takimi błahostkami ale zależy mi aby ukończyć z powodzeniem tą wykrywkę bo jej parametry (gdy działa) czyli zasięg 30 cm na 1gr i całkiem sprawnie działająca dyskryminacja są dla mnie na tyle satysfakcjonujące że nie potrzebuję innego lepszego wykrywacza. Dodam jeszcze że jest to jednorazowe projektowanie PCB i nie będę się tym dalej "parał" więc i studiowanie całych podstaw projektowania PCB jakoś mi się nie uśmiecha. Jeszcze raz przepraszam za zawracanie przysłowiowej "gitary" gdyż mam świadomość że jest Pan osobom "zarobioną" ale może znajdzie się i dla mnie chwila aby rozwiać moje wątpliwości.

Pozdrawiam !



Obrazek
Bynak
 

Re: Problem z "ćwierkającym" TGSL

Postautor: ProScan » wt kwie 03, 2012 7:00 pm

Mianowicie czy zamiana na PCB kondensatora i wejścia zasilania (zaznaczone na czerwono) mogła spowodować to że wykrywka stała się kompletnie niestabilna ?


Czyli przed tą modyfikacją było OK? Gdzie wcześniej doprowadzane było zasilanie?

Wszelkie niestabilności zwykle biorą się z wady sondy. Tutaj nic o sondzie się nie doczytałem.

Zakładam że bateria całkowicie sprawna.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Problem z "ćwierkającym" TGSL

Postautor: Bynak » śr kwie 04, 2012 9:23 am

Sonda oryginalna 8" brązowa plus "samodział" DD27, efekt ten sam. Wcześniej napisałem zbyt chaotycznie więc sprecyzuję. Wszystkie elementy widoczne na zmontowanym PCB były wcześniej uruchomione na takim PCB jak na wydruku i działały wyśmienicie. Po zminimalizowaniu PCB i zmianie miejsca zasilania wraz z kondensatorem (na czerwono) wykrywka ćwierka. I stąd moja prośba o potwierdzenie bądź zanegowanie czy taka zmiana miejsca zasilania mogła tak drastycznie wpłynąć na działanie wykrywki. Aha, co do zasilania to uprzednio oraz teraz obie wersje PCB zasilane z dobrze filtrowanego zasilacza "warsztatowego".

Pozdrawiam !
Bynak
 

Re: Problem z "ćwierkającym" TGSL

Postautor: ProScan » śr kwie 04, 2012 10:01 am

Tak. Złe prowadzenie zasilania może doprowadzić do sprzęgania się poszczególnych części obwodu. Najlepiej takie rzeczy przewidywać na etapie projektowania płytki - teraz trudno powiedzieć jak temu zaradzić. Najlepiej porównać obie płytki i próbować wyciągać jakieś wnioski z przebiegu ścieżek.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Problem z "ćwierkającym" TGSL

Postautor: Bynak » śr kwie 04, 2012 10:08 am

Szczerze dziękuję za poświęcony czas i wiedzę. Najwyraźniej nie mam innej możliwości jak powrót do uprzedniej koncepcji PCB.

Pozdrawiam !
Bynak
 

Re: Problem z "ćwierkającym" TGSL

Postautor: Mintaj » śr kwie 04, 2012 9:38 pm

Szczególnej uwagi powinieneś poświęcić, szerokości i grubości ścieżek masy.
Gdyż, złe zaprojektowanie PCB, mści się w przydźwiękach i wzbudzaniu się układu. Miniaturyzacja, nie zawsze znaczy dobrze, czasami warto wykonać płytkę znacząco większych rozmiarów, lecz wykonaną ze sztuką projektowania układów m.cz.
Warto przeanalizować, skupić się na PCB i zobaczyć, gdzie może tkwić potencjalny błąd.
Mintaj
 
Posty: 17
Rejestracja: czw kwie 09, 2009 8:50 pm

Re: Problem z "ćwierkającym" TGSL

Postautor: Bynak » czw kwie 05, 2012 11:09 am

Dzięki za zainteresowanie i dobre rady. Generalnie choć w to wątpiłem udało się umieścić zasilanie i kondensator w pierwotnym zaprojektowanym przez Eduardo z Geotechu miejscu nie zmieniając rozmiaru PCB. Niestety bez zmontowania ponownie na nowym PCB układu nie dowiem się czy właśnie w tym tkwił problem. Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie i nie omieszkam poinformować o efektach przebudowy PCB.

Pozdrawiam !


Obrazek
Bynak
 


Wróć do Konstrukcje samodzielne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość