Wykrywacz metali z cyfrową obróbką sygnału w torze odbiorczy

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów

Wykrywacz metali z cyfrową obróbką sygnału w torze odbiorczy

Postautor: pepe » śr lut 25, 2015 12:28 am

Mało tego typu wiedzy - może komuś się przyda Wykrywacz metali z cyfrową obróbką sygnału w torze odbiorczym
Nie jest to moja praca :)
Pozdrawiam
pepe
 
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Wykrywacz metali z cyfrową obróbką sygnału w torze odbio

Postautor: ProScan » śr lut 25, 2015 10:33 am

Dzięki.

Bardzo dobra praca. Można się cieszyć, że są jeszcze ludzie, którzy potrafią coś skonstruować.

Jeśli ktoś potrafi zamienić pliki programu AMIPRO (rozszerzenie SAM) lub PRN (do nieznanej drukarki), to mogę zamieścić podobną (na miarę technologii sprzed 20 lat) pracę z roku 1995 w której po raz pierwszy na świecie zastosowano metodę trajektorii wiroprądowych do identyfikacji metali. Zamknęło by to mordę głupcom, którzy twierdzą, że kacapy wymyślili wykrywacze z "hodografem".

:)

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Wykrywacz metali z cyfrową obróbką sygnału w torze odbio

Postautor: ProScan » śr lut 25, 2015 11:06 pm

Dzięki Pepe ( :th ), który poświecił swój czas aby odczytać stare pliki, zamieszczam w/w pracę.

Zastosowanie metody trajektorii wiroprądowych do rozpoznawania przedmiotów metalowych

:study :P

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Wykrywacz metali z cyfrową obróbką sygnału w torze odbio

Postautor: lechowiec » czw lut 26, 2015 5:34 pm

Wartościowe kompendium wiedzy. Takiego opracowania na te tematy jeszcze nie widziałem.

Przekartkowałem na szybko i wynika z opisu, że jest to ciekawa maszyna wieloczęstotliwościowa. Pracuje na takich samych częstotliwościach jak moja Spectra V3i. Tylko nie jest to jeszcze gotowa konstrukcja z którą można by iść w teren. Brakuje np funkcji z zakresu eliminacji wpływu ośrodka, czyli gruntu. Interfejs nawet nie posiada wszystkich podstawowych niezbędnych funkcji. W Spectrze jest taki podobny tryb wyświetlacza - Polar plot, gdzie w zależności od właściwości obiektu można obserwować różne przebiegi. Osobiście często używam tej funkcji i uważam ją za pomocną przy identyfikacji wątpliwych sygnałów.

Cytat z pracy:
"Najnowszym rozwiązaniem systemów wykrywaczy metali, są urządzenia nadawczo-odbiorcze pracujące na wielu częstotliwościach. Jak wspomniano w p. 2.1.1, różne stopy metali wykazują największą wykrywalność na różnych częstotliwościach pracy urządzenia. Dzięki wprowadzeniu pracy w trybie wieloczęstotliwościowym możliwe jest efektywne wykrywanie znacznie większej grupy metali. Możliwa jest również korelacyjna (cyfrowa) obróbka odebranych sygnałów w celu dokładnej analizy wykrytego materiału metalowego. Z powyższych względów, w niniejszej pracy postanowiono podjąć się projektu oraz konstrukcji wieloczęstotliwościowego wykrywacza metali z sondą w układzie zbalansowanym."


Opracowanie warte przestudiowania zwłaszcza przez właścicieli zaawansowanych wykrywaczy gdzie nastawy umożliwiają regulację praktycznie wszystkiego.
lechowiec
 
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Wykrywacz metali z cyfrową obróbką sygnału w torze odbio

Postautor: ProScan » czw lut 26, 2015 5:49 pm

Tak- jest to praca studencka, gdzie nie buduje się urządzeń gotowych do skomercjalizowania. Ewidentnie autor wzorował się na Spektrze. Nie ujmuje to pracy, bo nie o to w pracach dyplomowych chodzi, żeby wymyślać nowe rzeczy.

A "polar plot" jest też w tej drugiej pracy. I to jest oryginalny pomysł, który zmaterializował się w tej właśnie prymitywnej konstrukcji.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Wykrywacz metali z cyfrową obróbką sygnału w torze odbio

Postautor: pepe » pt lut 27, 2015 12:02 am

Prace pouczające. Sam się troszkę bawię z budową wykrywaczy stąd ciekawość jak robią to inni. Moje eksperymenty:
http://youtu.be/l8surzfGHJo
i starszy z kolorowym LCD (nie sprawdza się w słońcu)
https://www.youtube.com/watch?v=5OF-lGxCKCo

Pozdrawiam
pepe
 
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice


Wróć do Konstrukcje samodzielne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość