wykrywacz metalu wbudowany w laskę dla niewidomych

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów

wykrywacz metalu wbudowany w laskę dla niewidomych

Postautor: zaq090 » sob lis 11, 2006 5:44 pm

witam,

w ramach swojej pracy inzynierskiej mam zaprojektowac i wykonac urządzenie, dzieki ktoremu osoby niepelnosprawne beda mogly bezproblemowo przejsc z punktu A do punktu B, na przyklad w centrum handlowym lub na stacji metra.

wykrywacz ma "czytać drogę" z odległości kilku centymetrów.
raczej nie wchodzi w grę, aby w podłożu instalować żelazne szyny.
z kolei nakljeki z domieszką metalu sa drogie ibardzo wrazliwe na przetarcie
w zwiazku z tym zostaje tylko farba/lakier z opiłkami

udalo mi sie zlutowoac urzadzenie pracujace na bazie Vellemana K7102, http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=43385
w testach wypadl calkiem niezle, jednak ma jedną zasadniczą wadę:
nie reaguje na aluminium.

na polskim rynku znalazlem tylko jedną farbę z opiłkami żelaza, a właściwie nie farbe, tylko podkład, więc nie dość, ze jest drogi, to jeszcze wymaga zewnętrznej warsty ochronnej.

w zaistniałej sytuacji przyszlo mi do głowy, ze możnaby spróbować skonstruować wykrywacz aluminium, gdyż farby z domieszka tego pierwiastka sa o wiele bardziej oppularne a co za tym idzie - tansze.

niestety nie mam zielonego pojecia, jak sie za to zabrac..
nie znam zasady dzialania, pomocne rowniez bylyby jakies przyklady realizacji (w postaci konkretnych ukladow)
zaq090
 
Posty: 4
Rejestracja: sob lis 11, 2006 1:52 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: wykrywacz metalu wbudowany w laskę dla niewidomych

Postautor: ProScan » ndz lis 12, 2006 12:02 am

Witam,

Ciekawy projekt. Nie jestem pewien czy sam pomysł polegający na wykrywaniu przewodzącej farby jest najlepszy, ale to temat na zupełnie inną dyskusję.

Co do wykrywania aluminium, to zapewne zachodzi tutaj nieporozumienie.

Ten wykrywacz na pewno wykrywa aluminium! Kwestia tylko ILE tego aluminium jest. Jeśli to są jakieś śladowe ilości, to taki wykrywaczyk może ich najzwyczajniej w świecie "nie widzieć". Nie sądzę by farba z domieszką aluminium była na tyle przewodząca, by mógł ją wykryć sprzęt pracujący w paśmie kHz.

Jeśli już musiałby pracować w paśmie MHz.

Niestety nie doczytałem na jakiej częstotliwości pracuje ten z kitu Vellemana.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: wykrywacz metalu wbudowany w laskę dla niewidomych

Postautor: zaq090 » ndz lis 19, 2006 3:20 pm

a czy jest jakaś mądra książka, w której mógłbym szukać podstaw teoretycznych?
zaq090
 
Posty: 4
Rejestracja: sob lis 11, 2006 1:52 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: wykrywacz metalu wbudowany w laskę dla niewidomych

Postautor: ProScan » ndz lis 19, 2006 4:09 pm

Dobrze opisanych podstaw teoretycznych działania wykrywacza metalu nie widziałem w polskojęzycznej, ogólnodostępnej literaturze. W sposób popularnonaukowy próbowałem o tym pisać niegdyś w Odkrywcy.

Wykrywacze metalu zasadniczo działają w oparciu o prawo Faradaya, regułę Lenza, efekt wiroprądowy.

Należy szukać tych tematów w podręcznikach z fizyki. Warto zapoznać się przy okazji z efektem naskórkowości i parametrem, który nazywa się głębokością wnikania (tylko nie mylić go z zasięgiem - jak to robi większość).

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8489
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: wykrywacz metalu wbudowany w laskę dla niewidomych

Postautor: Lampart » pt lut 02, 2018 5:31 pm

Lampart
 


Wróć do Konstrukcje samodzielne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron