Wykrywacz PI - AVT5196 - regulacja, optymalizacja, tuning...

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów

Wykrywacz PI - AVT5196 - regulacja, optymalizacja, tuning...

Postautor: Italiano » wt lip 03, 2012 5:49 am

Cześć, to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. :) W ten weekend złożyłem sobie 'Wykrywacz metali o dużym zasięgu' czyli zapewne znany wielu z was AVT5196 (opis i dokumentacja na: http://sklep.avt.pl/p/pl/485971/impulso ... ntazu.html). Po uruchomieniu i ustawieniu częstotliwości 105 hz na PR2 przystąpiłem do testu z własnoręcznie wykonaną, nieekranowaną cewką o średnicy 40 cm połączoną z nieekranowanym układem przewodem mikrofonowym. Wynik testu:
stabilność: średnia ale zadowalająca (test w domu, więc w terenie powinno być duuuuużo lepiej)
zasięg: radziecki sześcionitowiec jest wykrywany z ok 90-110 cm (110 cm to początek sygnału, a 90 cm pełne wycie)
Test przeprowadziłem w domu, w warunkach typowych dla silnych zakłóceniach elektromagnetycznych czyli wszelkiej maści kabli, komputera, sprzętu rtv itd.
Hmmm, pomyślałem sobie że chyba warto wycisnąć z niego więcej niż te nędzne 90-110cm, i tak narodził mi się wczoraj pomysł na ten post.

A więc, na początek proponuję:
- pełny ekran na cewce + kabel mikrofonowy ekranowany + pełny ekran obudowy elektroniki
- radiator SK09-20-SA na T1
- wydłużenie impulsu na wyjściu IC4 do poziomu maksymalnego napięcia akceptowanego przez wejście odwracające IC1 (patrz oscylogram 2)
- dokładna regulacja długości impulsu z IC2A/IC2B tak by próbkowanie sygnału z cewki rozpoczynało się na samym początku interesującej nas części zbocza (patrz oscylogram 1 - czerwona strefa to ta część)
- dokładna regulacja długości impulsu z IC2C/IC2D by próbkowanie sygnału z cewki trwało dokładnie tyle ile długość interesującej nas części zbocza (patrz oscylogram 3)
- jeśli po wydłużaniu impulsu na IC4 zostanie nam jeszcze odrobinka miejsca na kilka dodatkowych stopni Celsjusza na radiatorze T1, to dodatkowo proponuję podniesienie częstotliwości na wyjściu IC4 właśnie o tych kilka st. C

No właśnie, i co jeszcze? Macie jeszcze jakieś dodatkowe propozycje? Co myślicie o tym co napisałem?

Największy problem jaki mam to ten nieszczęsny LF357, czytałem w jego dataszicie ;) (https://www.national.com/ds/LF/LF155.pdf) że przy zasilaniu symetrycznym nie można mu podać na wejsciu więcej/mniej niż to czym się go zasila, niby nic nowego, ale w moim przypadku to nędzne +/-5v (raczej nie będę się bawił w podnoszenie napięcia do tych ok. +/-18v bo to by już chyba nie była regulacja i optymalizacja ale zwykła, chamska przebudowa jakiej powinien się wstydzić prawdziwy tuningowiec) No właśnie, warto waszym zdaniem podnosić napięcie przebicia D1 do wartości tych ok. +/-5v na wejściu odwracającym IC1 by potem odpowiednio wydłuzyć impuls na IC4? Dużo to może zwiekszyć zasięg? A może ktoś z was już to robił?

Dla zobrazowania tego o czym piszę wrzucam 3 oscylogramy mojego dziewiczego AVT5196 (oryginalna konfiguracja z dokumentacji i oryginalne częsci). Wszystkie oscylogramy zrobiłem na oscyloskopie opartym o kartę dźwiekową (bo nie mam teraz pod ręką cyfrowego z tymi wszystkimi duperelami typu przycisk eksportu screena przez usb na forum proscana :)). Sygnał na oscylogramach jest bardzo zaszumiony (sonda nie jest dostosowana pojemnościowo do układu) i na granicy rozdzielczości próbkowania ale mam nadzieję że będzie wiadomo o co mi chodzi. Górny sygnał pochodzi z R17, dolny z R14. Jeden zielony kwadracik to 0,05ms, jedna zielona kreseczka z linii przerywanej to 0,01ms. Każdy kanał z mojego e-oscyloskopu ;) ma oddzielną, płynną regulację dzielnika więc nie odczytujcie z podziałki napięcia, i tym bardziej nie porównujcie wartości napięć pomiędzy kanałami - patrzymy jedynie na oś czasu. Pierwszy oscylogram - metal kolorowy w cewce, drugi - stal w cewce, trzeci - cewka bez metalu. Czerwonymi kreskami zaznaczyłem część zbocza która nas interesuje. Jak widać na oscylogramach, w oryginalnej konfiguracji, wykrywacz pobiera tylko ok 30% długości impulsu odebranego z cewki lub nawet mniej jeśli lewą granicę przesuniemy o 0,02ms w prawo.

OK. Czekam na wasze przemyślenia i nowe pomysły.

Obrazek
Italiano
 
Posty: 2
Rejestracja: pn lip 02, 2012 8:03 pm

Re: Wykrywacz PI - AVT5196 - regulacja, optymalizacja, tuning...

Postautor: ProScan » wt lip 03, 2012 9:13 am

Górny sygnał pochodzi z R17, dolny z R14.


Czy chodzi o wyjście przedwzmacniacza i sygnał próbkujący (bo jakoś te przebiegi są do niczego nie podobne).

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Wykrywacz PI - AVT5196 - regulacja, optymalizacja, tuning...

Postautor: Italiano » czw lip 05, 2012 1:40 pm

ProScan pisze:
Górny sygnał pochodzi z R17, dolny z R14.


Czy chodzi o wyjście przedwzmacniacza i sygnał próbkujący (bo jakoś te przebiegi są do niczego nie podobne).


Tak, jak robiłem screeny, miałem roboczo trigger ustawiony na górnym kanale, na narastające zbocze, żeby wyciągnąć koniec, i jednocześnie upchnąć 'całość' na ekranie (pierwsza część górnego sygnału jest poza ekranem) chodziło mi o podejrzenie jak cewka reaguje na metal. Maksymalne próbkowanie w tym oscyloskopie to 44100/s (czyli co jakieś 23us) więc to taki sprzęt bardziej dla ludzi z wyobraźnią... ;)

Jak na razie, mam założony radiator na T1, poza tym udało mi się wlutować 5 potencjometrów montażowych: do długości impulsu na IC4, do długości impulsu opóźnienia próbkowania i do długości impulsu próbki.

Radiator był strzałem w 10, potencjometry też są OK z tym że np. przy większym podnoszeniu częstotliwości na IC4 raczej będę musiał dodatkowo wymienić 2 kondensatory. W tej chwili zastanawiam się nad jakimś szybkim FET-em w miejscu T1 lub T2(w tej opcji bez T1 a bramki puszczę bezpośrednio z IC4) i ewentualnie 2 diodami w miejscu D1. A propos, możecie polecić jakiś ciekawy tranzystor w miejsce T1 lub T2?
Italiano
 
Posty: 2
Rejestracja: pn lip 02, 2012 8:03 pm


Wróć do Konstrukcje samodzielne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości