Projekt płytki - przetwornica i generator.

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów

Projekt płytki - przetwornica i generator.

Postautor: Unipuls » ndz wrz 27, 2015 10:10 pm

Mam pytanie dotyczące projektowania PCB wykrywacza impulsowego. Wygenerowałem przebieg dla dla przetwornicy step-up. Prostokąt, 30kHz, wypełnienie 50%. Następnie diody i tranzystory itd. do podwyższenia napięcia i prądu. Postanowiłem wykorzystać ten przebieg do kluczowania cewki.
Obniżyłem częstotliwość 100 razy i przepuściłem przez układ, którym mogłem zmniejszyć i regulować wypełnienie impulsu do ok 2-5%.
Pomyślałem, że taka synchronizacja pozytywnie wpłynie na stabilność całego układu. Ponieważ układ wytwarzający przebieg zasilany jest z 5V wzmocniłem prąd i napięcie tranzystorami i dodatkowo mosfet driverem.
Niestety, na wyjściu op ampa wzmacniającego sygnał z cewki jest tragedia.
Po pierwsze, sygnał faluje i trzeba zmieniać częstotliwość przetwornicy ( wstawiłem potencjometr który daje zakres 20 - 40 kHz.)
Po drugie, przebieg za wzmacniaczem jest strasznie zaśmiecony. To akurat zrzucam na fakt, że połowa wykrywacza jest na płytce uniwersalnej a druga połowa na płytce stykowej. Plątanina przewodów nie pomaga stabilności :D
To by wyjaśniało drugi problem, natomiast nie spodziewałem się tego falowania a znam to z innych wykrywaczy, gdzie przetwornica miała stałą częstotliwość a falowanie redukowało się zmieniając częstoliwość generatora impulsów.

Dzisiaj zmieniłem koncepcję i postanowiłem zrobić oddzielne przebiegi dla przetwornicy i dla generatora impulsów.
I teraz pytanie - Czy wobec tego, że nie będzie synchronizacji pomiędzy dwoma przebiegami przetwornica step-up i generetor powinny być od siebie oddalone na PCB, czy to bez znaczenia ?

...I skąd się bierze ten efekt falowania ? Można to wyeliminować ? Nie pamiętam na jakich częstotliwościach ten efekt był najsilniejszy ale może to harmoniczne z sieci :-k
Unipuls
 
Posty: 37
Rejestracja: wt cze 16, 2015 12:15 pm

Re: Projekt płytki - przetwornica i generator.

Postautor: ProScan » pn wrz 28, 2015 9:56 am

Efekt falowania to wynik modulacji dwóch częstotliwości. Różnicowo wychodzi kilka-kilkanaście Hz i to jest właśnie to falowanie.

Gdzie ta modulacja powstaje - zapewne gdzieś poprzez źle prowadzone zasilanie, ale to tylko wysoce prawdopodobne przypuszczenie.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Projekt płytki - przetwornica i generator.

Postautor: Unipuls » pn wrz 28, 2015 11:27 am

Dziękuję za szybką odpowiedź, jednak bardziej zależało mi na uzyskaniu rady z wzajemnym rozmieszczeniem wspomnianych bloków na pcb :D

Czyli jest możliwość, że po odpowiednim zaprojektowaniu pcb, problem zniknie ?
Wydaje mi się, że w wypadku synchronizacji o której wspomniałem, logiczne jest zrobić wszystko jak najbliżej siebie ale jeżeli przebiegi będą oddzielnie to chyba wymagana jest jakaś separacja :?:
Nie wiem, czy dobrze to widzę ale zaczyna się od ładnego przebiegu z przetwornicy. Następnie, po odpowiednim ''obrobieniu'' impulsu podaję go na tranzystor kluczujący i cewkę. Wiadomo, że cewka będzie zbierać różne zakłócenia, które zostaną później wzmocnione wraz z sygnałem użytecznym. Jeżeli ścieżki i przewody związane z cewką będą za blisko przetwornicy, to pewnie wprowadzą jakiś ''syf'', który następnie zostanie podany na cewkę. Pętla się zamyka. Dobrze kombinuje ?
Unipuls
 
Posty: 37
Rejestracja: wt cze 16, 2015 12:15 pm

Re: Projekt płytki - przetwornica i generator.

Postautor: ProScan » pn wrz 28, 2015 11:39 am

Nauka projektowania PCB wychodzi poza zakres tego forum i darmowych porad.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Projekt płytki - przetwornica i generator.

Postautor: Unipuls » pn wrz 28, 2015 1:21 pm

Nie prosiłem o naukę ale o jedną informację ;)
Ogólne zasady projektowania pcb są mi trochę znane ( a przynajmniej wiem gdzie szukać ) ale nie mogę wygooglować kombinacji z przetwornicą i generatorem na jednej płytce. Trudno, ale dziękuję serdecznie za dotychczasowe wskazówki.
Unipuls
 
Posty: 37
Rejestracja: wt cze 16, 2015 12:15 pm


Wróć do Konstrukcje samodzielne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości